Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

I ACa 923/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2012-10-12

Data publikacji: 2012-11-29

trafność 8%

Sąd I instancji wskazał, iż pojęcie „ruch” w aspekcie prawnym nie jest jednolite, albowiem istnieje pojęcie ruchu w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym , używane(...)Według prawa o ruchu drogowym pojęcie ruchu oparte jest na kryteriach formalnych, natomiast w art. 436 §1 k.c. pojęcie ruchu determinowane jest przesłanką wzmożonego niebezpieczeństwa związanego z posługiwaniem się pojazdem wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody. (...)Strona pozwana sformułowała następujące zarzuty: - zarzut naruszenia prawa materialnego, a konkretnie art. 361(...)wystąpieniem szkody, - zarzut naruszenia prawa materialnego, a konkretnie art. 436(...)jego współposiadaczami, - zarzut naruszenia prawa procesowego, a konkretnie art. 233(...)(...)W konkretnych okolicznościach nawet wysoce prawdopodobny skutek nie musi wystąpić, będzie jednak normalnym następstwem, jeżeli zaistnieje (np. śmierć lub poważne uszkodzenie ciała jako skutek katastrofy lotniczej).
Czytaj więcej»

III Ca 17/21

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2021-04-28

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 8%

Istotność:

K. i C. nabył przez zasiedzenie z dniem 1 stycznia 2004 r. prawo własności działek ewid. nr (...) o pow. 0,0010 ha i (...) o pow. 0,0002 ha położone w L. (pkt II). (...)K. i C. nabył przez zasiedzenie z dniem 1 stycznia 2004 r. prawo własności działek ewid. nr (...) o pow. 0,0010 ha i (...) o pow. 0,0002 ha położone w L. , o czym orzekł jak w punkcie II sentencji postanowienia. (...)Rozważyć można również pozyskanie z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego obrazujących przedmiot sporu zdjęć lotniczych. (...)E. i W. W. przysługiwało zaś właśnie prawo własności.
Czytaj więcej»

VII U 2219/14

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-04-22

Data publikacji: 2017-03-01

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)A. K. ubezpieczenie społeczne i prawo do pobierania zasiłków z systemu ubezpieczeń społecznych, co jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, jak też ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem prawa (decyzja ZUS z dnia 29 sierpnia 2014r., nr (...) , a.r.). (...)Z. Radwański (w:) System prawa prywatnego , t. 2, 2002, s. 240 i n.; M. Safjan (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz , t. (...)Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpatrywanej sprawy Sąd Okręgowy ocenił, że umowa o pracę z dnia 1 sierpnia 2013r., jaką zawarły ubezpieczona i zainteresowana spółka, formalnie nie uchybia prawu. (...)Z tych względów umowa o pracę nie mogła być oceniona jako sprzeczna z zasadami współżycia społecznego czy zmierzająca do obejścia prawa.
Czytaj więcej»

VII U 1306/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-11-08

Data publikacji: 2024-07-23

trafność 8%

Zgodnie z art. 15zx ust. 1 ww. ustawy osoba, która pobrała nienależnie świadczenie postojowe, jest obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. (...)W przypadku zbiegu praw do więcej niż jednego świadczenia postojowego przysługuje jedno świadczenie postojowe (ust. 4). Ustalenie prawa oraz wypłata świadczeń postojowych należy do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (...)Takiej oceny Sąd dokonał z powodów, o których była mowa, wzmocnionych argumentacją, wynikającą z cytowanego uzasadnienia do projektu ustawy, która wprowadziła m.in. dla zleceniobiorców prawo do świadczenia postojowego.
Czytaj więcej»

III APa 9/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2017-02-23

Data publikacji: 2017-07-04

trafność 8%

Istotność:

Twierdził, iż pozwana w trakcie podróży służbowych powoda nie zapewniała mu noclegów, jak również nie wypłaciła na jego rzecz diet i ryczałtów za noclegi w wymaganej prawem wysokości. (...)Nadto, w ocenie powoda brak jest podstaw do stwierdzenia przez pozwaną naruszenia prawa materialnego – rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w omawianym zakresie. (...)W ocenie powoda regulamin obowiązujący u pozwanej jest niezgodny z prawem. (...)Ustawodawca pozostawił nadmierną swobodę organom stosującym prawo przy ustalaniu zakresu normowania uprawnień kierowców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym i związanych z nimi obowiązków pracodawców.
Czytaj więcej»

I ACa 1510/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-05-23

Data publikacji: 2014-06-26

trafność 8%

Jednocześnie ustalono, że powód, w przypadku zawarcia ostatecznych umów nabycia prawa własności mieszkań przez inwestorów włoskich otrzyma od pozwanego prowizję, w wysokości 15% ceny każdego mieszkania. (...)W związku z tym powodowi została wyrządzona szkoda, ponieważ utracił on prawo do zrealizowania czeków i nie mógł w tym zakresie spełnić również świadczenia na rzecz pozwanej. (...)(...)pkt 1-3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części. 1a. (...)Nawet gdyby w jakiejś części zaginęły czy nie były możliwe do uzyskania, to profesjonalni pełnomocnicy bez trudu byli w stanie uzyskać takie informacje od konkretnych hoteli, czy też linii lotniczych.
Czytaj więcej»

XII C 712/18

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-11-23

Data publikacji: 2021-02-11

trafność 8%

Po stronie pozwanej występuje jednostka samorządu terytorialnego - Miasto P. (na prawach powiatu) reprezentowane przez Prezydenta Miasta P. , a zastępowane przez profesjonalnego pełnomocnika. (...)Przede wszystkim „potencjał” jest hipotezą, za którą w tym przypadku nie idą żadne działania faktyczne powodów. „Jakiś potencjał” zawsze istnieje, jednak prawo zabudowy nie jest vis absoluta. Istniejące ograniczenia wynikają nie tylko z planów miejscowych, ale również chociażby z prawa budowlanego i aktów wykonawczych określających parametry techniczne dla budynków. (...)Obszary te w doktrynie prawa administracyjnego zalicza się do tzw. obszarów specjalnych, charakteryzujących się odrębnym reżimem prawnym skutkującym ograniczeniami w stosowaniu prawa p różnorakim charakterze.
Czytaj więcej»

II K 519/20

wyrok

Sąd Rejonowy w Raciborzu

Data orzeczenia: 2021-02-23

Data publikacji: 2022-04-11

trafność 9%

Teza orzeczenia: 1. Przepis art. 264§3 kk ma charakter blankietowy. 2. Przez pojęcie "ustawa nowa" oraz "ustawa obowiązująca poprzednio" rozumieć należy ogół przepisów subsumowanych pod zachowanie sprawcy czynu.
(...)portach i przystaniach oraz portach lotniczych i lotniskach. (...)Zasada określoności prawa karnego i zasada lex mitior agit wyklucza „rozciągnięcie” stosowania tych przepisów na okres po ich wygaśnięciu. (...)Ustęp 2 stanowi, że dokumenty, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy, w tym umowy międzynarodowe, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, lub przepisy prawa Unii Europejskiej. (...)Prawo swobodnego przemieszczania się ustanowione w ust. 1 przysługuje także cudzoziemcom posiadającym ważną wizę długoterminową wydaną przez jedno z państw członkowskich jak przewidziano w art. 18.
Czytaj więcej»

I C 358/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-02-02

Data publikacji: 2021-05-06

trafność 9%

Istotność:

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że powód bezpośrednio przed wypadkiem nie miał zapiętego pasa bezpieczeństwa, co stanowiło naruszenie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997, Nr 98, poz. 602 z późn. zm.). (...)Wobec tego należy wskazać, że samo pozwolenie na prowadzenie pojazdu osobie, której powód nie znał lub słabo znał nie może być uznane za przyczynienie się powoda do powstania wypadku w rozumieniu art. 362 KC , z tej przyczyny, że działanie takie nie jest zakazane żadnym przepisem prawa. (...)Podstawę prawną tego roszczenia stanowi art. 444 par. 2 KC , a prawo poszkodowanego do żądania zasądzenia renty(...)członkowie rodziny nie pozbawia poszkodowanego prawa do żądania renty za czas tej opieki. (...)Zgodnie z art. 5 par. 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych , językiem urzędowym przed sądami polskimi jest język polski.
Czytaj więcej»

I ACa 827/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-08-14

Data publikacji: 2021-04-12

trafność 9%

Podstawą rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego były przepisy art. 129 ust. 2 oraz art. 136 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska . (...)Sąd nie podważył rozumowania biegłego, nie zarzucił mu też braku logiki czy niezgodności opinii z przepisami prawa. (...)Sąd Apelacyjny także w tej sprawie uznaje za niezasadny zarzut naruszenia art. 129 ust. 2 oraz art. 136 ust. 3 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (dalej: p.o.ś.). (...)Powodowie mieli zatem prawo dochodzić swoich roszczeń bez względu na poziom faktycznego hałasu na należącej do nich nieruchomości przed ustanowieniem tego obszaru.
Czytaj więcej»