Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8706

X P 1007/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2016-06-15

Data publikacji: 2022-10-17

trafność 23%

W pkt 5 cytowanego przepisu nałożono na pracownika obowiązek przestrzegania tajemnicy określonej w odrębnych przepisach. (...)Pracownik jest obowiązany zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę oraz przestrzegać tajemnicy określonej odrębnymi przepisami. (...)Informacja staje się „tajemnicą”, kiedy przedsiębiorca przejawia wolę zachowania jej jako niepoznawalnej dla osób trzecich. (...)Nie budzi więc wątpliwości, że strona pozwana podjęła niezbędne działania w celu zachowania poufności informacji objętych tajemnicą.
Czytaj więcej»

I ACa 1002/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-04-26

Data publikacji: 2013-06-21

trafność 23%

Przy takim stanowisku wolność i tajemnica komunikowania się stanowią w istocie jedne z przejawów prywatności. (...)W konsekwencji w doktrynie proponuje się bądź włączenie tajemnicy komunikowania do ram tajemnicy korespondencji, bądź zakwalifikowanie jej jako kolejnego dobra osobistego. (...)Z tego względu tajemnica obejmuje również tzw. bilingi (por. (por. (...)Zachowanie w/w materiałów oznaczałoby w istocie utrzymanie stanu naruszenia, którym jest – jak wcześniej zaznaczono - samo zbieranie i gromadzenie danych stanowiących tajemnicę powoda.
Czytaj więcej»

V Pa 57/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Legnicy

Data orzeczenia: 2019-07-11

Data publikacji: 2019-11-18

trafność 23%

Pracownicy pionu powoda nie zostali poinformowani o wynikach kontroli i nie zwrócono im uwagi na okoliczności związane z tajemnic przedsiębiorstwa. (...)Nadto zarzucono, że powód nie zachował poufności i bezprawnie ujawnił dokumenty objęte tajemnicą służbową. (...)Sąd Rejonowy dla oceny tych zarzutów dokonał oceny, jak w rzeczywistości u strony pozwanej przestrzegane są tajemnice przedsiębiorstwa oraz ochrona danych wrażliwych. (...)Sąd Rejonowy wskazał, że adwokat będący pełnomocnikiem strony, wykonując zawód zaufania publicznego, objęty jest tajemnicą adwokacką.
Czytaj więcej»

I C 143/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2020-02-21

Data publikacji: 2020-04-28

trafność 23%

Nie ulega wątpliwości, że dobrami osobistymi podlegającymi ochronie są również zdrowie i tajemnica korespondencji ( art. 23 k.c. , 49 Konstytucji ), przy czym termin tajemnica korespondencji obejmuje tajemnicę wynikającą z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. (...)Dz.U z 2018 r. poz. 2188) oraz tajemnicę telekomunikacyjną wynikającą z art. 159 ustawy z dnia 16.07.2004 r. (...)Rozmowy prowadzone pomiędzy dwiema osobami, niezależnie czy mają charakter prywatny czy służbowy, zawsze są objęte tajemnicą korespondencji. Realizacja postanowień art. 30, 49 i 47 Konstytucji RP , gdy chodzi o cywilnoprawną ochronę czci, zdrowia, prawa do prywatności i tajemnicy korespondencji zawarta jest w art. 24 i 448 k.c.
Czytaj więcej»

VIII P 368/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-06-26

Data publikacji: 2016-03-17

trafność 23%

Orzeczenie nieprawomocne

Podobnie z § 16 regulaminu wynika zobowiązanie pracowników do zachowania tajemnicy we wszystkich sprawach, z którymi mają do czynienia w swojej pracy, a których ujawnienie mogłoby zagrozić interesom pracodawcy. (...)Wykonując powyższą pracę w dniu 10 stycznia 2013 roku A. D. przesyłała do P. J. - z oznaczeniem „do wiadomości” powoda - pliki z danymi klientów pozwanego, które stanowiły tajemnicę ubezpieczeniową. (...)(...)klientów, które to dane stanowiły tajemnicę ubezpieczeniową i tajemnicę przedsiębiorstwa. (...)(...)klientów, które to dane stanowiły tajemnicę ubezpieczeniową i tajemnicę przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

X P 535/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-09-24

Data publikacji: 2013-10-19

trafność 23%

Powódka również dopuściła się naruszenia tajemnicy bankowej poprzez wysłanie dokumentów nie do tego klienta, do którego powinny być wysłane. (...)Powódka również dopuściła się naruszenia tajemnicy bankowej poprzez wysłanie dokumentów nie do tego klienta, do którego powinny być wysłane. (...)Nie można wymagać od pracodawcy, żeby zatrudniał pracownika, do którego utracił zaufanie, zwłaszcza, gdy pracodawcą jest bank, a pracownik u niego zatrudniony ma dostęp do szczególnie wrażliwych informacji, jakimi niewątpliwie są informacje objęte tajemnicą bankową. (...)Podkreślenia wymaga również fakt, że dbanie o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, a także przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach należą(...)
Czytaj więcej»

II C 1770/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-04-23

Data publikacji: 2015-05-11

trafność 23%

Istotność:

Powódka powoływała się na fakt naruszenia jej dóbr osobistych w postaci czci, w tym dobrego imienia i godności, dorobku i rozwoju zawodowego oraz zaufania współpracowników, a także tajemnicy korespondencji. (...)Z kolei zgodnie z art. 49 Konstytucji RP zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy korespondencji, których ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej wskazany. (...)porozumiewania się między ludźmi, natomiast tajemnica korespondencji jest pojęciem znacznie węższym, związanym przede wszystkim z prawem każdego człowieka do poszanowania jego życia prywatnego, jego prawa do zachowania w tajemnicy treści przekazu kierowanego do innych osób lub instytucji. (...)Ustawodawca włączył tajemnicę korespondencji do katalogu dóbr osobistych, zawartego w treści art. 23 k.c.
Czytaj więcej»

VII AGa 467/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-01-18

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 23%

Pozwany podkreślił, iż żądane przez powoda informacje objęte są tajemnicą bankową. (...)W dodatku Sąd Okręgowy zaznaczył, że część ze wskazanych przez powoda informacji objęta jest tajemnicą przedsiębiorstwa, a także tajemnicą bankową. (...)W ocenie Sądu Apelacyjnego udostepnienie powodowi powyższych informacji w żaden sposób nie naruszy ani tajemnicy bankowej, ani tajemnicy przedsiębiorstwa. (...)Z natury rzeczy dane te będą objęte tajemnicą przedsiębiorstwa dającego zlecenie.
Czytaj więcej»

I AGa 123/20

wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-09-07

Data publikacji: 2021-12-07

trafność 23%

Istotność:

Po pierwsze, nie zostało wykazane, aby ujawniona została jakakolwiek tajemnica przedsiębiorstwa powodowej spółki. (...)Niezależnie od tego skarżąca w żaden sposób nie wykazała, aby pozwane wykorzystały ww. rzekome tajemnice przedsiębiorstwa. (...)Apelująca nie udowodniła bowiem, że wskazywane przez nią dane i materiały stanowiły tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 2 u.z.n.k. Dla zakwalifikowania danej informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa konieczne jest kumulatywne spełnienie szeregu przesłanek.
Czytaj więcej»

XXIII Zs 22/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-03-30

Data publikacji: 2023-05-26

trafność 23%

Orzeczenie nieprawomocne

W związku z powyższym Izba uznała, że odwołujący prawidłowo wniósł odwołanie w terminie 10 dni od dnia otrzymania dostępu do wszystkich informacji, które zostały uprzednio zastrzeżone przez przystępującego tajemnicą przedsiębiorstwa. (...)Objęcie określonych informacji tajemnicą przedsiębiorstwa jest uprawnieniem wykonawcy lecz jako takie musi być dokonane w warunkach, o których mowa w przepisach ustawy, aby mogło zostać uznane za skuteczne. (...)(...)w aspekcie merytorycznym kalkulacji objętej tajemnicą przedsiębiorstwa i w konsekwencji obowiązki przy ocenie zasadności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa związane z dochowaniem szczególnej staranności, co do równego traktowania stron i jawności postepowania o zamówienie publiczne. (...)Ponadto, zastrzegł tajemnicę przedsiębiorstwa, więc tym bardziej zamawiający winien ocenić zawartość zastrzeganych dokumentów pod kątem prawdziwości i zgodności z prawem twierdzeń uzasadniających owo zastrzeżenie.
Czytaj więcej»