Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I ACa 103/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2015-05-28

Data publikacji: 2016-01-20

trafność 6%

Istotność:

(...)2014 roku dokonał rezerwacji biletu lotniczego na dzień 9 października 2014 roku i rezerwacji biletu powrotnego na dzień 12 grudnia 2014 roku i wniósł o odroczenie rozprawy. (...)Trzeba podkreślić, że to czy danej osobie przysługuje prawo własności, zależy od skuteczności zdarzenia prawnego, przenoszącego na tę osobę to prawo. (...)W aspekcie wykładni przepisu art. 379 pkt 5 k.p.c. wskazuje się, że pozbawienie strony możności obrony swych praw godzi w naczelną zasadę postępowania(...)którego wszyscy są równi wobec prawa oraz mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. (...)Chodzi zatem o rzeczywistą niemożność obrony swych praw przez stronę na skutek naruszenia przepisów procesowych.
Czytaj więcej»

I ACa 29/17

wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-12-18

Data publikacji: 2018-07-26

trafność 15%

Istotność:

Przy wycenie nieruchomości nie uwzględniono uciążliwości wynikających z funkcjonowania lotniska, bowiem w dacie wyceny port lotniczy nie istniał. (...)rolne, objęta będzie izolinią hałasu lotniczego 60dB. Podczas realizacji projektu budowy lotniska ujawniono, że na terenie przeznaczonym pod budowę portu lotniczego znajdują się złoża kopalin, co jednak nie ma istotnego wpływu na cenę gruntu. (...)(...)że porównywane nieruchomości muszą być prawie w całości identyczne, co skutkowało(...)(...)(...)niespełniający ram określonych przez zasady prawa procesowego i reguły logicznego rozumowania,(...)
Czytaj więcej»

II Ca 537/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-11-16

Data publikacji: 2018-01-23

trafność 10%

Istotność:

Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego z Lotniczego Pogotowia (...) w L. przewiózł poszkodowaną do Wojewódzkiego Szpitala (...) Zakładu Opieki Zdrowotnej w L. . (...)Tym samym naruszenia prawa materialnego można byłoby co najwyżej upatrywać w nieprawidłowym zastosowaniu art. 445 § 1 k.c. polegającym na ustaleniu odpowiedniej sumy zadośćuczynienia na rażąco zawyżonym poziomie. (...)Skarżący nie sformułował zarzutów naruszenia przepisów prawa procesowego w zakresie rozstrzygnięć o kosztach procesu i o nieuiszczonych kosztach sądowych. Sąd Odwoławczy z urzędu uwzględnia zaś tylko naruszenie prawa materialnego oraz nieważność postępowania (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2008 roku, sygn.
Czytaj więcej»

I ACa 736/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2020-06-22

Data publikacji: 2020-09-18

trafność 10%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2001 Nr 62 poz. 627). (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska (tj. (...)Uchwała stanowi prawo miejscowe, które wywołuje skutki w mieniu osób dotkniętych oddziaływaniem tego prawa.
Czytaj więcej»

II Ca 653/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-01-26

Data publikacji: 2017-05-15

trafność 15%

Istotność:

Bilety lotnicze zarezerwowano dla N. T. i A. T. . (...)Przez naruszenie przepisów prawa krajowego należy przy tym rozumieć zarówno normy prawa wspólnotowego (rozporządzenia Rady czy Komisji), ale także naruszenia prawa krajowego, jeżeli w tych aktach(...)dofinansowania ustalanych przez organy stanowienia prawa w danym państwie członkowskim, czy(...)(...)Doszło więc do naruszenia przepisu prawa wspólnotowego, znajdującego uszczegółowienie w przepisach prawa krajowego. (...)Chronologia organizacji obu wyjazdów na targi wskazuje, że to te osoby dokonywały wyboru noclegów, a w przypadku targó w Chinach – także biletów lotniczych.
Czytaj więcej»

