Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

II K 14/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Łomży

Data orzeczenia: 2017-03-29

Data publikacji: 2017-10-31

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: Na podstawie całokształtu zeznań pokrzywdzonego nie można ustalić ponad wszelką wątpliwość, czy pokrzywdzony mógł rozpoznać oskarżonego, bo go rozpoznał i zapamiętał z inkryminowanego zajścia, czy też mógł "rozpoznać" jako osobę wytypowaną w toku ustaleń poczynionych po zdarzeniu.
Oskarżony S. C. , zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak też w każdorazowo w postępowaniu jurysdykcyjnym nie przyznawał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i korzystał z prawa odmowy składania wyjaśnień (k. 130 – 131, 177 odwr, 326odwr., 457). (...)Oczywistym jest, że osoba poszkodowana na prawo czynić własne ustalenia, co do sprawców, jednakże prawo to nie może skutkować rzucaniem niepotwierdzonych dowodami oskarżeń, zaś obowiązkiem organów ścigania jest szybkie weryfikowanie tego typu twierdzeń. (...)(...)587 – 589 oraz biletem lotniczym k. 176, 241), po przesłuchaniu w charakterze świadków członków jego rodziny, jak też osób, za pośrednictwem których nabył on bilet lotniczy do Polski, a którzy zeznawali(...)
Czytaj więcej»

II Ca 414/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2018-12-06

Data publikacji: 2019-11-08

trafność 8%

Istotność:

W apelacji od tego orzeczenia wnioskodawcy zarzucili naruszenie przepisów prawa materialnego, polegające na uporczywym naruszaniu(...)J. O. (1) oraz naruszenie prawa procesowego, polegające na lekceważeniu wniosków i powiadomień składanych do Sądu przez skarżących. (...)U. nr 27, poz. 250 z późn. zm.), to należało w pierwszej kolejności podjąć próbę ustalenia granicy prawnej, stosownie do zakresu posiadania nieruchomości w dniu 4 listopada 1971 r., kiedy nastąpiło nabycie z mocy prawa ich własności ( art. 1 w zw. z art. 21 tej ustawy). (...)(...)1,7645 m 2 i jest prawie zgodna z powierzchnią działki nr (...) , powstałej po wywłaszczeniu pasa drogi Z. - J. w operacie pomiarowym nr. ewid. 247/2/311/77, wynoszącą 1,7652 ha (1,7782 ha – 0,0130 ha). (...)Tylko na marginesie należy zauważyć, że wniosek o dopuszczenie dowodu ze zdjęć lotniczych wpłynął po zamknięciu rozprawy (k.446-448), a uwzględniając dotychczasowy czas trwania postępowania w sprawie, należałoby uznać, że jest spóźniony ( art. 381 k.p.c. ).
Czytaj więcej»

II AKa 323/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-02-14

Data publikacji: 2022-09-21

trafność 4%

Istotność:

Prawo o ustroju sądów powszechnych i braku upoważnienia do ogłoszenia orzeczenia po upływie tej delegacji, a co za tym idzie ma się nijak do przedmiotowych okoliczności. (...)Ad. 2 Odnoszący się do kwalifikacji czynu, zarzut obrazy prawa materialnego jest oczywiście chybiony, skoro ma on rację bytu tylko wówczas, gdy do prawidłowo ustalonego stanu faktycznego, nie zastosowano właściwego przepisu prawa materialnego. (...)Nie można skutecznie podnosić zarzutu takiej obrazy, wywodząc jednocześnie wadliwość zaskarżonego orzeczenia jako wynik błędnych ustaleń przyjętych za jego podstawę lub naruszenia przepisów prawa procesowego. (...)(...)i środkami na zakup biletu lotniczego, o czym mieszkający w pobliżu J. C. i znany jego matce (zeznania świadka I. C. ) oskarżony M. O. (1) musiał wiedzieć.
Czytaj więcej»

II AKa 296/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-25

Data publikacji: 2021-09-01

trafność 37%

Istotność:

Z kolei na podst. art. 52 § 2 k.p.k. osoby najbliższe wstąpiły w ich prawa. (...)Naruszenie praw może dotyczyć różnych dziedzin życia społecznego. (...)Nie uwzględniono w niej także użytkowników wojskowego transportu lotniczego, których prawa i obowiązki określa sama instrukcja. (...)Udzielone oskarżonej upoważnienie do dysponowania specjalnym transportem lotniczym dawało jej prawo do podejmowania decyzji w tym zakresie, a więc decyzji o możliwości skorzystania przez uprawniony podmiot z tego transportu, jak i decyzji odmownych.
Czytaj więcej»

