Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

V GC 1329/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku

Data orzeczenia: 2023-10-17

Data publikacji: 2024-02-20

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Zdaniem strony wytaczającej spór sytuacja, w jakiej znalazła się spółka jest rezultatem szeregu działań podejmowanych przez pozwanych w sposób niezgodny z prawem. (...)Powiązania kapitałowo osobowe różnych podmiotów prawa nie należą w polskich realiach do rzadkości a samo prowadzenie różnych działalności gospodarczych, uczestnictwo czy osobowe czy kapitałowe w nich nie może stanowić nadużycia prawa. (...)W prawie polskim namiastką odpowiedzialności przebijającej jest właśnie art. 299 Kodeksu spółek handlowych . (...)Sprzeczność z obowiązującym porządkiem prawnym oznacza sprzeczność z przepisem bezwzględnie obowiązującym powszechnie obowiązującego prawa.
Czytaj więcej»

II Ca 791/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-09-06

Data publikacji: 2021-11-09

trafność 8%

Prawo geodezyjne i kartograficzne . (...)W decyzji stwierdzono również, że z mocy samego prawa powstało prawo dożywocia na rzecz Z. D. , obejmujące dożywotnie mieszkanie w jednym pokoju i użytkowanie piwnicy w domu pod numerem (...) w K. . (...)Wiążącym skutkiem scalenia jest to, że wszystkie osoby zainteresowane tracą prawo własności lub inne prawa do gruntu dotychczasowego, zachowują natomiast w tym samym rozmiarze prawa do wydzielonego w drodze scalenia gruntu ekwiwalentnego. (...)Wskazał, że przy zakładaniu ewidencji gruntów pomiarów nieruchomości dokonywano metodą lotniczą, nie weryfikując przebiegu granic na gruncie i nie dokonując pomiarów powierzchni.
Czytaj więcej»

III RC 53/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-04-22

Data publikacji: 2022-12-19

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: Podwyższenie alimentów.
Wniósł także o zasądzenie od strony powodowej zwrotu kosztów procesu według norm prawem przepisanych. (...)(...)k. 302-306 dowód zakupu biletów lotniczych – k. 307 potwierdzenie przelewu – k. 308 świadectwa szkolne – k. 310-314 opinia o uczniu- k. 315-316 zaświadczenie o wolontariacie – k. 317 zaświadczenie o wynikach egzaminu (...) – k. 318 przesłuchanie E. M. – k. 354-356/ Pozwany L. D. jest (...) . (...)Matka ma niezbywalne prawo do zaspokajania potrzeb małoletnich, które wykraczają poza zakres ich usprawiedliwionych potrzeb, pozwany nie ma zaś obowiązku prawnego uczestnictwa w ich ponoszeniu.
Czytaj więcej»

II K 213/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Legionowie

Data orzeczenia: 2015-05-29

Data publikacji: 2015-07-02

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

M. C. twierdził, że kwotę tę przekazał dr S. z Kliniki (...) Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w W. na operację usunięcia zaćmy u pokrzywdzonej. (...)Jednakże nie zmienia to faktu, że wzajemne rozliczenia pomiędzy stronami przedmiotowej umowy winny być rozstrzygnięte na gruncie prawa cywilnego, a nie jako występek oszustwa. (...)M. C. to osoba dorosła, w pełni władz umysłowych i co istotne, z racji wcześniejszego konfliktu z prawem znająca odpowiednie zapisy ustawy karnej.
Czytaj więcej»

II Ca 1154/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2016-05-25

Data publikacji: 2016-06-22

trafność 8%

Istotność:

Sąd Okręgowy wskazuje, iż skoro nowa obora została posadowiona na gruncie przed dniem 4 listopada 1971 r., to z dniem uwłaszczenia S. M. (poprzednik prawny wnioskodawców) nabył prawo własności działki nr (...) w(...)(...)Okoliczność te potwierdza chociażby zdjęcie lotnicze z roku 2009, na które biegły nałożył linie i punkty ewidencyjne i okazał Sądowi Okręgowemu na rozprawie w dniu 20 maja 2016 r. (...)Sąd Rejonowy miał przy tym prawo uznać, iż przeprowadzone nowe dowody prowadzą do konieczności rozgraniczenia nieruchomości w przedmiotowej sprawie w oparciu o stan prawny wynikających z przyjętego przez Sąd zasiedzenia.
Czytaj więcej»

XI GC 2148/18

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-02-08

Data publikacji: 2021-02-15

trafność 8%

Traktować to należy jako dorozumiane wypowiedzenie umowy, do czego pozwana miała zresztą prawo. Strony nie można bowiem pozbawić prawa do wypowiedzenia zlecenia (usług) z ważnych powodów. (...)Zasadne są także wszystkie koszty przejazdów powódki i jej pełnomocnika do sądu wezwanego jak w pkt 4 pisma, z wyjątkiem niewykazanych i nieuzasadnionych kosztów podróży pełnomocnika – cena biletu 759,53 zł, najprawdopodobniej lotniczego.
Czytaj więcej»

I C 37/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Słupsku

Data orzeczenia: 2013-08-02

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 8%

Po uzyskaniu wydolności oddechowej i krążeniowej, jednak bez kontaktu logicznego, przekazana została transportem lotniczym do (...) Zespołu (...) w S. . (dowód: dokumentacja medyczna SPZOZ w L. k. 121-126). (...)Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub do 14-go dnia od daty wyjaśnienia wszelkich okoliczności w prawie. (...)Zasadą prawa cywilnego jest zaś, że dłużnik popada w opóźnienie, jeżeli nie spełnia świadczenia w terminie, w którym stało się ono wymagalne.
Czytaj więcej»

XIV C 850/20

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku

Data orzeczenia: 2021-06-24

Data publikacji: 2021-07-08

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Dodatkowo podniosła, że skoro zarzuty powoda dotyczą jedynie zakwaterowania, obniżeniu winien podlegać jedynie koszt tego świadczenia, a nie pozostałe koszty związane m.in. z biletami lotniczymi, ubezpieczeniem czy opłatami lotniskowymi. (sprzeciw(...)(...)Przyjęcie argumentacji pozwanej prowadziłoby też do wniosku, że w przypadku gdyby nocleg nie został wcale zapewniony, powódka miałaby prawo obniżenia ceny jedynie o koszt zakwaterowania. (...)W ramach stwierdzonych wad Sąd dokonał oceny wysokości żądania posiłkując się Tabelą F. , która choć nie stanowi obowiązującego prawa, to jednak pozwala na usystematyzowanie orzecznictwa sądowego w przedmiocie roszczeń o obniżenie ceny imprezy turystycznej.
Czytaj więcej»

I C 676/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-11-06

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 8%

Istotność:

(...)tym zdarzeniu została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia (...) do Szpitala w(...)(...)(...)powódki po wypadku, konieczności transportu lotniczego, faktu linijnego pęknięcia wątroby i stłuczenia płuc, konieczności oszczędzającego trybu życia i odpowiedniej diety przez kilka miesięcy po wypadku. (...)Zatem obrażenia doznane przez powódkę w przedmiotowym wypadku – mimo upływu prawie 5 lat od tego zdarzenia – w dalszym ciągu mają wpływ na funkcjonowanie powódki, choć niewątpliwie w zdecydowanie mniejszym zakresie niż bezpośrednio po wypadku. (...)Podkreślić należy, że prawo poszkodowanego do ekwiwalentu z tytułu(...)sprawowali domownicy nie pozbawia poszkodowanego prawa do żądania stosownego odszkodowania za czas tej opieki (teza 39 do art. 444 k.c.
Czytaj więcej»

IV K 85/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2016-09-30

Data publikacji: 2016-12-09

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Po chwili na miejscu zdarzenia pojawiło się pogotowie lotnicze. (...)Oskarżony godził w niezmiernie ważne chronione prawem dobro, jakim jest życie człowieka. (...)Postrzegany był przez pryzmat nadużywania alkoholu, popadania w kolizje z prawem oraz łączony był ze środowiskiem zdemoralizowanym. (...)Wobec powyższego i na podstawie powołanych przepisów prawa orzeczono jak w części dyspozytywnej wyroku.
Czytaj więcej»