Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

III Ca 872/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2017-09-20

Data publikacji: 2017-12-06

trafność 16%

Następnie dokonała oceny poczynionych ustaleń a w jej ramach stwierdził, że strajk przewoźnika stanowi w stosunku danego przewoźnika lotniczego – pracodawcy zdarzenie zewnętrzne na(...)(...)Zarzuciła, że przy ferowaniu wyroku naruszono wskazane w apelacji regulacje prawa procesowego i materialnego.
Czytaj więcej»

II C 910/13

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-01-30

Data publikacji: 2017-05-04

trafność 23%

Orzeczenie nieprawomocne

Podniósł, że w obszarze na którym znajduje się lokal powódki dopuszczalny poziom hałasu lotniczego dla zabudowy mieszkaniowej nie został przekroczony. (...)Prawo do tego lokalu powódka nabyła w dniu 4 listopada 2005 r. ( księga wieczysta (...) on line ). (...)Prawo budowlane i przepisami wykonawczymi do tej ustawy, zaś w istniejących budynkach należy zastosować zabezpieczenia zapewniające klimat akustyczny w pomieszczeniach zgodnie z ustawą z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane i przepisami wykonawczymi do tej ustawy. (...)Uciążliwości hałasowe na terenach miejskich nie są okolicznością nadzwyczajną, a hałas lotniczy nie jest na tym terenie zjawiskiem nowym.
Czytaj więcej»

III Ca 240/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2021-08-03

Data publikacji: 2022-05-13

trafność 41%

Sąd Rejonowy ustalił, że powód zawarł z pozwana umowę przewozu lotniczego na trasie K. – F. - V. w dniu 22 stycznia 2019r. o numerze (...) . (...)Należy podkreślić, że opóźnienie (odwołanie) lotu nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego, co wynika z wyroku Trybunału(...)(...)Zatem, tak przyjęta organizacja transportu lotniczego jest jedyną rozsądną z punktu widzenia ekonomiki przedsiębiorstwa. (...)Pozostałe zarzuty apelacji dotyczące naruszenia prawa procesowego nie mogły mieć wpływu na rozstrzygnięcie sądu.
Czytaj więcej»

II W 294/21

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2021-03-22

Data publikacji: 2021-07-27

trafność 18%

Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki na statkach powietrznych w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze . 3. (...)Należy bowiem zauważyć, że zakrywanie ust i nosa nie ma bezpośredniego wpływu na realizację aktywności społecznej w tym zakresie, nie rodzi przeszkód komunikacyjnych w ruchu pieszym, drogowym, kolejowym, morskim, lotniczym, ani nie zmienia zasad tego ruchu. (...)Sfera ograniczenia praw i wolności należy zaś do zakresu, który winien odbywać się w drodze regulacji ustawowej i na podstawie przyznanych przez ustawę kompetencji i nie może wynikać z interpretacji rozszerzającej przepisów prawnych. (...)Zdaniem Sądu, sfera ograniczenia praw i wolności należy do zakresu, który winien odbywać się w drodze regulacji ustawowej i na podstawie przyznanych przez ustawę kompetencji.
Czytaj więcej»

III Ca 750/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2017-08-30

Data publikacji: 2017-10-12

trafność 14%

Zważył także Sąd Rejonowy, że zasiedzenie służebności jest możliwe w sytuacji, gdy chodzi o konkretny wytyczony szlak, a nie bliżej nieokreślone na gruncie prawo do korzystania z przechodu i przejazdu. (...)Jednocześnie z przeprowadzonego na rozprawie apelacyjnej dowodu ze zdjęcia lotniczego z 1976r. nie wynika, aby cały bieg szlaku drogowego, który wykorzystywał wnioskodawca był utwardzony /zdjęcie k. 199/. (...)Nawet przeprowadzony w postępowaniu apelacyjnym dowód ze zdjęcia lotniczego z 1976r. nie wskazuje na istnienie takiego trwałego i widocznego urządzenia. (...)Jednocześnie nie doszło też do naruszenia prawa materialnego, a Sąd Rejonowy zastosował prawidłowe regulacje prawne, co do meritum sprawy.
Czytaj więcej»

II W 1005/20

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2020-07-21

Data publikacji: 2021-01-13

trafność 14%

Zgodnie z §17 ust. 1 powołanego rozporządzenia obowiązywał do odwołania nakaz zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. (...)Należy bowiem zauważyć, że zakrywanie ust i nosa nie ma bezpośredniego wpływu na realizację aktywności społecznej w tym zakresie, nie rodzi przeszkód komunikacyjnych w ruchu pieszym, drogowym, kolejowym, morskim, lotniczym, ani nie zmienia zasad tego ruchu. (...)Zdaniem Sądu, sfera ograniczenia praw i wolności należy do zakresu, który winien odbywać się w drodze regulacji ustawowej i na podstawie przyznanych przez ustawę kompetencji. (...)Niezależnie od oceny zachowania osoby naruszającej bez wyraźnego powodu wskazany nakaz, która z punktu widzenia etycznego, moralnego, społecznego musi być negatywna, odpowiedzialność z art. 54 kw musi być rozpatrywana w granicach prawa.
Czytaj więcej»

III Ca 342/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2015-06-30

Data publikacji: 2015-10-22

trafność 18%

Wskazywał, że w dniu 28 sierpnia 2014r. funkcjonariusze Izby Celnej w K. dokonali kontroli towaru w manifeście lotniczym nr (...) w rejsie z C. do Polski, określonego jako przesyłka wspólnotowa adresowana do uczestnika M. K. . (...)Wobec tego wskazany towar, zdaniem Sądu Rejonowego, winien zostać objęty przepadkiem, na zasadzie art. 31 ust. 1 i 2 w zw. z art. 37 pkt 3 ustawy Prawo celne w zw. z art. 610 1 § 1 kpc , albowiem uczestnik nie posiadał pozwolenia na dopuszczenie preparatów do obrotu w kraju. (...)W pierwszej kolejności dla zbadania zasadności wniosku o orzeczenie przepadku towaru na podstawie norm ustawy Prawo celne , koniecznym jest ustalenie, czy zajęte substancje podlegają jej regulacjom.
Czytaj więcej»

I C 578/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-03-28

Data publikacji: 2017-05-22

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)porządku publicznego poprzez pozbawienie go prawa do sądu, naruszenie zasady autonomii stron stosunku cywilnoprawnego i związanej z nią zasady swobody umów, a także podstawowej zasady prawa cywilnego dopuszczającej zasądzenie odszkodowania tylko w wypadku powstania szkody. (...)Ad. 2) naruszenie podstawowych zasad postępowania przed sądem polubownym, prowadzące jednocześnie do pozbawienia skarżącego możliwości obrony praw ( art. 1206 § 1 pkt 2 i pkt 4 k.p.c. ) „Pozbawienie obrony swych praw należy rozumieć w sposób ścisły. Strona będzie pozbawiona obrony swych praw, gdy sąd polubowny w ogóle nie wysłuchał jej lub nie zapewnił jej możliwości przedstawienia wyjaśnień i złożenia oświadczeń w odniesieniu do twierdzeń strony przeciwnej. (...)Zgodnie natomiast z art. 1194 § 1 i 2 k.p.c. sąd polubowny rozstrzyga spór według prawa właściwego dla danego stosunku, a gdy strony go do tego wyraźnie upoważniły - według ogólnych zasad prawa lub zasad słuszności.
Czytaj więcej»

III Ca 654/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2023-06-14

Data publikacji: 2024-01-16

trafność 22%

Zarzuciła, że przy ferowaniu wyroku naruszono wskazane w apelacji regulacje prawa procesowego i materialnego w sposób w niej podany. (...)Pozwana w ramach podniesionych w apelacji zarzutów naruszenia prawa procesowego w istocie kwestionuje dokonaną przez Sąd pierwszej instancji ocenę prawną poczynionych ustaleń faktycznych. (...)Był to zatem okres zbyt krótki, żeby realnie umożliwić przewoźnikowi lotniczemu podjęcia działań w celu zapobieżenia(...)Loty te były bowiem ze sobą powiązane, a pozwana (przewoźnik lotniczy ) nie miała wpływu na nałożone wówczas na lotnisku restrykcje i procedury oraz co należy podkreślić przede wszystkim miała obowiązek zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów.
Czytaj więcej»

I C 1270/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-01-04

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 15%

Orzeczenie nieprawomocne

Jako podstawę prawną roszczenia wskazał art. 79 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych . (...)M. C. jest artystą fotografem i wykonuje zdjęcia, które rozpowszechnianie są m.in. na jego stronie internatowej (...) Specjalizuje się w zdjęciach lotniczych i wykonuje je za pomocą motolotni. (...)Zdjęcie lotnicze zostało wykonane zestawem (body z akumulatorem i obiektywem) o wadze 1,5 kg. (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w O. zajmuje się działalnością finansową, a w celu promocji swojej działalności posługuje się witryną internetową (...) . (...)Przede wszystkim twórcy przysługują prawa autorskie, które dzielą się na prawa niemajątkowe i majątkowe.
Czytaj więcej»