Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XXVII Ca 228/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-04-10

Data publikacji: 2019-07-01

trafność 24%

Jest wyrazem prawa powoda do dysponowania przedmiotem procesu oraz przejawem odwołalności czynności procesowych. (...)Niewątpliwie roszczenie odszkodowawcze poprzednika prawnego powoda jest wierzytelnością, która stanowi prawo majątkowe. (...)Organizator w ramach zawartej umowy zapewniał także przewóz lotniczy liniami (...) Sp. z o.o. na trasie C. - P. w dniu 18 czerwca 2017 roku. (...)Zarzuty naruszenia prawa materialnego w tym przedmiocie zostały omówione powyżej.
Czytaj więcej»

IX C 180/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Opolu

Data orzeczenia: 2015-05-07

Data publikacji: 2017-08-28

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

W związku z prawie 9 godzinnym opóźnieniem powódka dotarła do hotelu około północy. (...)Dlatego też wszelkie roszczenia z tytułu opóźnień w odlocie/przylocie adresowane winny być do przewoźników lotniczych. (...)W związku z prawie 9 godzinnym opóźnieniem wylotu, powódka dotarła do hotelu około północy. (...)Nie może on zasłaniać się faktem, że powierzył wykonanie umowy osobom trzecim, kompetentnym, zajmującym się tego rodzaju czynnościami (w rozpoznawanej sprawie przewoźnikowi lotniczemu).
Czytaj więcej»

V U 100/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Legnicy

Data orzeczenia: 2013-04-24

Data publikacji: 2013-06-13

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Przepis art. 116 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej stwarza dla członka zarządu możliwość uniknęcia odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki także w drodze wskazania mienia, z której egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości (...) z tytułu ubezpieczeń społecznych (...), przy czym nie jest wystarczającym wskazanie jakiegokolwiek (...)
Prowizja w wysokości 9%, którą spółka uzyskiwała od linii lotniczych z tytułu sprzedaży biletów lotniczych, a stanowiąca 90% wszystkich przychodów od roku 2006 zmalała do 1%. (...)Z uwagi na uczestnictwo w przedmiotowym systemie z konta spółki pobierano co 2 tygodnie należności za sprzedane bilety lotnicze. (...)Niezależnie od powyższego, w ramach rozliczeń (...) z konta bankowego Spółki ściągnięto przedmiotową należność za zakupione bilety lotnicze. (...)Prawo upadłościowe i naprawcze oraz oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 p.u.n.
Czytaj więcej»

III AUa 537/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-03-04

Data publikacji: 2019-08-14

trafność 24%

Głównym przedmiotem działalności spółki był transport lotniczy pasażerski i towarów. Spółka miała docelowo uzyskać Koncesję na Wykonywanie Przewozu Lotniczego oraz Certyfikat Przewoźnika Lotniczego (AOC) i wykonywać operacje czarterowe głównie dla polskich touroperatorów. (...)Prawo upadłościowe i naprawcze . (...)Skarżący zwrócił także uwagę, iż każda powinność nałożona na podmioty prawa prywatnego musi być określona w przepisach prawa.
Czytaj więcej»

II C 1886/14

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-03-11

Data publikacji: 2016-03-14

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Przekładając powyższe regulacje na grunt niniejszej sprawy Sąd stwierdził, że pozwany w należyty sposób wykazał zaistnienie okoliczności egzoneracyjnych z art. 5 ust. 3 rozporządzenia nr 261/04. W ocenie Sądu, powoływana w niniejszej sprawie przez pozwaną okoliczność zaistnienia usterek technicznych stanowi nadzwyczajną okoliczność w (...)
Zdaniem pozwanego opóźnienie nastąpiło z przyczyn technicznych co uzasadnia brak odpowiedzialności linii lotniczych za powstałe opóźnienie lotu.. (k.2-5 akt II C 2432/15 pozew). (...)Wskazał, iż w jego ocenie budzi wątpliwości, czy interpretacja prawa dokonana przez ETS może być wyłącznym źródłem prawa podmiotowego. (...)Dotyczyło to w szczególności zawarcia umowy przelotu lotniczego oraz faktu odwołania lotu. (...)Solidarność dochodzonego roszczenia nie wynika bowiem ani z ustawy, czy innego przepisu prawa, ani z umowy.
Czytaj więcej»

IV C 866/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-09-15

Data publikacji: 2016-12-15

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

W dacie pozwu art. 129 Prawa ochrony środowiska stanowił, co następuje: „1. (...)Przedsiębiorstwo pozwanego to port lotniczy, czyli lotnisko, z którego korzystają inni przedsiębiorcy – przewoźnicy. (...)W porcie lotniczym jest prowadzona określona działalność, polegająca na umożliwieniu startów i lądowań samolotów, mająca na celu świadczenie usług przewoźnikom. Korzystanie z odpowiednio przetworzonych sił przyrody nie jest warunkiem koniecznym istnienia portów lotniczych.
Czytaj więcej»

II Ca 1367/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-11-04

Data publikacji: 2016-01-19

trafność 24%

Z tych względów Sąd Okręgowy zdecydował o przeprowadzeniu dowodu ze zdjęć lotniczych, które pozwalają na ocenę sposobu zagospodarowania terenu. (...)Uzyskane w postępowaniu apelacyjnym zdjęcia lotnicze są niewątpliwie dowodem obiektywnym i bezwpływowym. (...)Na zdjęciu lotniczym z 1998 roku brak jakichkolwiek śladów samosiewów, co świadczy o regularnym wykaszaniu działki (...) . (...)W złej wierze jest zatem ten, kto wie albo powinien wiedzieć, że prawo własności nie przysługuje jemu, lecz innej osobie.
Czytaj więcej»

V Ca 2225/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-05

Data publikacji: 2021-05-07

trafność 24%

Pozwany w apelacji podniósł zarzuty naruszenia zarówno przepisów prawa materialnego, jak i procesowego. (...)Niekonsekwencja stanowiska powódki, podzielona w pełni przez Sąd pierwszej instancji, przejawia się w zastosowaniu prawa (...) do kwestii przedawnienia, a w zakresie odsetek i klauzul niedozwolonych – prawa (...) w tym art. 385 ( 3) pkt 23 k.c. (...)„o ile Konwencja, przepisy obowiązującego prawa lub zawarta umowa przewozu lotniczego nie stanowią inaczej, niniejsze Warunki i Postanowienia oraz nasze regulacje będą podlegały prawu irlandzkiemu, zgodnie z którym należy je interpretować”. (...)Trybunał zauważył, że w przypadku przewozu lotniczego osób pomiędzy państwami członkowskimi, dokonywanego na podstawie umowy zawartej z jednym przedsiębiorstwem lotniczym będącym rzeczywistym przewoźnikiem, sądem właściwym(...)
Czytaj więcej»

I Ns 338/10

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Wołominie

Data orzeczenia: 2016-11-18

Data publikacji: 2016-12-28

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. (...)Z opinii nie wynika natomiast, aby czarna linia wytyczona przez biegłego na mapie stanowiła granicę widoczną na zdjęciu lotniczym. (...)Wyjaśnić przy tym należy, że akt własności ziemi, stanowiący decyzję administracyjną, stwierdza tylko to, że nastąpiło nabycie własności z mocy prawa. (...)Tym samym fakt wydania takiej decyzji nie świadczy o tym, że rolnik nabył z mocy prawa tę część nieruchomości, której nie miał w swoim posiadaniu samoistnym.
Czytaj więcej»

XXV C 1573/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-01-29

Data publikacji: 2016-04-20

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Od momentu włączenia przedmiotowej nieruchomości do obszaru ograniczonego użytkowania, natężenie ruchu lotniczego związanego z nim hałasu znacznie wzrosło – dotyczy to zarówno pory dziennej, jak i nocnej. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Sąd Najwyższy wyraził pogląd, akceptowany przez Sąd Okręgowy w niniejszym składzie, że samo utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności. (...)Spadek tej wartości stanowi wypadkową ogólnej atmosfery wokół obszaru ograniczonego użytkowania oraz wtórnie także hałasu lotniczego, który jednak jako cecha wpływająca na wartość nieruchomości zaczął być postrzegany w konsekwencji wspomnianej atmosfery.
Czytaj więcej»