IV P 104/16 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Człuchowie z 2017-09-21

Sygn. akt IV P 104/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 września 2017 r.

Sąd Rejonowy w Człuchowie IV Wydział Pracy

w składzie następującym:

Przewodniczący:

Sędzia Sądu Rejonowego Marek Osowicki

Protokolant:

sekretarz sądowy Anna Górska

po rozpoznaniu w dniu 8 września 2017 r. w Człuchowie

sprawy z powództwa A. T.

przeciwko Staroście (...)

o uznanie bezskuteczności skierowania

1.  Oddala powództwo,

2.  Zasądza od powódki A. T. na rzecz pozwanego Starosty (...) kwotę 120 zł tytułem kosztów procesu.

Sygn. akt IV P 104/16

UZASADNIENIE

Pełnomocnik powódki A. T. wniósł w jej imieniu powództwo przeciwko Staroście (...) o uznanie bezskuteczności skierowania powódki A. T. przez Starostę (...) do pracy w Zespole Szkół (...) w C. i zasądzenie od pozwanego Starosty (...) kosztów postępowania wraz z kosztami zastępstwa procesowego według norm przepisanych. W uzasadnieniu pozwu pełnomocnik powódki wskazał, że powódka A. T. jest pracownikiem Zespołu Szkół (...) w C. od 1.09.1992 r., na stanowisku nauczyciela bibliotekarza w pełnym wymiarze etatu. Posiada stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Nadto powódka korzysta z prawa ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy w myśl art. 32 ustawy o związkach zawodowych w związku z pełnieniem funkcji przewodniczącej K. Międzyzakładowej Komisji (...) w C.. 30.09.2016 r. na podstawie art. 19 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 f. Karta Nauczyciela, powódka została skierowana do pracy w Zespole Szkół (...) w C., z uwagi na konieczność zapewnienia obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym Zespołu Szkół (...) w C.. Powódka ma świadczyć pracę w szkole oddalonej od swojego miejsca zamieszkania o ponad 30 km od dnia 01.10.2016 r. powódce zagwarantowano powrót na uprzednio zajmowane stanowisko w Zespole Szkół (...) w C.. Organ prowadzący dokonał skierowania powódki do pracy w Zespole Szkół (...) w C. z naruszeniem obowiązujących przepisów oraz z naruszeniem zasad współżycia społecznego, w oparciu o sobie tylko znane kryteria. Skierowanie doręczono powódce w trakcie trwania roku szkolnego, na dzień przed terminem przeniesienia.

Pełnomocnik pozwanego w odpowiedzi na pozew wniósł o oddalenie powództwa, jako bezzasadnego i zasądzenie kosztów postępowania wg norm przepisanych. W uzasadnieniu odpowiedzi na pozew pełnomocnik pozwanego podniósł, iż nie zgadza się z twierdzeniami powódki, że organ prowadzący dokonał skierowania powódki z naruszeniem obowiązujących przepisów, pominięciem jej ochrony, jako członka związku zawodowego oraz z naruszeniem zasad współżycia społecznego. Pozwany mając pełne rozeznanie z jednej strony w potrzebach kadrowych szkół, z drugiej zaś mając na względzie konieczność zapewnienia nauczycielom możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, podjął decyzję o przeniesieniu powódki do Zespołu Szkół (...) II w C., przy spełnieniu przesłanek z art. 19 Karty Nauczyciela. Zgodnie z przepisami dyrektor szkoły, do której przeniesiono nauczyciela, powinien tak ustalić rozkład czasu pracy, aby nauczyciel prowadził zajęcia jedynie 4 dni w tygodniu. Ponadto nauczycielowi przysługuje dodatek za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego otrzymywanego przez nauczyciela, stanowiący element wynagrodzenia nauczyciela, a także zakwaterowanie w miejscowości, w której znajduje się szkoła, do której go przeniesiono.

Sąd ustalił co następuje:

Dyrektor Zespołu Szkół (...) w C. pismem z 11.01.2016 r. zwróciła się do Starosty o utworzenie stanowiska szkolnego doradcy zawodowego jednocześnie proponując na to stanowisko p. A. F. , która posiada wymagane do tego kwalifikacje i doświadczenie zawodowe a która zajmowała dotychczas stanowisko bibliotekarza.

