Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8706

XII Kp 1007/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-11-28

Data publikacji: 2018-02-07

trafność 52%

Orzeczenie nieprawomocne

Prokurator składając wniosek o zwolnienie z tajemnicy zawodowej zobowiązany jest wykazać słuszność swego wniosku. (...)Nie można zapominać, iż zawód adwokata jest zawodem gdzie gwarancja zachowania tajemnicy zawodowej jest jednym z jego głównych atrybutów, dlatego też decyzja o zwolnieniu z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej nie może być wydana w sposób pochopny. (...)Tajemnicę zawodową adwokata reguluje art. 6 ust. 3 PrAdw, zgodnie z którym adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę . Tajemnica zawodowa określona w przepisach ustawy z 26.5.1982 r. – Prawo o adwokaturze (t.j.
Czytaj więcej»

X Kz 1510/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-12-05

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 52%

(...)roku w przedmiocie zwolnienia z tajemnicy adwokackiej na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu dla Warszawy –Mokotowa w Warszawie. (...)Sąd meriti w sposób należyty nie wykazał zaistnienia przesłanek wskazanych w art. 180 § 2 k.p.k. umożliwiających zwolnienie adwokata M. H. z tajemnicy adwokackiej. Pomimo, iż przewidziana w art. 180 § 2 kpk możliwość przesłuchania adwokata co do faktów objętych tajemnicą adwokacką ma charakter wyjątkowy i(...)wskazania faktów, uzasadniających konieczność uchylenia tajemnicy zawodowej, jak również przedstawienia faktycznej(...)(...)Przy ponownym rozpoznaniu sprawy sąd meriti winien ponownie rozważyć zasadność zwolnienia adwokata M. H. z tajemnicy adwokackiej, bacząc przy tym na to, by uzasadnienie postanowienia, w przypadku jego zaskarżenia, umożliwiało sądowi odwoławczemu jego kontrolę.
Czytaj więcej»

V Ca 2953/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-01-15

Data publikacji: 2020-07-15

trafność 52%

Przedstawiono za to wyjaśnienie, czym jest tajemnica przedsiębiorstwa w świetle obowiązujących przepisów. (...)Jakkolwiek bogaty jest dorobek orzeczniczy Izby w tematyce zastrzeżenia informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa, to nie mógł być on uzasadnieniem zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa w konkretnym przypadku. (...)Objęcie tajemnicą przedsiębiorstwa dokumentów potwierdzających wykonanie usług na rzecz podmiotów prywatnych nie mogło być uznane per se za tajemnicę przedsiębiorstwa i podlegać ochronie. Podstawa zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa nie została w tym zakresie wykazana.
Czytaj więcej»

II AKz 1013/24

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2024-10-09

Data publikacji: 2024-11-26

trafność 53%

W ocenie sądu pierwszej instancji, zwolnienie z tajemnicy adwokackiej w tym zakresie jest niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości. (...)Zgodnie bowiem z art. 180 § 2 k.p.k. osoby obowiązane do zachowania określonej tajemnicy zawodowej, w tym w szczególności tajemnicy adwokackiej, mogą być przesłuchane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to(...)Mając powyższe w polu widzenia zauważyć trzeba, że Sąd Okręgowy zwalniając z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej adw. (...)Skoro zatem dla zwolnienia adwokata z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej spełnione muszą zostać wszystkie przesłanki określone dyspozycją przepisu art. 180 § 2 k.p.k. , to ich niespełnienie musi skutkować odstąpieniem od zwolnienia adwokata z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej.
Czytaj więcej»

X Kz 977/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-08-25

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 53%

Powyższy przepis określa konieczne warunki do zwolnienia z tajemnicy zawodowej, stanowiąc, iż osoby obowiązane do zachowania tajemnicy, m.in. adwokackiej, mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to(...)(...)Niestety, ponownie, orzeczenie w przedmiocie zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej nie spełnia podstawowych wymogów, przez co podlega uchyleniu. Sąd Okręgowy podzielił stanowisko skarżącego, iż postanowienie nie precyzuje należycie zakresu zwolnienia z tajemnicy. (...)Na koniec wypada przypomnieć, na co wskazywał Sąd Okręgowy w postanowieniu z dnia 31 stycznia 2017 r., że zwolnienie z tajemnicy adwokackiej winno ograniczać się do sytuacji wyjątkowych, do rzadkości.
Czytaj więcej»

