Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7896

I ACa 74/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-06-09

Data publikacji: 2022-10-11

trafność 32%

Powódka podnosiła również, że zostało naruszone jej prawo do wizerunku. (...)Takie udostępnienie wizerunku powódki nastąpiło na jej potrzeby prywatne w ramach wymienionego portalu i nie uprawniało do dowolnego wykorzystania wizerunku przez kogoś innego. (...)Skoro tak, za całkowicie chybione należy przyjąć twierdzenia o anonimizacji wizerunku powódki. (...)W ustawie nie ma określonego, opisanego bliżej pojęcia wizerunku.
Czytaj więcej»

I ACa 696/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-09-09

Data publikacji: 2020-12-03

trafność 32%

Zdaniem Sądu Okręgowego treść opublikowanych przez pozwanego artykułów nie naruszyła dóbr osobistych powoda w postaci czci, godności, dobrego imienia oraz wizerunku. (...)(...)stwierdził, że ocena dopuszczalności rozpowszechnienia wizerunku w publikacji prasowej, bez zgody(...)oprócz kryterium związku między wykonaniem wizerunku a pełnieniem funkcji publicznych wymaga(...)publicznej, a także wartości informacyjnej wizerunku i jego związku z treścią publikacji. (...)Naruszenia te mogą wynikać z treści samego wizerunku lub z kontekstu, w jakim został on opublikowany. Naruszenia „pozakontekstowe" natomiast to naruszenia dobra osobistego przez sam fakt dokonania publikacji wizerunku - niezależnie od sposobu przedstawienia osoby portretowanej bądź kontekstu, w jakim dany wizerunek został zamieszczony (J. Sadomski, op.cit., s. 182,188-189).
Czytaj więcej»

V Ka 315/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-08-20

Data publikacji: 2014-09-17

trafność 32%

Istotność:

Wprawdzie art. 173 § 1 k.p.k. przewiduje przeprowadzenie okazania przesłuchiwanemu zarówno innej osoby, jak też samego tylko wizerunku innej osoby. Jednak w ocenie Sądu Okręgowego okazanie osoby jest czynnością, którą należy w miarę możliwości preferować przed okazaniem samego tylko wizerunku. (...)Sam Sąd I instancji stwierdził zresztą, że wizerunki osób okazywanych świadkowi K. na tablicy poglądowej nie odbiegały w sposób „diametralny” od wizerunku oskarżonego. A dostrzeżona przez ten Sąd zbieżność ograniczała się do zbliżonego wieku prezentowanych na wizerunkach osób oraz ich czarnych i krótkich włosów (uzasadnienie wyroku – k. 205).
Czytaj więcej»

II C 2105/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-10-16

Data publikacji: 2020-09-11

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Po zgłoszeniu roszczeń przez powódkę, pozwana usunęła reklamę z wizerunkiem powódki z portalu evertiq.pl (zeznania świadka R. K. k. 306-307). (...)Powódka w niniejszej sprawie wskazywała, że pozwana bez jej zgody użyła w banerze reklamowym zamieszczonym na stronie internetowej fotografii z jej wizerunkiem czy naruszyła jej dobra osobiste w postaci wizerunku i prywatności. (...)Słuszność ma powódka, że użycie jej fotografii przez pozwaną dla celów reklamowych stanowi naruszenie dobra osobistego w postaci wizerunku. (...)Z kolei pozwana nie wykazała, aby do wykorzystaniu wizerunku powódki doszło za jej zgodą.
Czytaj więcej»

III Ca 121/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-05-11

Data publikacji: 2016-08-18

trafność 33%

Istotność:

Udostępniła ona pozwanym swój wizerunek dla realizacji projektu R. . (...)W uzasadnieniu pozwu powódka wymieniła, jako naruszone dobro: wizerunek. (...)Wizerunek należy do dóbr osobistych wyraźnie wymienionych w art. 23 k.c. (...)Rozpowszechnianie wizerunku polega na publicznym (a więc przeznaczone dla niezamkniętego kręgu osób) udostępnieniu wizerunku za pomocą dowolnego medium (w tym Internetu).
Czytaj więcej»

