Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XII C 1417/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-03-25

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 12%

Istotność:

Jako podstawę prawną swoich roszczeń wskazała art. 136 ust. 3 ustawy Prawo o ochronie środowiska, oraz art. 129 ust. 2 ustawy Prawo o ochronie środowiska jak również art. 435 k.c. /k. 5/. (...)Jako jego podstawę prawną wskazała art.129 ust. 2 oraz 136 ust. 3 ustawy Prawo o ochronie środowiska. (...)W myśl ust.4 tego przepisu z roszczeniem, o którym mowa w ust. 1-3, można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Dopóki obszar ograniczonego użytkowania istnieje, dopuszczalna jest w jego obrębie możliwość emisji hałasu w stopniu ponadnormatywnym, a natężenie ruchu lotniczego w przyszłości może emisję hałasu potęgować.
Czytaj więcej»

III Ca 1995/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2016-03-09

Data publikacji: 2016-06-27

trafność 12%

Sąd Rejonowy uznał, że strony zawarły zmodyfikowaną umowę ubezpieczenia, która w odmienny niż ogólne warunki ubezpieczenia pozwanego sposób regulowała ich prawa i obowiązki. (...)Rozstrzygnięcie sporu sprowadzało się zatem do oceny roszczenia powoda w świetle przepisów prawa materialnego. (...)Oznaczałoby to, że ponosił on odpowiedzialność ubezpieczeniową za szkodę powstałą w wyniku zdarzeń podobnych do powodzi, huraganu, trzęsienia ziemi czy katastrofy lotniczej. (...)W konsekwencji chybionym było twierdzenia aby Sąd Rejonowy naruszył wskazane w apelacji przepisy prawa materialnego.
Czytaj więcej»

X GC 912/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-01-22

Data publikacji: 2018-07-03

trafność 12%

Istotność:

(...)załączoną do wniosku kserokopią biletu lotniczego (wniosek k. 217). (...)Zależności takiej nie sposób wywieść z jakiegokolwiek przepisu prawa materialnego. (...)W okolicznościach niniejszej sprawy sytuacja taka jednak nie zachodzi, pozwana bowiem powołuje się na fakt przysługiwania jej wierzytelności względem innych, aniżeli zbywca dochodzonych wierzytelności, spółek prawa handlowego, odrębnych zatem od ich udziałowców podmiotów praw i obowiązków. (...)Zaistnienie powyższych okoliczności przesądza tym samym o powstaniu po stronie wierzyciela prawa do naliczania przewidzianych w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 2013r. odsetek.
Czytaj więcej»

XXV C 1547/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-10-24

Data publikacji: 2015-07-09

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Siostra powoda E. J. (matka pozwanych) z powodu złej sytuacji materialnej zmuszona była pożyczyć od powoda pieniądze na bilet lotniczy do Polski na pogrzeb matki / zeznania powoda k. 116 /. (...)Powód nie został pozbawiony prawa do zachowku, albowiem spadkodawczyni nie dokonała jego wydziedziczenia w testamencie. (...)W tym miejscu Sąd pragnie zauważyć, iż w niniejszej sprawie pozwani nie kwestionowali ani prawa do zachowku przysługującego powodowi ani jego wysokości, sporna pozostawała natomiast kwestia rozłożenia zasądzonej kwoty na raty. (...)W ocenie Sądu przedmiotowe cofnięcie nie pozostaje w sprzeczności z prawem, zasadami współżycia społecznego, ani nie zmierza do obejścia prawa.
Czytaj więcej»

VI C 835/19

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-10-22

Data publikacji: 2023-10-13

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku prawo przewozowe (tj. (...)U. Z 2017 r., poz. 1983 ze zm.) reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego. (...)Na podstawie art. 62 ustawy prawo przewozowe przewoźnik odpowiada za szkodę, jaką podróżny poniósł wskutek przedwczesnego odjazdu środka transportowego ( ust. 1 ). (...)W ocenie Sądu pozwany ponosi odpowiedzialność względem powoda na podstawie cytowanego wyżej art. 62 ust. 2 ustawy prawo przewozowe za szkodę, jaką powód poniósł w związku z opóźnieniem autobusu linii (...) .
Czytaj więcej»

