V K 35/21 - wyrok Sąd Rejonowy w Giżycku z 2021-05-05

Sygn. akt V K 35/21

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 maja 2021 r.

Sąd Rejonowy wG. V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w W. w składzie:

Przewodniczący – SSR Tomasz Zieliński

Protokolant – st. sekr. sąd. Danuta Betlej

w obecności Prokuratora -------------------

po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2021 r. na rozprawie

sprawy A. K. (1)

urodzonego (...) w G.

syna J. i M. z d. K.

oskarżonego o to, że: W dniu 24 maja 2020 roku na trasie Ż.K., gm. K. kierował po drodze publicznej samochodem osobowym marki R. (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości o zawartości 1,059 mg/l; 1,055 mg/l; 1,016 mg/l i 0,969 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, będąc uprzednio prawomocnie skazanym przez Sąd Rejonowy w. G. II Wydział Karny wyrokiem z dnia 03.11.2011 r. w sprawie II K 466/11 za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

tj. o czyn z art. 178a §4 kk

1.  Oskarżonego A. K. (1) uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art. 178a§4 kk skazuje go na karę 10 (dziesięć) miesięcy pozbawienia wolności.

2.  Na podstawie art. 69§1, 2 i 4 kk, art. 70§1 kk, art. 72 §1 pkt 5 kk wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza oskarżonemu tytułem próby na okres lat 2 (dwa) zobowiązując go do powstrzymania się od nadużywania alkoholu.

3.  Na podstawie art. 42§3 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

4.  Na podstawie art. 43a§2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 10 000,00 (dziesięć tysięcy) złotych.

5.  Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23.06.1973 r. o opłatach w sprawach karnych i art. 624 §1 kpk zwalnia oskarżonego od obowiązku uiszczenia opłaty i ponoszenia kosztów sądowych w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

V K 35/21

Je ż eli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niekt ó rych czyn ó w lub niekt ó rych oskar ż onych, s ą d mo ż e ograniczy ć uzasadnienie do cz ęś ci wyroku obj ę tych wnioskiem. Je ż eli wyrok zosta ł wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo je ż eli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygni ę cie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, s ą d mo ż e ograniczy ć uzasadnienie do informacji zawartych w cz ęś ciach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

A. K. (1)

W dniu 24 maja 2020 roku na trasie Ż.K., gm. K. kierował po drodze publicznej samochodem osobowym marki R. (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości o zawartości 1,059 mg/l; 1,055 mg/l; 1,016 mg/l i 0,969 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, będąc uprzednio prawomocnie skazanym przez Sąd Rejonowy w. G. II Wydział Karny wyrokiem z dnia 03.11.2011 r. w sprawie II K 466/11 za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości tj. czyn z art. 178a§4 kk

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 25 maja 2020r. P. B. (1) jechał samochodem z miejscowości Ż. w kierunku K.. W pewnym momencie dogonił jadący przed nim samochód osobowy marki R. (...) o nr rej. (...). Jadąc za nim zauważył, że kierowca tego pojazdu jeździ po całej szerokości drogi - raz jechał prawym poboczem, po czym zjeżdżał na przeciwległy pas ruchu. P. B. (1) jechał za tym pojazdem przez całą trasę do K., czyli przez ok. 4 km. Przejazd tego auta zarejestrował za pomocą kamery, znajdującej się w jego samochodzie. W K. kierowca pojazdu marki R. (...) zatrzymał się przy sklepie Delikatesy Centrum. P. B. (1) zatrzymał się w pobliżu, podszedł do kierowcy i zapytał się, czy wszystko z nim w porządku. W trakcie rozmowy wyczuł od mężczyzny woń alkoholu. Gdy kierowca pojazdu R. (...) udał się do sklepu, P. B. (1) wyjął kluczyki z jego samochodu i wezwał policję.

