Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

VIII Gz 42/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2015-04-28

Data publikacji: 2015-05-26

trafność 16%

Ostatecznie Sąd Rejonowy na podstawie art. 168 § 1 k.p.c a contrario w zw. z art. 13 § 2 k.p.c w zw. z art. 376 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze wniosek o(...)art. 376 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (punkt 2 postanowienia). (...)Skarżąca dodała też, że żaden przepis prawa nie zabrania jej wyjechać za granicę. (...)Oczywiście należy przyznać rację skarżącej, że żaden przepis prawa nie zakazuje obywatelom podejmowania decyzji o wyjeździe za granicę i nie nakłada wprost obowiązku ustanawiania na czas wyjazdu pełnomocników upoważnionych do odbioru przez okres ich nieobecności kierowanej do nich korespondencji. (...)Zgodzić się należy z uczestniczką, że przedłożonymi biletami lotniczymi wykazała, iż od 4.11.2014 r. do 4.02.2015 r. przebywała za granicą.
Czytaj więcej»

VI Ka 101/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2018-03-02

Data publikacji: 2018-05-02

trafność 18%

Zarzucił rozstrzygnięciu błąd w ustaleniach faktycznych, obrazę prawa materialnego, a to art. 65 § 1 i 4 kks i art. 91 § 1 i 4 kks w związku z art. 7 § 1 kks , a także obrazę przepisów prawa procesowego, a to art. 113(...)(...)Niemniej nie ulega wątpliwości, że zatrzymanie oskarżonego nastąpiło w związku z jego podróżą lotniczą do G. .
Czytaj więcej»

XVII AmA 153/09

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2010-10-29

Data publikacji: 2016-08-05

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Czyni to bezzasadnym zarzut odwołania niepodjęcia przez Prezesa UOKiK z urzędu działań mających na celu czy koncentracja jest możliwa z uwagi na wymogi prawa o ochronie konkurencji i konsumentów. (...)Niezgłoszenie zamiaru koncentracji w sytuacji, gdy powód powinien był znać obowiązujące w tym zakresie prawo pozytywne przesądza o tym, że decyzja karząca choć uznaniowa nie była arbitralna. (...)Ze swojej strony Sąd dodaje, że (...) jako jednostka administracji rządowej i samorządowej powinno być przykładem dla innych podmiotów przy przestrzeganiu norm prawa. Bardzo długi był też okres naruszenia prawa, ponieważ trwał on od 31 grudnia 2007 r. aż do 23 lutego 2009 r. (dzień zgłoszenia zamiaru)., a więc prawie rok i dwa miesiące.
Czytaj więcej»

XVII AmA 73/05

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2007-07-12

Data publikacji: 2015-06-11

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

W ocenie powoda, wymierzając karę Prezes UOKiK działał z oczywistym naruszeniem prawa. (...)Karno-administracyjny charakter sankcji pieniężnych w prawie konkurencji oznacza konieczność stosowania do nich w drodze analogii zasad ogólnych obowiązujących w prawie karnym. (...)Prezes UOKiK nie uwzględnił zasady prawa karnego wyrażającej obowiązek stosowania kary obowiązującej w chwili popełnienia czynu zabronionego. (...)Postępowanie Prezesa UOKiK przeczy powszechnie przyjętej zasadzie jednolitości postępowania, podważa też zasadę państwa prawa, narusza ponadto zasadę zaufania podmiotów do prawa, którego są bezpośrednimi adresatami.
Czytaj więcej»

XVII AmA 75/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-10-25

Data publikacji: 2017-02-23

trafność 23%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód wskazał, że zgodnie z przepisami Prawa lotniczego , głównym obowiązkiem zarządzającego jest zapewnienie bezpieczeństwa na lotnisku. (...)Podkreślił, że powód jako zarządzający, jest podmiotem uprawnionym do ustalania optymalnej ilości operacji lotniczych w danym okresie na lotnisku w N. . (...)Do jego działalności statutowej należy prowadzenie klubów sportowych, transport lotniczy pasażerski i towarowy, wynajmem i dzierżawa środków transportu lotniczego, działalność usługowa i wspomagająca transport lotniczy, działalność obiektów sportowych oraz pozostała(...)(...)Następnie w roku 2011 (...) s.c. nabyła od nowego właściciela prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonych na obszarze lotniska w N. w celu budowy na tym terenie centrum szkoleń spadochronowych.
Czytaj więcej»

