Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XII C 1510/13

wyrok

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-02-15

Data publikacji: 2016-04-06

trafność 12%

Istotność:

Jako podstawę prawną swoich roszczeń wskazała art. 136 ust. 1 i 3 ustawy Prawo o ochronie środowiska, oraz art. 129 ust. 2 ustawy Prawo o ochronie środowiska /k. 8/. (...)Jako jego podstawę prawną trafnie wskazała art.129 ust. 2 ustawy Prawo o ochronie środowiska. (...)W myśl ust.4 tego przepisu z roszczeniem, o którym mowa w ust. 1-3, można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Dopóki obszar ograniczonego użytkowania istnieje, dopuszczalna jest w jego obrębie możliwość emisji hałasu w stopniu ponadnormatywnym, a natężenie ruchu lotniczego w przyszłości może emisję hałasu potęgować.
Czytaj więcej»

V P 491/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2022-08-16

Data publikacji: 2022-11-03

trafność 12%

Istotność:

Teza orzeczenia: nietezowane
W trakcie trwania umowy o pracę P. M. (2) zwracał powódce koszty związane ze świadczeniem przez nią pracy na terenie Szwecji oraz Norwegii, w szczególności cenę biletów lotniczych oraz diety. (...)(...)wartości, uwzględnić powództwo zastrzegając pozwanemu prawo do powołania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności. (...)(...)zawarcia w wyroku zastrzeżenia dotyczącego prawa strony pozwanej do powoływania się na to ograniczenie w toku postępowania egzekucyjnego, jako wynikającego z prawa materialnego. (...)Stosownie do przepisu art. 98 § 1 k.p.c. , strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

V Ca 3418/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-07-13

Data publikacji: 2020-10-13

trafność 12%

(...)że doszło do niezgodnego z prawem działania przy wykonywaniu władzy publicznej. (...)(...)do braku zagwarantowania powodowi przewidzianych prawem warunków odbywania kary pozbawienia wolności stało się zbędne w świetle art. 227 k.p.c. (...)Dalej, Sąd Rejonowy stwierdził, iż powód nie złożył żadnych wniosków dowodowych mających na celu wykazanie stopnia natężenia ruchu lotniczego oraz poziomu hałasu, który miał(...)(...)Z materiału dowodowego sprawy wprost wynika, co zasadnie zważył Sąd I instancji, że miara 3 m 2 na jednego osadzonego jako zgodna z przepisami prawa stanowiła odzwierciedlenie metrażu w miejscu odosobnienia w którym przebywał powód.
Czytaj więcej»

V Ca 2068/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-01-20

Data publikacji: 2020-04-02

trafność 12%

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje: Apelacja pozwanego, jako bezzasadna , nie mogła odnieść pożądanego rezultatu i doprowadzić do wzruszenia zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego, który odpowiada prawu. (...)(...)k.p.c. , jak również przepisów prawa materialnego w zakresie oznaczenia daty początkowej biegu odsetek. (...)Nie budzi wątpliwości Sądu odwoławczego, że umowa cesji, na podstawie której powód nabył dochodzoną wierzytelność zawierała wszystkie niezbędne elementy (określone były strony umowy, wierzytelność za pomocą oznaczenia linii lotniczej, numeru i daty lotu oraz(...)(...)Zgodnie z art. 17 Prawa pocztowego (ustawa z dnia 23 listopada 2012 r., tj.
Czytaj więcej»

III Ca 877/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-10-23

Data publikacji: 2018-12-04

trafność 12%

Istotność:

Ustalony stan faktyczny przedstawiał się jak poniżej: B. J. jako osoba fizyczna prowadziła działalność gospodarczą w zakresie produkcji silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych. (...)Postawione względem rozstrzygnięcia zarzuty dotyczyły: ● naruszenia przepisów prawa procesowego, mającego wpływ na treść(...)instancyjnej rozstrzygnięcia Sądu; ● naruszenia prawa materialnego co wyrażało się: 6)(...)takich jak uczciwość postępowania podmiotów prawa i dobre obyczaje kupieckie i(...)(...)Sąd Rejonowy poczynił nieprawidłowe ustalenia faktyczne oraz dokonał błędnej oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, co wprost przełożyło się na niewłaściwe wnioski i konkluzje w kontekście przepisów prawa materialnego. (...)Zgodnie z zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 353 1 k.c. , strony mają prawo ukształtować stosunek prawny według własnego uznania.
Czytaj więcej»

III Ca 541/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-10-22

Data publikacji: 2014-11-12

trafność 12%

Istotność:

Jeśli prawo własności do gruntów podlegających rozgraniczeniu powstało na mocy ustawy uwłaszczeniowej (Dz. U. z dnia 4.11.1971 roku, nr 27,poz. 250), sąd w sprawie o rozgraniczenie ma obowiązek ustalić w jakich granicach prawo to powstało. (...)Aby bowiem mówić o zasiedzeniu jakiejś części gruntu niezbędne jest najpierw ustalenie dokąd faktycznie sięgało prawo własności wnioskodawczyni i uczestniczki by następnie móc ustalić na kim ciąży ciężar dowodu, iż doszło do zasiedzenia przygranicznych pasów gruntu. (...)Gdyby takich dokumentów nie było stan posiadania należy ustalić na podstawie innych dowodów, w szczególności stron, świadków bądź zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 411/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-04

Data publikacji: 2019-06-07

trafność 12%

Powyższy wyrok w części oddalającej powództwo oraz w zakresie kosztów procesu zaskarżyła powódka zarzucając mu naruszenie prawa materialnego, tj. art. 117§2 zd.(...)świadczenia głównego przez pozwaną; naruszenie prawa procesowego, tj. art. 233 §.(...)(...)Z uwagi, że niniejsza sprawa podlega rozpoznaniu według przepisów o postępowaniu uproszczonym stosownie do art. 505 13 § 2 k.p.c. ograniczono uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Prawo lotnicze oraz art. 778 k.c. i art. 118 k.c. (...)Tym samym, na uwzględnienie nie zasługiwały zarzuty apelacyjne sprowadzające się do naruszenia przez Sąd Rejonowy prawa materialnego dotyczącego przedawnienia się roszczenia z tytułu opóźnionego lotu.
Czytaj więcej»

I C 6/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2015-07-27

Data publikacji: 2015-08-28

trafność 12%

Istotność:

Ponadto w celu zapewnienia wymaganej izolacyjności akustycznej konieczne jest utrzymywanie okien w stanie zamkniętym w porach występowania hałasu lotniczego. (...)Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Trzeba pamiętać, że ogólnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie przewidują wobec inwestorów żadnych obowiązków i sankcji w razie niezapewnienia właściwego klimatu akustycznego budynku mieszkalnego.
Czytaj więcej»

II K 793/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2019-02-26

Data publikacji: 2022-05-12

trafność 12%

Istotność:

Dowód: zeznania M. M. k. 141-142, k. 34-36 A. H. bezpośrednio przed wypadkiem zauważył ciemne auto kierujące się w prawo - na zjazd w kierunku B. . (...)Z miejsca zdarzenia została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do (...) w Ł. , na Oddział Neurochirurgii. (...)Dodał, że prawo jazdy ma od 1962 r. i nigdy nie miał nawet stłuczki. Twierdził także, że kara pozbawienia wolności będzie dla niego strasznym ciosem, bo wiele lat żył zgodnie z prawem.
Czytaj więcej»

VII Pa 253/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-09-04

Data publikacji: 2014-10-24

trafność 12%

Zakres ochrony został określony w Załączniku nr 1 do umowy i obejmował ośrodek kontroli ruchu lotniczego z wieżą położonej na północnej stronie pasa startowego. (...)(...)dowodowego ocenionego zgodnie z wymogami prawa procesowego, doświadczenia życiowego i zasadami logicznego rozumowania wyciągnął prawidłowe wnioski dotyczące sytuacji faktycznej i prawnej powoda w związku z wytoczonym powództwem. (...)Sąd Okręgowy rozpoznając apelację zważył, że zarzut apelacji dotyczący dokonanej przez Sąd dowolnej a nie swobodnej oceny dowodów jest uzasadniony co wskazuje, że wyrok Sądu Rejonowego którym oddalono powództwo powoda jest wadliwy i narusza przepisy prawa. (...)W świetle tego rozważenia Sądu wymagało czy w rzeczywistości powoda łączył ze stroną pozwaną stosunek pracy w wymiarze całego a zawarta dodatkowo umowa zlecenia była pozorna i stanowiła próbę obejścia przepisów prawa o czasie pracy wysokości za pracę.
Czytaj więcej»