I C 522/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2021-01-21

Data publikacji: 2021-04-19

trafność 15%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Przesłanki odpowiedzialności Skarbu Państwa.
Zachowanie uzasadniające odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa musi być niezgodne z prawem, a więc przeciwstawiać się nakazom i zakazom wynikającym z obowiązującej normy prawnej rozumianej jako konstytucyjne źródła prawa. (...)Przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej rozumieć należy nie tylko działanie stanowiące przejaw prawa bądź też działanie bez podstawy prawnej, ale także zaniechanie, o ile porządek prawny nakłada na władzę publiczną obowiązek działania. (...)Sprowadzanie tego obowiązku do sfery właścicielskiej (prawo prywatne) jest wobec tego nieporozumieniem. (...)Zaniechanie tego obowiązku stanowi zachowanie niezgodne z prawem.
Czytaj więcej»

I C 19/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Jaśle

Data orzeczenia: 2018-01-30

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: PKP PLK S.A. stając się z mocy prawa sukcesorem PKP S.A. S.A. w zakresie zarządu infrastrukturą kolejową, przejęła prawa i obowiązki PKP S.A. istniejące w tym zakresie, a zatem m.in. odpowiedzialność za skutki wypadku, który stanowi faktyczną podstawę żądania powódek. Sukcesja ta nie niweczy jednak współodpowiedzialności pozwanej PKP S.A. (...)
Spór natomiast sprowadzał się do ustalenia szkody w postaci krzywdy powódek (zarówno co do zasady jak i co do wysokości), a w pozostałym zakresie miał charakter sporu co do prawa. (...)Z przytoczonych zapisów ustawy wynika, że mamy do czynienia z sukcesją uniwersalną w sferze praw i obowiązków cywilnoprawnych. (...)Argumentem przemawiającym za tym jest także przedstawione stanowisko judykatury, które analogicznie traktuje zarządców infrastruktury innych gałęzi transportu, w tym lotniczego i morskiego. (...)Zapis ten daje podstawę do stwierdzenia, że – jakkolwiek samo wstąpienie w ogół praw i obowiązków przez (...) S.A. miało miejsce ex lege – to już samo powstanie tej spółki nie nastąpiło z mocy prawa w sposób pierwotny, lecz na(...)
Czytaj więcej»

I ACa 935/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2018-03-08

Data publikacji: 2018-05-17

trafność 12%

Istotność:

Teza orzeczenia: Katastrofa Smoleńska a wielkość zadośćuczynienia winnym sprawcom dochodzonego zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej.
W tym zakresie Sąd Okręgowy odwołał się do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 26/16, w której zanegowano prawo do żądania tak wyliczonych kosztów(...)(...)Gdyby przepisy prawa dosłownie nakazywały równe traktowanie wszystkich poszkodowanych śmiercią bliskiego, wystarczające byłoby tabelaryczne ustalenie kwot zadośćuczynienia i angażowanie wymiaru sprawiedliwości w tego rodzaju sprawy byłoby zbędne. (...)Było to zdarzenie nie tylko w rozumieniu prawa cywilnego, ale także o charakterze politycznym, a to w związku z zarzutami opozycji, że Państwo nie potrafiło zabezpieczyć tak znakomitym jego przedstawicielom. (...)które zginęły w tej katastrofie lotniczej.
Czytaj więcej»

II Ca 1640/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2016-03-07

Data publikacji: 2016-04-26

trafność 13%

Istotność:

Również B. W. , będąca właścicielką działki nr (...) , wywodzi swoje prawo własności z wydanego jej ojcu aktu własności ziemi i nabycia prawa własności działki w drodze uwłaszczania. (...)Podstawą stanowiska wnioskodawcy i jego ojca był zdjęcia lotnicze, które otrzymał on z Agencji (...) . (...)Wnioskodawca wskazał, iż chce wiedzieć, czy wydane przez Sąd I instancji rozstrzygnięcie jest zgodne z prawem. (...)Rozstrzygnięcie Sądu I instancji jest bowiem prawidłowe i znajduje podstawę w przepisach obowiązującego prawa.
Czytaj więcej»

II Ca 1936/22

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2023-03-21

Data publikacji: 2023-04-20

trafność 10%

Istotność:

Wsparciem dla ustaleń i wniosków opinii biegłego J. jest analiza ortofotomapy bazującej na zdjęciu lotniczym z 1965 roku, która wykazała zbieżność (przy uwzględnieniu błędu pomiaru) z pomiarem dokonanym dla potrzeb założenia ewidencji gruntów. Wbrew twierdzeniom uczestników, biegły J. nie oparł swojej opinii głównie na zdjęciach lotniczych, tylko wykorzystał je do weryfikacji prawidłowości pierwotnego pomiaru ewidencyjnego. (...)To związanie oznacza związanie co do osoby właściciela, obszaru nieruchomości, przebiegu granic, ale także zakresu prawa własności. (...)Stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej jest wyłącznie treść wpisów obejmujących prawa.
Czytaj więcej»

I C 895/19

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-05-07

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 8%

Istotność:

Po jakimś czasie przyjechała karetka – ratownicy ocenili stan rannego P. K. (1) jako ciężki i wezwali Lotnicze Pogotowie (...) . (...)(...)koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony, a zatem decydujące znaczenie, jeśli chodzi o obowiązek zwrotu kosztów procesu, ma wynik sprawy.
Czytaj więcej»