(dowód: k.26-27).

Zarząd Powiatu 18.02.2016 r. wyraził zgodę na utworzenie stanowiska doradcy zawodowego w Zespole Szkół (...) w C. z uwzględnieniem wykorzystania biblioteki do prowadzenia tych zajęć do czasu zatrudnienia nauczyciela bibliotekarza.

(dowód: k.28).

Dyrektor Zespołu Szkół (...) w C. pismem z 3.03.2016 r. zwróciła się do Starosty o skierowanie nauczyciela do pracy w bibliotece szkolnej.

(dowód: k.29).

Zarząd Powiatu (...) 31.05.2016 r. zgodnie z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół (...) w C. postanowił zatrudnienie z dniem 1.09.2016 bibliotekarza z pełnymi kwalifikacjami w pełnym wymiarze czasu pracy.

(dowód: k.30).

W arkuszu organizacyjnym Zespołu Szkół (...) w C. na rok szkolny 2016/2017 ustalono, iż jeden etat nauczyciela bibliotekarza wygaśnie z przejściem jednego bibliotekarza I. G. z dniem 11.10.2016 r. na emeryturę i ograniczenie drugiego etatu bibliotekarskiego do ½, i Zespole Szkół Sportowych im. (...) w C., mieszczącej się w tym samym budynku, również do ½ etatu bibliotekarza do czym Zarząd Powiatu (...) zawiadomił dyrektora pismem z 26.08.2016 r.

(dowód: arkusz organizacyjny na rok szkolny 2016/2017 k.54, zeznania świadka M. M. k.48-49 od 00:11:17 do 00:48:18, W. S. k.58-59 od 00:13:26 do 00:17:01).

Starosta (...) na podstawie przepisu art. 19 KN z dniem 1.10.2016 r. przeniósł powódkę na okres do 31.08.2019 r. do Zespołu Szkół (...) w C. na stanowisko nauczyciela bibliotekarza w pełnym wymiarze czasu pracy z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko w Zespole Szkół (...) w C.. W związku z realizacją zajęć w innej miejscowości (w C.) powódce przysługuje czterodniowy tydzień pracy oraz dodatek za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego oraz możliwość zakwaterowania w miejscu czasowego zatrudnienia.

(dowód: akta osobowe powódki cz. B k.170, zeznania świadka A. S. k. 49 od 00:48:18 do 01:16:39).

W. O. zatrudniona w Zespole Szkół (...) w C. uzupełnia etat w wymiarze ½ etatu bibliotekarza w Zespole Szkół (...) w C. a germanistka z Zespołu Szkół Sportowych uzupełnia etat pracując w ½ etatu jako bibliotekarz w Zespole Szkół Sportowych im. (...) w C..

( dowód: zeznania świadka M. M. k.48-49 od 00:11:17 do 00:48:18, W. S. k.58-59 od 00:13:26 do 00:43:11, pozwanego k.71 od 00:20:14 do 00:31:48).

Nauczyciel języka polskiego K. W. na własną prośbę został przeniesiony z Zespołu Szkół (...) w C. do Zespołu Szkół (...) w C. i (...) przy ZK C. i nauczyciel ten w kwestionariuszu osobowym wskazał jako wykształcenie uzupełniające bibliotekoznawstwo kurs kwalifikacyjny 2008 r.

(dowód: kata osobowe K.W.).

Sąd zważył co następuje:

Powództwo nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r Karta Nauczyciela(Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19 ze zm.), w razie konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły, organ prowadzący szkołę może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do tej szkoły - bez zgody nauczyciela, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko (ust. 1). W przypadku przeniesienia nauczyciela do pracy w innej szkole w innej miejscowości, nauczycielowi przysługuje czterodniowy tydzień pracy, dodatek za uciążliwość pracy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego oraz zakwaterowanie w miejscu czasowego zatrudnienia (ust. 2).

Organ prowadzący szkołę lub placówkę zapewnia jej utrzymanie oraz kadrowe i organizacyjne warunki do pełnej realizacji programów nauczania lub innych zadań statutowych. Niewątpliwie do obowiązku zapewnienia kadrowych warunków do pełnej realizacji programów, należy zaliczyć zatrudnianie w każdej szkole odpowiedniej liczby nauczycieli o określonych kwalifikacjach. Celowi temu służyć miało "skierowanie" o który mowa w art. 19 Karty Nauczyciela.

