Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

XVIII K 15/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-10-04

Data publikacji: 2022-05-30

trafność 2%

Orzeczenie nieprawomocne

Następnie skorzystał z prawa odmowy odpowiedzi na pytania. (...)Odnośnie zleceń płatności, to do niej bezpośrednio B. B. (1) zwracał się jedynie w sprawach zakupu i zapłaty za bilety lotnicze. (...)Za bilety lotnicze. (...)Dodał, że (...) Ltd , czyli podmiot prawa brytyjskiego, kojarzy z (...) .
Czytaj więcej»

V Pa 9/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Legnicy

Data orzeczenia: 2013-02-14

Data publikacji: 2013-03-15

trafność 14%

Stosownie do ustaleń Sądu, powód ukończył Technikum Mechaniczne o kierunku budowa silników spalinowych lotniczych, Wyższą Szkołę (...) w Z. na kierunku wychowanie techniczne oraz studia podyplomowe: Matematyka z Informatyką i Stosowaniem Technik Komputerowych. (...)Nadto wskazano, że zakres pełnomocnictwa obejmuje uprawnienia wynikające z przepisów prawa pracy oraz że ochronie podlegają członkowie Prezydium Komisji Międzyzakładowej (3 osoby). Zgodnie z uchwałą, zakres pełnomocnictwa obejmuje uprawnienia wynikające z przepisów prawa pracy wynikające z ogólnie obowiązujących przepisów prawa pracy. (...)Posiadana przez niego specjalność z zakresu budowy silników spalinowych lotniczych jest u strony pozwanej nieprzydatna, bowiem szkoła kształci w dwóch kierunkach, technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych.
Czytaj więcej»

XVII AmA 73/05

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2007-07-12

Data publikacji: 2015-06-11

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

W ocenie powoda, wymierzając karę Prezes UOKiK działał z oczywistym naruszeniem prawa. (...)Karno-administracyjny charakter sankcji pieniężnych w prawie konkurencji oznacza konieczność stosowania do nich w drodze analogii zasad ogólnych obowiązujących w prawie karnym. (...)Prezes UOKiK nie uwzględnił zasady prawa karnego wyrażającej obowiązek stosowania kary obowiązującej w chwili popełnienia czynu zabronionego. (...)Postępowanie Prezesa UOKiK przeczy powszechnie przyjętej zasadzie jednolitości postępowania, podważa też zasadę państwa prawa, narusza ponadto zasadę zaufania podmiotów do prawa, którego są bezpośrednimi adresatami.
Czytaj więcej»

XVII AmE 5/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-06-07

Data publikacji: 2024-07-30

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Ostatecznie za powyższą konkluzją przemawia również aktualna redakcja art. 56 ust. 1 pkt 3a Prawa energetycznego , nadana ustawą z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 3 lipca 2021 r. (...)Ustawa prawo energetyczne nie zawiera regulacji dotyczących przedawnienia kar administracyjnych. (...)Oznacza to, że na spółkę przejmującą przechodzą nie tylko prawa, ale i obowiązki. (...)(...)na którą składają się wszystkie prawa i obowiązki, i nie ma podstaw by art. 494 § 1 KSH traktować jako unormowanie ograniczone tylko do praw i obowiązków z zakresu prawa prywatnego oraz wyłączenie takich aktów administracyjnych, które przyznawałyby prawa spółce przejmowanej.
Czytaj więcej»

XVII AmE 6/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-01-14

Data publikacji: 2016-06-23

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą zgodnie z określonymi przepisami prawa, w tym warunkami wykonywania działalności gospodarczej. (...)Przedmiotem działalności objętej koncesją, zgodnie z jej pkt 1, stanowić miała działalność gospodarcza w zakresie obrotu paliwami takimi jak: benzyny silnikowe inne niż benzyny lotnicze, oleje napędowe, oleje opałowe, gaz płynny, bez wykorzystania infrastruktury technicznej (k. 1- 3 akt adm.). (...)Punkt 1 koncesji określa przedmiot koncesji i zakres koncesji stosownie do treści art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne . (...)Wobec tego uzasadnionym stało się nałożenie na powoda kary pieniężnej na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 12 ustawy – Prawo energetyczne .
Czytaj więcej»

