Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

V W 1630/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-09-30

Data publikacji: 2014-10-31

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

E. K. skorzystała z przysługującego jej prawa i odmówiła przyjęcia zaproponowanego jej mandatu. (...)Podkreślić należało jednak, iż informacje w sprawie limitu ilości papierosów, które można przywieźć przyjeżdżając do P. spoza krajów Unii Europejskiej, można uzyskać na terenie (...) im. (...) w W. oraz na stronach internetowych L. i linii lotniczych. (...)Żaden z przeprowadzonych dowodów nie wskazuje, aby nie można było wymagać od oskarżonej zachowań zgodnych z prawem w tej konkretnej sytuacji. (...)(...)utwierdzanie jego prawidłowych postaw wobec prawa.
Czytaj więcej»

VIII C 1347/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-11-25

Data publikacji: 2016-12-23

trafność 12%

W przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy prawa przewozowego , jako że ustawa ta reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, konnego i lotniczego. Zgodnie z treścią art. 77 powołanej ustawy, z zastrzeżeniem wyjątków, roszczenia dochodzone na podstawie prawa przewozowego lub przepisów wydanych w wykonaniu tejże ustawy, przedawniają się z upływem roku. (...)Wskazać przy tym należy, że wysokość opłaty dodatkowej, jak i opłaty za podróż, nie są dowolnie kształtowane przez stronę powodową, a znajdują swoje źródło w przepisach prawa (§ 9 ust. 1 pkt(...)
Czytaj więcej»

I ACa 698/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2021-01-21

Data publikacji: 2021-05-10

trafność 12%

Prezydenta Miasta P. o odmowie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego działek nr (...) została wydana z naruszeniem prawa. Wojewoda (...) decyzją z 29 sierpnia 2013 r. zmienił decyzję Prezydenta i przekształcił prawo użytkowania wieczystego w prawo własności. (...)Jej zawarcie zależało wyłącznie od woli H. N. , pod warunkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego na prawo własności. (...)W reszcie z niczego nie wynika, że koszty hoteli lub biletów lotniczych zostały poniesione tylko dlatego, że postępowanie przewłaszczeniowe uległo wydłużeniu.
Czytaj więcej»

I ACa 1674/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-02-28

Data publikacji: 2017-12-04

trafność 12%

Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. (...)Sąd Okręgowy oddalił wnioski dowodowe stron o dopuszczenie dowodów z: opinii biegłych, opracowania centrum (...) i przeglądu ekologicznego portu lotniczego im. (...)W pierwszej kolejności należy odnieść się do zarzutów dotyczących naruszenia prawa procesowego, jako rzutujących na możliwość oceny prawidłowości zastosowanego prawa materialnego. (...)Termin ten nie daje dłużnikowi prawa uchylenia się od spełnienia świadczenia, lecz pozbawia wierzyciela prawa jego przymusowej realizacji.
Czytaj więcej»

I ACa 935/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2018-03-08

Data publikacji: 2018-05-17

trafność 12%

Istotność:

Teza orzeczenia: Katastrofa Smoleńska a wielkość zadośćuczynienia winnym sprawcom dochodzonego zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej.
W tym zakresie Sąd Okręgowy odwołał się do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 26/16, w której zanegowano prawo do żądania tak wyliczonych kosztów(...)(...)Gdyby przepisy prawa dosłownie nakazywały równe traktowanie wszystkich poszkodowanych śmiercią bliskiego, wystarczające byłoby tabelaryczne ustalenie kwot zadośćuczynienia i angażowanie wymiaru sprawiedliwości w tego rodzaju sprawy byłoby zbędne. (...)Było to zdarzenie nie tylko w rozumieniu prawa cywilnego, ale także o charakterze politycznym, a to w związku z zarzutami opozycji, że Państwo nie potrafiło zabezpieczyć tak znakomitym jego przedstawicielom. (...)które zginęły w tej katastrofie lotniczej.
Czytaj więcej»