Skierowanie nauczyciela - bez jego zgody - na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. Nr 3 poz. 19) do innej szkoły nie wymaga uprzedniego wypowiedzenia; w takim przypadku organy rozpatrujące spory pracownicze są uprawnione do badania tylko czy występują przesłanki wymienione w powołanym przepisie prawa. Organ nadzorujący szkołę, odpowiedzialny za stan obsady nauczycielskiej na terenie objętym jego działalnością, musi, zdaniem Sądu, mieć stosowną swobodę w ocenie kadry nauczycielskiej i potrzeb poszczególnych szkół. Do jego więc zakresu działania należy wybór osoby nauczyciela i szkoły, w jakiej jest zatrudniony nauczyciel, którego skierowanie do innej szkoły nastąpi z mniejszym uszczerbkiem dla szkoły macierzystej, a jednocześnie zapewni zaspokojenie potrzeb szkoły, w której występują braki kadrowe nauczycieli (vide: uchwała SN z 14.01.1983 r. sygn.. akt III PZP 64/82).

W uchwale z dnia 24 marca 1983 r. III PZP 8/83 (OSNCP 1983,. z. 9, poz. 130) Sąd Najwyższy przyjął, że nauczyciel skierowany do pracy w innej szkole na podstawie art. 19 ust. 1 Karty Nauczyciela, kwestionujący istnienie przesłanek przewidzianych w tym przepisie, może dochodzić przed organami wymienionymi w art. 98 ust. 2 tejże ustawy uznania bezskuteczności tego skierowania, a w uzasadnieniu wyjaśnił m.in., że skierowanie nauczyciela do innej szkoły na okres dłuższy niż 3 lata nie powoduje rozwiązania stosunku pracy z tym nauczycielem; stosunek pracy nadal istnieje między nauczycielem a zakładem pracy, który korzysta jedynie z możliwości przekształcania na ściśle określony czas treści tego stosunku w odniesieniu do jednego elementu, tj. miejsca wykonywania pracy przez nauczyciela.

Należy podkreślić, że przeniesienie do pracy w innej szkole dokonuje się władczo w stosunku do nauczyciela i ze względu na potrzeby szkoły, do której nauczyciel zostaje przeniesiony. Niezbędne jest więc rozeznanie w potrzebach kadrowych poszczególnych szkół oraz analiza ich możliwości w tym zakresie.

Jak wynika z zebranego w sprawie bezspornego materiału dowodowego, skierowanie powódki do pracy na stanowisku bibliotekarza było spowodowane utworzeniem w Zespole Szkół (...) w C. etatu doradcy zawodowego, na który to etat została przesunięta p. A. F., która posiada wymagane do tego kwalifikacje i doświadczenie zawodowe a która zajmowała dotychczas stanowisko bibliotekarza. W związku z powyższym wstąpił wakat na stanowisku bibliotekarza i dyrektor (...) w C. wystąpiła go organu prowadzącego pismem z 3.03.2016 r. o skierowanie nauczyciela do pracy w bibliotece szkolnej. Organ prowadzący po analizie sytuacji podległych mu szkół ponadgimnazjalnych i decyzjach co do ograniczenia do ½ etatu bibliotekarza w (...) w C. na podstawie przepisu art. 19 KN z dniem 1.10.2016 r. przeniósł powódkę na okres do 31.08.2019 r. do Zespołu Szkół (...) w C. na stanowisko nauczyciela bibliotekarza w pełnym wymiarze czasu pracy z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko w Zespole Szkół (...) w C..

