Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8706

X Kz 1015/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-08-30

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 65%

Tajemnica adwokacka stanowi bowiem gwarancję właściwego wykonania tego zawodu. (...)(...)o zwolnieniu z obowiązku zachowania tajemnicy tylko wtedy, gdy ujawnienie okoliczności objętych tą tajemnicą jest rzeczywiście konieczne dla zapewnienia(...)tyle doniosła ,że uzasadnia uchylenie tajemnicy adwokackiej. (...)Nie wykazał też, ze zwolnienie adwokatów z zachowania tajemnicy zawodowej jest niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości. (...)Są to okoliczności techniczne, które nie wpływają na kwestie tajemnicy adwokackiej.
Czytaj więcej»

X Kz 1559/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-12-13

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 69%

R. W. z tajemnicy zawodowej, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd I instancji. (...)Tajemnica radcy prawnego stanowi bowiem gwarancję właściwego wykonywania niniejszego zawodu. (...)R. W. z zachowania tajemnicy zawodowej. (...)Podkreślić zatem należy, że przestrzegania zasady tajemnicy radcy prawnego leży w dobrze pojętym interesie publicznym.
Czytaj więcej»

X Kz 1202/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-10-13

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 47%

II Kp 2068/17 w przedmiocie zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie. (...)Nie ulega wątpliwości, że zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, o której mowa w(...)niż ten, który objęty jest tajemnicą zawodową. (...)Przed wystąpieniem z wnioskiem o zwolnienie z tajemnicy zawodowej, należało również rozważyć wątpliwości co do statusu P. S. w tej sprawie. (...)Niemniej jednak, wyżej wskazane okoliczności związane z celowością i niezbędnością zwolnienia skarżącego z tajemnicy zawodowej przemawiały za uwzględnieniem zażalenia.
Czytaj więcej»

X Kz 1147/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-09-28

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 51%

Skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i oddalenie wniosku prokuratora prokuratury Regionalnej del. do Prokuratury Krajowej o zwolnienie go z tajemnicy zawodowej radcy prawnego. (...)Zgodnie z tym przepisem, dopuszczalne jest zwolnienie z tajemnicy radcy prawnego tylko wówczas, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może zostać ustalona na podstawie innego dowodu. (...)Zdaniem Sądu Okręgowego Sąd Rejonowy w sposób niewłaściwy uzasadnił decyzję o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej radcy prawnego. Wskazanie, iż zwolnienie z tajemnicy zawodowej jest niezbędne dla wymiaru sprawiedliwości, a okoliczności nie mogą być ustalone na podstawie innego dowodu jest niewystarczające w zakresie tej drugiej przesłanki, której istnienie w zażaleniu z łatwością obalono.
Czytaj więcej»

X Kz 826/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-07-14

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 62%

Podejmując decyzję w przedmiocie zwolnienia z tajemnicy radcowskiej należy starannie rozważyć okoliczności(...)o zwolnieniu z obowiązku zachowania tajemnicy tylko wtedy, gdy ujawnienie okoliczności objętych tą tajemnicą jest rzeczywiście nieodzowne dla zapewnienia(...)(...)II AKz 303/13 ), że doniosłość społeczna zawodów objętych przepisem art. 180 § 2 k.p.k. , w tym zawodu radcy prawnego, sprawia, że decyzja o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej nie może być traktowana jak formalność. Należy zatem starannie rozważyć okoliczności konkretnej sprawy i podejmować decyzję o zwolnieniu z obowiązku zachowania tajemnicy tylko wtedy, gdy ujawnienie okoliczności objętych tą tajemnicą - i to właśnie przez(...)(...)Sąd Rejonowy w ogóle też nie rozważył potrzeby wydawania postanowienia o zwolnieniu z zachowania tajemnicy radcy prawnego, w kontekście innych czynności dowodowych.
Czytaj więcej»

