Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

IV Ka 912/19

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2020-01-10

Data publikacji: 2020-06-10

trafność 10%

Istotność:

Zgodnie z art. 4 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. (...)Jest to przede wszystkim prawo oskarżonej. (...)Niewątpliwie wypadek matki, prawie miesięczna jej hospitalizacja, konieczność w tym okresie wzmożonej opieki nad nią, wymusiły po stronie jej córki konieczność zmian. D. G. musiała zweryfikować swe plany, w tym powrócić do kraju celem opieki nad matką, co generowało koszty biletu lotniczego, wiązało się również z utratą pieniędzy poniesionych na opłatę za prywatny żłobek syna.
Czytaj więcej»

XVII AmE 344/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-11-05

Data publikacji: 2022-04-21

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)podniesiono następujące zarzuty: 1 naruszenie prawa materialnego, tj. przepisu art. 56(...)stopnia szkodliwości czynu, zaprzestania naruszania prawa oraz zrealizowania obowiązku stosowania się do ograniczeń w poborze energii elektrycznej; 2 naruszenie prawa materialnego, tj. przepisu art. 56(...)(...)Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjnokarnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883). (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

VI ACa 643/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-12-11

Data publikacji: 2013-09-21

trafność 10%

W dniu 27 maja 1990 roku działka o numerze ewidencyjnym (...) z obrębu (...) stała się z mocy prawa własnością Gminy - Dzielnicy W. Ż. (obecnie Miasta (...) W. ). (...)Na podstawie umowy o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz o(...), (...) Spółdzielnia (...) nabyła prawo użytkowania wieczystego m.in. działki nr (...) z obrębu (...) . (...)Sąd podkreślił , iż już w samej Konstytucji unormowano prawo do żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości,(...)że jedną z podstawowych zasad prawa wywłaszczeniowego jest wykorzystanie nieruchomości wyłącznie na cel wskazany w decyzji wywłaszczeniowej. (...)Dodatkowo została ona zapewniona przez zbywcę, iż nieruchomość jest wolna m.in. od wszelkich obciążeń, praw i roszczeń osób trzecich /k. 92 odwrót/.
Czytaj więcej»

I ACa 471/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2013-10-30

Data publikacji: 2014-03-31

trafność 10%

Ponadto pozwana, na prośbę N. P. , zorganizowała dla kadetów tańsze bilety lotnicze do N. za pośrednictwem firmy (...) z G. , ale marynarze sami dokonywali zakupu biletów. (...)Pozwana korzysta ze standardowych formularzy umowy, w których wskazywany jest pracodawca zagraniczny, warunki wynagrodzenia, okres zatrudnienia, stanowisko i charakter pracy, oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami ubezpieczenia oraz prawa i obowiązki stron. (...)Ponadto pozwana jako profesjonalista z pewnością musiała mieć wiedzę, że przepisy prawa nakładają na nią obowiązek zawarcia z pracownikami kierowanymi do pracy za granicą umowy na piśmie. (...)W takiej sytuacji członkowie grupy nie musieli orientować się, czy pozwana zawarła wymaganą prawem umowę o pośrednictwo z przedstawicielem zagranicznego armatora oraz czy dokonała jego weryfikacji.
Czytaj więcej»

VI U 1374/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-01-20

Data publikacji: 2023-12-21

trafność 10%

Istotność:

Osoba, która rzeczywiście taką pracę wykonuje nie będzie miała żadnych problemów z nadesłaniem na przykład kopii umowy najmu mieszkania za granicą, albo biletów autokarowych lub lotniczych, choćby z ostatniego miesiąca. (...)Instytucja ta zawiadamia także osobę zainteresowaną oraz, w stosownych przypadkach, jej pracodawcę, o swojej decyzji oraz o procedurach zaskarżenia tej decyzji, przewidzianych w jej prawie krajowym. (...)Instytucje niezwłocznie dostarczają lub wymieniają między sobą wszystkie dane niezbędne dla ustanowienia i określenia praw i obowiązków osób, do których ma zastosowanie rozporządzenie podstawowe. (...)Osoba, która rzeczywiście taką pracę wykonuje nie będzie miała żadnych problemów z nadesłaniem na przykład kopii umowy najmu mieszkania za granicą, albo biletów autokarowych lub lotniczych, choćby z ostatniego miesiąca.
Czytaj więcej»

