Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

III AUa 787/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-12-11

Data publikacji: 2024-08-23

trafność 8%

Istotność:

W sporządzonej w dniu 29 lipca 1985 r. opinii służbowej wskazano, że ubezpieczony na stanowisku inspektora Inspektoratu Ochrony (...) z obowiązków służbowych, mając przydzielone pod nadzór zakłady przemysłu chemicznego oraz transportu lotniczego i kolejowego, wywiązuje się dobrze. (...)Komenda Wojewódzka Policji w S. przyznała ubezpieczonemu prawo do emerytury policyjnej od 30 września 1994 r. (...)Jeśli potraktować prawo do określonej wysokości emerytury w kategorii „prawa do własności”, co wydaje się uzasadnione, to wskazany efekt art. 15c ust. 3 ustawy zaopatrzeniowej godzi również w art. 64 ust. 1, 2 i 3 Konstytucji RP . (...)Z tej racji ma prawo do wypracowanych przez siebie świadczeń,(...)Konstytucji , jak też ma prawo majątkowe w postaci realizowanej emerytury policyjnej, która mogła być ograniczone tylko w zakresie, w jakim nie narusza istoty tego prawa, art. 64 ust.1 i 3 Konstytucji .
Czytaj więcej»

XVII AmE 271/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-23

Data publikacji: 2021-08-05

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwany Prezes URE wniósł o oddalenie odwołania oraz o zasądzenie od powoda na rzecz pozwanego kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych. ( pismo procesowe pozwanego z 14.01.2020 r., k. 132-137 ). (...)Spółka odnotowała stratę netto w wysokości prawie 24.000.000 zł. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 781/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-11-03

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 8%

Istotność:

Małoletni M. został przewieziony karetką pogotowia do N. , a następnie transportem lotniczym LPR w stanie ogólnie krytycznym do Szpitala (...) w P. . (...)W tym stanie rzeczy nie jest możliwa ocena prawidłowości zastosowania w sprawie przepisów prawa materialnego. (...)Pojęcie „wykładni prawa” winno być przy tym rozumiane wąsko, jako ustalenie znaczenia przepisów prawa (tak SN w wyroku z dnia 23 października 2002 r., II CKN 860/00, lex nr 75274). (...)Chodzi przy tym o naruszenie norm powszechnie obowiązujących, jako reguł postępowania wyznaczonych przez nakazy i zakazy wynikające z norm prawa pozytywnego.
Czytaj więcej»

IV P 114/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Grudziądzu

Data orzeczenia: 2024-01-24

Data publikacji: 2024-03-28

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Powódka uznawała, że przedmiotowe Polecenia MZ stanowi źródło prawa pracy. (...)(...)w przeciwieństwie do katalogu źródeł prawa powszechnie obowiązującego, katalog źródeł prawa pracy ma charakter otwarty i(...)może być każdy akt regulujący prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników,(...)33/21, w którym za źródło prawa pracy przyjęto nawet zwyczaj, OSNP(...)(...)Obowiązujące w Polsce prawa pracownicze znajdują swoją podstawę w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej , jak i w przepisach prawa międzynarodowego. (...)W doktrynie przez źródła prawa pracy, w znaczeniu generalnym, rozumie się akty ponadindywidualne, które określają prawa i obowiązki pracowników i pracodawców.
Czytaj więcej»

VI ACa 670/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-09-14

Data publikacji: 2021-10-19

trafność 8%

Istotność:

K. K. ma prawo podjęcia takiej decyzji w każdym czasie. (...)Zdaniem Sądu takie uregulowanie mogłoby zostać uznane za sprzeczne nie tylko z przepisami prawa - § 113 § 1 k. r. o , ale również z zasadami współżycia społecznego – dobrem małoletnich dzieci które prawo do kontaktu z każdym z rodziców posiadają. (...)Przepisy prawa cywilnego zawierają nie tylko w art. 89 k. c. , ale również w przepisach prawa zobowiązaniowego uregulowania zastosowanie których przez(...)obu, przykładowo poprzez zastrzeżenie umownego prawa do odstąpienia od umowy, ale również poprzez zwolnienie dłużnika z długu. (...)Jak wynika z treści art. 5 k. c. nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego.
Czytaj więcej»

XVII AmE 265/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-03-08

Data publikacji: 2022-06-27

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Według § 4 ust. 6 umowy, w przypadku wprowadzenia, na mocy przepisów Prawa energetycznego i aktów wykonawczych do Prawa energetycznego , ograniczeń w dostarczaniu(...)(...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVI GC 1216/14

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-10-12

Data publikacji: 2018-08-27

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. zawierała także przepisy przejściowe, stanowiące, iż akty prawa miejscowego wydane na podstawie przepisów(...)do czasu wydania nowych aktów prawa miejscowego przez organy przejmujące zadania i kompetencje (art. 47 ust. 2 ww. ustawy). (...)Szkoda ma być bowiem normalnym następstwem wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego wprowadzającego ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości. (...)Nie jest to bowiem czynność zmierzająca do zachowania wspólnego prawa. (...)Spadek obejmuje ogół praw i obowiązków spadkodawcy, zatem spadek nabyty przez powódki po L. P. obejmował również te roszczenia.
Czytaj więcej»

III K 245/18

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-07

Data publikacji: 2022-02-18

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Z zawodu jest mechanikiem lotniczym. (...)Żaden z przeprowadzonych dowodów nie wskazuje, aby nie można było wymagać od niego zachowania zgodnego z prawem w tej konkretnej sytuacji. (...)Żaden z przeprowadzonych dowodów nie wskazuje, aby nie można było wymagać od niego zachowania zgodnego z prawem w tej konkretnej sytuacji. (...)Żaden z przeprowadzonych dowodów nie wskazuje, aby nie można było wymagać od niego zachowania zgodnego z prawem w tej konkretnej sytuacji.
Czytaj więcej»

XVII AmE 219/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-02-22

Data publikacji: 2022-06-27

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z § 4 ust. 2 Załącznika A do umowy, odbiorca energii zobowiązany był dostosować się do ograniczeń wprowadzonych zgodnie z aktami wykonawczymi do ustawy Prawo energetyczne . ( dowód : fakty bezsporne; umowa z załącznikami i porozumieniem, k. 9- 21 akt adm. ). (...)Powód kwestionował również nieskorzystanie przez Prezesa URE z instytucji odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej, pomimo faktu, iż – w ocenie strony – stopień szkodliwości czynu był znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa i zrealizował nałożony obowiązek. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

III AUa 1842/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-07-28

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 8%

Decyzją organu emerytalno-rentowego z 10 sierpnia 1990 r. przyznano mu prawo do emerytury milicyjnej. (...)K 36/09) wyjaśnił, że kontrola informacji o przebiegu służby wydawanej przez IPN, została połączona z prawem zaskarżenia decyzji organu emerytalnego, a w konsekwencji z prawem do rozpoznania istoty sprawy przez sąd powszechny. (...)Nie można zatem akcentować zasady państwa prawa pomijając, że chodzi o zasadę demokratycznego państwa prawa urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, co wprost wynika z Konstytucji RP ( art. 2 ). (...)Transformacja pozwala ocenić czy i jakie prawa zostały nabyte niesłusznie, wskutek uprzywilejowania (T. Zieliński: Ochrona praw nabytych - zasada państwa prawnego, Państwo i Prawo 1992 nr 3, s. 17).
Czytaj więcej»