VI Gz 52/18 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Toruniu z 2018-04-11

Sygn. akt VI Gz 52/18

POSTANOWIENIE

Dnia 11 kwietnia 2018 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział VI Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący SSO Małgorzata Bartczak – Sobierajska

po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2018 r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) sp. z o.o. w R. Wielkim

przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w Ł.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego na postanowienie Sądu Rejonowego we Włocławku z dnia 27 listopada 2017 r., sygn. akt V GC 1020/16

postanawia

oddalić zażalenie

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy oddalił wniosek pozwanego o zwolnienie od kosztów sądowych wskazując, że wbrew dyspozycji art. 103 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594 ze zm.) pozwany nie wskazał jakichkolwiek okoliczności faktycznych, ani nie wykazał braku dostatecznych środków na koszty sądowe (k.155).

W zażaleniu na to postanowienie pozwany zarzucił, iż nie wiedział, że do wniosku trzeba dołączyć dokumenty i gdyby Sąd wezwał go do uzupełnienia wniosku, to takie dokumenty zostałyby złożone. Skarżący wniósł o uwzględnienie zażalenia (k.168).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest bezzasadne.

Stosownie do art. 103 u.o.k.s., na wnioskodawcy będącym osobą prawną spoczywa ciężar wykazania, że nie ma dostatecznych środków na uiszczenie kosztów sądowych. Zgodnie z art. 109 ust. 1 u.o.k.s., Sąd może zarządzić stosowne dochodzenie, jeżeli na podstawie okoliczności sprawy lub oświadczeń strony przeciwnej powziął wątpliwości co do rzeczywistego stanu majątkowego strony domagającej się zwolnienia od kosztów lub z niego korzystającej. Nie oznacza to jednak konieczności prowadzenia przez Sąd dowodu z urzędu albo wskazywania wnioskodawcy, jakie dokumenty winien przestawić.

Przewidziany w art. 103 u.o.k.s. obowiązek wykazania nieposiadania dostatecznych środków na opłacenie kosztów jest kwestią merytoryczną, a nie formalną. Nieudokumentowanie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych przez osobę prawną odnosi się do sfery dowodowej, zatem skutkiem zaniechania wnioskodawcy w tym zakresie jest oddalenie wniosku (art. 6 k.c.) i Sąd nie ma obowiązku wzywać taką stronę o uzupełnienie informacji dotyczących jej sytuacji majątkowej.

Do rozstrzygnięcia wniosku osoby prawnej o zwolnienie od kosztów sądowych potrzebne są wiarygodne informacje o kondycji finansowej i możliwościach płatniczych. Korzyść ze zwolnienia od kosztów ma odnieść strona i ona powinna w sposób sprawny i wszechstronny przedstawić argumenty na rzecz uwzględnienia jej wniosku. Pozwany nie przedstawił na tę okoliczność żadnych dowodów, zarówno przy okazji złożenia wniosku, jak i przedmiotowego zażalenia. Samo twierdzenie strony nawet nie uprawdopodabnia okoliczności, na których opiera się wniosek pozwanego.

W rezultacie Sąd Rejonowy właściwie ocenił wniosek pozwanego i wbrew zarzutom skarżącego prawidłowo zastosował art. 103 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Z tych względów należało na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. oddalić zażalenie jako bezzasadne.

(...)

Z.

1. (...),

2. (...),

3. (...)

T. 11.04.2018 r.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Bożena Gościńska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Toruniu
Osoba, która wytworzyła informację:  Małgorzata Bartczak-Sobierajska
Data wytworzenia informacji: