Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

II AKa 202/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2015-09-30

Data publikacji: 2015-12-15

trafność 9%

J. P. zarzut obrazy prawa materialnego. (...)czyni to w apelacji, obrazy prawa materialnego, który może być skuteczny tylko wówczas, gdy ustalenia faktyczne nie są kwestionowane a sąd pierwszej instancji nie zastosował przepisu prawa materialnego, którego zastosowanie jest obligatoryjne lub dokonał błędnej wykładni prawa materialnego. (...)Potwierdza te fakty również informacja dotycząca odpraw lotniczych (...) /k.235,236,238/. (...)Uświadomią też oskarżonej konieczność poszanowania prawa oraz wartość dóbr, jakimi są porządek publiczny i zdrowie publiczne.
Czytaj więcej»

I ACa 1453/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-05-10

Data publikacji: 2017-06-28

trafność 9%

Po śmierci ojca powód nie otrzymał prawa do renty rodzinnej. (...)W pierwszej kolejności należy ocenić zarzuty naruszenia przepisów prawa procesowego, albowiem zarzut naruszenia prawa materialnego może być prawidłowo oceniony wyłącznie na tle prawidłowo ustalonego stanu faktycznego. (...)Odnosząc się do zarzutu apelacji w postaci naruszenia przepisów prawa materialnego art. 24 k.c. w zw. z art. 448 k.c. stwierdzić należy , iż są one nieuzasadnione. Zarówno w orzecznictwie, jak i w nauce prawa przyjmuje się, że zadośćuczynienie pełni funkcję kompensacyjną, przyznana bowiem suma pieniężna ma stanowić przybliżony ekwiwalent poniesionej szkody niemajątkowej.
Czytaj więcej»

I ACz 159/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-02-10

Data publikacji: 2015-04-01

trafność 9%

Istotność:

Kwotę 7.100 zł powód wyliczył na podstawie średniej arytmetycznej zarobków adwokatów w Polsce, gdyż przed wypadkiem swoją karierę zawodową łączył z prawem i adwokaturą. (...)Ponadto osoba sprawująca opiekę nad powodem musiałaby ponadto m.in. prać, sprzątać, gotować dla powoda, posiadać odpowiednią siłę fizyczną, posiadać prawo jazdy i pracować jako kierowca a także być osobą godną zaufania. (...)Ochronę swych praw powód upatruje w szeregu przepisów prawa polskiego, jak i Unii Europejskiej wskazując, że nie posiada wystarczających środków na ich realizację, jako osoba niepełnosprawna. (...)Po wypadku podjął studia zaoczne na kierunku prawo na UJ jednak je porzucił i rozpoczął leczenie za granicą.
Czytaj więcej»

XXI Pa 298/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-09-27

Data publikacji: 2019-01-04

trafność 9%

W tej sytuacji bez znaczenia pozostaje to, że bilet lotniczy S. P. (1) zarezerwował w dniu 29 grudnia 2017 r. (...)Pracownik ma prawo do wytłumaczenia swego postępowania i do obrony przed zarzutami. (...)Instytucja wysłuchania pracownika ma na celu realizację funkcji ochronnej prawa pracy i nie może być sprowadzana wyłącznie do formalności. (...)Zgodnie z art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

VIII U 2939/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-10-28

Data publikacji: 2016-11-30

trafność 9%

U. z 2002 r., nr 237, poz. 2015 ze zm.) po rozpoznaniu wniosku z dnia 9 czerwca 2015 r. odmówił K. L. (1) , K. L. (2) i K. L. (3) prawa do renty rodzinnej wypadkowej po zmarłym dnia 20 listopada 2013 r. wskutek wypadku w drodze do pracy K. L. (4) . (...)Tak również jest konstruowana jako instytucja prawa pracy. (...)Pozostaje zatem skonstatować, że do swoiście skonstruowanego miejsca świadczenia pracy K. L. (4) ( „Biura pracodawcy w P. / W. ”) i ze względu na zakres jego obowiązków i sposób wykonywania pracy, typowe konstrukcje i instytucje prawa pracy przystają z pewnymi zastrzeżeniami. (...)Mając powyższe na względzie, na podstawie wyżej wymienionych przepisów prawa materialnego oraz art. 477 14 § 1 kpc Sąd oddalił odwołanie od decyzji organu rentowego z dnia 3 lipca 2015 r., orzekając jak w sentencji. /-/ Maciej Nawrocki
Czytaj więcej»