XI GC 1282/15

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-02-11

Data publikacji: 2016-02-16

trafność 12%

W takim przypadku, zleceniodawca zastrzegł sobie prawo do naliczenia kary umownej w wysokości frachtu. (...)Z kolei (...) to przepisy dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych w międzynarodowym transporcie lotniczym ( (...) G. R. ). (...)Ma to o tyle istotne znaczenie, że przewozem były objęte produkty przeznaczone do spożycia i strona powodowa miała prawo być pewna, iż będą one wolne od jakichkolwiek związków niebezpiecznych dla zdrowia. (...)Strona powodowa miała więc prawo oczekiwać od pozwanego profesjonalnego wykonania zleconej usługi.
Czytaj więcej»

III Ca 580/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-12-08

Data publikacji: 2017-01-16

trafność 12%

Istotność:

(...)skutek naruszenia jest zgodny z prawem. Na podstawie zdjęć lotniczych przedstawionych przez powoda (k. 52-54),(...)(...)Powód nie powoływał się w żądaniu pozwu na prawo własności, a jedynie fakt posiadania spornej nieruchomości. (...)O ile żądanie powoda opierało się na fakcie posiadania i było roszczeniem opartym na stanie faktycznym (fakcie posiadania rodzącym ochronę posesoryjną) to żądanie Gminy opierać się powinno na prawie własności rodzącym roszczenie windykacyjne bądź negatoryjne.
Czytaj więcej»

VII U 56/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2018-04-24

Data publikacji: 2018-06-05

trafność 12%

Istotność:

(...)ten sposób, że przyznaje ubezpieczonemu prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy za dalsze 2 % (dwa procent). (...)Wezwane na miejsce Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetransportowało go do Szpitala (...) w B. . (...)Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. przyznał ubezpieczonemu prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy z dnia 12 maja 2016 r. w wysokości 4.045,00 zł za 5% uszczerbek na zdrowiu. (...)Należy jednak podkreślić, iż pozwany organ zaskarżoną decyzją przyznał mu już kwotę 4.045,00 zł za 5% uszczerbek na zdrowiu, stąd należało przyznać prawo do odszkodowania za dalszy 2% uszczerbek na zdrowiu, ponad ten stwierdzony już przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj więcej»

IV Ka 372/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2015-05-07

Data publikacji: 2015-06-02

trafność 12%

Istotność:

Obowiązkiem organu wyrokującego jest zatem ustalenie faktów istotnych dla orzeczenia, i to z taką dokładnością, która pozwala na trafne zastosowanie prawa materialnego. (...)(...)jak np. komunikacji miejskiej, kolejowej, lotniczej itp. i zakłócających odpoczynek nocny osobom zamieszkujących przy trasach przejazdu tego rodzaju środków komunikacji lub w pobliżu lotniska. (...)Osoby mieszkające w sąsiedztwie tego rodzaju uciążliwej działalności gospodarczej powinny przedsięwziąć stosowne kroki na drodze postępowania administracyjnego lub cywilnego celem realizacji swoich praw, w tym prawa do nocnego wypoczynku.
Czytaj więcej»

V Ca 1870/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-09-12

Data publikacji: 2025-01-27

trafność 12%

P. K. (1) złożył oświadczenie woli o przeniesieniu na (...) roszczeń (w tym roszczenia o odszkodowanie) od linii lotniczych w związku z opóźnieniem lotu w dniu 9 czerwca 2022 r. W ocenie Sądu Rejonowego nie było podstaw do uznania, aby dokument ten podlegał niezgodnym z prawem modyfikacjom. (...)Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego, tj.: 1) art. 77(...)(...)W tym miejscu zasadne jest przywołać, że przepisy prawa, poza art. 511 k.c. który nie ma zastosowania w niniejszej sprawie, nie zastrzegają żadnej szczególnej formy dla zawarcia umowy przelewu wierzytelności.
Czytaj więcej»