Sąd uznał, że skierowanie powódki do pracy w innej szkole jest zgodne z art. 19 Karty Nauczyciela, który umożliwia organowi nadzorującemu szkołę prowadzenie racjonalnej polityki obsady etatów nauczycieli w szkołach funkcjonujących na obszarze powiatu. Organ odpowiedzialny za obsadę etatów nauczycieli na terenie objętym jego działalnością powinien mieć odpowiednią swobodę i kierować się nie tylko potrzebami szkoły, w której wystąpiły braki kadrowe, ale również - aktualnymi możliwościami szkoły zatrudniającej przeniesionego nauczyciela. Kwestionowana przez powódkę decyzja starosty o skierowaniu jej do pracy w Zespole Szkół (...) w C. - według oceny Sądu - została podyktowana interesem obydwu szkół tj. uwzględnia fakt ograniczenia w arkuszu organizacyjnym Zespołu Szkół (...) w C. na rok szkolny 2016/2017 wymiaru czasu bibliotekarza do ½ etatu i brak możliwości zatrudniania powódki w pełnym wymiarze czasu pracy oraz koniecznością zatrudniania bibliotekarza w pełnym wymiarze czasu pracy w Zespole Szkół (...) w C..

W ocenie sądu w sytuacji zmniejszającej się liczby uczniów umożliwienie korzystania z jednej biblioteki uczniom dwóch szkół znajdujących się w tym samym budynku i ograniczeniem wymiaru czasu bibliotekarzy tych szkół do ½ etatu jest racjonalne.

Za uzasadnione należy uznać też stanowisko organu prowadzącego, iż wobec zmniejszającej się ilości godzin dla nauczycieli należy zadbać o etaty dla już zatrudnionych nauczycieli na nie zatrudniać nowych.

Znamienne jest, iż w sytuacji faktycznego ograniczenia w roku szkolnym 2016 /2017 etatu bibliotekarza w Zespole Szkół (...) w C., w przypadku ewentualnego braku zgody powódki na ograniczenie etatu do ½ pracodawca zmuszony byłby do wypowiedzenia powódce stosunku pracy w trybie art. 20 ust. 1 pkt. 2 KN.

Ponadto należy zauważyć, iż jak wynika z utrwalonego i bogatego orzecznictwa Sądu Najwyższego, sąd pracy nie ma kompetencji co do oceny zasadności i celowości przeprowadzanych przez pracodawcę zmian organizacyjnych czy też zmniejszania ilości etatów (por: wyrok SN z 2005-05-05, II PK 252/04).

Logiczne wydaje się też skierowanie do pracy w Zespole Szkół (...) w C. jednego bibliotekarza na cały etat niż np. dwóch innych nauczycieli po ½ etatu bibliotekarza w celu uzupełniania brakującego wymiaru etatu tj. nauczyciela z Zespołu Szkół (...) czy Zespołu Szkół Sportowych.

Nieracjonalne było by przesunięcie w Zespole Szkół (...) w C. nauczyciela języka polskiego i pedagoga szkolnego K. W. do biblioteki, bo to z kolei rodziłoby kolejne zapotrzebowanie na dwóch nauczycieli tj. języka polskiego i pedagoga, w przypadku braku jednego nauczyciela posiadającego obie specjalizacje.

Zdaniem sądu skierowanie powódki w trybie art. 19 KN nastąpiło z jak najmniejszym uszczerbkiem dla szkoły macierzystej a jednocześnie zapewniło zaspokojenie potrzeb Zespołu Szkół w C., w której wystąpił brak kadrowy.

Dobór powódki do przeniesienia w sytuacji ograniczenia wymiaru czasu pracy bibliotekarza w jej macierzystej szkole do ½ etatu, brak możliwości uzupełniania etatu nauczyciela przez powódkę w jej lub innej szkole, z uwagi na brak nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie języka rosyjskiego oraz brak innych kwalifikacji posiadanych przez powódkę, zdaniem sądu znajduje uzasadnienie w realiach niniejszej sprawy.

Skierowanie powódki w ocenie sądu było podyktowane obiektywną koniecznością obsady na stanowisku bibliotekarza w (...) w C. i odbyło się zgodnie z posiadanymi przez powódkę kwalifikacjami zawodowymi tj. uprawnieniami do pracy na stanowisku nauczyciela bibliotekarza.

Mając na uwadze powyższe sąd oddalił powództwo.

O kosztach procesu orzeczono na podstawie art. 98 k.p.c. i § 9 ust. 1 pkt. 3 w zw. z § 20 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych z 22.10.2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1804), zasadzając od powoda na rzecz pozwanego kwotę 120 zł tytułem kosztów procesu.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Górska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Człuchowie
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Sądu Rejonowego Marek Osowicki
Data wytworzenia informacji: