Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

III RC 73/19

wyrok

Sąd Rejonowy w Grudziądzu

Data orzeczenia: 2020-03-05

Data publikacji: 2020-07-07

trafność 7%

Istotność:

(...)tutaj czy to z trasy lotniczej, czy komunikacji promowej z Polski. (...)Powyższa sytuacja zatem jest diametralnie odmienna od tej, która by była, gdyby chodziło o ustalenie alimentów od biologicznego rodzica, od ojca dziecka w tym przypadku, no niestety, jak wiemy, od 2 lat, prawie już 3, nieżyjącego. (...)Czyli ta sytuacja, no, na ogólnych, zgodnie z ogólnymi zasadami prawa, myślę tutaj o klauzulach generalnych(...)(...)Generalnie, po przyjęciu informacji o wysokości zarobków sąd jak gdyby dalej nie wnikał i nie drążył tego faktu, to znaczy drążyły strony, no miały do tego prawo, zadając takie pytania, ale sąd(...)
Czytaj więcej»

I C 7/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2014-10-16

Data publikacji: 2014-11-05

trafność 10%

Istotność:

Aktualnie izolacyjność akustyczna wszystkich pokojów jest zbyt mała, szczególnie dla hałasu lotniczego o charakterze niskoczęstotliwościowym. (...)Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Trzeba pamiętać, że ogólnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie przewidują wobec inwestorów żadnych obowiązków i sankcji w razie niezapewnienia właściwego klimatu akustycznego budynku mieszkalnego.
Czytaj więcej»

I C 94/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2014-02-14

Data publikacji: 2014-04-15

trafność 12%

Istotność:

(...)(...) doszło do zawężenia granic prawa własności powodów związanych z podejmowaniem działań ochronnych wobec swojej własności w postaci pozbawienia prawa do żądania zaniechania immisji nad ich nieruchomościami – nadmiernego hałasu przekraczającego dozwolone standardy. (...)Izolacyjność akustyczna pokoju na wysokim parterze dla hałasu lotniczego jest również mała, powyżej - 500 Hz. (...)Hałas lotniczy rozchodzi się tą drogą w przestrzeni komunikacji wewnętrznej budynku także wskutek braku drzwi w pokoju dziennym. (...)Sąd Okręgowy zważył, co następuje: Zgodnie z treścią art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (Dz.
Czytaj więcej»

I C 102/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2015-09-04

Data publikacji: 2015-10-08

trafność 12%

Istotność:

Jako podstawę prawną swoich roszczeń R. i I. D. wskazali art. 136 ust 3 w zw. z art. 129 ustawy Prawo ochrony środowiska . (...)Niedokonanie nakładów w terminie i nie zgłoszenie roszczenia o ich refundację powoduje utratę tego prawa. (...)W trakcie procesu powodowie nie wykazali, że na skutek znoszenia sąsiedztwa lotniska (hałasu lotniczego)zachodzi konieczność wymiany elementów konstrukcyjnych ich budynków z uwagi na ich szybsze zużycie. (...)W ocenie Sądu Okręgowego jedyną szkodę jakiej powodowie doznali w związku z koniecznością znoszenia hałasu lotniczego wiąże się rewitalizacją ich budynków mieszkalnych oraz obniżeniem wartości ich nieruchomości.
Czytaj więcej»

I Ca 88/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-03-09

Data publikacji: 2023-05-11

trafność 17%

Istotność:

Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. budynek był dostatecznie wyciszony zgodnie z normami prawa budowlanego , stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)W celu skompensowania braku możliwości otwierania okien podczas występowania hałasu lotniczego, wynikającego z utworzenia (...) , należy zainstalować łącznie dwa wentylatory sufitowe. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

I ACa 280/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2020-07-28

Data publikacji: 2020-10-14

trafność 7%

Istotność:

Drugi jego koniec poszedł do góry i do przodu w stronę wirującej tarczy piły i w sposób niekontrolowany z nim prawa ręka powoda. (...)Po wypadku powód przewieziony został na Oddział Ratunkowy (...) Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. (...) (...) w Z. skąd przewieziony został transportem lotniczym do (...) Publicznego Szpitala (...)(...)(...)Powód zarzucił: naruszenie przepisu prawa materialnego tj.: - art. 445(...)za II instancję według norm prawem przepisanych. (...)Wcześniej był osobą praworęczną i utrata przez niego prawej kończyny w obrębie przedramienia skutkuje utrudnieniem w prawie wszystkich czynnościach dnia codziennego, jak(...)
Czytaj więcej»

IV P 225/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2015-10-07

Data publikacji: 2016-03-15

trafność 12%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. Skoro przepisy Kodeksu pracy nie przewidują możliwości - jak to jest w przypadku jednostronnych czynności prawnych - zakwestionowania przez pracownika rozwiązania umowy o pracę na podstawie porozumienia stron, możliwe jest to wyłącznie w trybie uchylenia się przez pracownika od skutków prawnych swego oświadczenia woli w wypadku gdyby (...)
W uzasadnieniu odpowiedzi na pozew wskazała, że w sprawie zachodzi niedopuszczalność drogi sądowej, albowiem przepisy prawa nie przewidują możliwości odwołania od porozumienia stron. (...)W przypadku jednak braku zgody strony na cofnięcie oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, wywołuje ono skutki prawne jakie prawo łączy z tą czynnością prawną. (...)Stawki minimalne wynoszą w sprawach z zakresu prawa pracy o nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy – 60,00 zł. (...)SN wskazał, że profesjonalny pełnomocnik w celu uzyskania zwrotu kosztów podróży nie musi korzystać z najtańszego środka transportu, lecz z uwagi na znaczną odległość od siedziby danego sądu, może również skorzystać z transportu lotniczego (I CZ 22/11).
Czytaj więcej»

I ACa 522/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2015-12-22

Data publikacji: 2016-05-11

trafność 5%

Istotność:

Na mapę zasadniczą dokumentów geodezyjnych został on naniesiony na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych w 1976 roku. (...)Istotne, że budynek wybudowano na działce znajdującej się w trudnym hydrologicznie obszarze, gdzie ingerencja ludzka w prawa przyrody okazała się zgubna w skutkach, skoro efekt nie jest zadowalający, bo najniższe kondygnacje budynku narażone są przeciekanie. (...)(...)dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne (Dz. (...)Jedną z nich ma być art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne (Dz.
Czytaj więcej»

I ACa 611/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2019-04-15

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 7%

Istotność:

M. L. (2) regularnie wspierał rodzinę finansowo, zaś plany podjęcia zatrudnienia w porcie lotniczym w G. pozwalają przypuszczać, że w dalszym ciągu wspierałby rodzinę materialnie, w tym powoda M. L. (1) . (...)Wskutek śmierci i zerwania więzi powód stracił motywację i chęci do jakiejkolwiek aktywności, odstąpił od decyzji obrony pracy magisterskiej i w efekcie nie ukończył studiów, prawie całkowicie wycofał się z relacji społecznych, wyalienował i zamknął w świecie swoich przeżyć. (...)Jednocześnie, zarzut naruszenia art. 233 § 1 k.p.c. , sformułowany przez pozwaną ściśle wiąże się z zarzucanym przez nią naruszeniami prawa materialnego, wobec czego w bardziej szczegółowym zakresie zostaną one omówione łącznie. (...)Konkludując przedstawione wyżej rozważania Sąd Apelacyjny doszedł do przekonania, że zaskarżone orzeczenie w całości odpowiada prawu i dlatego oddalił apelację jako bezzasadną na podstawie art. 385 k.p.c.
Czytaj więcej»

I AGa 104/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-10-29

Data publikacji: 2022-03-11

trafność 15%

Istotność:

Do przeciwnika należy natomiast wykazanie okoliczności niweczących to prawo lub uniemożliwiających jego powstanie. (...)Osobną kwestią są towary, których odbiorcą był A. J. , zajmujący się wykonawstwem prac elektrycznych na terenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w G. . (...)W prawie budowlanym kierownik budowy jest jednym z uczestników procesu budowlanego (art. 17 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, t.j.
Czytaj więcej»