Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

I AGa 191/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-10-01

Data publikacji: 2019-08-21

trafność 7%

Istotność:

(...)oparciu o zarzuty naruszenia przepisów prawa procesowego i prawa materialnego, a mianowicie: 1) art. 233 § 1 k.p.c. (błąd w ustaleniach faktycznych) i przyjęcie, że w dniu 19 maja 2012 r. (...)Odróżnić bowiem trzeba prawa i obowiązki podmiotów związanych umową konsorcjum od praw i obowiązków stron umowy wykonawczej. (...)Prawo upadłościowe (t. jedn. (...)Naruszało to nie tylko zasady wynikające z umowy wykonawczej i umowy konsorcjum, ale, i to przede wszystkim, z przepisów prawa upadłościowego .
Czytaj więcej»

III C 1454/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-02-06

Data publikacji: 2017-03-06

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

W myśl § 3 przywołanego przepisu przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym. (...)Prawo do prywatności jest wartością chronioną konstytucyjnie. (...)(...)(...)Zakres ochrony wizerunku w sposób szczegółowy określa art. 81 ustawy z 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r., nr 90, poz. 631 ze zm.) .
Czytaj więcej»

IX Ca 186/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2018-07-11

Data publikacji: 2018-09-10

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: Podstawą ustalenia nierównych udziałów nie może być również fakt dysponowania przez uczestnika środkami finansowymi na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywistym jest, że status majątkowy małżonków rozpoczynających wspólne pożycie jest najczęściej różny. Odmienne mogą być ich możliwości intelektualne, biznesowe, opiekuńcze czy uczuciowe.
(...)zł oraz pokryła koszt biletu lotniczego do Niemiec, co wynika wprost(...)(...)Oznacza to, że równość udziałów następuje z mocy samego prawa. (...)Gdyby nawet założyć, że jeden z małżonków osiąga dochód wyższy, to w świetle okoliczności sprawy o przepisów prawa nie mogłoby to mieć wpływu na ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. (...)Bez wpływu na problem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym pozostaje kwestia pochodzenia środków przeznaczonych na nabycie praw do nieruchomości przy ulicy (...) w S. , która nie jest nim objęta z uwagi na nabycie przez zawarciem związku małżeńskiego.
Czytaj więcej»

I C 59/19

wyrok

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2023-05-24

Data publikacji: 2023-11-08

trafność 7%

Został przewieziony transportem lotniczym do pozwanego. (...)(...)o zadośćuczynienie, będące następstwem naruszenia praw pacjenta, o którym stanowi art. 4 ust. 1 ustawy z 2008 r. - o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ma odrębny charakter i(...)
Czytaj więcej»

IV RC 6/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-11-25

Data publikacji: 2017-01-11

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: częściowo uwzględniono powództwo
Jest to leczenie prywatne – małoletnia ma prawo do przyznania sanatorium w ramach NFZ, jednakże nienormowany czas pracy matki powódki utrudnia korzystanie z takiego sanatorium, jako że NFZ narzuca termin leczenia. (...)Czasami pozwany sam kupuje bilety lotnicze, a następnie otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. (dowód: - przesłuchanie F. K. : k. 400-406) Pozwany aktualnie nie posiada majątku. (...)Należy podkreślić, że dziecko ma prawo do zaspokajania nie tylko podstawowych potrzeb bytowych, ale także rozwijania jego talentów i edukacji oraz zajęć ruchowych zgodnie z predyspozycjami bądź zaleceniami lekarskimi. (...)(...)sądowym dochodzeniem alimentów zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła się jego utraty, Sąd nie uwzględnia tej zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.
Czytaj więcej»

