Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
3922

IX Ca 520/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2014-04-17

Data publikacji: 2014-05-27

trafność 22%

Istotność:

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)W uzasadnieniu projektu ustawy z 30 maja 2008 r. podniesiono, że strony umowy decydują o tytule prawnym, na podstawie którego przedsiębiorca będzie korzystać z urządzeń, których koszty budowy poniosła inna osoba. (...)Jednakże już sformułowanie art. 49 § 2 k.c. , jak i odniesienie do art. 231 § 2 k.c. w uzasadnieniu projektu ustawy wskazuje, że obecnie nie jest dopuszczalne konstruowanie roszczenia odszkodowawczego z art. 471 k.c. (...)Artykuł 49 § 2 odsyła do art. 49 § 1 k.c. , który stanowi o urządzeniach służących do doprowadzenia lub odprowadzania pary, gazu, energii elektrycznej a także płynów.
Czytaj więcej»

V ACa 463/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2014-09-23

Data publikacji: 2015-01-21

trafność 14%

Istotność:

Powód przyznał, iż zaproponował projekt Regulaminu, w którym także należało lokatorów obciążać, ale wartością niższą niż średnia zużycia w całym budynku. (...)W Regulaminie wskazano, iż w szczególności są to koszty dostawy energii elektrycznej, cieplnej, wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej. (...)Istotny jest natomiast sezon rozliczeniowy, a za taki przyjmuje się dany rok kalendarzowy, dodatkowo w Regulaminie wskazano, iż całkowite koszty energii cieplnej dostarczonej do budynku ustalane są na podstawie faktur dostawcy energii elektrycznej. (...)Równie dobrze można bowiem twierdzić, jak czyni to powód, że takie sformułowanie otwiera drogę zarządowi do samodzielnego określenia w oparciu o projekt c.o. budynków owych współczynników.
Czytaj więcej»

VII GC 351/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2016-12-21

Data publikacji: 2018-03-16

trafność 16%

Istotność:

Dowód: umowa (k.348-367v.), dziennik budowy (k.915-945); Poczynione w sprawie ustalenia umożliwiły Sądowi przyjęcie, że na inwestycji dochodziło również do kradzieży, w wyniku których zginęła część elementów elektrycznych. (...)Nie dysponował wiedzą dotyczącą pierwotnego projektu, ani kto miał go wykonać. (...)(...)umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. (...)Wyrażenie zgody w sposób bierny objawia się brakiem zgłoszenia na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robot określonych w umowie lub projekcie.
Czytaj więcej»

V AGa 154/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2021-11-29

Data publikacji: 2024-09-06

trafność 9%

Istotność:

W ramach projektu konieczna była znacząca rozbudowa hali produkcyjnej. (...)Wartość tego projektu wynosiła 10.643.798,73 zł, zaś suma dofinansowania 5.842.747,54 zł. (...)Strony podpisały protokół przekazania i instalacji. (...)Pozwana przystąpiła do usunięcia wad i w tym celu podjęła się przeprojektowania linii i jej ponownej instalacji w dniu 23 lutego 2010r.
Czytaj więcej»

III AUa 617/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2020-03-23

Data publikacji: 2020-09-05

trafność 31%

Istotność:

W zakresie nadzoru bieżącego na działaniami objętymi projektem kierownikiem projektu będzie mgr inż. (...)Strony ustaliły, że w ramach realizowanego projektu pod nazwą: (...) J. K.(...)(...)Proces instalacji jeszcze się nie zakończył. (...)(...)
Czytaj więcej»

III U 427/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2018-12-21

Data publikacji: 2019-03-05

trafność 25%

Istotność:

Uczestnik postępowania A. T. (1) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania i kosztorysowania instalacji elektrycznych. (...)Z. D. zajmujący się montażem instalacji elektrycznych będąc w mieszkaniu A. T. (1) widział kilka razy odwołującą się S. R. w jego mieszkaniu w styczniu 2017 r. i dwa razy latem 2017 r. (...)Fakt składania projektów potwierdziła A. J. , bowiem w 2017 r. w biurze Z. D. , gdzie pracuje jako księgowa, taki duży projekt składała. (...)Fakt, że S. R. składała A. T. (1) projekty potwierdził też świadek T. S. , który od 2016 r. współpracuje z A. T. (1) przy projektach sieci elektrycznych.
Czytaj więcej»

I C 54/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Częstochowie

Data orzeczenia: 2016-01-27

Data publikacji: 2020-05-04

trafność 31%

Istotność:

