III Kow 1133/13 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Słupsku z 2013-07-18

Sygn. akt III Kow.1133/13wz

POSTANOWIENIE

o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Dnia 18.07.2013r.

Sąd Okręgowy w Słupsku Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SO w Słupsku Jan Filipczyk

Protokolant Karolina Grzech

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Słupsku Ireny Wojcieszak oraz Zastępcy Dyrektora Aresztu Śledczego w S. S. M.

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Areszcie Śledczym w S. - Oddział Zewnętrzny w U. wniosku Dyrektora z dnia 27.05.2013r.

postanowił:

I.  na zasadzie art. 77§1kk, art. 78§1kk oraz art. 161§1kkw warunkowo zwolnić z dniem 18.07.2013r. skaz. C. P.s. C. i H.z d. K., ur. (...)w L., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w L.z dnia 10.01.2012r., sygn. akt II K (...) za czyn z art.177§2kk, art.178a§1kk, art.178§1kk na karę 3 lat pozbawienia wolności, których koniec przypada na dzień 13.08.2014r.

II. na zasadzie art. 80§1kk, wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 18.07.2015r.

III. na zasadzie art. 159kkw w związku z art. 72§1kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora sądowego;

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki: podjęcia pracy zarobkowej, poprawnego zachowania, powstrzymanie się od nadużywania alkoholu;

V. zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Dyrektor Aresztu Śledczego w S. wystąpił do Sądu z wnioskiem o udzielenie skazanemu C. P. warunkowego przedterminowego zwolnienia, wskazując na pozytywną prognozę kryminologiczno – społeczną.

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Skazany, przed osadzeniem w zakładzie karnym, pracował zarobkowo za granicą. Jego zachowanie było poprawne. Nie nadużywał alkoholu, czas wolny spędzał w domu pomagając rodzinie. Skazany, w miejscu zamieszkania posiada opinię pozytywną. Rodzice deklarują chęć przyjęcia go do domu, po wyjściu na wolność.

Zachowanie skazanego, w warunkach izolacji jest wyróżniające. Wielokrotnie korzystał z nagród regulaminowych, w tym również z przepustek i widzeń bez dozoru poza obrębem zakładu karnego, z których powracał w terminie i bez zastrzeżeń. Poprawne zachowanie się skazanego w czasie korzystania z czasowych zezwoleń na opuszczenie jednostki potwierdzają wywiady środowiskowe policji. Nie był karany dyscyplinarnie. W stosunku do przełożonych jest regulaminowy. Z innymi osadzonymi prowadzi zgodne relacje. Pracuje odpłatnie poza terenem aresztu i rzetelnie wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków. Świadczą o tym liczne wnioski nagrodowe z miejsca pracy. Skazany, karę pozbawienia wolności odbywa w jednostce penitencjarnej typu otwartego, w systemie programowanego oddziaływania. Zadania wynikające z indywidualnego programu oddziaływań realizuje w terminie. W jednostce penitencjarnej, pełnił funkcję skazanego funkcyjnego tzw. Pawilonowego. Ukończył też zajęcia z zakresu profilaktyki. Systematycznie stara się spłacać swoje zobowiązania finansowe. Kontakt zewnętrzny, w formie rozmów telefonicznych oraz korespondencji utrzymuje z najbliższą rodziną. Do popełnionego przestępstwa prezentuje krytyczny stosunek.

W tej sytuacji stwierdzić należy, mając na względzie wyróżniające się zachowanie skazanego w zakładzie penitencjarnym oraz właściwe wykorzystywanie czasowych zezwoleń na opuszczenie jednostki i widzeń bez dozoru poza obrębem zakładu karnego, że proces jego resocjalizacji w warunkach izolacji więziennej został zakończony. Zdaniem Sądu dalszy proces wychowawczy powinien być prowadzony w warunkach wolnościowych, pod dozorem kuratora sądowego. Biorąc więc pod uwagę powyższe okoliczności należy uznać, że istnieje uzasadnione przypuszczenie, iż w przypadku warunkowego zwolnienia skazany będzie przestrzegał porządku prawnego i nie popełni ponownie przestępstwa.

Z tych względów postanowiono jak wyżej.

Sąd uznał za celowe poddanie skazanego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz nałożenie obowiązków przewidzianych w art. 72§1 kk.

O kosztach postępowania przed Sądem orzeczono na podstawie przepisu art. 626§1 kpk w zw. z art. 624§1 kpk w zw. z art. 1§2 kkw.

Przewodniczący – Sędzia

Zarządzenie

1.  Odpis postanowienia doręczyć:

a)  warunkowo zwolnionemu C. P.

b)  Dyrektorowi Aresztu Śledczego w S. z nakazem zwolnienia

c)  Sądowi Rejonowemu w L. – do akt

d)  właściwemu Sądowi Okręgowemu - celem wyznaczenia kuratora sądowego – 2 egzemplarze

2.  Zawiadomić:

Krajowy Rejestr Karny

Dnia 18.07.2013r. Przewodniczący – Sędzia

Wykonałem, dnia

Sekretarz

Pouczenie:

1.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest do: bezzwłocznego zgłoszenia się do sądowego kuratora zawodowego Sądu Rejonowego w którego okręgu będzie miał stałe miejsce pobytu (najpóźniej w ciągu 7 dni od zwolnienia z zakładu karnego), zgłaszanie się do kuratora sądowego w określonych przez niego terminach i udzielanie wyjaśnień co do przebiegu okresu próby, niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu, wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

2.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie: jeżeli zwolniony w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchylał się od wykonywania nałożonych na niego obowiązków lub orzeczonych środków karnych, uchylał się od dozoru, rażąco naruszał porządek prawny, a w szczególności popełnił przestępstwo, za które została orzeczona inna kara.

3.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu pobytu na wolności.

4.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Praniuk
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Słupsku
Osoba, która wytworzyła informację:  w Słupsku Jan Filipczyk
Data wytworzenia informacji: