Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8706

X Kz 754/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-07-05

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 77%

Tajemnica dziennikarska została ujęta w art. 15 prawo prasowe . (...)W takim układzie procesowym niewątpliwie ochrona tajemnicy dziennikarskiej ma szerszy charakter niż ochrona tajemnicy np. adwokackiej (bez uwzględnienia zakazu z art. 178 k.p.k. ), z tym że zakaz ten jest dwojakiego rodzaju. (...)Zakaz zwalniania z tajemnicy ma tu charakter bezwzględny, również w zakresie wskazanych danych, albowiem zwolnienie z tajemnicy następuje ex lege na mocy art. 16 pr. pras. (por. (...)W związku z powyższym, kierowanie wniosku o zwolnienie z tajemnicy dziennikarskiej jest niemożliwie a zatem zaskarżone orzeczenie sądu rejonowego ostać się nie mogło.
Czytaj więcej»

X Kz 1202/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-10-13

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 47%

II Kp 2068/17 w przedmiocie zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie. (...)Nie ulega wątpliwości, że zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, o której mowa w(...)niż ten, który objęty jest tajemnicą zawodową. (...)Przed wystąpieniem z wnioskiem o zwolnienie z tajemnicy zawodowej, należało również rozważyć wątpliwości co do statusu P. S. w tej sprawie. (...)Niemniej jednak, wyżej wskazane okoliczności związane z celowością i niezbędnością zwolnienia skarżącego z tajemnicy zawodowej przemawiały za uwzględnieniem zażalenia.
Czytaj więcej»

X Kz 974/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-08-25

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 53%

Sąd nie rozważał w ogóle kwestii merytorycznej zasadności wniosku o zwolnienie z tajemnicy radcowskiej w kontekście przesłanek z art. 180 § 2 k.p.k. i okoliczności niniejszej sprawy. Z tego względu nietrafnym pozostaje wniosek skarżącego o zmianę postanowienia przez uwzględnienie wniosku o zwolnienie z zachowania tajemnicy radcy prawnego. (...)Trudno bowiem uznać za merytoryczne odniesienie do sprawy zasygnalizowanie, iż ,,wątpliwym jest czy okoliczności wskazane przez prokuratora są objęte tajemnicą”. (...)tej sprawy, uznać za objęte tajemnicą radcowską ( mając na uwadze(...)uznania, że okoliczności są objęte tajemnicą radcowską, czy istnieją przesłanki do zwolnienia z zachowania tej tajemnicy, stosownie do przesłanek z art.(...)
Czytaj więcej»

X Kz 1015/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-08-30

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 65%

Tajemnica adwokacka stanowi bowiem gwarancję właściwego wykonania tego zawodu. (...)(...)o zwolnieniu z obowiązku zachowania tajemnicy tylko wtedy, gdy ujawnienie okoliczności objętych tą tajemnicą jest rzeczywiście konieczne dla zapewnienia(...)tyle doniosła ,że uzasadnia uchylenie tajemnicy adwokackiej. (...)Nie wykazał też, ze zwolnienie adwokatów z zachowania tajemnicy zawodowej jest niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości. (...)Są to okoliczności techniczne, które nie wpływają na kwestie tajemnicy adwokackiej.
Czytaj więcej»

X Kz 1559/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-12-13

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 69%

R. W. z tajemnicy zawodowej, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd I instancji. (...)Tajemnica radcy prawnego stanowi bowiem gwarancję właściwego wykonywania niniejszego zawodu. (...)R. W. z zachowania tajemnicy zawodowej. (...)Podkreślić zatem należy, że przestrzegania zasady tajemnicy radcy prawnego leży w dobrze pojętym interesie publicznym.
Czytaj więcej»

X Kz 1510/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-12-05

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 52%

(...)roku w przedmiocie zwolnienia z tajemnicy adwokackiej na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu dla Warszawy –Mokotowa w Warszawie. (...)Sąd meriti w sposób należyty nie wykazał zaistnienia przesłanek wskazanych w art. 180 § 2 k.p.k. umożliwiających zwolnienie adwokata M. H. z tajemnicy adwokackiej. Pomimo, iż przewidziana w art. 180 § 2 kpk możliwość przesłuchania adwokata co do faktów objętych tajemnicą adwokacką ma charakter wyjątkowy i(...)wskazania faktów, uzasadniających konieczność uchylenia tajemnicy zawodowej, jak również przedstawienia faktycznej(...)(...)Przy ponownym rozpoznaniu sprawy sąd meriti winien ponownie rozważyć zasadność zwolnienia adwokata M. H. z tajemnicy adwokackiej, bacząc przy tym na to, by uzasadnienie postanowienia, w przypadku jego zaskarżenia, umożliwiało sądowi odwoławczemu jego kontrolę.
Czytaj więcej»

X Kz 1382/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-11-16

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 46%

Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Zażalenia są zasadne o ile podnoszą kwestię braku uzasadnienia wskazywanych przez sąd I instancji przesłanek do zwolnienia z tajemnicy zawodowej. (...)Przy ponownym rozpoznaniu sprawy sąd rejonowy ponownie rozważy zasadność wniosku prokuratora o zwolnienie M. R. oraz D. O. z tajemnicy radcy prawnego, stosownie do wymogów przepisu art. 180 § 2 k.p.k. (...)Dotychczas nie podjęto jednak próby przesłuchania jej w charakterze świadka na okoliczność autorstwa powyższego pisma oraz autentyczności podpisu, co nie wymaga zwolnienia z tajemnicy. (...)Po prawidłowym rozważeniu całokształtu okoliczności, które mają znaczenie dla oceny zasadności wniosku, sąd winien podjąć decyzję w przedmiocie zwolnienia z tajemnicy radcy prawnego, pamiętając o konieczności jej właściwego uzasadnienia.
Czytaj więcej»

I C 1105/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2021-07-28

Data publikacji: 2024-01-18

trafność 7%

Teza orzeczenia: oddalono powództwo
Brak było również podstaw do zasądzenia na rzecz powódki zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych w postaci tajemnicy korespondencji, prawa do prywatności, zdrowia, nazwiska i wizerunku, prawa do tradycji rodzinnej i kultu zmarłego męża.
Czytaj więcej»

I C 1141/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2022-02-16

Data publikacji: 2024-03-22

trafność 5%

Teza orzeczenia: uwzględniono
Zasady doświadczenia wskazują, że gdyby choć jedna umowa zawarta w tamtym okresie zawierała odmienne ustalenia co do indeksacji, to taka umowa byłaby przedstawiona do każdej sprawy dotyczącej kredytu frankowego, oczywiście przy zaanonimizowaniu danych z uwagi na obowiązującą tajemnicę bankową.
Czytaj więcej»

X Ka 764/21

wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-14

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 13%

(...)m.in. swobody komunikowania się oraz tajemnicy korespondencji. ☒ zasadny ☐ częściowo(...)
Czytaj więcej»