Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

I C 109/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Tczewie

Data orzeczenia: 2016-04-11

Data publikacji: 2017-08-25

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: a. W przypadku, gdy w oparciu o sposób korzystania z nieruchomości, możliwym jest ustalenie więcej niż jednego celu, na który nieruchomość jest wykorzystywana, decydujące znaczenie dla wysokości stawki procentowej winien mieć cel, który ma charakter podstawowy. Dla ustalenia sposobu korzystania z nieruchomości przesądzające są zarówno (...)
A (...) - umowa sprzedaży - k. 13-16, wypis z rejestru budynków - k. 9) Prawo użytkowania wieczystego powyższej nieruchomości nabyły z dniem 5 grudnia 1990 r. (...) Zakłady (...) w S. . (...)Następnie kupili prawo użytkowania nieruchomości oraz własność budynków na niej się znajdujących. (...)Po nabyciu prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości wykonali szereg prac remontowych i budowlanych celem wykonywania na nieruchomości własnej działalności. (...)Jednocześnie bezspornym było, że opłata naliczana była w wysokości 3% wartości przedmiotowej nieruchomości, a prawo użytkowania wieczystego zostało nabyte przez poprzedników prawnych powodów z mocy prawa, na podstawie art. 2 ust.(...)
Czytaj więcej»

X P 408/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2017-03-01

Data publikacji: 2017-04-28

trafność 9%

Roszczenie objęte pozwem powódka wysunęła dopiero po prawie trzech lat od upływu okresu wykonywania przez nią pracy w nadgodzinach, za który domaga się wynagrodzenia, co nie pozostaje bez wpływu na jego wiarygodność. (...)Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń. (...)(...)poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2 . (...)Orzeczenie o kosztach w punkcie III sentencji wyroku, znajduje podstawę w treści art. 98 § 1 k.p.c. zgodnie z którym, strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

I ACa 6/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2021-01-27

Data publikacji: 2021-04-22

trafność 9%

Biegły podkreślił, że w przyjęta przez niego metodyka wynika z tego, że osiągniecie docelowej liczby lotów na pozwanym porcie lotniczym nastąpi w 2034 roku. (...)Niewątpliwie podmiotem tym jest w rozpoznawanej sprawie pozwana spółka, będąca właścicielem portu lotniczego, którego działalność spowodowała wprowadzenie ograniczeń. (...)Sąd Okręgowy zauważył, że zgodnie z przepisem art. 129 ust. 4 ustawy - Prawo ochrony środowiska z roszczeniem odszkodowawczym „można wystąpić” w okresie dwóch lat od wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Nieusuwalne lecz z uzasadnionych względów konieczne przekroczenie standardów ochrony środowiska wymaga bowiem legalizacji odpowiednim aktem prawa miejscowego.
Czytaj więcej»

VIII Ga 255/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-09-20

Data publikacji: 2013-11-08

trafność 9%

Powyższe jednak nie uniemożliwiało kontroli instancyjnej wyroku w zakresie poprawności zastosowania prawa materialnego, gdyż kwestię prawidłowości zastosowania prawa materialnego Sąd odwoławczy bada z urzędu. (...)J. Pieróg „Prawo zamówień publicznych. (...)J. Baehr, T. Czajkowski (red.) i in. „Prawo zamówień publicznych. (...)W stanie prawnym znajdującym zastosowanie w niniejszej prawie skutek nieważności następował ex lege, zaś Sąd stosujący prawo materialne niezależnie od stanowisk i zapatrywań stron procesu, winien był tą okoliczność brać pod uwagę z urzędu.
Czytaj więcej»

III AUa 136/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-08-05

Data publikacji: 2022-09-30

trafność 9%

W porozumieniu ustalono nową stawkę wynagrodzenia, równoważny czas pracy oparty na systemie rotacyjnym zgodnie z przyjętym harmonogramem wg zasad wynikających z norweskiego prawa pracy, prawo do świadczenia urlopowego. (...)W porozumieniu ustalono stawkę wynagrodzenia, równoważny czas pracy oparty na systemie rotacyjnym zgodnie z przyjętym harmonogramem wg zasad wynikających z norweskiego prawa pracy, prawo do świadczenia urlopowego. (...)Bilety lotnicze na pierwszy wyjazd (na trasie G. - B. ) na dzień 26.04.2014 r., jak i na powrót w dniu 24.05.2014 r. zakupiła Spółka (...) . (...)W. I. nie świadczył pracy, a wypłacono mu za niego jedynie świadczenie urlopowe zgodnie z prawem norweskim.
Czytaj więcej»