XVII AmE 7/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-07-23

Data publikacji: 2017-08-07

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Od tego momentu Spółka prowadziła na ww. stacji paliw sprzedaż olejów napędowych i benzyn silnikowych innych niż benzyny lotnicze (k. 1, 27 akt adm.). (...)Warunek 1 określa przedmiot i zakres koncesji stosownie do treści art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne . (...)Przedsiębiorca otrzymał koncesję na obrót benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze i olejami napędowymi przy wykorzystaniu stacji paliw, naczepy cysterny oraz infrastruktury technicznej innych Przedsiębiorców. (...)Sama bowiem odpowiedzialność za naruszenie warunków koncesji na zasadzie art. 56 ust. 1 pkt 12 Prawa energetycznego jest odpowiedzialnością obiektywną.
Czytaj więcej»

XVII AmE 25/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-10-21

Data publikacji: 2016-10-26

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Zaskarżonej Decyzji powód zarzucił: - naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 33 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. (...)Przedsiębiorca podał, iż zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie obrotu następującymi paliwami ciekłymi: benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, olejami napędowymi, olejami opałowymi oraz(...)(...)Otrzymanie koncesji obwarowane jest koniecznością spełnienia warunków określonych w ustawie Prawo energetyczne . (...)Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy Prawo energetyczne , Prezes URE odmawia udzielenia koncesji, gdy wnioskodawca nie spełnia wymaganych przepisami prawa warunków.
Czytaj więcej»

IV K 99/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2017-05-17

Data publikacji: 2017-12-07

trafność 5%

Teza orzeczenia: wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 17.05.2017r. sygn. akt IV K 99/16 został utrzymany w mocy wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 16.11.2017r. sygn. II AKa 412/17
Pamiętać należy, iż świadek na każdym etapie postępowania podkreślał dynamikę zdarzenia a to, co zaobserwował stanowi prawem dozwolone subiektywne rejestrowanie rzeczywistości. (...)Świadek następnie udał się na I piętro, gdzie zauważył leżącego pokrzywdzonego „z rozciętą krwawiącą mocno głową”(k- 459v).Pomocy udzielali mu inni pracownicy a do 10 minut nadjechało pogotowie, które wezwało pogotowie lotnicze. (...)Sąd nie oparł się na zeznaniach K. D. albowiem, jako konkubina oskarżonego skorzystała z przysługującego jej prawa do odmowy składania zeznań (k- 739) M. I. niewiele pamiętał składając zeznania przed sądem . (...)(...)II AKA 5/08, Prok. i Prawo 2008, Nr 9, dodatek orzecznictwo, poz. 23; A. Zoll red.: Kodeks karny, Część szczególna.
Czytaj więcej»

XVII AmE 13/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-06-11

Data publikacji: 2016-11-21

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Spółka jawna oświadczyła, iż posiada wszelkie wymagane prawem koncesje i zezwolenia pozwalające dokonywać sprzedaży paliw z zachowaniem wszelkich wymaganych prawem uwarunkowań. (...)Z uregulowań zawartych w kodeksie cywilnym wynika, iż sprzedaż w zasadzie nie tylko zobowiązuje sprzedawcę do przeniesienia prawa własności na nabywcę, ale też z mocy samej ustawy prawo to przenosi. (...)Ponadto zgodnie z art. 32 ust. 5 ustawy - Prawo energetyczne , uzyskania koncesji, o której mowa w ust. 1 pkt 4 , nie wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu benzyną lotniczą oznaczoną symbolem (...) oraz objętą(...)(...)(...)art. 56 ust. 6a ustawy Prawo energetyczne , gdyż stosownie do treści tego przepisu jest to możliwe, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek.
Czytaj więcej»

XVII AmE 13/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-27

Data publikacji: 2023-06-07

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

W tym stanie rzeczy powód z mocy prawa nie podlegał ograniczeniom w poborze energii elektrycznej. (...)(...)5 lat od dnia naruszenia prawa albo wystąpienia skutków naruszenia prawa. (...)Ustawa prawo energetyczne w chwili wydawania decyzji nie zawierała regulacji dotyczących przedawnienia kar administracyjnych. (...)W dacie powstania (hipotetycznego) obowiązku powoda wynikającego z ustawy prawo energetyczne brak było także w tym akcie prawnym normy szczególnej, która odnosiłaby się do przedawnienia administracyjnych kar nakładanych w oparciu o przepisy ustawy prawo energetyczne .
Czytaj więcej»