Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4228

I C 1087/19

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-04-25

Data publikacji: 2020-07-16

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Do celów stosowania prawa do odszkodowania, pasażerów opóźnionych lotów traktuje się jak pasażerów odwołanych lotów (por. (...)Roszczenie z tytułu opóźnionego lotu wynika wprost z przepisów prawa, to jest wyżej powołanego rozporządzenia. (...)Zwykła forma pisemna także nie jest tutaj wymagana żadnym przepisem prawa, tak więc wcale nie było konieczne złożenie przez cedentów A. C. i P. S. własnoręcznych podpisów pod dokumentem obejmującym oświadczenie woli. (...)Nie zaistniał więc w sprawie spór między stronami co do odległości dzielącej oba porty lotnicze, skoro i tak powód dochodził odszkodowania w minimalnej wysokości przewidzianej przepisami rozporządzenia.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 1934/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-08-20

Data publikacji: 2020-10-02

trafność 16%

W uzasadnieniu żądania pozwu podniesiono, że powód zawarł z pozwaną linią lotniczą umowę przewozu, na podstawie której w dniu 05 sierpnia 2017 r. podróżował z W. do W. lotem (...) . (...)W uzasadnieniu podniesiono, że powodowi nie przysługuje prawo do odszkodowania na podstawie Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 ponieważ powód dokonał zakupu biletów łączonych na trasie K. - W. - W. - W. - R. - W. - K. w ramach jednej rezerwacji. (...)Apelację od powyższego wyroku wniosła pozwana spółka, zaskarżając go w całości oraz zarzucając: 1 naruszenie prawa materialnego, tj. art. 2 lit.(...)[dalej: (...) ]; 2 naruszenie prawa materialnego, tj. art. 5 ust.(...)
Czytaj więcej»

I ACa 693/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-04-12

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 16%

Zasięg oddziaływania hałasu lotniczego dla lotniska został obliczony w oparciu o pomiary wykonane za pomocą systemu monitoringu hałasu na terenie lotniska, punktowe pomiary kontrolne oraz obliczenia empiryczne. (...)Źródłem roszczenia jest tu zatem wejście w życie prawa miejscowego, które ogranicza prawa właścicielskie w obrębie OOU. I tak, jak prawo własności ma swoją wartość rynkową, tak też jego ograniczenia znajdują odzwierciedlenie w spadku tej rynkowej wartości. (...)(...)a właściciel ma takie same prawa i obowiązki, jakie miał i w taki sam sposób jak dotychczas korzysta ze swojego prawa. (...)Stąd hałas lotniczy także przed 04 sierpnia 2011 r. z całą pewnością był odczuwalny w otoczeniu nieruchomości powoda, również w dacie zakupu przez niego przedmiotowego lokalu.
Czytaj więcej»

I C 155/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-12-22

Data publikacji: 2024-02-13

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Na nieruchomości powoda w skutek działania lotniska wojskowego dochodzi do przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu lotniczego w środowisku w porze nocnej. Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. obydwa budynki nie były dostatecznie wyciszone zgodnie z normami prawa budowlanego , stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)Zatem ma ograniczoną możliwość wykonywania swojego prawa własności poprzez podejmowanie działań ochronnych. (...)O kosztach procesu Sąd orzekł, jak w pkt 1 b wyroku, na podstawie art. 98 k.p.c. , gdyż powód wygrał sprawę prawie w całości.
Czytaj więcej»

II Ka 148/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krośnie

Data orzeczenia: 2015-06-17

Data publikacji: 2016-01-14

trafność 16%

Postawa oskarżonego prezentowana w toku postępowania przed sądem I instancji, mimo iż nie przyznawał się do winy, jak również w postępowaniu odwoławczym, wskazuje natomiast na to iż głęboko przeżył on i w dalszym ciągu przeżywa tragiczny skutek spowodowanego przez siebie wypadku lotniczego. (...)Nie sposób bowiem konstruować ustaleń faktycznych mających podlegać subsumcji pod normę prawa karnego w oparciu o materiał dowodowy uznany za niewiarygodny, co winno być oczywiste. (...)Zauważyć przy tym należy, iż oskarżony – na etapie postępowania przygotowawczego – odmówił składania wyjaśnień, do czego oczywiście miał prawo. (...)Słusznie bowiem zauważył Sąd Orzekający, iż ww. świadkowie, powiązani są zależnością z oskarżonym, będącym dyrektorem Aeroklubu (...) oraz wspólną pasją lotniczą, a także - w przypadku(...)
Czytaj więcej»