X Kz 974/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-08-25

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 53%

Sąd nie rozważał w ogóle kwestii merytorycznej zasadności wniosku o zwolnienie z tajemnicy radcowskiej w kontekście przesłanek z art. 180 § 2 k.p.k. i okoliczności niniejszej sprawy. Z tego względu nietrafnym pozostaje wniosek skarżącego o zmianę postanowienia przez uwzględnienie wniosku o zwolnienie z zachowania tajemnicy radcy prawnego. (...)Trudno bowiem uznać za merytoryczne odniesienie do sprawy zasygnalizowanie, iż ,,wątpliwym jest czy okoliczności wskazane przez prokuratora są objęte tajemnicą”. (...)tej sprawy, uznać za objęte tajemnicą radcowską ( mając na uwadze(...)uznania, że okoliczności są objęte tajemnicą radcowską, czy istnieją przesłanki do zwolnienia z zachowania tej tajemnicy, stosownie do przesłanek z art.(...)
Czytaj więcej»

IV Kp 674/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-05-19

Data publikacji: 2018-01-31

trafność 54%

Orzeczenie nieprawomocne

Postanowieniem z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie IV Kp 1565/16 Sąd Okręgowy w Gdańsku nie uwzględnił wniosku o zwolnienie z zachowania tajemnicy zawodowej radcy prawnego M. S. (1) . (...)Świadek M. S. (1) odmówiła ponownie zeznań stwierdzając, że okoliczności których dotyczy przesłuchanie są objęte tajemnicą radcowską. (...)W tym stanie rzeczy nadal nie wiadomo, czy wyżej wymieniona w ogóle może powoływać się na tajemnicę zawodową w tym zakresie. (...)Dopiero gdyby te czynności nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, należałoby w ocenie Sądu przyjąć, że skoro powołuje się ona na tajemnicę zawodową, a nie da się(...)stosownym wnioskiem o zwolnienie z tajemnicy zawodowej.
Czytaj więcej»

II Kp 465/21

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Kartuzach

Data orzeczenia: 2021-10-13

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 54%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)Kartuzach w przedmiocie zwolnienia z tajemnicy służbowej na podstawie art. 30(...)M. , z obowiązku zachowania tajemnicy radcy prawnego w zakresie udzielania(...)
Czytaj więcej»

VIII Gz 100/16

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-05-30

Data publikacji: 2016-06-08

trafność 54%

W tym stanie rzeczy Sąd uznał, że zasłanianie się tajemnicą bankową w zakresie dokumentów, których ta tajemnica nie dotyczy, pozostało nieuzasadnione. (...)Jak przyznał sam skarżący tylko zobowiązanie określone w pkt 3 dotyczyło informacji objętych tajemnicą bankową, stąd też brak było podstaw do zasłaniania się tajemnicą bankową w odniesieniu do pozostałych dokumentów. (...)Obowiązek zachowania tajemnicy wyłączony został w sytuacjach określonych w art. 104 ust. 2 Pr.bank. (...)R. S. , Prawna ochrona tajemnicy bankowej , (...) 1999, nr 7–8, s. 4; K. F. - G. , Instytucja tajemnicy w postępowaniu cywilnym , (...) 1998, nr 1, s. 51–52).
Czytaj więcej»

II AKz 848/24

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2024-08-06

Data publikacji: 2024-11-26

trafność 56%

W ocenie Sądu Apelacyjnego, realia przedmiotowej sprawy nie dostarczają bowiem podstaw do uwzględnienia wniosku prokuratora o zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej. (...)Procedura zwolnienia adwokata z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej została natomiast uregulowana w art. 180 § 2 k.p.k. , zgodnie z którym może być on przesłuchiwany co do faktów objętych tą tajemnicą jedynie wówczas, gdy jest to(...)(...)W konsekwencji możliwość przeprowadzenia dowodu w oparciu o informacje objęte tajemnicą adwokacką musi poprzedzać ustalenie, iż w określonym przypadku interesy wymiaru sprawiedliwości rzeczywiście uzasadniają naruszenie chronionego ową tajemnicą interesu publicznego i prywatnego, natomiast(...)(...)Wobec powyższego, nie sposób zgodzić się ze skarżącym, by dobro wymiaru sprawiedliwości przemawiało za zwolnieniem adwokata P. K. z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.
Czytaj więcej»