I ACa 25/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-07-25

Data publikacji: 2015-06-13

trafność 9%

Istotność:

Minister udzielił C. H. W. prawa do wyłączności negocjacyjnej do dnia 5 września 2005 r. (...)Zarzuty naruszenia prawa procesowego zmierzają do zakwestionowania podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. (...)Zasadny okazał się natomiast zarzut naruszenia art. 32 ust. 2 Prawa wekslowego . (...)Przytoczone stanowisko zyskało aprobatę w nauce prawa i można już uznać je w orzecznictwie za utrwalone.
Czytaj więcej»

IX P 365/18

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-10-03

Data publikacji: 2022-10-12

trafność 9%

Zgodne z prawem było również działanie samego pracodawcy, który wręczył powodowi pismo o rozwiązaniu umowy o pracę niezwłocznie po zajściu zdarzenia, zachowując tym samym termin z art. 52 § 2 k.p. (...)Na gruncie przedmiotowego postępowania strona pozwana wnosiła o zasądzenie na swoją rzecz kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według spisu kosztów złożonego przed zamknięciem rozprawy lub w razie niezłożenia spisu, według norm prawem przepisanych. (...)Z uwagi na znaczną odległość do siedziby Sądu możliwe jest skorzystanie z transportu lotniczego. Wobec powyższego wskazać należy, iż strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi zastępowanemu przez pełnomocnika będącego adwokatem koszty jego przejazdu do sądu, jeżeli w okolicznościach sprawy były one niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

I Ca 557/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Tarnowie

Data orzeczenia: 2018-03-28

Data publikacji: 2018-08-27

trafność 9%

Istotność:

Działka ewidencyjna nr (...) w J. jest współwłasnością M. Z. (1) i M. Z. (2) na prawach małżeńskiej wspólności ustawowej. (...)Nie można było podzielić także zarzutu co do błędnej oceny przez Sąd Rejonowy zdjęć lotniczych. (...)Przechodząc do dalszych zarzutów apelacji, należy w pierwszej kolejności poczynić pewne uwagi natury ogólnej co do przepisów prawa materialnego mających tu zastosowanie. (...)Całkowicie chybiony jest zarzut, jakoby żądanie wniosku było sprzeczne z art. 5 k.c. , tzn. miało stanowić nadużycie prawa podmiotowego.
Czytaj więcej»

XVII AmA 50/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-03-19

Data publikacji: 2022-05-10

trafność 9%

Pozostawała więc do rozstrzygnięcia kwestia, czy działanie strony powodowej, opisane w stanie faktycznym sprawy, jest bezprawne (tj. sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami) i czy narusza zbiorowe interesy konsumentów. (...)Bezprawne praktyki muszą być ponadto wymierzone w zbiorowe interesy konsumentów, czyli muszą odnosić się do obecnych, przyszłych i potencjalnych konsumentów, a więc naruszać prawa nieograniczonej, bliżej nieokreślonej liczby konsumentów. (...)Działalność kantorowa jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (poprzednio: ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ) i wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej. Działalność ta została uregulowana przede wszystkim w rozdziale 4 ustawy z 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe (dalej: PD).
Czytaj więcej»

I Ca 376/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Ostrołęce

Data orzeczenia: 2013-10-30

Data publikacji: 2014-01-13

trafność 9%

Mapa obrębu B. dla założenia ewidencji (obowiązującej do dzisiaj) została opracowana na podstawie przeprowadzonego w 1964 r. odczytania i aktualizacji zdjęć lotniczych. (...)Nie podaje, aby ogrodzenie dobiegało prawie aż do mostku. (...)Akt własności ziemi, stanowiący decyzję administracyjną, stwierdza tylko, że nastąpiło nabycie własności z mocy prawa, a zatem decyzja ta ma charakter jedynie deklaratoryjny. (...)Sąd nie dopuścił się obrazy prawa procesowego, art. 328 § 2 kpc , dokonując prawidłowej oceny dowodów zebranych w sprawie, nie pomijając i nie bagatelizując dowodów korzystnych dla wnioskodawcy.
Czytaj więcej»