Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

II S 370/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-10-15

Data publikacji: 2020-01-28

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

B. C. wniósł skargę na naruszenie jego prawa do rozpoznania bez nieuzasadnionej zwłoki sprawy w postępowaniu sądowym prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Nowej Huty w Krakowie pod sygn. (...)(...)w sprawie, pomimo dysponowania zdjęciami lotniczymi z zasobu geodezyjnego. (...)Po przeprowadzeniu wizji i przesłuchaniu świadków zobowiązano biegłego do sporządzenia opinii w terminie 1,5 miesiąca i polecono zwrócenie się o nadesłanie zdjęć lotniczych przedmiotowej działki. (...)Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dotyczące wykładni art. 6 Konwencji wskazuje, że długotrwała i całkowita bezczynność sądu zwykle oznacza naruszenie art. 6 ust. 1 Konwencji.
Czytaj więcej»

VIII AKa 216/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-05-06

Data publikacji: 2024-08-28

trafność 13%

Zarzut 1 I/ Pełnomocnika Skarbu Państwa – Komendanta P. Straży Granicznej W. - O. pkt 1-3: 1/ obrazy przepisów prawa procesowego tj. art. 552 §(...)czy też zmiany rezerwacji biletu lotniczego, hotelu i przejazdów kolejowych, a(...)(...)Zatem zarzut dotyczy naruszenia prawa materialnego a nie przepisów prawa procesowego. (...)(...)czy też zmiany rezerwacji biletów lotniczych, hotelu i przejazdów kolejowych w łącznej kwocie 4.205,12 zł, a co wpłynęło na zasądzenie całej żądanej kwoty odszkodowania. (...)Jego negatywne odczucia są oczywiste w zestawieniu z dotychczasowym brakiem konfliktów z prawem, ustabilizowanym trybem życia, wyższym wykształceniem i zawodem wykładowcy wyższej uczelni.
Czytaj więcej»

XIV C 506/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2021-05-31

Data publikacji: 2021-07-09

trafność 9%

(...)a następnie przodem uderzył w praw pobocze oraz zaczął koziołkować, zatrzymując się na kołach, w wyniku czego pasażerka pojazdu A. S. doznała obrażeń w postaci złamania kręgu odcinka lędźwiowego kręgosłupa tzw. wybuchowe złamanie kręgosłupa. (...)Po przeprowadzaniu wstępnych badań powódkę przewieziono transportem lotniczym do Szpitala (...) w S. . (...)Zgodnie z art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). (...)Mając powyższe na uwadze, na podstawie przytoczonych przepisów prawa, orzeczono jak w sentencji wyroku. sędzia Jan Sterczała
Czytaj więcej»

I C 638/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-07-13

Data publikacji: 2023-02-23

trafność 14%

(...)lotów) oraz w polskiej ustawie Prawo Lotnicze ”. - „Rezydent – jest osobą znajdującą się w miejscu wyjazdu przez cały sezon i odpowiada za techniczną organizację pobytu, zakwaterowanie, transfery, spotkania informacyjne oraz za pośrednictwo w sprzedaży imprez fakultatywnych. (...)Mogą to być m.in. miejscowi piloci, kierowcy autokarów, kontrahenci, personel linii lotniczych, hoteli i innych organizacji, z których współpracy R. T. korzysta przy organizacji świadczeń turystycznych. (...)Ponadto za czarterowe rejsy lotnicze na trasie W. – (...) , w tym podatki lotniskowe i catering, pozwany zapłacił kontrahentowi łączną kwotę 309.266,26 dolarów USA, 442.838 zł i 19.964 euro. (...)Powodowie złożyli wniosek o odszkodowanie za opóźnione loty na Mauritius oraz z powrotem do Polski do właściwej linii lotniczej i takie odszkodowanie otrzymali.
Czytaj więcej»

I C 578/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-03-28

Data publikacji: 2017-05-22

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)porządku publicznego poprzez pozbawienie go prawa do sądu, naruszenie zasady autonomii stron stosunku cywilnoprawnego i związanej z nią zasady swobody umów, a także podstawowej zasady prawa cywilnego dopuszczającej zasądzenie odszkodowania tylko w wypadku powstania szkody. (...)Ad. 2) naruszenie podstawowych zasad postępowania przed sądem polubownym, prowadzące jednocześnie do pozbawienia skarżącego możliwości obrony praw ( art. 1206 § 1 pkt 2 i pkt 4 k.p.c. ) „Pozbawienie obrony swych praw należy rozumieć w sposób ścisły. Strona będzie pozbawiona obrony swych praw, gdy sąd polubowny w ogóle nie wysłuchał jej lub nie zapewnił jej możliwości przedstawienia wyjaśnień i złożenia oświadczeń w odniesieniu do twierdzeń strony przeciwnej. (...)Zgodnie natomiast z art. 1194 § 1 i 2 k.p.c. sąd polubowny rozstrzyga spór według prawa właściwego dla danego stosunku, a gdy strony go do tego wyraźnie upoważniły - według ogólnych zasad prawa lub zasad słuszności.
Czytaj więcej»

I C 1120/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-10-09

Data publikacji: 2018-01-16

trafność 17%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo ochrony środowiska (t. jedn. (...)Prawo ochrony środowiska, jest terminem zawitym, a nie terminem przedawnienia” . (...)Źródłem roszczenia jest tu zatem wejście w życie prawa miejscowego, które ogranicza prawa właścicielskie w obrębie OOU. I tak, jak prawo własności ma swoją wartość rynkową, tak też jego ograniczenia znajdują odzwierciedlenie w spadku tej rynkowej wartości. (...)(...)ale uwzględniają także rosnący ruch lotniczy czy nawet planowane nowe inwestycje portu lotniczego (np. budowę nowych pasów).
Czytaj więcej»

III AUa 935/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-10-02

Data publikacji: 2016-04-13

trafność 38%

Prawo lotnicze (Dz.U. z 2012 r., poz. 933. z póź. zm.).Funkcjonariusze Straży Granicznej podlegają Ministrowi Spraw Wewnętrznych. (...)Służba ochrony lotniska (SOL) - w rozumieniu art. 2 pkt 21 ww. ustawy Prawo lotnicze - jest natomiast wewnętrzną służbą ochrony lub specjalistyczną uzbrojoną formacją ochronną działającą na podstawie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (D.U. z 2005 r. (...)zaopatrzenia pokładowego i zaopatrzenia portu lotniczego, przepustek, dostępu do stref zastrzeżonych lotniska ( art. 186 b . ust. 5 ustawy Prawo lotnicze ). (...)Wnioskodawca spełnia przesłanki do uzyskania praw do świadczenia.
Czytaj więcej»

I C 1121/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-09-27

Data publikacji: 2018-08-07

trafność 18%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo Ochrony Środowiska (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska, jest terminem zawitym, a nie terminem przedawnienia” . (...)Źródłem roszczenia jest tu zatem wejście w życie prawa miejscowego, które ogranicza prawa właścicielskie w obrębie OOU. I tak, jak prawo własności ma swoją wartość rynkową, tak też jego ograniczenia znajdują odzwierciedlenie w spadku tej rynkowej wartości. (...)(...)ale uwzględniają także rosnący ruch lotniczy czy nawet planowane nowe inwestycje portu lotniczego (np. budowę nowych pasów).
Czytaj więcej»

I C 1118/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-27

Data publikacji: 2016-06-08

trafność 19%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo Ochrony Środowiska (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska, jest terminem zawitym, a nie terminem przedawnienia” . (...)Źródłem roszczenia jest tu zatem wejście w życie prawa miejscowego, które ogranicza prawa właścicielskie w obrębie (...) . (...)(...)ale uwzględniają także rosnący ruch lotniczy czy nawet planowane nowe inwestycje portu lotniczego (np. budowę nowych pasów).
Czytaj więcej»

I C 1136/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-06-06

Data publikacji: 2016-06-01

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Uzasadniając swe żądania powodowie wskazali, że są współwłaścicielami powyższej nieruchomości (małżeńska wspólność ustawowa) oraz prawa związanego – udziału w nieruchomości wspólnej. (...)Jako podstawę prawną swego roszczenia powodowie podali art. 129 ust. 2 w zw. z art. 136 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. (...)Termin ten liczy się od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. (...)Zgodnie z art. 47 ust. 2 tej ustawy, akty prawa miejscowego wydane na podstawie przepisów(...)do czasu wydania nowych aktów prawa miejscowego przez organy przejmujące zadania i kompetencje” (http://www. (...) ).
Czytaj więcej»