IX Ka 248/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2013-08-22

Data publikacji: 2014-02-28

trafność 10%

W ocenie obrońcy Sąd Rejonowy pozbawił oskarżonego prawa do obrony poprzez wybiórcze rozpoznanie sprawy oraz przyjęcie dowodu winy oskarżonego z zeznań pokrzywdzonych. Tak sformułowany zarzut nie uzasadnia przyjęcia, że prawo oskarżonego do obrony zostało naruszone. (...)Jest informacja o tym, ze oskarżony wyjeżdżał 03.02 2007 roku (port lotniczy w G. ) oraz w dniu 06.06.2008 roku (port lotniczy w P. ) a nie ma danych o przyjazdach. Poza tym zaznaczyć należy, że oskarżony przekraczał przejścia graniczne zarówno drogą lotniczą jak i przejścia drogowe a więc mogło się zdarzyć, że granicę w jedną stronę przekroczył lotniczo a w drugą drogą lądową.
Czytaj więcej»

I ACa 319/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2012-11-20

Data publikacji: 2020-06-10

trafność 10%

P. 90 sztuk dostarczono drogą lotniczą w listopadzie 2008 r., zaś pozostały lakier dostarczono w styczniu 2009 r. (...)Apelacja zawiera zarzuty naruszenia przepisów prawa materialnego tj. art. 6 k.c.(...)1 i § 3 ustawy Prawo prywatne międzynarodowe , art. 38(...)w/w Konwencji, zarzuty naruszenia przepisów prawa procesowego tj.: art. 278 § 1 kpc , art. 232 kpc , art. 233 § 1 kpc art. 212 kpc , art. 253 kpc . (...)Prawo do nowości, o którym traktuje wyżej powołany art. 381 kpc , rozumieć należy jako otwarcie się możliwości dowodzenia okoliczności faktycznych wcześniej niemożliwych do wykazania z przyczyn obiektywnych. (...)Nigdzie Sąd Apelacyjny nie dopatrzył się natomiast twierdzeń pozwanego, że skorzystał on z prawa do żądania dostarczenia zastępczych towarów.
Czytaj więcej»

II K 810/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Goleniowie

Data orzeczenia: 2017-07-12

Data publikacji: 2017-10-05

trafność 10%

Mimo zatem, że pierwotne brzmienie przepisu art. 183 § 2 kk jako czynność wykonawczą wskazywało „sprowadzenie”, to i tak owo sprowadzenie polegało zawsze na przywiezieniu odpadów z zagranicy poprzez wykorzystanie do tego transportu drogowego, kolejowego, lotniczego czy wodnego. (...)Wskazać bowiem należy, że z błędem co do prawa mamy do czynienia wówczas, gdy sprawca, mając świadomość realizacji określonego czynu, ma jednak mylny obraz prawnego wartościowania swojego zachowania. (...)Wystarczającym jest, że zdaje sobie ogólnie sprawę, że to, co robi, jest przez prawo zabronione. W doktrynie polskiego prawa karnego oraz praktyce orzeczniczej dominuje przy tym pogląd, że wystarcza tu świadomość tego, że dane zachowanie jest zabronione przez jakąkolwiek gałąź prawa, a nie tylko, że jest zabronione prawnokarnie.
Czytaj więcej»

XX GC 1042/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-03-02

Data publikacji: 2017-05-04

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo budowlane .
Czytaj więcej»

XVI GC 27/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-10-26

Data publikacji: 2018-08-27

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z art. 129 ust. 4 p.o.ś. można wystąpić z nimi w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. zawierała także przepisy przejściowe, stanowiące, iż akty prawa miejscowego wydane na podstawie przepisów(...)do czasu wydania nowych aktów prawa miejscowego przez organy przejmujące zadania i kompetencje (art. 47 ust. 2 ww. ustawy). (...)Sąd Najwyższy wskazał, że koncepcja, według której pomiędzy utratą mocy przez dotychczasowe przepisy a wejściem w życie nowych przepisów istniał stan ,,bez prawa”, nie ma ani logicznego, ani formalnego uzasadnienia. (...)Szkoda ma być bowiem normalnym następstwem wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego wprowadzającego ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości.
Czytaj więcej»