IX U 533/15 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Gliwicach z 2015-07-15

Sygn. akt IX U 533/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 15 lipca 2015 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Mariola Łącka

Protokolant:

Joanna Metera

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2015 r. w Rybniku

sprawy z odwołania M. K. (K.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o prawo do emerytury

na skutek odwołania M. K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 15 kwietnia 2015 r. Znak (...)

1.  zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonemu prawo do emerytury poczynając od dnia (...)

2.  zasądza od organu rentowego na rzecz ubezpieczonego kwotę 60,00 złotych (sześćdziesiąt złotych 00/100) tytułem kosztów zastępstwa procesowego.

Sędzia

Sygn. akt IX U 533/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 15.04.2015r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu M. K. (K.) prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ zdaniem organu rentowego nie spełnia on ustawowych warunków do jej uzyskania, a w szczególności nie udokumentował na dzień 01.01.1999r. wymaganych 15-tu lat pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach. Organ rentowy wskazał, iż nie uwzględnił jako okresu pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia od 20.11.1980r. do 31.12.1998r. na stanowisku „ ostrzarz - tokarza” w Hucie (...) S.A. w R., gdyż w powołanym przez pracodawcę zarządzeniu nr 3 Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego z dnia 30.03.1985r. znajduje się stanowisko „ostrzarza”.

Ubezpieczony odwołał się od powyższej decyzji i wniósł o jej zmianę poprzez przyznanie prawa do emerytury od ukończenia wieku emerytalnego, po uprzednim zaliczeniu do okresów pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia j.w. podnosząc, iż w całym spornym okresie pracował na stanowisku ostrzarza.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony urodził się w dniu (...)

W dniu 16.03.2015r. złożył wniosek o przyznanie uprawnień do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Rozpoznając powyższy wniosek organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję.

Oddział ZUS uwzględnił ubezpieczonemu na dzień 31.12.1998r. okres zatrudnienia w łącznym wymiarze 25 lat okresów składkowych, nieskładkowych oraz uzupełniających - w tym żadnych okresów pracy w szczególnych warunkach.

Ubezpieczony wnosił w odwołaniu o uwzględnienie jako okresu pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia od dnia 20.11.1980r. do dnia 31.12.1998r. w Hucie (...) w R.. W okresie tym faktycznie wykonywał pracę polegającą na ostrzeniu, szlifowaniu narzędzi żeliwnych. Czynności te wykonywał ręcznie kamieniem szlifierskim, a potem jeszcze papierem ściernym. Były to narzędzia różnej wielkości. Zależało to od tego jakiej wielkości były produkowane akurat garnki. Niektóre z nich były bardzo ciężkie, trzeba było je założyć, umocować w maszynie i przykręcić. Potem maszyna obracała je, a ubezpieczony ręcznie szlifował i ostrzył. Szlifierki mechanicznej nie było. Narzędzia te musiały być bardzo ostre i mieć gładką powierzchnię bez żadnych zarysowań, bo te odbiłyby się na garnkach. Należało je ostrzyć pod odpowiednim kątem. Ponieważ było to żeliwo, bardzo się kurzyło. Był również hałas, ponieważ za ścianą znajdowała się tłocznia. Zalecało się pracować w maskach. Zawsze było dużo narzędzi do ostrzenia. Ubezpieczony pracował na trzy zmiany. Taką pracę wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.W związku z warunkami pracy otrzymywał mleko, masło oraz dodatek do wynagrodzenia. Razem z ubezpieczonym pracowali powołani w sprawie świadkowieE. B., J. K. oraz F. M., którzy potwierdzili rodzaj oraz wymiar świadczonej przez niego pracy. Ubezpieczony nie przystąpił do Otwartego Funduszu Emerytalnego. W trakcie zatrudnienia nie korzystał z urlopów bezpłatnych, nie miał również nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego, akta osobowe z okresu zatrudnienia j.w. dopuszczone jako dowód w sprawie na okoliczność przebiegu i wymiaru jego pracy, rodzaju wykonywanych obowiązków oraz zeznania świadków E. B., J. K. i F. M. oraz zeznania ubezpieczonego (nagranie z rozprawy w dniu 15.07.2015r. minuty od 00:09:10 do 00:36:47).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje :

Jak stanowi art.184 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( t.j. Dz.U. z 2013r., poz. 1440 ze zm. ) ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31.12.1948r. przysługuje emerytura po ukończeniu wieku przewidzianego w art.32 jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. 01.01.1999r. osiągnął :

okres zatrudnienia w szczególnych warunkach wymagany w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury wieku niższym niż 65 lat

okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 wynoszący 25 lat

oraz nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Zgodnie natomiast z art.32 ust.1 powołanej ustawy w związku z § 4 ust.1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz. U. Nr 8 , poz.43 ze zm. ) pracownik – mężczyzna, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione w Wykazie A załącznika do rozporządzenia, nabywa prawo do emerytury, jeżeli :

-

ukończył wiek 60 lat ,

-

ma wymagany okres 25 lat zatrudnienia ,

-

udowodnił co najmniej 15 letni okres pracy wymienionej w Wykazie A , wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Bezsporne jest między stronami, że ubezpieczony w dniu (...). ukończył wiek 60 lat oraz, że na dzień 01.01.1999r. udowodnił wymagany co najmniej 25 letni okres składkowy i nieskładkowy, a także nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Zdaniem Sądu, przeprowadzone postępowanie dowodowe w sprawie pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż ubezpieczony w spornym okresie od dnia 20.11.1980r. do dnia 31.12.1998r. będąc zatrudniony w Hucie (...) S.A. w R. faktycznie wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracę w szczególnych warunkach, o której mowa w wykazie A dział III poz.78 stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze tj. wykonywał pracę polegającą na szlifowaniu i ostrzeniu wyrobów i narzędzi metalowych oraz ich polerowaniu.

Ustalając powyższe w zakresie rzeczywiście wykonywanej pracy przez ubezpieczonego w wymienionym okresie, Sąd oparł się na danych wynikających ze zgromadzonej w sprawie dokumentacji, a w szczególności dokumentacji znajdującej się w aktach osobowych ubezpieczonego, aktach emerytalnych, a także zeznaniach świadków oraz ubezpieczonego.

Z powyższej dokumentacji, nie kwestionowanej przez żadną ze stron, jednoznacznie wynika, iż ubezpieczony w okresie j.w. wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pracę w szczególnych warunkach jako ostrzarz. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w pełni potwierdza zeznania ubezpieczonego oraz świadków w zakresie wymiaru

i charakteru wykonywanej pracy.

Rozstrzygając w sprawie Sąd stwierdził, iż ubezpieczony spełnia wszystkie konieczne przesłanki do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, o których mowa w art.184 powołanej ustawy, w tym udowodnił, przy uwzględnieniu okresu uznanego przez Sąd, okres pracy w szczególnych warunkach przekraczający 15 lat.

W konsekwencji takiego stanowiska Sąd z mocy art.477 14 § 2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał ubezpieczonemu na podstawie powołanych powyżej przepisów prawo do emerytury począwszy od dnia (...)

W pkt.2 wyroku Sąd na podstawie art.98 i 99 k.p.c. w związku z §11 ust.2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych… ( Dz.U. Nr 163, poz.1349 ze zm. ) zasądził od organu rentowego na rzecz ubezpieczonego kwotę 60,00 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sędzia

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Elżbieta Wasilewska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Gliwicach
Osoba, która wytworzyła informację:  Mariola Łącka
Data wytworzenia informacji: