Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
406

IV U 255/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Siedlcach

Data orzeczenia: 2018-10-12

Data publikacji: 2018-10-24

trafność 58%

Cierpi na stwardnienie rozsiane w postępującej postaci rzutowo-remisyjnej. (...)W trakcie nauki w szkole wyższej – w wieku 24 lat – u ubezpieczonego rozpoznano stwardnienie rozsiane w początkowym okresie w postaci rzutowo-remisyjnej. Aktualnie u ubezpieczonego występuje: stwardnienie rozsiane, postać wtórnie postępująca z narastającą niesprawnością ruchową; obustronny zespół móżdżkowo-piramidowy z dominującym niedowładem kończyn dolnych i znacznym upośledzeniem sprawności chodu; organiczne zaburzenia osobowości i zachowania. (...)Biegli wskazali, że źródłem stwierdzonej u ubezpieczonego całkowitej niezdolności do pracy są schorzenia neurologiczne w postaci stwardnienia rozsianego o postaci wtórnie postępującej z(...)
Czytaj więcej»

VIII U 1208/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-10-04

Data publikacji: 2023-11-20

trafność 58%

Istotność:

U wnioskodawczyni nie rozpoznano stwardnienia rozsianego. (...)Klinika (...) nie rozpoznała stwardnienia rozsianego. (...)Klinika (...) nie rozpoznała stwardnienia rozsianego. (...)Klinika (...) nie rozpoznała stwardnienia rozsianego.
Czytaj więcej»

IV U 429/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2013-08-27

Data publikacji: 2013-12-09

trafność 59%

Orzeczenie nieprawomocne

Podali, że chorobą obniżającą zdolność do pracy jest rozsiane uszkodzenie mózgu – prawdopodobnie stwardnienie rozsiane oraz zespół piramidowy lewostronny. (...)Wskazać należy, że w opinii z dnia 25 kwietnia 2013 r. biegli wskazali, iż chorobą powodującą obniżenie zdolności do pracy jest rozsiane uszkodzenie mózgu, prawdopodobnie stwardnienie rozsiane oraz zespół piramidowy lewostronny i(...)(...)A zatem przedstawione dowody schorzenia mózgu nie budzą wątpliwości, że ubezpieczona jest osobą chorą i mniej sprawną z powodu rozsianego uszkodzenia mózgu, prawdopodobnie stwardnienia rozsianego. (...)Zdaniem Sądu na podważenie opinii biegłych okoliczność, że orzeczeniem lekarza orzecznika ubezpieczona została uznana za częściowo niezdolną do pracy nie z powodu rozsianego uszkodzenia mózgu, prawdopodobnie stwardnienia rozsiane oraz zespołu piramidowego lewostronnego, lecz(...)
Czytaj więcej»

III AUa 168/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2014-11-04

Data publikacji: 2015-05-07

trafność 60%

Istotność:

Okoliczność, iż na podstawie tej samej dokumentacji medycznej biegli sądowi inaczej niż lekarze orzecznicy ZUS ocenili dysfunkcję układu narządu ruchu w przebiegu stwardnienia rozsianego, nie dyskwalifikuje ich opinii. (...)Ze względu na brak możliwości wykluczenia w przyszłości poprawy stanu zdrowia uwarunkowanego stwardnieniem rozsianym biegli przyjęli, że całkowita niezdolność do pracy jest okresowa. Biegli nie zgadzając się z orzeczeniem komisji lekarskiej inaczej ocenili dysfunkcję narządu ruchu w przebiegu stwardnienia rozsianego. (...)Biegli wskazali, że schorzenie wiodące jakim jest stwardnienie rozsiane, w jego obecnym stanie klinicznym, uniemożliwia wykonywanie przez ubezpieczonego jakiejkolwiek pracy.
Czytaj więcej»

III U 576/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2023-06-21

Data publikacji: 2023-12-15

trafność 60%

Istotność:

Argumentował, iż ponad rok temu zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane. (...)Stwardnienie rozsiane to choroba nieuleczalna, przewlekła, postępująca, a w jego przypadku stan zdrowia pogarsza się z każdym dniem. (...)Jak wynikało z dokumentacji medycznej zgromadzonej w sprawie odwołujący się leczy się od półtora roku z powodu stwardnienia rozsianego. (...)Choroba stwardnienia rozsianego może powodować w krótkim czasie znaczne pogorszenie stanu zdrowia osoby chorej.
Czytaj więcej»

IV U 270/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Siedlcach

Data orzeczenia: 2014-12-04

Data publikacji: 2014-12-18

trafność 60%

Istotność:

Ubezpieczony podniósł, że choruje na stwardnienie rozsiane, postępujący zanik mięśni powoduje, że jest coraz słabszy, przy chodzeniu podciąga nogi i często się zatacza, odczuwa silne bóle głowy i mięśni (odwołanie k. 2). (...)Wykonana diagnostyka neuroobrazowa (2007 r. i 2013 r.) wskazuje na istotne klinicznie zmiany stwierdzone w badaniu (...) głowy odpowiadające procesowi demielinizacyjnemu prawdopodobnie w przebiegu stwardnienia rozsianego. (...)W złożonej opinii biegli lekarze rozpoznali u ubezpieczonego: proces demielinizacyjny (stwardnienie rozsiane w obserwacji), organiczne zaburzenia nastroju o łagodnym przebiegu, (...) w wywiadzie. Wykonana u ubezpieczonego diagnostyka neuroobrazowa wskazuje na istotne klinicznie zmiany stwierdzone w badaniu (...) głowy odpowiadające procesowi demielinizacyjnemu prawdopodobnie w przebiegu stwardnienia rozsianego.
Czytaj więcej»

IV U 8/14

wyrok

Sąd Okręgowy w Siedlcach

Data orzeczenia: 2014-10-09

Data publikacji: 2014-10-24

trafność 61%

Istotność:

W uzasadnieniu stanowiska wskazała, że cierpi na zaćmę oka prawego, stwardnienie rozsiane, padaczkę, żylaki prawego podudzia. (...)Rozpoznając wniosek organ rentowy skierował ubezpieczoną na badanie przez Lekarza Konsultanta - specjalistę neurologa, który w wydanej opinii rozpoznał u ubezpieczonej stwardnienie rozsiane z niedowładem prawej kończyny dolnej,(...)(...)(...)szczególności charakter schorzenia jakim jest stwardnienie rozsiane i towarzyszące mu rozsiane objawy patologiczne piramidowe, zmienny stan(...)(...)W złożonej opinii biegli wskazali, że częściową niezdolność ubezpieczonej do pracy powoduje stan neurologiczny wynikający ze schorzenia stwardnienie rozsiane, które objawia się patologicznymi objawami piramidowymi i móżdżkowymi oraz zmiennym stanem neurologicznym.
Czytaj więcej»

III AUa 551/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2013-08-13

Data publikacji: 2013-09-26

trafność 61%

Nowy lekarz neurolog jednoznacznie stwierdził, że skarżący jest nadal częściowo niezdolny do pracy z powodu stwardnienia rozsianego (SM) i związanych z tą chorobą objawów uszkodzenia mózgu. (...)W opinii złożonej do akt dnia 5 grudnia 2012r. biegli lekarze z zakresu neurologii i ortopedii – traumatologii rozpoznali u wnioskodawcy m.in. stwardnienie rozsiane z niedowładem lewostronnym niewielkiego stopnia i cechami zaburzeń organicznych. (...)Podkreślił, że stwardnienie rozsiane dokumentują badania obecne i MRI mózgowia z 2004 r. (...)Chorzy na stwardnienie rozsiane powinni prowadzić oszczędny tryb życia, unikać wysiłku fizycznego, wystrzegać się przeziębień, które mogą spowodować nowe rzuty choroby.
Czytaj więcej»

XVIII C 390/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2017-01-03

Data publikacji: 2017-02-21

trafność 61%

Istotność:

U pozwanego rozpoznano pogorszenie wzroku i stwardnienie rozsiane. (...)Następstwem choroby są objawy rozsianego uszkodzenia OUN. Nie udowodniono, aby uraz głowy miał wpływ na powstanie i przebieg stwardnienia rozsianego. (...)Choroba ta zazwyczaj wiąże się ze stwardnieniem rozsianym. (...)Nadto dopiero w 2014 roku rozpoznano u powoda stwardnienie rozsiane.
Czytaj więcej»

III U 586/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Ostrołęce

Data orzeczenia: 2015-12-09

Data publikacji: 2016-01-28

trafność 62%

Orzeczenie nieprawomocne

Odwołująca z uwagi na schorzenie w postaci stwardnienia rozsianego nie sprawuje faktycznie tej opieki. (...)H. B. wywodziła, że stwardnienie rozsiane jedynie ujawniono w maju 2012r., a występowało u niej już wcześniej. (...)Zdaniem biegłych niezdolność ta jest spowodowana stwardnieniem rozsianym, a jako datę początkowej niezdolności biegli wskazali dzień hospitalizacji na Oddziale Neurologicznym, w czasie którego zdiagnozowano występowanie stwardnienia rozsianego. (...)Jest to data przyjęcia na Oddział Neurologiczny Szpitala w O. , gdzie rozpoznano stwardnienie rozsiane.
Czytaj więcej»