VII AGa 344/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-29

Data publikacji: 2018-09-11

trafność 9%

Według art. 129 ust. 4 tej ustawy, z roszczeniem o odszkodowanie na podstawie art. 129 ust. 2 można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Nie jest przy tym najistotniejsze, w jakim stopniu w określonym momencie operator lotniska korzysta z przyznanych mu praw. (...)W przypadku pozwanego standard ten odnosi się do hałasu emitowanego przez ruch lotniczy. (...)W ocenie Sądu Apelacyjnego, zasądzone na rzecz powoda odsetki nie stanowią elementu wyrównującego poniesioną przez niego szkodę, stanowią natomiast ustanowioną przez prawo rekompensatę za samo opóźnienie pozwanego w zapłacie należnego powodowi świadczenia.
Czytaj więcej»

VIII U 17/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2015-04-07

Data publikacji: 2016-08-25

trafność 9%

Odwołujący natomiast nie miał świadomości ani wiedzy o takim trybie postępowania brytyjskiego organu rentowego, dlatego nigdy nie zbierał i nie przechowywał poszczególnych rachunków czy biletów lotniczych. (...)Na wstępie rozważań należy stwierdzić, że jednym z podstawowych i kardynalnych praw konstytuujących istnienia Unii Europejskiej jest prawo swobodnego przepływu osób, w tym pracowników. (...)Na osobach objętych art. 13 rozporządzenia nr 883/2004 w związku z treścią jego art. 13 ust. 5 spoczywają obowiązki informacyjne, których wykonanie może mieć znaczenie dla nabycia i realizacji prawa do określonych świadczeń. (...)Instytucje niezwłocznie dostarczają lub wymieniają między sobą wszystkie dane niezbędne dla ustanowienia i określenia praw i obowiązków osób, do których ma zastosowanie rozporządzenie podstawowe.
Czytaj więcej»

XVII AmE 132/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-14

Data publikacji: 2022-01-21

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Sąd zważył, co następuje: Odwołanie powoda nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż decyzja jest prawidłowa i znajduje oparcie w przepisach prawa. (...)(...)stosowania art. 10 ust. 2 Prawa przedsiębiorców, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 3 pkt 2 Prawa przedsiębiorców, przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli odrębne przepisy wymagają od przedsiębiorcy wykazania określonych faktów. (...)Nie świadczy to jednak o istnieniu po stronie organu takiej wątpliwości, która powinna być rozstrzygnięta w świetle art. 10 ust 2 prawa przedsiębiorców na korzyść powoda. (...)Mając na uwadze powyższe, Sąd uznał, że zaskarżona decyzja odpowiada przepisom prawa, zaś odwołanie powoda nie zasługiwało na uwzględnienie.
Czytaj więcej»

III Ca 1984/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-04-22

Data publikacji: 2016-05-31

trafność 9%

Istotność:

Tym bardziej , że sprawca zdarzenia po podejściu do samochodu wykonał manewr skrętu drabiną w prawo, czego nie można było przewidzieć i temu zapobiec. (...)Powódka doznała nieznacznego, prawie niewidocznego zniekształcenia nosa, co zauważa zarówno ona sama, jak i inne osoby. (...)Zasadą prawa cywilnego jest, że dłużnik popada w opóźnienie, jeżeli nie spełnia świadczenia w terminie, w którym stało się ono wymagalne. (...)Zarzuty apelującego rozważył natomiast w aspekcie zastosowania norm prawa materialnego do ujawnionych okoliczności sprawy.
Czytaj więcej»

I C 109/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Tczewie

Data orzeczenia: 2016-04-11

Data publikacji: 2017-08-25

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: a. W przypadku, gdy w oparciu o sposób korzystania z nieruchomości, możliwym jest ustalenie więcej niż jednego celu, na który nieruchomość jest wykorzystywana, decydujące znaczenie dla wysokości stawki procentowej winien mieć cel, który ma charakter podstawowy. Dla ustalenia sposobu korzystania z nieruchomości przesądzające są zarówno (...)
A (...) - umowa sprzedaży - k. 13-16, wypis z rejestru budynków - k. 9) Prawo użytkowania wieczystego powyższej nieruchomości nabyły z dniem 5 grudnia 1990 r. (...) Zakłady (...) w S. . (...)Następnie kupili prawo użytkowania nieruchomości oraz własność budynków na niej się znajdujących. (...)Po nabyciu prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości wykonali szereg prac remontowych i budowlanych celem wykonywania na nieruchomości własnej działalności. (...)Jednocześnie bezspornym było, że opłata naliczana była w wysokości 3% wartości przedmiotowej nieruchomości, a prawo użytkowania wieczystego zostało nabyte przez poprzedników prawnych powodów z mocy prawa, na podstawie art. 2 ust.(...)
Czytaj więcej»