Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6637

I C 442/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-12-10

Data publikacji: 2023-04-12

trafność 44%

Powodowie nie zostali poinformowani jakie jest powiązanie pomiędzy kredytem a frankiem szwajcarskim. (...)Z uwagi na pozornie wysoką atrakcyjność produktu zaoferowanego w walucie franka szwajcarskiego, powodowie zdecydowali się na kredyt indeksowany do tej waluty. (...)Wspomniany wzrost ceny franka szwajcarskiego miał relatywne przełożenie na wysokość spłacanych przez kredytobiorców rat. (...)Ponadto nie wyjaśniono kredytobiorcom, jakie skutki dla wysokości ich zobowiązania wystąpią w sytuacji, gdy dojdzie do znacznej zmiany kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 60/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-08-29

Data publikacji: 2023-09-26

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Sąd ustalił następujący stan faktyczny: Powodowie w dniu 9 października 2006r. zawarli z pozwanym umowę kredytu hipotecznego nr KH / (...) indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. (...)Jako konsumenci, a zatem słabsza strona obrotu gospodarczego polegali na zaufaniu pracowników banku, którzy zapewniali ich o korzyści wyboru kredytu waloryzowanego do waluty obcej (...) , jak również o stabilności kursu franka szwajcarskiego. (...)W tym kontekście przedłożenie przez pozwanego oświadczenia o pouczeniu powodów o możliwych do zaistnienia skutków wzrostu kursu franka szwajcarskiego oraz stóp procentowych można jedynie traktować jako formalne ich pouczenie. (...)Za wystarczające pouczenie w tym zakresie nie sposób także traktować informacji, że kurs franka szwajcarskiego jest stabilny i może wzrosnąć nieznacznie.
Czytaj więcej»

I C 266/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-02-27

Data publikacji: 2024-04-17

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Przedstawiciel Banku zapewniał powoda o korzyściach wynikających z kredytu w frankach szwajcarskich z uwagi na jego niższe oprocentowanie. (...)Zaproponowano mu kredyt denominowany kursem franka. Powodowi przedstawiono historyczny wykres kursu franka i symulacje, jednakże opierały się one na kursie franka szwajcarskiego w dacie zawierania umowy. (...)Należy podkreślić, że umowa kredytu nie przewidywała żadnych ograniczeń w określaniu przez bank kursów franka szwajcarskiego w tabeli.
Czytaj więcej»

I ACa 809/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-07-15

Data publikacji: 2023-04-24

trafność 44%

Czytając przedstawiony dokument powódka zwróciła uwagę, że wbrew wcześniejszym ustaleniom, w jego treści kwota kredytu jest wyrażona we frankach szwajcarskich. (...)Co do kwoty kapitału, powódka uzyskała informację, że ustalany on będzie przy zastosowaniu jako przelicznika kursu franka szwajcarskiego. (...)Pomimo upewniania się co do wysokości kursu sprzedaży franka szwajcarskiego na ten dzień, zdarzały się sytuacje, że zabezpieczona kwota środków nie wystarczała na pełne pokrycie raty kredytu. (...)Z treści umowy stron wynika, że powódka zaciągnęła zobowiązanie wyrażone we frankach szwajcarskich i zobowiązała się do zwrotu należności w takiej samej walucie, powódka zawarła więc umowę kredytu walutowego i to w pełni takiego kredytu, w odróżnieniu od umów indeksowanych/denominowanych walutą.
Czytaj więcej»

I C 437/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-12-13

Data publikacji: 2022-01-28

trafność 44%

Z uwagi na pozornie wysoką atrakcyjność produktu zaoferowanego w walucie franka szwajcarskiego, powodowie zdecydowali się na kredyt waloryzowany do tej waluty. (...)Wspomniany wzrost ceny franka szwajcarskiego miał relatywne przełożenie na wysokość spłacanych przez kredytobiorców rat. (...)Począwszy od lutego 2012 roku powodowie spłacali kredyt bezpośrednio walutą franka szwajcarskiego. (...)Z analizy powyższych postanowień umownych wynika, że charakter zawartej między stronami umowy od początku dotyczył kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 1592/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-09-24

Data publikacji: 2021-12-27

trafność 44%

Istotność:

Kredytobiorca nie miał możliwości negocjowania kursu franka szwajcarskiego. (...)Kredyt udzielony powodom był kredytem indeksowanym, przy czym cała kwota została wypłacona w walucie polskiej, tj. 463.104,37 PLN. Pozwany przekazał powodom wskazaną kwotę PLN, stanowiącą równowartość określonej ilości franków szwajcarskich. Wartość ta była ustalona w odniesieniu do ceny franka szwajcarskiego obowiązującej w banku w dniu wypłaty kredytu. Powodowie mieli natomiast spłacać kredyt w złotówkach, według ceny sprzedaży franka szwajcarskiego, obowiązującej w banku w dniu wpłacenia konkretnej raty.
Czytaj więcej»

I C 351/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-11-24

Data publikacji: 2024-02-22

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Zaproponował im od razu zawarcie umowy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego i informował ich, że taki kredyt jest korzystniejszy, gdyż ma on niższe raty spłaty niż kredyt złotówkowy. Pracownik banku nie informował powodów o ryzyku kursowym ani o tym jak kształtuje się kurs franka szwajcarskiego. (...)Nie przedstawiał im również symulacji, z której wynikałoby jak zmieni się ich zobowiązanie, gdy kurs franka szwajcarskiego wzrośnie. (...)(...)przyjętego dla przeliczeń kwoty udzielonego kredytu ze złotówek na franka szwajcarskiego i inną wysokość kursu przyjętego dla przeliczeń przy ustalaniu wysokości wymaganej spłaty z franka szwajcarskiego na złotówki.
Czytaj więcej»

I C 296/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2020-10-19

Data publikacji: 2020-12-11

trafność 44%

Istotność:

(...)wyeliminowaniu umowa nie nadawałaby się do wykonania, co powoduje jej nieważność, e tytułem kredytu otrzymał kwotę 145 000 zł,(...)w walucie polskiej (PLN) i szwajcarskiej (CHF), f na dzień zakończenia(...)zł udostępnioną mu w ramach kredytu. (...)(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych(...)na walutę wypłaty albo spłaty kredytu (k. 174). 21 Powód początkowo spłacał kredyt w walucie polskiej w łącznej(...)10.03.2012 r. – w walucie szwajcarskiej (bezsporne, k. 41). 22 Pismem(...)(...)(...)jej istotą, tj. jako umowy kredytu bankowego. 26 Zgodnie z art.(...)cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach(...)oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. 27 Po wyeliminowaniu z umowy(...)(...)(...)w terminach poszczególnych rat zwracać kredyt wyłącznie w walucie polskiej w(...)spłacać w PLN równowartość rat kredytu wyrażonych w CHF według wartości(...)mieszczą się w konstrukcji umowy kredytu bankowego, i jako taka stanowi(...)
Czytaj więcej»

I C 626/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-04-21

Data publikacji: 2022-05-26

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Zwróciła się do (...) Bank (...) S.A. z(...)(...)Powódka była informowana o korzyściach kredytu waloryzowanego walutą obcą, nie przedstawiono jej jednak symulacji obrazującej, jak kurs franka szwajcarskiego może wzrosnąć i jak to wpłynie na saldo jej zadłużenia i na wysokość rat kredytu. (...)Z tych zeznań wynika, iż nie miała ona możliwości negocjowania zapisów przedmiotowej umowy kredytowej oraz, że pozostawała w przekonaniu o stabilności kursu franka szwajcarskiego. Powódce nie wyjaśniano, w jaki sposób będzie ustalany kurs franka, nie przedstawiano symulacji rat kredytu przy zmienności kursu franka, nie wyjaśniano istoty waloryzacji oraz spreadu.
Czytaj więcej»

I C 1347/22

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2023-02-27

Data publikacji: 2024-07-01

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Powołane postanowienia umowne wprost wskazują natomiast, że strony zawarły umowę, mocą której bank zobowiązał się udzielić stronie powodowej kredytu w nieokreślonej kwocie i to zarówno w odniesieniu do złotych polskich, jak i franków szwajcarskich. (...)Jej charakter polega na tym, że powodowie wnioskowali i otrzymali kwotę kredytu w złotówkach, ale w umowie wyrażona ona była we frankach szwajcarskich. Sama wysokość wypłacanych kwot kredytobiorcom została ustalona przez bank poprzez przemnożenie kwoty udzielonego kredytu we frankach szwajcarskich przez kurs sprzedaży tej waluty ustalanej przez bank na dzień uruchomienia kredytu. (...)Udzielony Powodowi kredyt jest kredytem denominowanym w walucie obcej, a więc takim, w którym kwota kredytu została wyrażona w Umowie Kredytu we frankach szwajcarskich ab initio.
Czytaj więcej»