Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VII AGa 430/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-01-23

Data publikacji: 2019-11-12

trafność 24%

Prawo budowlane (Dz. (...)Cechy te zostały uwzględnione w analizie dla określenia wpływu lokalizacji w strefie OOU oraz natężenia hałasu lotniczego. (...)Na skutek wejścia tego aktu w życie, doszło do zawężenia granic prawa własności. (...)Zdaniem apelującego ta część opinii biegłej, która dotyczyła hałasu lotniczego powinna zostać pominięta i jako nieprzydatna dla rozstrzygnięcia sprawy.
Czytaj więcej»

XIV C 506/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2021-05-31

Data publikacji: 2021-07-09

trafność 9%

(...)a następnie przodem uderzył w praw pobocze oraz zaczął koziołkować, zatrzymując się na kołach, w wyniku czego pasażerka pojazdu A. S. doznała obrażeń w postaci złamania kręgu odcinka lędźwiowego kręgosłupa tzw. wybuchowe złamanie kręgosłupa. (...)Po przeprowadzaniu wstępnych badań powódkę przewieziono transportem lotniczym do Szpitala (...) w S. . (...)Zgodnie z art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). (...)Mając powyższe na uwadze, na podstawie przytoczonych przepisów prawa, orzeczono jak w sentencji wyroku. sędzia Jan Sterczała
Czytaj więcej»

II Ca 2088/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-02-07

Data publikacji: 2020-01-31

trafność 16%

W. , pow. (...) , wynikającej ze zdjęć lotniczych działki nr (...) w obrębie K. , gm. (...)Apelująca tychże ustaleń nie kwestionowała, składając jedynie zarzuty naruszenia prawa materialnego. (...)Wskazać należy, ze rozgraniczenie dotyczy zasięgu prawa własności i dla zasięgu tych praw irrelewantne są dane z ewidencji gruntów. (...)Nabycie własności przez zasiedzenie następuje z mocy prawa i stanowi fakt prawotwórczy.
Czytaj więcej»

II Ca 1959/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-02-18

Data publikacji: 2014-03-28

trafność 10%

Przy ustaleniu wysokości zadośćuczynienia Sąd Rejonowy odwołał się do faktu powszechnie znanego związanego z katastrofą lotniczą z 10 kwietnia 2010 roku (katastrofą smoleńską). (...)Pomiędzy śmiercią tamtych osób a śmiercią siostry powoda nie ma żadnej różnicy, ponieważ mamy do czynienia ze śmiercią człowieka, a każdy człowiek zgodnie z Konstytucją ma te same prawa i musi być równo traktowany. (...)Wskazała, że Sąd pominął przy tym całkowicie wszelkie przesłanki gradacji zadośćuczynienia i sprowadził kwestie jego przyznania do matematycznego równania nie mającego oparcia w przepisach prawa. (...)Swoboda ta, zwana prawem sędziowskim, nie oznacza dowolności, gdyż przyznanie odpowiedniej sumy tytułem kompensacji krzywdy, jak i jej odmowa, muszą być osadzone w stanie faktycznym sprawy.
Czytaj więcej»

VII AGa 261/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-10-16

Data publikacji: 2020-03-02

trafność 26%

Od tego momentu spółka prowadziła na ww. stacji paliw sprzedaż olejów napędowych i benzyn silnikowych innych niż benzyny lotnicze. (...)W przekonaniu Sądu Okręgowego to, iż koncesja z dnia 17 listopada 2010r. pozwalała na obrót wyłącznie gazem płynnym, nie świadczyło, że obrót olejem napędowym i benzyną silnikową (nie lotniczą) nie stanowił naruszenia jej warunków. (...)Sąd Okręgowy zaznaczył w tym aspekcie, że (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna jest odrębnym podmiotem prawa, niezależnym od każdoczesnego wspólnika, czy(...)spółki jako odrębnego samodzielnego podmiotu prawa, który jest stały. (...)(...)odnoszą się one do naruszenia prawa materialnego t.j. art. 56 ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. - Prawo energetyczne (t.j.
Czytaj więcej»

II Ca 2318/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-04-17

Data publikacji: 2022-12-08

trafność 12%

Nadto zeznania stron i świadków sąd zweryfikował zdjęciami lotniczymi, które zostały wykonane w sekwencji kilkudziesięciu lat. (...)Zasiedzenie jest sposobem nabycia prawa własności przez nieuprawnionego posiadacza przez upływ czasu. (...)Zatem było to już po upływie terminu zasiedzenia, wynikającego z Prawa rzeczowego . (...)Brak jest też oceny zdjęć lotniczych, dołączonych do akt sprawy.
Czytaj więcej»

VII AGa 277/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-09

Data publikacji: 2018-09-17

trafność 9%

Roszczenie formułowane na podstawie art. 129 ust. 2 ustawy prawo ochrony środowiska podlega poważnym ograniczeniom. (...)Nie można mówić o takiej szkodzie wówczas, gdy właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie negatoryjne umożliwiające przywrócenie stanu zgodnego z prawem. (...)W odbiorze potencjalnych nabywców akt prawa miejscowego niweczy perspektywę zmniejszenia się oddziaływania czy nawet utrzymania się immisji na dotychczasowym poziomie. (...)Sąd I instancji nie naruszył również prawa materialnego t.j. art. 129 ust. 1 i 2 ustawy- Prawo ochrony środowiska (dalej jako: „POŚ”) w zw. z art. 361 § 1 k.c.
Czytaj więcej»

VII AGa 721/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-05-24

Data publikacji: 2019-08-27

trafność 20%

A. C. nabyła z kolei to prawo na podstawie umowy o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zawartej ze Spółdzielnią (...) w W. dnia 04/12/2006 r. (...)Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. (...)Jeszcze bardziej istotnym czynnikiem jest tu bowiem samo utworzenie OOU, gdyż w odbiorze potencjalnych nabywców, akt prawa miejscowego o utworzeniu OOU, otwierający, przynajmniej potencjalnie, legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych, wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości. (...)Nie ulega zaś wątpliwości, że znaczny wzrost operacji lotniczych oraz obsługiwanych pasażerów prowadzi do zwiększenia hałasu oraz w rezultacie pogłębia wysokość szkody.
Czytaj więcej»

VII AGa 541/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-03-15

Data publikacji: 2019-05-25

trafność 9%

Teza orzeczenia: Sąd ma obowiązek dopuszczenia dowodu z dalszej opinii jedynie wtedy , gdy zachodzi taka potrzeba, a więc gdy opinia zawiera istotne luki, bo nie odpowiada na postawione tezy dowodowe, jest niejasna.
Na skutek m.in. zmiany w 2009 r. procedur operacji lotniczych na kierunku północno-zachodnim ( M. – U. ) pozwany, jako administrator lotniska O. , został zobowiązany do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego dla (...) im. (...) w W. w zakresie oddziaływania akustycznego. (...)Przepis ten stosuje się przy tym odpowiednio, na podstawie § 143 rozporządzenia, do aktów prawa miejscowego. (...)Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)W tym kontekście przede wszystkim należy wskazać, że biegły sądowy powołał się na Zeszyt Metodyczny Wartość (...) na obszarach oddziaływania hałasu lotniczego, wydany przez (...) Federację Stowarzyszeń (...) w 2013 r.
Czytaj więcej»

VII AGa 696/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-02-10

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 12%

Przepis ten stosuje się przy tym odpowiednio, na podstawie § 143 rozporządzenia, do aktów prawa miejscowego. (...)Wartość prawa własności nieruchomości powodów wg cen aktualnych i położenia w strefie Zł wynosi 631.000 zł. (...)Zaś według danych z tego zakresu publikowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i powszechnie dostępnych ( (...) lotniczego (...) -statystyki-wg-portowlotniczych) wynikały odmienne dane. (...)Wnioskować w tej sytuacji należało, iż roszczenie o spadek wartości na skutek ustanowienia strefy ma podstawę w art. 129 POŚ, zaś pozostałe szkody wywołane działalnością pozwanego związane z ruchem lotniczym (zrzut paliwa, katastrofa lotnicza) znajdują uzasadnienie w art. 435 k.c.
Czytaj więcej»