I ACa 387/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-05-11

Data publikacji: 2017-06-12

trafność 16%

Uzasadnione art. 446 § 1 k.c. było zaś roszczenie związane z kosztami pogrzebu, za które Sąd Okręgowy uznał także wydatki na bilet lotniczy w celu dotarcia przez powódkę na pogrzeb ojca, który został pochowany w Polsce. (...)Poczucie więzi rodzinnych istniejących pomiędzy rodzicami a dziećmi niewątpliwie stanowi przedmiot zainteresowania prawa cywilnego. (...)W każdym człowieku tkwi prawo do więzi rodzinnych w stosunku do osób najbliższych. (...)Z żadnego przepisu prawa cywilnego nie wynika niedopuszczalność uznania,(...)której sprawca podejmuje niezgodne z prawem działanie albo odstępuje od czynności prawem nakazanej, lecz uderza także w inne dobro osoby nieuczestniczącej w zdarzeniu, w tym prawo do zachowania więzi rodzinnych członków(...)
Czytaj więcej»

III AUa 631/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2015-11-04

Data publikacji: 2015-11-18

trafność 16%

(...)wypłaca się od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym złożono wniosek określony w art. 31 ust. 3, jeżeli prawo do tego zaopatrzenia zostało ustalone na wniosek zainteresowanego lub w którym wydano decyzję z urzędu. (...)Apelację od opisanego wyroku złożył ubezpieczony D. I. zaskarżając powyższy wyrok w części dotyczącej nieprzyznania prawa do przeliczenia emerytury od dna 1 listopada 2011 r. tj. (...)Decyzją z dnia 15 kwietnia 2011 r. kierownik 2 Polowych Warsztatów Lotniczych przyznał D. I. dodatek specjalny za wykonywanie bezpośredniej obsługi wojskowych statków powietrznych w kwocie 300 zł za ostatni miesiąc pełnienia czynnej służby wojskowej, w oparciu o cyt. rozporządzenie. (...)Decyzją nr (...) z dnia 15 kwietnia 2011 roku kierownik 2 Polowych Warsztatów Lotniczych przyznał D. I. dodatek specjalny za wykonywanie bezpośredniej obsługi wojskowych statków powietrznych w kwocie 300 zł za ostatni miesiąc pełnienia czynnej służby wojskowej.
Czytaj więcej»

XXV C 1536/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-05-16

Data publikacji: 2017-10-17

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Zmiana ta związana była z nowymi inwestycjami oraz z działaniami zmierzającymi do zmniejszenia oddziaływania hałasu z portu lotniczego. (...)Lotnisko (...) istnieje od 1934 r. i jest największym międzynarodowym portem lotniczym w Polsce. (...)Powodowie zlecili także dokonanie oceny niezbędnej izolacyjności akustycznej ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego ze względu na hałas lotniczy. (...)Wskazana norma nie może być używana do badania wpływu hałasu lotniczego na klimat akustyczny w budynku, bowiem norma ta nie uwzględnia specyfiki hałasu lotniczego.
Czytaj więcej»

I ACa 1037/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-01-26

Data publikacji: 2015-04-20

trafność 16%

W dniu 8 marca 2011 r. zawarły umowę nr (...) - (...) o świadczenie usług czarteru lotniczego wraz z aneksem nr (...) , w którym określono ceny dla odbywanych lotów i warunki płatności. (...)Przedmiotowe faktury wystawione tytułem przewozu lotniczego zostały przesłane pozwanemu również pocztą elektroniczną zgodnie z wymogiem zawartym w treści aneksu nr (...) do umowy art. 4.5 i 4.6 (k. 61) (wydruk z e-mail k. 92-99, niesporne). (...)W ocenie Sądu I instancji pozwany nie doznał z tego tytułu żadnej szkody, bowiem poniesionymi kosztami opłat lotniskowych obciążała organizatorów turystyki, którym odsprzedawał miejsca lotnicze w czarterowanych od powoda samolotach (sprzeciw - k. 157). (...)Umowa łącząca strony nie przewidywała prowizji na rzecz Klienta ani żadnych innych świadczeń Przewoźnika, które wykraczałyby poza obowiązki związane z wykonywaniem czarterowego przewozu lotniczego pasażerów oraz bagażu (artykuł I – k.45).
Czytaj więcej»

I ACa 1549/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-04-22

Data publikacji: 2015-05-20

trafność 16%

Obecnie nie jest możliwe ustalenie parametrów hałasu lotniczego, występującego na nieruchomości w latach 1966 - 1967, w których budynek został wzniesiony. (...)Aktualnie izolacyjność akustyczna obydwu pokojów jest zbyt mała, szczególnie dla hałasu lotniczego o charakterze niskoczęstotliwościowym. (...)Ostatecznie Sąd Okręgowy uznał, powołując się na treść art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. (...)Biegły określił poziom hałasu w budynku powoda nawiązując do danych na temat aktywności lotniczej na lotnisku w Ł. uzyskanych na podstawie informacji opisanych w pkt. 5.3.1. opinii zasadniczej.
Czytaj więcej»