X Kz 974/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-08-25

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 54%

Sąd nie rozważał w ogóle kwestii merytorycznej zasadności wniosku o zwolnienie z tajemnicy radcowskiej w kontekście przesłanek z art. 180 § 2 k.p.k. i okoliczności niniejszej sprawy. Z tego względu nietrafnym pozostaje wniosek skarżącego o zmianę postanowienia przez uwzględnienie wniosku o zwolnienie z zachowania tajemnicy radcy prawnego. (...)Trudno bowiem uznać za merytoryczne odniesienie do sprawy zasygnalizowanie, iż ,,wątpliwym jest czy okoliczności wskazane przez prokuratora są objęte tajemnicą”. (...)tej sprawy, uznać za objęte tajemnicą radcowską ( mając na uwadze(...)uznania, że okoliczności są objęte tajemnicą radcowską, czy istnieją przesłanki do zwolnienia z zachowania tej tajemnicy, stosownie do przesłanek z art.(...)
Czytaj więcej»

X Kz 1382/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-11-16

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 46%

Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Zażalenia są zasadne o ile podnoszą kwestię braku uzasadnienia wskazywanych przez sąd I instancji przesłanek do zwolnienia z tajemnicy zawodowej. (...)Przy ponownym rozpoznaniu sprawy sąd rejonowy ponownie rozważy zasadność wniosku prokuratora o zwolnienie M. R. oraz D. O. z tajemnicy radcy prawnego, stosownie do wymogów przepisu art. 180 § 2 k.p.k. (...)Dotychczas nie podjęto jednak próby przesłuchania jej w charakterze świadka na okoliczność autorstwa powyższego pisma oraz autentyczności podpisu, co nie wymaga zwolnienia z tajemnicy. (...)Po prawidłowym rozważeniu całokształtu okoliczności, które mają znaczenie dla oceny zasadności wniosku, sąd winien podjąć decyzję w przedmiocie zwolnienia z tajemnicy radcy prawnego, pamiętając o konieczności jej właściwego uzasadnienia.
Czytaj więcej»

X Kz 1627/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-01-15

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 63%

Należy zatem starannie dokładnie przeanalizować okoliczności sprawy i podejmować decyzję o zwolnieniu z obowiązku zachowania tajemnicy tylko wtedy, gdy ujawnienie okoliczności objętych tą tajemnicą jest rzeczywiście konieczne dla zapewnienia(...)(...)Sąd I instancji w uzasadnieniu orzeczenia zaniechał podania w sposób szczegółowy powodów przemawiających za zwolnieniem radcy prawnego z zachowania tajemnicy zawodowej. Ponadto zakres zwolnienia radcy prawnego z zachowania ww. tajemnicy jest sformułowany w sposób ogólnikowi i jest bardzo szeroki. (...)W tym zakresie, w ocenie sądu odwoławczego, okoliczności te nie wchodzą w zakres tajemnicy zawodowej, a zatem W. P. mógł zostać przesłuchany w charakterze świadka w zakresie wiedzy ogólnej, znanej także innym pracownikom, bez konieczności zwalniania go z zachowania tajemnicy radcowskiej.
Czytaj więcej»

X Kz 1510/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-12-05

Data publikacji: 2018-03-01

trafność 52%

(...)roku w przedmiocie zwolnienia z tajemnicy adwokackiej na podstawie art. 437 § 1 k.p.k. postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu dla Warszawy –Mokotowa w Warszawie. (...)Sąd meriti w sposób należyty nie wykazał zaistnienia przesłanek wskazanych w art. 180 § 2 k.p.k. umożliwiających zwolnienie adwokata M. H. z tajemnicy adwokackiej. Pomimo, iż przewidziana w art. 180 § 2 kpk możliwość przesłuchania adwokata co do faktów objętych tajemnicą adwokacką ma charakter wyjątkowy i(...)wskazania faktów, uzasadniających konieczność uchylenia tajemnicy zawodowej, jak również przedstawienia faktycznej(...)(...)Przy ponownym rozpoznaniu sprawy sąd meriti winien ponownie rozważyć zasadność zwolnienia adwokata M. H. z tajemnicy adwokackiej, bacząc przy tym na to, by uzasadnienie postanowienia, w przypadku jego zaskarżenia, umożliwiało sądowi odwoławczemu jego kontrolę.
Czytaj więcej»

I C 221/24

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2024-06-11

Data publikacji: 2025-01-17

trafność 10%

Teza orzeczenia: uwzględniono powództwo
Załączniki do umowy stanowiło pełnomocnictwo dla nabywcy wierzytelności upoważniające go do zapoznania się z dokumentami chronionymi tajemnicą bankową, oraz zawiadomienie o przelewie(...)
Czytaj więcej»