I ACa 445/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2015-09-29

Data publikacji: 2015-10-28

trafność 9%

Istotność:

Apelacja powoda podnosi zarzut naruszenia prawa procesowego w postaci art. 213 § 1 k.p.c. (...)Nawet bowiem gdyby Sąd Okręgowy uwzględnił rzeczywiście powszechnie znany fakt, że osobom bliskim ofiar katastrof lotniczych w M. i w S.(...)Truizmem jest stwierdzenie, że sprawę rozstrzyga sąd orzekający biorąc po uwagę dowody, wynikające z nich fakty i stosując do nich przepisy prawa. (...)Odwołanie się do konstytucyjnych reguł równości wobec prawa jest całkowicie nieadekwatne do przedmiotu sprawy.
Czytaj więcej»

I ACa 393/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-12-21

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 6%

Istotność:

Tym samym szkoda musi być zwyczajnym następstwem niezgodnego z prawem działania czy zaniechania. (...)Za zachowanie bezprawne komornika czyli niezgodne z prawem należy rozumieć takie, które jest sprzeczne z powszechnie obowiązującymi źródłami prawa. (...)W tym miejscu należy odnieść się bowiem do ogólnych przepisów prawa pracy. (...)Nie mogło to jednak doprowadzić do zmiany zaskarżonego wyroku, który odpowiada prawu.
Czytaj więcej»

I ACa 395/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2017-10-12

Data publikacji: 2018-03-28

trafność 13%

Istotność:

(...)wojennymi, lotniskami, prowadzenie ośrodka szkolenia lotniczego i modelarskiego, lądowiska dla samolotów turystycznych i rekreacyjnych również na wodzie oraz bazy informacyjnej dla potrzeb sportu lotniczego i innych baz danych. (...)Zatem pozwana nie ma prawa powoływać się względem właściciela na prawo do korzystania z nieruchomości wynikające z umowy użyczenia. (...)Naruszenie tego prawa skutkuje bowiem nieważnością postępowania. (...)Ograniczonych praw rzeczowych (a więc zupełnie innych praw, niż objęte sporem) dotyczą też przywoływane w apelacji judykaty.
Czytaj więcej»

I ACa 288/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2016-09-01

Data publikacji: 2016-11-08

trafność 13%

Istotność:

(...)jej nieruchomości wynikające z ustawowego prawa zastawu, niemniej nie ustalił, które konkretnie z wymienionych w pozwie rzeczy pozwana zatrzymała realizując to prawo. (...)Z ustaleń Sądu Okręgowego można próbować jedynie wywieźć, iż pozwana nie objęła prawem zastawu kosiarki T. 6000, komody dębowej i cegieł budowlanych, jako że zakwestionowała status właścicielski powoda w stosunku do tych rzeczy. (...)Ustalenie, które z rzeczy powoda objęte są prawem zastawu jest niezbędne dla określenia(...)(...)(...)powoda, które zatrzymała realizując ustawowe prawo zastawu oraz, by ocenił dopuszczalność objęcia tych rzeczy prawem zastawu, a następnie przez pryzmat tychże ustaleń ocenił zasadność roszczenia o wydanie każdej z rzeczy wymienionej w pozwie.
Czytaj więcej»

I ACa 996/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2019-04-12

Data publikacji: 2019-06-10

trafność 4%

Istotność:

Powodowi przyznano prawo do renty w wysokości 1.106 zł miesięcznie (obecnie 1.179,16 zł netto). (...)Miejsce zdarzenia usytuowane było na prostym odcinku jezdni pomiędzy łukami, tuż za łukiem drogi w lewo i przed łukiem w prawo. (...)Powód, podejmując akcję obroną w postaci omijania gałęzi na drodze, miał prawo sądzić, że jezdnia jest w należytym stanie technicznym. (...)W dniu wypadku powód, jadąc rowerem bez założonego kasku ochronnego, postępował zgodnie z obowiązującym w tym zakresie prawem.
Czytaj więcej»