XVII AmC 1159/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2011-04-08

Data publikacji: 2017-01-26

trafność 21%

Orzeczenie nieprawomocne

Tymczasem zakwestionowane postanowienie pozbawia konsumenta tego prawa i przerzuca z pozwanej na konsumenta ryzyko związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. (...)Wzorzec ten zawiera zakwestionowane w pozwie postanowienie umowne o treści: „ Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki: do 7(...)(np.: część kwoty za bilet lotniczy)”. (...)Ich wspólną cechą jest nierównomierne rozłożenie praw, obowiązków lub ryzyka między stronami prowadzące do zachwiania równowagi kontraktowej. (...)(...)przedsiębiorcy uprawnienie do jednostronnego kształtowania praw i obowiązków stron postanowienia ograniczające prawa konsumenta lub zwiększające jego obowiązki bez zachowania symetrii w stosunku do praw (obowiązków) przedsiębiorcy postanowienia ograniczające odpowiedzialność(...)
Czytaj więcej»

III RC 87/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim

Data orzeczenia: 2017-09-20

Data publikacji: 2017-11-20

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwana G. S. (1) uzyskała z kolei prawo do nieruchomości gruntowej znajdującej się w miejscowości (...) stanowiącej dom o powierzchni ok. 250 m ( 2) . wraz z obowiązkiem dokonania spłaty na rzecz powoda w kwocie 28 772,32 złotych. (...)za pracę jako kontroler ruchu lotniczego. (...)Wynagrodzenie za prace powoda jako kontrolera ruchu lotniczego jest obecnie wyższe i wynosi kwotę 16 213,95 złotych brutto.
Czytaj więcej»

IV K 99/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2017-05-17

Data publikacji: 2017-12-07

trafność 5%

Teza orzeczenia: wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 17.05.2017r. sygn. akt IV K 99/16 został utrzymany w mocy wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 16.11.2017r. sygn. II AKa 412/17
Pamiętać należy, iż świadek na każdym etapie postępowania podkreślał dynamikę zdarzenia a to, co zaobserwował stanowi prawem dozwolone subiektywne rejestrowanie rzeczywistości. (...)Świadek następnie udał się na I piętro, gdzie zauważył leżącego pokrzywdzonego „z rozciętą krwawiącą mocno głową”(k- 459v).Pomocy udzielali mu inni pracownicy a do 10 minut nadjechało pogotowie, które wezwało pogotowie lotnicze. (...)Sąd nie oparł się na zeznaniach K. D. albowiem, jako konkubina oskarżonego skorzystała z przysługującego jej prawa do odmowy składania zeznań (k- 739) M. I. niewiele pamiętał składając zeznania przed sądem . (...)(...)II AKA 5/08, Prok. i Prawo 2008, Nr 9, dodatek orzecznictwo, poz. 23; A. Zoll red.: Kodeks karny, Część szczególna.
Czytaj więcej»

I Ns 1096/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2018-03-21

Data publikacji: 2018-05-10

trafność 23%

Orzeczenie nieprawomocne

Sąd ustalił następujący stan faktyczny: Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej , Zakład (...) w K. przejęty został przez Skarb Państwa wraz z należącym do niego mieniem i wszelkimi prawami. (...)Zeznania te pozostają w korelacji z treścią opinii technicznej biegłego J. W. sporządzonej na podstawie mapy zasadniczej i zdjęć lotniczych. (...)Zeznania te pozostają w zasadniczej sprzeczności z relacją W. G. oraz wnioskami płynącymi z opinii technicznej i zdjęć lotniczych. (...)Opinie biegłego J. W. , zarówno główna, jak i uzupełniające, w tym opinia sporządzona na podstawie zdjęć lotniczych, są w ocenie Sądu rzetelne, jasne i pełne.
Czytaj więcej»

VI Ka 34/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2018-02-13

Data publikacji: 2018-04-30

trafność 16%

W niniejszej sprawie oskarżony z całą pewnością zawiadomił o podłożeniu bomby w samolocie w sytuacji dla siebie niekorzystnej i nieprzewidzianej, chcąc w ten sposób wpłynąć na zmianę stanowiska pracowników obsługi portu lotniczego. (...)Słusznie jako okoliczność obciążającą potraktował uprzednią karalność oskarżonego poza granicami kraju, w polu widzenia trzeba mieć także jednak jego działanie pod wpływem alkoholu, lekceważący stosunek wobec funkcjonariuszy i obsługi portu lotniczego oraz sposób działania i tego następstwa. Zasadnie też przyjął Sąd, że można wobec oskarżonego przyjąć pozytywną prognozę co do jego zgodnego z prawem zachowania w przyszłości. (...)O ile wysokość tych środków przekracza niewiele minimalną ustawową granicę ich orzekania, o tyle zważywszy na okoliczności zajścia i jego reperkusje dla późniejszego działania portu lotniczego, represja ta jest jak najbardziej słuszna i proporcjonalna do wagi popełnionego czynu.
Czytaj więcej»