(...)dokonywał zakupu niezbędnego wyposażenia, przedmiotów instalacji oświetleniowej oraz elementów zewnętrznej i wewnętrznej instalacji elektrycznej a następnie dokonywał ich montażu i zabudowy - zgodnie z przyjętym projektem. (...)W wykonaniu tych zamówień powód sukcesywnie dokonywał zakupu opraw oświetleniowych i ich montażu zgodnie z projektem tej instalacji przekazanym mu przez inwestora. (...)(...)dokonywał zakupu niezbędnego wyposażenia, przedmiotów instalacji oświetleniowej oraz elementów zewnętrznej i wewnętrznej instalacji elektrycznej a następnie dokonywał ich montażu i zabudowy - zgodnie z przyjętym projektem. (...)W wykonaniu tych zamówień powód sukcesywnie dokonywał zakupu opraw oświetleniowych i ich montażu (wraz z zabudową niezbędnej do tego instalacji elektrycznej) zgodnie z projektem tej instalacji przekazanym mu przez inwestora.
Czytaj więcej»

I Ns 289/17

postanowienie

Sąd Rejonowy w Tarnowie

Data orzeczenia: 2020-08-26

Data publikacji: 2020-12-10

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Aby można było dochodzić roszczenia przeciwko innemu współwłaścicielowi o wynagrodzenie za korzystanie przez niego z rzeczy wspólnej, to pozwany współwłaściciel musi doprowadzić do pozbawienia innego współwłaściciela możliwości współposiadania i korzystania z rzeczy wspólnej w sposób określony w art. 206 kc.
Wywodziła też, że wraz z mężem dokonała wymiany i uszczelnienia okien, a nadto staraniem wszystkich lokatorów (w tym jej i jej męża) wyremontowano dach, ocieplono budynek i wymieniono w nim instalację kanalizacyjną. (...)Mąż uczestniczki wykonał w kuchni boazerię, pomalował i wytapetował inne pomieszczenia oraz wymienił piecyk gazowy na termę elektryczną. (...)W latach 2017 - 2018 w budynku przy ul. (...) przeprowadzono prace remontowe obejmujące: remont instalacji gazowej (w związku z zaistniałą(...)jednej rynny pionowej, wymianę zaworu instalacji centralnego ogrzewania. (...)(...)dwóch artykuł ach poprzedzających, a projekt podziału nie sprzeciwia się prawu ani zasadom współżycia społecznego, ani też nie narusza w sposób rażący interesu osób uprawnionych.
Czytaj więcej»

III Ca 814/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-03-30

Data publikacji: 2022-04-14

trafność 7%

Istotność:

(...)urządzeń przesyłowych lub na ich instalacji wraz z prawem wejścia i(...)(...)modernizacji urządzeń przesyłowych i ich instalacji, wraz z prawem wejścia i wjazdu na teren nieruchomości obciążonych odpowiednim sprzętem. (...)(...)urządzeń służących do doprowadzania prądu elektrycznego, jako wkład niepieniężny na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego w (...) sp. z o.o. (...)Prowadzone są prace nad projektem planu dla przedmiotowego terenu, ale obecny etap tych prac, nie pozwala na sprecyzowanie przeznaczenia terenu dla przedmiotowej działki gruntu.
Czytaj więcej»

VII AGa 704/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-25

Data publikacji: 2022-02-25

trafność 22%

Istotność:

Teza orzeczenia: W rozumieniu art. 2352 § 1 pkt 3 k.p.c. dowód nieprzydatny do wykazania danego faktu to dowód, którego przeprowadzenie nie wykaże faktu bezpośrednio istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy (art. 227 k.p.c.) albo nie wykaże faktu pośredniego, jako elementu domniemania faktycznego (art. 231 k.p.c.).
(...)danego kontrahenta – wytwórcę energii elektrycznej z (...) w związku z wytwarzaniem tej energii w instalacji wskazanej w umowie, a kontrahenta do sprzedaży całości tych praw powodowi. (...)(...)nabywania praw majątkowych dotyczących energii elektrycznej wytwarzanej „na (...) ” (art. 3 (...) ), przy czym przez (...) należy rozumieć instalację o mocy całkowitej 6 MW(...)będzie wytwarzać ok. (...) energii elektrycznej rocznie. (...)Zwrócił uwagę, że w uzasadnieniu projektu nowelizacji z 2009 r. wskazano, że proponowane rozwiązanie odejścia od konstrukcji nieważności bezwzględnej umowy na rzecz nieważności względnej zwiększy pewność obrotu w ramach zamówień publicznych. (...)(...)wiedzę w przedmiocie wytwarzania energii elektrycznej z instalacji wykorzystujących siłę wiatru na okoliczność ilości energii elektrycznej, która mogła być wytworzona na(...)sądowego w zakresie funkcjonowania energii elektrycznej i praw majątkowych na okoliczność(...)
Czytaj więcej»