Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7802

I ACa 666/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-01-23

Data publikacji: 2018-03-22

trafność 43%

Wizerunki innych osób, oprócz wizerunku M. T. (1) , nie były poddane anonimizacji. (...)Powód nie miał zamazanego wizerunku. (...)Nie było informacji na stronie PAP o tym, że nie można publikować wizerunku powoda. (...)Wizerunek M. T. (1) , ilekroć pojawiał się w telewizji lub internecie, był przedstawiany w taki sposób, by nie mógł być on rozpoznany gdyż nie było zgody na publikację jego wizerunku.
Czytaj więcej»

I ACa 748/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-02-25

Data publikacji: 2016-08-22

trafność 43%

Istotność:

Powód domagał się ochrony jego dobrego imienia, czci oraz wizerunku. (...)Sąd ten zasadnie przyjął, iż powód nie wykazał, aby pozwana opublikowała wizerunek powoda i podała jego dane osobowe. (...)Zarzuca on wszak nie to, że artykuł informuje o ucieczce pięciu aresztantów, ale to, że za pozwaną ujawnia on wizerunek powoda ( jego zdjęcie) podpisane jego imieniem i nazwiskiem, co narusza jego prawo do prywatności i wizerunku. (...)Publikacja wizerunku i danych osobowych powoda, jako osoby zbiegłej, z pewnością mogła przyczynić się do jego zatrzymania.
Czytaj więcej»

V ACa 493/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-11

Data publikacji: 2022-02-21

trafność 43%

Udostępniając wizerunek J. K. , A. S. zamieścił komentarz: „ (...) ” . (...)W tym wypadku publikacja wizerunku stanowi przejaw naruszenia prawa osobistości. (...)Zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku musi być wyrażone ze świadomością(...)towarzyszący komentarz, zestawienie z innymi wizerunkami itd.). (...)Powyższe Sąd skonfrontował z wizerunkiem powoda w społeczeństwie.
Czytaj więcej»

VI ACa 1694/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-03-09

Data publikacji: 2018-07-30

trafność 43%

Istotność:

Teza orzeczenia: Dwoisty charakter prawa do wizerunku i związane z tym odmienne reżimy prawne ochrony (Art. 81 Prawa autorskiego i art. 24 Kodeksu cywilnego)
Tym samym nie doszło do naruszenia wizerunku powoda. (...)Jest to ochrona przed formalnym naruszeniem wizerunku, łącząca się ściśle z monopolem eksploatacyjnym wizerunku przyznanym jednostce przez przepisy prawa autorskiego. (...)W tym wypadku publikacja wizerunku stanowi w istocie przejaw naruszenia prawa osobistości. (...)Natomiast warunkiem koniecznym uznania danego przedstawienia wyglądu człowieka za wizerunek jest możliwość jego przypisania do określonej osoby, a więc identyfikacja tej osoby za pomocą danego wizerunku.
Czytaj więcej»

XVII AmC 3422/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-01-28

Data publikacji: 2017-03-07

trafność 43%

Orzeczenie nieprawomocne

Należy wskazać, iż wizerunek podlega szczególnej ochronie. (...)Na gruncie art. 23 kc wizerunek stanowi dobro osobiste. (...)Przepis ten odnosi się nie do dobra osobistego, jakim jest wizerunek, lecz wytworu, który przedstawia ten wizerunek (portret malarski, fotografia, karykatura), choćby nie był utworem (A. Szpunar, Zadośćuczynienie... , s. 117); poza tym dotyczy jedynie rozpowszechniania takiego wizerunku. (...)Oznacza to, że co do zasady utrwalanie wizerunku będzie bezprawne.
Czytaj więcej»

VI ACa 799/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-01-29

Data publikacji: 2014-06-06

trafność 44%

Istotność:

Sąd również nie stwierdził zaistnienia przesłanek usprawiedliwiających publikację wizerunku powoda bez zgody zainteresowanego i w świetle tak ustalonych okoliczności faktycznych uznał, że publikacja wizerunku narusza prawo do wizerunku czyli dobro osobiste powoda, a(...)(...)się do całości naruszenia (publikacja wizerunku oraz cztery, zdaniem powoda, nieprawdziwe informacje) Sąd uznał, że skoro bezprawne działanie dotyczy jedynie publikacji wizerunku oraz informacje współpracy powoda ze(...)zł (20 000 zł.za publikację wizerunku i 5000 za informacje o(...)(...)Odpowiedzialność z tego tytułu spoczywa natomiast jedynie na wydawcy, bowiem pozwana na publikację wizerunku powoda nie miała wpływu. (...)Rozpoznając zarzuty apelacji należy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy publikacja wizerunku osoby, która popełniła czyny zabronione(...)dobro społeczeństwa wymaga informacji o wizerunku takiej osoby, a wolność prasy(...)Człowieka upoważnia media do dysponowana wizerunkiem przestępców.
Czytaj więcej»

I C 4637/18

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-11-04

Data publikacji: 2020-06-01

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Mimo powyższego wizerunek powódki pojawił się bez jej wiedzy i zgody w Katalogu A. (...) /2016 oraz A. (...) /2016 r. Wynagrodzenie powódki z tytułu licencji do zezwolenia na rozpowszechnianie wizerunku zostało określone na 3200 zł brutto. (...)Po publikacji wizerunku powódki w maju i czerwcu 2016 r. w katalogach (...) Sp. z o.o. (...)W tym katalogu wymieniony został wyraźnie wizerunek człowieka.
Czytaj więcej»

IV K 17/23

wyrok

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-09-14

Data publikacji: 2023-10-25

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)religijnej w postaci obrazów z wizerunkiem Matki Boskiej i z wizerunkiem św. (...)religijnej w postaci obrazów z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i z wizerunkiem św. (...)narządów płciowych, a w przypadku wizerunku św.
Czytaj więcej»

X Kz 111/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-02-07

Data publikacji: 2014-12-08

trafność 44%

Teza orzeczenia: (…)skarżący słusznie wskazał, iż sąd również może prowadzić postępowanie dowodowe, niemniej jednak zebranie, zabezpieczenie i utrwalenie dowodów dla sądu należy, w myśl art. 297 § 1 pkt 5 k.p.k., do celów postępowania przygotowawczego.
(...)F. oraz okazanie wyżej wymienionym wizerunków wszystkich oskarżonych, jak również okazanie wizerunku K. M. F. . (...)W ocenie skarżącego jednak, przesłuchanie tego świadka na obecnym etapie jest zbędne, albowiem z uwagi na upływ czasu i wielość kradzieży sklepowych nie będzie ona pamiętała okoliczności zdarzenia, a zwłaszcza wizerunków sprawców. (...)Prawidłowo sąd I instancji wskazał, że konieczne jest okazanie L. Z. osób oskarżonych, bądź przynajmniej ich wizerunków, ewentualnie świadek powinien opisać zachowanie sprawców, w tym zwłaszcza K. K. , której rola w zdarzeniu nie jest jednak jednoznaczna. (...)Wymienionym osobom należy okazać oskarżonych: M. O. i M. Ś. bądź przynajmniej ich wizerunki.
Czytaj więcej»

II K 771/23

wyrok

Sąd Rejonowy w Bełchatowie

Data orzeczenia: 2024-03-07

Data publikacji: 2024-04-10

trafność 44%

(...)jego imienia, adresu, miejsca pracy, wizerunku oraz informacji o powiązaniach rodzinnych,(...)z opisu czynu zarzut upubliczniania wizerunku pokrzywdzonego H. T. na podstawie(...)
Czytaj więcej»