Policjanci po przybyciu na miejsce nie zastali kierowcy, który po wyjściu ze sklepu oddalił się z miejsca zdarzenia. P. B. (1) wskazał kierunek, w którym się udał. Policjanci po chwili ujęli kierowcę i wylegitymowali go, ustalając że jest nim A. K. (1).

wyjaśnienia A. K.

k. 58 od słów „treść ogłoszonych mi” do słów „do powiedzenia w tej sprawie”

k. 64 od słów „w dniu dzisiejszym” do słów „ w czerwcu 2020 roku sprzedałem”

zeznania P. B.

k. 10v od słów „ w dniu dzisiejszy” do słów „to wszystko”

zeznania K. B.

k. 17 od słów „W dniu 24 maja” do słów „do zeznania w tej sprawie”

protokół oględzin i odtworzenia zapisu

k. 21-24

A. K. (1) poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyniki badań przeprowadzone najpierw urządzeniem A., a następnie Alkometrem A 2.0 wskazały odpowiednio 1,059 mg/l, 1,055 mg/l oraz 1,016 mg/l i 0,969 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

protokół badania stanu trzeźwości urządzeniem Alkometr A2,0

k. 2

protokół badania stanu trzeźwości urządzeniem A.

k. 3

A. K. (1) był uprzednio skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości wyrokiem Sądu Rejonowego w. G. II Wydział Karny z dnia 3 listopada 2011r. w sprawie IIK 466/11

odpis wyroku

k.43

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

OCena DOWOdów

Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

wyjaśnienia A. K.

protokół badania stanu trzeźwości urządzeniem Alkometr A2,0

protokół badania stanu trzeźwości urządzeniem A.

protokół oględzin i odtworzenia zapisu, odpis wyroku

zeznania P. B.

zeznania K. B.

W ocenie Sądu wyjaśnienia oskarżonego A. K., przyznającego się w toku postępowanie przygotowawczego do popełnienia zarzucanego mu czynu, nie budzą najmniejszych wątpliwości, bowiem znajdują one potwierdzenie w zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym, którego nikt nie kwestionował, w tym w protokołach badania stanu trzeźwości urządzeniem Alkometr A2.0 i urządzeniem A. oraz protokole oględzin i odtworzenia zapisu. Nie kwestionowany jest też odpis wyroku dnia 3 listopada 2011r. w sprawie IIK 466/11 z treści którego wynika, że A. K. (1) był uprzednio skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Zeznania P. B. (1) są jasne i logiczne. Opisał on okoliczności zdarzenia, którego był świadkiem zaś jego relacja koreluje z zapisem kamery, którą miał w samochodzie a która zarejestrowała sposób jazdy oskarżonego w dniu zajścia.

Zeznania K. B. nie budzą wątpliwości. Świadek zrelacjonowała przebieg czynności służbowych wykonywanych w związku z zawiadomieniem P. B. (1), w tym okoliczności ujęcia A. K. (1) i przeprowadzania badań stanu jego trzeźwości.

Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Z art. 115 § 16 kk wynika, iż stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm 3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Już sam zatem tylko fakt prowadzenia pojazdu w takim stanie pociąga za sobą wypełnienie znamion przestępstwa, chociażby pojazd był prowadzony całkowicie prawidłowo, sprawca nie naruszył żadnej innej zasady bezpieczeństwa w ruchu i nie sprowadził konkretnego niebezpieczeństwa. Jest ono dokonane w momencie uruchomienia pojazdu i podjęcia jazdy. Bacząc przy tym na poczynione w sprawie niniejszej ustalenia, przyjąć należało, że oskarżony wyczerpał swoim zachowaniem znamiona opisanego w art. 178a § 4 kk typu kwalifikowanego omawianego przestępstwa, albowiem był uprzednio skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (wyrok Sądu Rejonowego w. G. II Wydział Karny w W. sygn. akt VK 35/21) Przestępstwo określone w art. 178a §1 kk może być popełnione w każdym miejscu, gdzie odbywa się ruch pojazdów, gdyż jego znamieniem jest m.in. prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości "w ruchu lądowym". Pojęcie ruchu lądowego obejmuje natomiast swoim zakresem nie tylko drogi publiczne i strefy zamieszkania, ale wszystkie miejsca ogólnie dostępne, na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów (patrz m.in. postanowienie SN z 28.05.2008 r., IV KK 29/08). Jest ono tożsame z miejscem popełnienia przestępstwa wypadku w komunikacji ( art. 177 kk ). Tak więc dla karalności tego czynu nie jest wymagane, by pojazd mechaniczny był prowadzony na drodze publicznej. Ważne jest, by było to miejsce, w którym odbywa się ruch pojazdów. Jest to przestępstwo, które może być popełnione umyślnie w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym. Sprawca musi obejmować zamiarem także stan nietrzeźwości.