III RC 148/18

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Wągrowcu

Data orzeczenia: 2019-04-24

Data publikacji: 2019-05-27

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: podwyższenie alimentów
W związku z tym to matka powoda w większym zakresie przyczyniała się do jego wychowania i utrzymania, finansując m.in. wszystkie wakacje powoda, remont i wyposażenie pokoju, kurs prawa jazdy czy imprezę z okazji ukończenia 18 lat. (...)Dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie. (...)Zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą dzieci mają w każdej sytuacji prawo do równej stopy życiowej z rodzicami. (...)Analogicznie do usprawiedliwionych potrzeb osób zamieszkujących w Polsce Sąd nie zalicza kosztów biletów lotniczych za granicę, celem odwiedzenia rodziny.
Czytaj więcej»

II C 723/18

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-04-14

Data publikacji: 2022-07-29

trafność 7%

Istotność:

Powód przetransportowany został przez lotnicze pogotowie ratunkowe na Oddział Intensywnej Terapii Szpitala (...) w W. . (...)Ocenić zatem należy, czy i w jakim stopniu powód w sposób przez siebie zawiniony (tj. świadomie naruszając przepisy prawa lub ogólnie przyjęte zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym) przyczyniła się do tego, że doszło do doznania przez niego tak poważnej, jak wyżej opisana, szkody na osobie. (...)Niewątpliwie od dziecka mającego w dacie wypadku już prawie 12 lat (powód ukończył dwunasty(...)(...)Kierując się wskazaniami zawartymi w orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz doktrynie prawa cywilnego należy stwierdzić, że określając(...)
Czytaj więcej»

II K 810/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Goleniowie

Data orzeczenia: 2017-03-02

Data publikacji: 2017-10-05

trafność 7%

Przewiezieniem będzie zarówno transport wodny, lotniczy, kolejowy jak i drogowy, a w żaden inny sposób nie można sprowadzić odpadów niż tylko je przewieźć, nawet ich wysłanie za pomocą przedsiębiorstwa świadczącego usługi wysyłkowe będzie przewiezieniem. (...)(...)od czasu wprowadzenia do systemu prawa karnego przepisów ustanawiających odpowiedzialność karną za sprowadzanie odpadów z zagranicy wbrew przepisom, przedmiotem czynności wykonawczej były zawsze każde odpady, a więc także nie zaliczane do odpadów niebezpiecznych. (...)Po uchyleniu tego ostatniego przepisu z dniem 1 października 2001 r. ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu w życie ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw, całość odnośnej regulacji prawnokarnej zawiera się tylko w art. art. 183 i 185 KK . (...)Oskarżony miał możliwość zachowania się zgodnie z prawem, nie zaszła żadna okoliczność wyłączająca bezprawność jego zachowania lub winę.
Czytaj więcej»

I C 294/18

wyrok

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2022-11-09

Data publikacji: 2023-04-18

trafność 7%

Obecnie powód mówi bardzo cicho, prawie nie słyszy. (...)W ust. 1 tego przepisu przewidziano, że świadczeniobiorcy, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego , przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego podmiotu leczniczego, o(...)(...)Ustawą z dnia 21 kwietnia 2017r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji w art. 33 nadano nowe brzmienie art. 442 1 §1kc. (...)W świetle art. 38 ustawy 21 kwietnia 2017r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji należy przyjąć, że przedawnienie roszczeń rozpoczęło ponownie bieg z dniem wejścia ustawy w życie tj 27.06.2017r.
Czytaj więcej»

II K 324/16

wyrok

Sąd Rejonowy w Puławach

Data orzeczenia: 2020-03-13

Data publikacji: 2020-06-25

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)przez ratowników medycznych, medyczny transport lotniczy pokrzywdzonego do (...) Szpitala (...)(...)(...)Jednocześnie Sąd uznał, że określenie długości okresu próby na 3 lata jest adekwatnym i koniecznym z punktu widzenia zrozumienia przez oskarżonego konieczności przestrzegania prawa, a nadto z punktu widzenia potwierdzenia trafności postawionej wobec niego pozytywnej prognozy kryminologicznej. (...)Orzekając w tym zakresie Sąd zastosował przepisy prawa cywilnego, w szczególności art. 445 § 1 k.p.c. w zw. z art. 444 k.p.c. (...)INNE ZAGADNIENIA W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia, a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania(...)
Czytaj więcej»