Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

X P 408/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2017-03-01

Data publikacji: 2017-04-28

trafność 9%

Roszczenie objęte pozwem powódka wysunęła dopiero po prawie trzech lat od upływu okresu wykonywania przez nią pracy w nadgodzinach, za który domaga się wynagrodzenia, co nie pozostaje bez wpływu na jego wiarygodność. (...)Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń. (...)(...)poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2 . (...)Orzeczenie o kosztach w punkcie III sentencji wyroku, znajduje podstawę w treści art. 98 § 1 k.p.c. zgodnie z którym, strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

XVI GC 1778/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-04-12

Data publikacji: 2017-10-25

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. zawierała także przepisy przejściowe, stanowiące, iż akty prawa miejscowego wydane na podstawie przepisów(...)do czasu wydania nowych aktów prawa miejscowego przez organy przejmujące zadania i kompetencje (art. 47 ust. 2 ww. ustawy). (...)Sąd Najwyższy wskazał, że koncepcja, według której pomiędzy utratą mocy przez dotychczasowe przepisy, a wejściem w życie nowych przepisów istniał stan ,,bez prawa”, nie ma ani logicznego, ani formalnego uzasadnienia. (...)Szkoda ma być bowiem normalnym następstwem wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego wprowadzającego ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości. (...)Celem ustawodawcy przy tworzeniu regulacji art. 129 p.o.ś. było zapewnienie odszkodowania osobom, które w chwili wejścia w życie aktu prawa miejscowego, który wprowadza ograniczenia związane z OOU ponoszą szkodę.
Czytaj więcej»

XII C 1069/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2015-06-11

Data publikacji: 2015-06-30

trafność 9%

Prawo ochrony środowiska (t.jedn. opubl. (...)Prawo ochrony środowiska rozporządzeniem w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego P. (...) w P. (Dz.Urz. (...)Rozporządzenie Nr 82/03 (Nr 40/07) wprowadziło, jak już wskazano wyżej, ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości związane z korzystaniem ze środowiska przez nakazanie znoszenia przekroczeń norm hałasu lotniczego. (...)(...)obowiązku znoszenia przekroczeń norm hałasu lotniczego.
Czytaj więcej»

VIII Ga 255/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-09-20

Data publikacji: 2013-11-08

trafność 9%

Powyższe jednak nie uniemożliwiało kontroli instancyjnej wyroku w zakresie poprawności zastosowania prawa materialnego, gdyż kwestię prawidłowości zastosowania prawa materialnego Sąd odwoławczy bada z urzędu. (...)J. Pieróg „Prawo zamówień publicznych. (...)J. Baehr, T. Czajkowski (red.) i in. „Prawo zamówień publicznych. (...)W stanie prawnym znajdującym zastosowanie w niniejszej prawie skutek nieważności następował ex lege, zaś Sąd stosujący prawo materialne niezależnie od stanowisk i zapatrywań stron procesu, winien był tą okoliczność brać pod uwagę z urzędu.
Czytaj więcej»

I ACa 25/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-07-25

Data publikacji: 2015-06-13

trafność 9%

Istotność:

Minister udzielił C. H. W. prawa do wyłączności negocjacyjnej do dnia 5 września 2005 r. (...)Zarzuty naruszenia prawa procesowego zmierzają do zakwestionowania podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. (...)Zasadny okazał się natomiast zarzut naruszenia art. 32 ust. 2 Prawa wekslowego . (...)Przytoczone stanowisko zyskało aprobatę w nauce prawa i można już uznać je w orzecznictwie za utrwalone.
Czytaj więcej»

III AUa 136/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-08-05

Data publikacji: 2022-09-30

trafność 9%

W porozumieniu ustalono nową stawkę wynagrodzenia, równoważny czas pracy oparty na systemie rotacyjnym zgodnie z przyjętym harmonogramem wg zasad wynikających z norweskiego prawa pracy, prawo do świadczenia urlopowego. (...)W porozumieniu ustalono stawkę wynagrodzenia, równoważny czas pracy oparty na systemie rotacyjnym zgodnie z przyjętym harmonogramem wg zasad wynikających z norweskiego prawa pracy, prawo do świadczenia urlopowego. (...)Bilety lotnicze na pierwszy wyjazd (na trasie G. - B. ) na dzień 26.04.2014 r., jak i na powrót w dniu 24.05.2014 r. zakupiła Spółka (...) . (...)W. I. nie świadczył pracy, a wypłacono mu za niego jedynie świadczenie urlopowe zgodnie z prawem norweskim.
Czytaj więcej»

I Ns 735/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-02-26

Data publikacji: 2020-06-26

trafność 9%

Istotność:

Nie można wykluczyć, że część nieruchomości łącząca budynek frontowy z lewą oficyną – tzw. łącznik została w pewnym okresie czasu wyburzona, a następnie znów dobudowana, co potwierdzają mapy lotnicze z 1942 roku, na których ta konstrukcja nie jest uwidoczniona. (...)Istnienie budynku, który wprawdzie został wybudowany pod rządami "starego" prawa, ale istnieje i jest użytkowany pod rządami "nowego" prawa jest zdarzeniem "ciągłym" albo sytuacją trwającą także po wejściu w życie nowej ustawy. Zatem wprowadzenie nowych wymogów ochrony przeciwpożarowej dla takich budynków jest działaniem retrospektywnym prawa, a nie działaniem retroaktywnym. (...)Po siódme, Sąd nie podziela argumentów uczestniczki o rzekomej próbie zawłaszczenia przez zarządcę sądowego części przysługującego jej prawa własności nieruchomości.
Czytaj więcej»

XVII AmE 72/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-07-21

Data publikacji: 2021-02-08

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z tym przepisem, Prezes URE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek. (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa oraz w granicach uznania administracyjnego. (...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 314/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-12-03

Data publikacji: 2022-06-27

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Sąd zważył, co następuje: Odwołanie powoda nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż decyzja jest prawidłowa i znajduje oparcie w przepisach prawa. (...)Na mocy art. 7 pkt 1 ustawy z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)(...)stosowania art. 10 ust. 2 Prawa przedsiębiorców, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 3 pkt 2 Prawa przedsiębiorców, przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli odrębne przepisy wymagają od przedsiębiorcy wykazania określonych faktów. (...)Mając na uwadze powyższe, Sąd uznał, że zaskarżona decyzja odpowiada przepisom prawa, zaś odwołanie powoda nie zasługiwało na uwzględnienie.
Czytaj więcej»

XVII AmE 125/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-07-21

Data publikacji: 2022-06-28

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

W punkcie 2 odwołania strona powodowa sformułowała zarzut, w którym wskazywała, że zastosowanie się do wprowadzonych ograniczeń doprowadziłoby do zagrożenia dobra chronionego prawem jakim jest życie i zdrowie(...)(...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»