Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8706

I ACa 203/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2015-07-09

Data publikacji: 2015-08-10

trafność 29%

Istotność:

(...)w postaci wykorzystania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa powoda dotyczących produktu w(...)ust. 2 porozumienia o zachowaniu tajemnicy informacji poufnych z dnia 16(...)(...)Przed zawarciem umowy w dniu 16 maja 2012 r. strony zawarły porozumienie o zachowaniu tajemnicy wszelkich informacji przekazanych przez powoda(...)(...)W uzasadnieniu swego stanowiska podała, że nie dopuściła się złamania porozumienia o zachowaniu w tajemnicy informacji poufnych, wskutek ujawnienia tychże informacji osobom nieuprawnionym, czy osobom trzecim. (...)Jednakże celem zawarcia tejże klauzuli (odnośnie kary umownej) było dodatkowe obwarowanie karą czynu złamania tajemnicy, co wiązało się z naruszeniem zasad ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a to naruszenie – co zostało wyżej omówione – nie zostało w ogóle rozpoznane.
Czytaj więcej»

V ACa 159/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2020-10-19

Data publikacji: 2021-05-14

trafność 29%

Wskazał, że dochodzona kwota stanowi zadośćuczynienie w związku z naruszeniem jego dóbr osobistych w postaci tajemnicy korespondencji. (...)Różne mogą być postacie naruszenia tajemnicy korespondencji, co częściowo zależy od rodzaju (formy) korespondencji. (...)W toku postępowania pozwany nie zdołał obalić domniemania bezprawności naruszenia dobra osobistego powoda, w postaci tajemnicy korespondencji. (...)W odniesieniu do postępowania karnego przepis art. 128 § 2 k.p.k. stanowi realizację gwarantowanej w art. 49 Konstytucji RP tajemnicy komunikowania się.
Czytaj więcej»

IV P 32/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Człuchowie

Data orzeczenia: 2021-12-03

Data publikacji: 2022-01-17

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)do zachowania poufności informacji obejmujących tajemnicę handlową (...) oraz na mocy oświadczenia-tajemnica służbowa z 25 września 2018 r. powódka była zobowiązana do zachowania w ścisłej tajemnicy wszelkich informacji, które uzyskała w związku z realizacją umowy o pracę. (...)Powódka 25.09.2018 r. podpisała oświadczenie-tajemnica służbowa, w którym oświadczyła, iż nie będzie także kopiować, powielać ani udostępniać informacji do wiadomości osobom nieuprawnionym, przenosić informacji jakąkolwiek drogą na rzecz osób trzecich. (dowód: oświadczenie-tajemnica służbowa k.84). (...)(...)prawa pracy tj. zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić(...)zachowania poufności handlowej, oświadczenia o tajemnicy służbowej czy Regulaminu Ochrony D. O. . (...)Nie trzeba szczególnie podkreślać, przy występującej na rynku konkurencji podmiotów gospodarczych, jak szczególną rolę ogrywa pracowniczy obowiązek poufności i tajemnicy służbowej, dotyczącej procesów produkcyjnych, wewnętrznych procedur, ocen dostawców czy tajemnic handlowych.
Czytaj więcej»

I Ca 74/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Elblągu

Data orzeczenia: 2015-03-25

Data publikacji: 2015-04-14

trafność 29%

Istotność:

Artykuł 23 k.c. zawiera przykładowe wyliczenie dóbr osobistych takich jak zdrowie, wolność, cześć, tajemnica korespondencji. (...)Kwota 2.000 zł zdaniem Sądu rekompensuje w odpowiednim stopniu krzywdę za naruszenie omawianego dobra osobistego tj. tajemnicy korespondencji. (...)Wystarczające do stwierdzenia naruszenia dobra osobistego w postaci tajemnicy korespondencji jest stworzenie sytuacji, warunków, które sprzyjały ingerencji w korespondencję powoda (takie też trafne stanowisko w zakresie naruszenia tajemnicy korespondencji zajął Sąd Apelacyjny we(...)(...)Natomiast naruszenie dobra osobistego w postaci tajemnicy korespondencji wiązał z jej czytaniem przez kierownika terapii i wychowawcę i następnie namawianiem go do wycofywania skarg.
Czytaj więcej»

XVII AmA 14/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-03-07

Data publikacji: 2018-11-15

trafność 29%

(...)mienia na okres przynajmniej [tajemnica przedsiębiorstwa - pkt 4 załącznika] lat z możliwością przedłużenia umowy o kolejne [tajemnica przedsiębiorstwa -pkt 5 załącznika] lat, faktycznie władała tym mieniem. (...)Umowa ta została zawarta na okres [tajemnica przedsiębiorstwa – pkt 1 załącznika], z możliwością przedłużenia jej na kolejne [tajemnica przedsiębiorstwa - pkt 2 załącznika] lat. (...)Na jej mocy (...) jest uprawniona do [tajemnica przedsiębiorstwa – pkt 3 załącznika]. (...)Przychód (...) , w rozumieniu art. 4 pkt 15 ustawy o ochronie konkurencji, wyniósł w 2013 r. według szacunków Spółki [tajemnica przedsiębiorstwa - pkt 8 załącznika] mln euro, co stanowi równowartość [tajemnica przedsiębiorstwa - pkt 9 załącznika] mln zł.
Czytaj więcej»

