Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4192

VI ACa 1538/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-03-01

Data publikacji: 2017-12-04

trafność 13%

Istotność:

W tym kontekście skarżący podnosi zarzuty naruszenia art. 24 § 1 k.c. w zw. z art. 10 i art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo prasowe , a także zarzut naruszenia art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. (...)Prawo do wolności słowa i prawo do ochrony czci (dobrego imienia) są prawami chronionymi na podstawie Konstytucji RP , umów międzynarodowych (w tym europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności) oraz ustaw. Ranga i waga obu praw oraz poziom udzielanej im ochrony w systemie prawnym jest w istocie jednakowy, co oznacza, że żadnemu z tych praw nie można przyznać pierwszeństwa i żadne z nich nie ma charakteru absolutnego. Zarówno prawo do wolności wypowiedzi może w określonych sytuacjach podlegać ograniczeniom ze względu na inne prawa, jak i w konkretnych okolicznościach sprawy prawo do ochrony czci (dobrego imienia) będzie musiało ustąpić przed innym prawem.
Czytaj więcej»

IV U 1202/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Tarnowie

Data orzeczenia: 2014-12-10

Data publikacji: 2015-01-12

trafność 10%

Istotność:

W dniu 5 stycznia 2011 r. zarejestrował się zresztą w Powiatowym Urzędzie Pracy w B. jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. (...)Sąd rozważył, co następuje: Odwołanie od decyzji ZUS Oddział w T. z dnia 9 lipca 2014 r., w świetle ustalonego stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa, zasługiwało na uwzględnienie. (...)Nieznajomość prawa nikogo nie tłumaczy. (...)Uwzględniając powyższe, na mocy powołanych przepisów prawa i art. 477 14 § 2 k.p.c. , Sąd orzekł, jak w sentencji wyroku.
Czytaj więcej»

II K 592/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim

Data orzeczenia: 2016-06-28

Data publikacji: 2016-08-31

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: Istotnie na poparcie wyjaśnień przedłożona została dokumentacja sporządzona w języku niemieckim z chwili zawierania transakcji kupna- sprzedaży wraz z tłumaczeniem, a nadto przedłożone zostało zaświadczenie o przeprowadzonym już na terenie kraju badaniu technicznym pojazdu oraz polisa. Z treści dokumentów wynika, że chodzić miało o pojazd (...)
Z zawodu mechanik osprzętu lotniczego, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług pensjonatowych i budowlanych pod nawą „ PHU (...) , forma, zieleń M. B. ”, uzyskując miesięcznie dochód w wysokości około 4000 zł. (...)Przekazał więc Bankowi prawo własności pojazdu uzyskując auto w zamian w leasing na 3 lata. (...) zbył jako pojazd ciężarowy i (...) S.A. dokonał pierwszej rejestracji pojazdu na terenie kraju, on zaś po użytkowaniu samochodu przez 2, 5 roku sprzedał go dalej. (...)Kara grzywny w takim wymiarze w zupełności wystarczy do realizacji celów sankcji karnych: wdrażania oskarżonego do przestrzegania porządku prawnego w przyszłości, uzmysłowienia nieopłacalności wchodzenia w konflikt z prawem i odpowiednio represyjnie.
Czytaj więcej»

III Ca 1742/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-03-24

Data publikacji: 2024-04-12

trafność 10%

Istotność:

Strona nie przedstawiała żadnych sensownych argumentów że dotychczas przeprowadzona opinia jest nieprawidłowa lub przeprowadzona z naruszeniem prawa. (...)Biegły zaznaczył, że w wyniku analizy dokumentacji geodezyjnej w oparciu o odszukane i obliczone fotopunkty, wykonał wpasowanie zdjęcia lotniczego z błędem ± ok. 1,5m. (...)Fotopunktów nie odnalazł, w wyniku czego do dalszych obliczeń wykorzystał współrzędne fotopunktów pozyskane z digitalizacji zdjęcia lotniczego oraz obliczeń własnych. (...)W konsekwencji Sad Okręgowy podzielił stanowisko Sądu pierwszej instancji, że wnioskodawcy, również w zakresie podniesionego zarzutu apelacyjnego, nie przedstawili żadnych argumentów wskazujących, że wydana opinia jest nieprawidłowa lub przeprowadzona została z naruszeniem prawa.
Czytaj więcej»

V P 491/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2022-08-16

Data publikacji: 2022-11-03

trafność 12%

Istotność:

Teza orzeczenia: nietezowane
W trakcie trwania umowy o pracę P. M. (2) zwracał powódce koszty związane ze świadczeniem przez nią pracy na terenie Szwecji oraz Norwegii, w szczególności cenę biletów lotniczych oraz diety. (...)(...)wartości, uwzględnić powództwo zastrzegając pozwanemu prawo do powołania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności. (...)(...)zawarcia w wyroku zastrzeżenia dotyczącego prawa strony pozwanej do powoływania się na to ograniczenie w toku postępowania egzekucyjnego, jako wynikającego z prawa materialnego. (...)Stosownie do przepisu art. 98 § 1 k.p.c. , strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Czytaj więcej»

II K 592/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-10-03

Data publikacji: 2018-11-07

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Prawo o adwokaturze (tekst jednolity: Dz. (...)K. B. (1) zakupił dla M. J. (1) bilet lotniczy, mężczyźni byli umówieni co do wyjazdu, jednakże w dniu wyjazdu M. J. (1) zrezygnował z podróży i powiadomił K. B. (1) , że zostanie w G. . (...)Zostały one sporządzone przez uprawnione do tego osoby, w zakresie ich kompetencji i w prawem przepisanej formie. (...)Oczywiste jest, że wobec ww. rzeczy i samochodów żaden z oskarżonych nie miał jakiegokolwiek tytułu prawnego, żaden z nich nie miał też prawa do wyłącznego rozporządzania dokumentami przedmiotowych pojazdów oraz pojazdu marki M. (...) nr rej. (...) .
Czytaj więcej»

VIII U 145/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-07-20

Data publikacji: 2022-08-03

trafność 12%

Istotność:

Jak wspomniano aktualnie rozpoznawany spór o prawo do emerytury pomostowej nie dotyczył już jednak kwestii rozwiązania ostatniego stosunku pracy przez wnioskodawcę. Badaniu w niniejszej sprawie podlegało w tym stanie rzeczy wyłącznie posiadanie przez wnioskodawcę wymaganego prawem okresu, co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. (...)MK Nr 10, poz. 77) – wymieniono tam tylko następujące stanowiska: 1) kierownik zespołu latającego, 2) starszy pilot, 3) pilot, 4) starszy mechanik lotniczy, 5) mechanik lotniczy. (...)W rezultacie ubezpieczony spełnił kumulatywnie ostatnią przesłankę do prawa do emerytury pomostowej w postaci posiadania, co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych.
Czytaj więcej»

VI P 640/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-03-27

Data publikacji: 2017-06-12

trafność 7%

Istotność:

Wtedy, w 2012r. zaplanowano stworzenie systemu operacji lotniczych, służącego do przetwarzania różnego rodzaju danych, pozwalających na usprawnienie wyszukiwania najefektywniejszych i najtańszych połączeń. (...)W niniejszej sprawie wypowiedzenie było uzasadnione, ale jednocześnie niezgodne z przepisami prawa w szczególności art. 30 § 4 k.p. stanowiącym o właściwym sposobie uzasadniania wypowiedzenia. (...)Na zasadzie ( art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę ma obowiązek zwrócenia wygrywającemu przeciwnikowi poniesionych przez niego kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw lub celowej obrony (por. uzasadnienie postanowienia SN z 11.03.2011r., II CZ 104/10, LEX nr 784918). (...)Zasądzając należność pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy, sąd z urzędu nada wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności w części nie przekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika.
Czytaj więcej»

I1 C 182/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2019-07-03

Data publikacji: 2020-01-14

trafność 21%

Istotność:

Ponadto powód wskazał, iż nałożenie na konsumenta obowiązku potwierdzenia godzin przelotów (w pkt 7.5 Warunków Imprez (...) ) nie stanowi o prawie organizatora do zmiany godzin przelotów, a jedynie nakłada obowiązek sprawdzenia godzin transferu. Zapis ten nie wyłącza więc prawa domagania się zapłaty odszkodowania za skróconą usługę turystyczną oraz zapłaty zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. (...)Ponadto Ł. L. , planując swój urlop, dokonał zakupu wycieczek fakultatywnych już na samej wyspie, jak też zakupił bilety lotnicze, umożliwiające mu powrót z lotniska(...)(...)(...)dobra osobistego w postaci „prawa do czerpania satysfakcji z zakupionej imprezy turystycznej" i „udanego urlopu".
Czytaj więcej»

IV K 206/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-10-29

Data publikacji: 2016-01-28

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: - uznaje oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanych czynów; - oskarżonego uniewinnia od popełnienia zarzucanego czynu
Sygn. akt IV K 206/13 UZASADNIENIE M. Z. (1) pracował na stanowisku funkcjonariusza Straży Granicznej na stanowisku kontroli bagażu rejestrowanego na terenie Portu Lotniczego (...) w W. . (...)W związku ze skorzystaniem przez D. Z. z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania, jego wyjaśnienia nie stanowiły postawy ustaleń faktycznych w niniejszej sprawie. (...)W zakresie drugiego z zarzutów wyjaśnienia oskarżonego nie stanowiły podstawy ustaleń faktycznych z uwagi na skorzystanie przez niego z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. (...)W ocenie Sądu, dalsze zajmowanie stanowisk w Straży Granicznej zagraża także istotnym dobrom chronionym prawem, w szczególności zaufaniu do instytucji publicznych i bezpieczeństwu osób obsługiwanych przez te instytucje.
Czytaj więcej»