Uwzględniając powyższe uwagi stwierdzić należy, że wina i okoliczności popełnienia przez oskarżonego A. K. (1) zarzucanego mu czynu nie budzą najmniejszych wątpliwości, zaś swoim zachowaniem, prowadząc w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym samochód osobowy, w pełni wyczerpał on znamiona występku z art. 178a §1 kk w podanym wyżej rozumieniu.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. K. (1)

1

1

Przy wymiarze kary 10 miesięcy pozbawienia wolności Sąd miał na uwadze wszelkie okoliczności podmiotowo - przedmiotowe sprawy, w tym przede wszystkim znaczny stopień nietrzeźwości oskarżonego oraz to, że kierował samochodem w godzinach popołudniowych, gdy na drogach odbywał się wzmożony ruch pojazdów, co zwiększało zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sąd uwzględnił także dotychczasową karalność A. K. (1) za jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwości (karta karna, k. 82-83).

A. K. (1)

2

2

Na zasadzie art. 69§1, 2 i 4 kk, art. 70§1 kk Sąd warunkowo zawiesił oskarżonemu wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności na okres próby 2 lat i jednocześnie na zasadzie art. 72§1 pkt 5 kk zobowiązał go w tym czasie do powstrzymania się od nadużywania alkoholu. Zdaniem Sądu zastosowanie tego środka probacyjnego będzie wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów zapobiegawczych i wychowawczych kary i zapobiegnie powrotowi oskarżonego do przestępstwa. Wskazać należy, że choć A. K. (1) był karany (za przestępstwo z art. 178a§1kk), jednak tylko jednokrotnie i to w 2011r. Zachowanie oskarżonego należy zatem traktować jako incydentalne. Nadto z dokonanych ustaleń wynika, że do zatarcia tego skazania nie doszło tylko dlatego, że A. K. (1) nie uiścił świadczenia pieniężnego w kwocie 200 zł na rzecz Stowarzyszenia Pomocy (...) w G. (notatka urzędowa k. 85). Mając to na uwadze, jak również wiek oskarżonego, Sąd doszedł do wniosku, iż wymierzenie kary bezwzględnej pozbawienia wolności byłoby w tym przypadku nadmierną reakcją. Dla wzmocnienia celu zapobiegawczego i wychowawczego kary Sąd na mocy art. 72 § 1 pkt 5 kk zobowiązał oskarżonego do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu. Oskarżony będąc w stanie nietrzeźwości dopuścił się naruszenia porządku prawnego, a zatem spełniona została przesłanka warunkująca zastosowanie przedmiotowego obowiązku.

A. K. (1)

3

3

Na podstawie art. 42§3 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego obligatoryjny środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

A. K. (1)

4

4

Na podstawie art. 43a§2 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 10.000,00 złotych.

Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosowa ł określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

5

Mając na uwadze sytuację materialną oskarżonego, który pracuje jedynie dorywczo, Sąd na zasadzie art. 624§1 kpk zwolnił go od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych.

Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Zabaorowska-Przesmycka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Giżycku
Osoba, która wytworzyła informację:  Tomasz Zieliński
Data wytworzenia informacji: