Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VI C 924/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-09-22

Data publikacji: 2022-09-19

trafność 9%

Sąd zważył, co następuje: Powodowie M. M. (1) i T. M. (1) domagali się ustalenia, że wstąpili z mocy prawa w stosunek najmu lokalu mieszkalnego oznaczonego numerem (...) położonego przy ul. (...) w K. z dniem 26 stycznia 2019 roku. (...)Dla ustalenia więc czy powodowie wstąpili z mocy prawa w stosunek najmu konieczne jest spełnienie przez nich łącznie dwóch przesłanek tj. wykazania stopnia pokrewieństwa z najemcą lokalu oraz faktu zamieszkiwania z najemcą w chwili jego śmierci. (...)dla ustalenia wstąpienia z mocy prawa w stosunek najmu. (...)Zgodnie ze wskazanym przepisem strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

XVII AmA 40/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-02-26

Data publikacji: 2016-06-29

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)treści: „ ORGANIZATOR zastrzega sobie prawo zmiany programu i świadczeń imprezy przez jej rozpoczęciem, gdy zmiana ta jest powodowana czynnikami od niego niezależnymi. (...)(...)przeładunkowe w portach morskich i lotniczych; 3) wzrostu kursów walut. (...)Zważyć należy przy tym, iż niezależnie od woli czy intencji przedsiębiorcy, postanowienia umowy zawartej z konsumentem winny być sformułowane w sposób jednoznaczny i przede wszystkim zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. (...)Ingerencja ta stanowi sankcję niezgodnego z prawem zachowania określonych podmiotów.
Czytaj więcej»

IV U 2504/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze

Data orzeczenia: 2018-04-19

Data publikacji: 2018-06-15

trafność 9%

Istotność:

(...)do ubezpieczeń społecznych i uzyskania prawa do świadczeń z tego tytułu. (...)Płatnik składek, P. (...) Sp. z o.o., prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji, tj. szycia pokrowców do elementów foteli lotniczych, kamperów i mebli tapicerowanych. (...)Jak słusznie zauważył przy tym Sąd Apelacyjny w Łodzi w uzasadnieniu wyroku z dnia 26 września 2017 r., III AUa 1292/16 (LEX nr 2396197), w prawie polskim obowiązuje zasada swobody działalności(...)(...)(...)nie musi dowodzić zamiaru obejścia prawa przez strony umowy.
Czytaj więcej»

XXI Pa 407/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-10

Data publikacji: 2019-11-26

trafność 9%

P. C. zostało wskazane miejsce pracy w M. , z tego tytułu otrzymał bilety lotnicze i wynajęto mu mieszkanie w M. . (...)Dnia 13 czerwca 2016 roku Sąd pracy wydał wyrok, którym przyznał powodowi odszkodowanie od pozwanego tytułem odszkodowania za naruszające przepisy prawa pracy rozwiązujące umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. (...)Sąd pominął ocenę prawną dokonaną przez powoda co do terminu wymagalności kwoty dochodzonej pozwem, zgodnie z zasadą „Da mihi factum, dabo tibi ius” (daj mi fakty, a dam Tobie prawo). (...)Warszawy w Warszawie w sprawie o sygn. akt VII P 2248/13 zasądził od pozwanego na rzecz powoda odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia w wysokości 76.800,00 zł.
Czytaj więcej»

XX GC 766/11

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-06-25

Data publikacji: 2014-09-03

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)odpowiedzialność z tytułu m.in. wszystkich praw, udziałów, wierzytelności, zobowiązań, ryzyka, kosztów i wydatków wynikających z kontraktu proporcjonalnie do ich udziałów. (...)W sytuacji, gdy wykonawca gwarancji w ww. terminie nie dostarczy, zamawiający do czasu przedstawienia gwarancji lub upływu okresu, na jaki gwarancja miała obowiązywać, ma prawo zatrzymać z należnych wykonawcy płatności 10% ceny netto. (...)(...)roboty budowlane, wobec której przepisy prawa nie przewidują innego terminu przedawnienia roszczeń, zastosowanie znajduje ogólny, trzyletni termin. (...)(...)koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu), obowiązując pozwanych solidarnie do zwrotu powodowi poniesionych przez niego niezbędnych kosztów procesu.
Czytaj więcej»

II Ca 1359/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-10-17

Data publikacji: 2015-03-23

trafność 9%

Dla ustalenia wysokości wynagrodzenia należnego właścicielowi nieruchomości obciążonej przyjęto jedno z najczęściej przyjmowanych w takich sprawach kryteriów, a więc wartość rynkową prawa własności zajętego pasa gruntu. (...)Nie można zatem uznać, aby doszło do naruszenia praw do obrony A. H. , skoro nie miała ona zdolności prawnej a w konsekwencji zdolności sądowej przez cały czas trwania procesu. (...)Ta sama argumentacja obejmuje też proponowany wariant przez działkę ewid. nr (...) wzdłuż wschodniej granicy działki nr (...) – wariant ten też powiela wariant II przy czym niecelowo go przedłuża, powodując większe ograniczenie prawa własności właścicieli działki (...) . (...)Sąd ma natomiast obowiązek badania konfiguracji gruntów i obciążeń prawa własności przez nieruchomości mające stanowić nieruchomości obciążone.
Czytaj więcej»

II Ca 1010/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-10-29

Data publikacji: 2020-05-26

trafność 9%

Nikt przez lata nie kwestionował prawa J. i S. H. do terenu aż do ogrodzenia. (...)Osobno Sąd zwrócił uwagę na zdjęcia lotnicze z lat 1970-2017 (k. 129-133),(...)(...)(...)innej i niezależnej od jakichkolwiek praw jej byłego małżonka masy majątkowej, do której temu nie przysługuje jakiekolwiek prawo. (...)Wnioskodawczyni od początku i przez cały czas trwania postępowania przed Sądem I instancji chciała by J. H. w żaden sposób nie nabył udziału w nieruchomości, a skoro postępowanie dowodowe wskazywało na także jego uprawnienie do nabycia własności, to zaskarżone orzeczenie odpowiada prawu.
Czytaj więcej»

I C 121/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2015-09-03

Data publikacji: 2015-10-08

trafność 9%

Istotność:

Aktualnie w celu zapewnienia wymaganej izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych konieczne jest utrzymywanie okien w stanie zamkniętym w porach występowania hałasu lotniczego. (...)Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Trzeba pamiętać, że ogólnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie przewidują wobec inwestorów żadnych obowiązków i sankcji w razie niezapewnienia właściwego klimatu akustycznego budynku mieszkalnego.
Czytaj więcej»

I C 32/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2015-01-14

Data publikacji: 2015-03-09

trafność 9%

Na podstawie zdjęć lotniczych z okresu lat 30-tych XX w. (...)Prawo o ruchu drogowym (j.t. (...)W Kotowski, Komentarz do art. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym, LEX 2015 ). (...) zamieszkania z kolei jest obszarem obejmującym drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. W strefie zamieszkania ruch jest całkowicie podporządkowany pieszemu, który ma prawo korzystania z całej szerokości jezdni oraz ma pierwszeństwo przed kierującymi (art. 11 ust. 5 p.r.d.).
Czytaj więcej»

XV Ca 540/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-10-25

Data publikacji: 2017-05-16

trafność 9%

Istotność:

Bezpośrednio po zdarzeniu powódka została przewieziona do Szpitala w K. , skąd została przetransportowana przez pogotowie lotnicze na Oddział Ratunkowy do (...) Szpitala (...) w L. , a następnie była hospitalizowana na Oddziale Chirurgicznym. (...)Zgodnie z przepisem art. 5 k.c. nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. (...)Ponadto, jak wskazał też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 sierpnia 2011 r. (II CSK 640/10) istotą prawa cywilnego jest strzeżenie praw podmiotowych, a zatem wszelkie rozstrzygnięcia prowadzące do redukcji bądź unicestwienia tych praw mają charakter wyjątkowy.
Czytaj więcej»