IV Kz 676/15

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-12-01

Data publikacji: 2016-01-25

trafność 29%

(...)ma dokumentów, które objęte byłyby tajemnicą, związaną z wykonywaniem funkcji obrońcy. (...)nigdzie nie ma mowy o tajemnicy obrońcy a wyłącznie o dokumentach objętych tajemnicą adwokacką (co nie jest tożsame z tajemnicą obrońcy) oraz mających charakter osobisty. (...)Prokurator, choć w swoim wniosku (zapewne omyłkowo) powoływał się na art. 225 § 3 kpk – w jego uzasadnieniu jednak wskazywał już wyłącznie na osobisty charakter korespondencji lub tajemnicę zawodową. (...)SO) nie obowiązuje w stosunku do pism lub innych dokumentów, które zawierają informacje niejawne o klauzuli "zastrzeżone" lub "poufne" albo dotyczą tajemnicy zawodowej lub innej tajemnicy prawnie chronionej, jeżeli ich posiadaczem(...)
Czytaj więcej»

V P 62/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2023-02-24

Data publikacji: 2023-05-18

trafność 29%

Istotność:

Teza orzeczenia: nietezowane
Wskazał, że jest jednym z nielicznych producentów opakowań z zamknięciem strunowym, których skład i konstrukcja jest objętą tajemnicą przedsiębiorstwa. (...)Pozwana spółka produkuje zamknięcia strunowe, których proces wytwarzania, skład chemiczny oraz nadzór jakościowy stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa (w tym mam zgłoszone patenty). (...)Jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych jest lojalność wobec pracodawcy przejawiająca się w dbaniu o jego interesy finansowe , tajemnicę przedsiębiorstwa. (...)Pracownik nie ma uprawnienia do samodzielnego decydowania o tym co będzie robił z rzeczami pracodawcy czy z danymi stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

I ACa 696/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2014-12-03

Data publikacji: 2015-01-26

trafność 29%

Istotność:

Wolność osobista i związana z nią tajemnica komunikowania się są jednymi z najważniejszych wartości demokratycznego państwa prawa. (...)Nie może być zatem wątpliwości, ze pozwany naruszył dobro osobiste powoda w postaci tajemnicy korespondencji o jakim mowa w art. 23 k.c. i art. 8 Konwencji. (...)Standard ochrony wynikający z art. 8 EKPCz jest wysoki, lecz pozwala na ingerencję władzy publicznej w tajemnicę korespondencji. (...)Jest ustalonym w sprawie faktem, że powód cierpiał na zaburzenia dezadaptacyjne związane z naruszeniem tajemnicy korespondencji.
Czytaj więcej»

X K 806/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-12-14

Data publikacji: 2020-02-28

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)sp. z o.o. umowę o tajemnicy służbowej, zgodnie z którą zobowiązał(...)wygaśnięcia do zachowania w ścisłej tajemnicy wszelkich informacji technicznych, technologicznych, handlowych i organizacyjnych wynikających z pełnienia obowiązków służbowych. (...)Zakres prac na poszczególnych obiektach nie był tajemnicą przedsiębiorstwa pokrzywdzonego, był bowiem możliwy do ustalenia w każdym z obiektów. (...)Obowiązek dyskrecji w odniesieniu do tajemnicy przedsiębiorstwa może przy tym wynikać z dwojakiego rodzaju podstawy, tj. zarówno przepisu prawnego, jak i przyjęcia na siebie takiego zobowiązania. (...)Trudno też uznać za tajemnicę przedsiębiorstwa czcionkę lub układ dokumentu.
Czytaj więcej»

VII Kp 160/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Siedlcach

Data orzeczenia: 2015-07-15

Data publikacji: 2015-07-23

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Zdaniem skarżącego M. G. wyrządziła pokrzywdzonym poważną szkodę ujawniając J. K. tajemnicę prowadzonej firmy. (...)Sprawcą tego czynu może być jedynie osoba na której ciąży obowiązek wobec przedsiębiorcy zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa. (...)Fakt ten wyklucza możliwość wykazania M. G. , że ciążył na niej obowiązek zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa, gdzie była zatrudniona i to w formie zobowiązania. (...)Również sama jego treść nie zawiera żadnych jednoznacznych stwierdzeń o zobowiązującym charakterze, czy nakładającym obowiązek zachowania w tajemnicy informacji przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»