Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

III Ca 1745/14

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-03-31

Data publikacji: 2015-08-17

trafność 9%

Istotność:

Ewidencja gruntów wsi J. została założona na podstawie tzw. fotomapy (uczytelnionego zdjęcia lotniczego w skali 1:5000) oraz zarysu(...)(...)Rozgraniczenie o dokonanie rozgraniczenia w istocie sprowadza się do ustalenia dokąd sięga prawo własności każdego z właścicieli sąsiadujących ze sobą nieruchomości gruntowych. (...)Trafny jest zarzut naruszenia art. 233§1 k.p.c. jak i zarzut naruszenia prawa materialnego tj. art. 153 k.c. (...)Należy podnieść, że skoro nabycie prawa własności na podstawie art. 1 ust 1 ustawy z dnia z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.
Czytaj więcej»

XVII AmE 314/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-12-03

Data publikacji: 2022-06-27

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Sąd zważył, co następuje: Odwołanie powoda nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż decyzja jest prawidłowa i znajduje oparcie w przepisach prawa. (...)Na mocy art. 7 pkt 1 ustawy z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)(...)stosowania art. 10 ust. 2 Prawa przedsiębiorców, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 3 pkt 2 Prawa przedsiębiorców, przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli odrębne przepisy wymagają od przedsiębiorcy wykazania określonych faktów. (...)Mając na uwadze powyższe, Sąd uznał, że zaskarżona decyzja odpowiada przepisom prawa, zaś odwołanie powoda nie zasługiwało na uwzględnienie.
Czytaj więcej»

XVII AmE 72/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-07-21

Data publikacji: 2021-02-08

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z tym przepisem, Prezes URE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek. (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa oraz w granicach uznania administracyjnego. (...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 80/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-12-04

Data publikacji: 2021-09-21

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjnokarnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883). (...)Zasada ta w demokratycznym państwie prawnym stanowi jeden z filarów ochrony karnoprawnej, która zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, winna być stosowana także w przypadku odpowiedzialności za delikty administracyjne, w tym także te, które zostały unormowane w ustawie Prawo energetyczne . (...)(...)przy egzekwowaniu obowiązku, kształtowanego normą prawa administracyjnego materialnego, za którego naruszenie(...)charakterze restrykcyjnym ukształtowane w dziedzinie prawa karnego, zwłaszcza zasada prymatu wykładni(...)
Czytaj więcej»

XVII AmE 125/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-07-21

Data publikacji: 2022-06-28

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

W punkcie 2 odwołania strona powodowa sformułowała zarzut, w którym wskazywała, że zastosowanie się do wprowadzonych ograniczeń doprowadziłoby do zagrożenia dobra chronionego prawem jakim jest życie i zdrowie(...)(...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XXV C 2389/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-04-11

Data publikacji: 2023-10-10

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)hoteli, zakup towarów, zakup biletów lotniczych). (...)Powódka wskazała, że w szeroko pojętym prawie do prywatności mieszczą się m.in. dane osobowe. Ujawnienie nieprawdziwych informacji na temat powódki - powódka jako niesolidny dłużnik - w Bankowym Rejestrze i ich udostępnianie innym podmiotom, w tym danych dotyczących numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, adresu, niewątpliwie stanowi naruszenie prawa do prywatności. (...)Okolicznościami wyłączającymi bezprawność naruszenia dóbr osobistych są: 1 działanie w ramach porządku prawnego, tj. działanie dozwolone przez obowiązujące przepisy prawa; 2 wykonywanie prawa podmiotowego; 3 zgodę pokrzywdzonego; 4 działanie w ochronie uzasadnionego interesu.
Czytaj więcej»

I C 502/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Opocznie

Data orzeczenia: 2021-07-21

Data publikacji: 2022-02-14

trafność 9%

Teza orzeczenia: uprawnienie do zachowku i sposób ustalenia wartości majątku spadkowego do wyliczenia wysokości zachowku
Dodatkowo pozwany wychodził naprzeciw żądaniom powoda i przekazywał mu różne kwoty pieniężne choćby w roku 2019, gdy powód przekonywał pozwanego, iż planuje wyjazd do Australii i potrzebne są mu środki pieniężne na bilet lotniczy. (...)Zgodnie z działem I-Sp z prawem własności przedmiotowego lokalu związany jest udział 38/954 w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego gruntu dz. 746/52(...)właścicieli lokali (numer udziału w prawie – 5). W związku z tym prawo użytkowania wieczystego działki gruntu nr(...)2019 r. przekształciło się w prawo własności tej działki, co potwierdzają(...)2015 r. grunt stanowił przedmiot prawa użytkowania wieczystego. (...)Wartość służebności osobistej na rzecz M. Z. (1) (lub zmniejszenia wartości rynkowej obciążonej tym ograniczonym prawem rzeczowym ) wynosi 34 748 zł.
Czytaj więcej»

I C 531/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-02-13

Data publikacji: 2023-06-02

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Nakłady dodatkowe są konsekwencją wymogów wprowadzonych uchwałą z 2016 r. o wprowadzeniu OOU. Zapewnienie właściwego mikroklimatu w pomieszczeniach podlegających ochronie akustycznej podczas występowania hałasu lotniczego wymaga instalacji dodatkowych urządzeń (wentylatorów sufitowych). (...)Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Zgodnie z art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (tekst jedn. (...)(...)w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, szkoda poniesiona przez właściciela nieruchomości, jej użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności.
Czytaj więcej»

I C 909/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2014-07-14

Data publikacji: 2014-07-24

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Praw. (...)Takie normy są ustanowione wyłącznie w prawie ubezpieczeń społecznych i na potrzeby orzecznicze tej gałęzi prawa, będącej z pogranicza i styku prawa cywilnego oraz administracyjnego. (...)Praw. (...)Okolicznością bezsporną jest to, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej nakłada na organy stosujące prawo obowiązek bezpośredniego stosowania prawa unijnego.
Czytaj więcej»

II Ca 276/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-11-13

Data publikacji: 2016-02-15

trafność 9%

W trakcie trwania małżeństwa uczestnicy nabyli także motocykl, samochód F. (...) oraz własnościowe spółdzielcze prawo do garażu murowanego. (...)Nie można było natomiast uznać za uczestnikiem, że nie należy uwzględniać ich w podziale majątku, gdyż zostały zużyte w sposób odpowiadający prawu. (...)Nie można było w związku z tym podzielić stanowiska byłego męża wnioskodawczyni, że pieniądze zostały zużyte w sposób odpowiadający prawu. (...)W wyczerpującym i sporządzonym zgodnie z art. 328 § 2 k.p.c. uzasadnieniu wyroku, Sąd Rejonowy dokładnie określił dowody, na których się oparł, wyjaśnił podstawę prawną wyroku i przytoczył w tym zakresie przepisy prawa.
Czytaj więcej»