I C 1584/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-03-23

Data publikacji: 2017-09-28

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Zmarnowany urlop
Cena powyższa obejmowała koszty zakwaterowania trzech osób we wskazanym hotelu w pokoju typu (...) Standard + AD wraz z wyżywieniem (...) , bilety lotnicze w dwie strony ( K. – A. – K. ) oraz koszty ubezpieczenia. (...)(...)sanatorium w związku z nieotrzymaniem prawa wjazdu do Maroka, pobytu w samolocie przez 9 godzin bez jedzenia i picia - jako wyolbrzymione i sprzeczne z zasadami doświadczenia życiowego. (...)Powódkę I. K. łączyła z pozwanym umowa o świadczenie usług turystycznych, przy czym prawa i obowiązki stron tej umowy regulowały dodatkowo ogólne warunki uczestnictwa oraz dane zawarte w ofercie katalogowej pozwanego z „Ważnymi informacjami dla turystów”. (...)Przepis ten nie wskazuje wprawdzie wprost możliwości żądania zadośćuczynienia za utratę przyjemności z wakacji, jednakże zgodnie z unijnym prawem turysta ma prawo żądać od organizatora wyjazdu wynagrodzenia za naruszenie prawa do niezakłóconego wypoczynku.
Czytaj więcej»

I ACa 1097/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-09-18

Data publikacji: 2020-06-30

trafność 12%

Nie bez znaczenia pozostaje obawa przed katastrofami lotniczymi, nagłymi awaryjnymi lądowaniami, zrzutami paliwa, wreszcie spalinami produkowanymi przez samoloty, zanieczyszczającymi środowisko. (...)Z tych przyczyn na podstawie art. 386 § 1 kc oraz powołanych wyżej przepisów prawa materialnego Sąd Apelacyjny orzekł jak w punkcie I sentencji wyroku. (...)Ustalenia te nie zostały skutecznie wzruszone w apelacji, w ramach podniesionych w niej zarzutów naruszenia prawa procesowego. (...)Z tych przyczyn na podstawie art. 385 kpc oraz powołanych wyżej przepisów prawa materialnego Sąd Apelacyjny orzekł jak w punkcie II wyroku.
Czytaj więcej»

VII Pa 253/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-09-04

Data publikacji: 2014-10-24

trafność 12%

Zakres ochrony został określony w Załączniku nr 1 do umowy i obejmował ośrodek kontroli ruchu lotniczego z wieżą położonej na północnej stronie pasa startowego. (...)(...)dowodowego ocenionego zgodnie z wymogami prawa procesowego, doświadczenia życiowego i zasadami logicznego rozumowania wyciągnął prawidłowe wnioski dotyczące sytuacji faktycznej i prawnej powoda w związku z wytoczonym powództwem. (...)Sąd Okręgowy rozpoznając apelację zważył, że zarzut apelacji dotyczący dokonanej przez Sąd dowolnej a nie swobodnej oceny dowodów jest uzasadniony co wskazuje, że wyrok Sądu Rejonowego którym oddalono powództwo powoda jest wadliwy i narusza przepisy prawa. (...)W świetle tego rozważenia Sądu wymagało czy w rzeczywistości powoda łączył ze stroną pozwaną stosunek pracy w wymiarze całego a zawarta dodatkowo umowa zlecenia była pozorna i stanowiła próbę obejścia przepisów prawa o czasie pracy wysokości za pracę.
Czytaj więcej»

III AUa 1700/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2024-02-21

Data publikacji: 2024-07-30

trafność 12%

W dniu 09.09.2008 r. wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o przyznanie prawa do ryczałtu energetycznego. (...)Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. odmówił prawa dodatku do emerytury. (dowód: akta ZUS). (...)Wobec powyższego organ rentowy zasadnie zaskarżoną decyzją z dnia 20.09.2022r. odmówił prawa do doliczenia świadczenia pieniężnego. (...)Apelacja, choć nie zawiera formalnych zarzutów, skupia się na błędnej subsumcji ustalonego w sprawie stanu faktycznego pod odpowiednie normy prawa materialnego.
Czytaj więcej»

XVII AmE 107/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-10-31

Data publikacji: 2019-02-22

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. (...)Zgodnie z wnioskiem przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą na obrocie paliwami ciekłymi: benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, olejem napędowym, olejem opałowym oraz gazem płynnym. (...)Zgodnie zaś z art. 35 ust. 3 p.e., Prezes URE odmawia udzielenia koncesji, gdy wnioskodawca nie spełnia wymaganych przepisami prawa warunków. (...)Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że odwołanie nie zasługiwało na uwzględnienie a zaskarżona Decyzja, którą Prezes URE odmówił udzielenia koncesji odpowiada prawu.
Czytaj więcej»