XXV C 1727/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-19

Data publikacji: 2022-03-08

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Opublikowanie wizerunku powoda w materiale prasowym nastąpiło na skutek dalszego udostępniania informacji i wizerunku poszukiwanej osoby, zamieszczonego na stronie(...)(...)Poniżej tej informacji umieszczono wizerunek twarzy powoda, pozyskany z komunikatu policji o poszukiwaniu niezidentyfikowanego mężczyzny. (...)Reżim ochronny prawa do wizerunku określa art. 81 ust. 1 prawa autorskiego, zgodnie z którym rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. (...)W przypadku prawa do wizerunku dobrem chronionym jest autonomia każdej osoby w zakresie swobodnego rozstrzygania, czy i w jakich okolicznościach jej wizerunek może być rozpowszechniony" (wyrok SA w Krakowie z dnia 19 grudnia 2002 r., I ACa 957/01, Lex nr 82415) .
Czytaj więcej»

VI ACa 528/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-09-19

Data publikacji: 2019-02-07

trafność 33%

Istotność:

Powódka oraz jej najbliższa rodzina – mąż, matka, babcia i siostra czuli się upokorzeni w związku z tak przedstawionym przez pozwaną wizerunkiem powódki. (...)Wizerunek w sensie prawnym nie jest więc tożsamy z wyglądem fizycznym człowieka, stanowi przedstawienie i konkretyzację tego wyglądu. (...)W szczególności, zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 1 Prawa autorskiego, nie jest bezprawne rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych. (...)Kreowany wizerunek artystyczny i komercyjny stanowi dobro prawne o charakterze wprawdzie niematerialnym, ale zarazem majątkowym.
Czytaj więcej»

IV Ka 102/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-03-13

Data publikacji: 2014-05-26

trafność 33%

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd Rejonowy wyraźnie przyznał, że wizerunek A. J. , utrwalony na znajdujących się w aktach zdjęciach, istotnie przypomina wizerunek oskarżonego, a w konsekwencji okazanie(...)Niezrozumiałe pozostawało przy tym oparcie się przez Sąd I instancji na zdjęciach A. J. , ukazujących jego wizerunek z 2002 r. i 2004 r. (...)Jeśli więc w związku z zatrzymaniem A. J. utrwalano jego wizerunek, to niewątpliwie jego uzyskanie mogłoby dawać o wiele dokładniejszą podstawę do ustalenia, czy w maju 2011 r. mężczyzna ten był rzeczywiście podobny do oskarżonego Ł. S. . (...)Jednocześnie w razie uzyskania wizerunku A. J. , Sąd Rejonowy winien ponownie przesłuchać świadka S. , okazując mu otrzymane zdjęcia.
Czytaj więcej»

II K 10/23

wyrok

Sąd Rejonowy w Giżycku

Data orzeczenia: 2024-04-18

Data publikacji: 2024-07-25

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

H. F. J. O. I. M. I. W dniu 01 czerwca 2022 r. w G. , działając wspólnie i w porozumieniu rozwieszały na słupach ogłoszeniowych i tablicy z nekrologami w G. plakaty zawierające wizerunek oskarżycielki prywatnej i nieprawdziwe informacje(...)(...)H. F. J. O. I. M. I. W dniu 01 czerwca 2022 r. w G. , działając wspólnie i w porozumieniu rozwieszały na słupach ogłoszeniowych i tablicy z nekrologami w G. plakaty zawierające wizerunek oskarżycielki prywatnej i nieprawdziwe informacje(...)W dniu 01 czerwca 2022 r. w G. , oskarżone działając wspólnie i w porozumieniu rozwieszały na tablicy z nekrologami w G. plakaty zawierające wizerunek oskarżycielki prywatnej i nieprawdziwe informacje(...)(...)Wizerunek pokrzywdzonej z racji powyższego był dostępny w mediach ( prasie, internecie).
Czytaj więcej»

XVII GW 36/23

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2023-04-05

Data publikacji: 2023-09-26

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Powódka wskazała, iż samodzielnie przygotowywała i stworzyła wskazane materiały oraz udostępniła w nich swój wizerunek. (...)Wskazał również, iż powódka wykonywała czynności związane z ujawnieniem wizerunku i rozpowszechnieniem utworów odpłatnie. (...)Pozwana ad. 1. zgodziła się z twierdzeniem powódki, iż zgodna na publikację wizerunku nie może być dorozumiana. (...)Wskazane samodzielne i dobrowolne działania powódki nie pozwalają na przyjęcie wniosku, iż nie wyrażała ona zgody na publikację swojego wizerunku.
Czytaj więcej»