Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

I C 656/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Data orzeczenia: 2024-02-26

Data publikacji: 2024-06-18

trafność 50%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Rezerwacja przez portal internetowy a lot łączony.
Jednakże Rozporządzenie nr 261/2004 nie uzależnia prawa obsługującego przewoźnika lotniczego do dochodzenia odszkodowania od istnienia umowy wiążącej go z pośrednikiem, do którego pasażer lotniczy zwrócił się w celu zarezerwowania(...)(...)Przypomnieć należy przy tym, że zgodnie z art. 13 rozporządzenia nr 261/2004 obsługujący przewoźnik lotniczy, który wykonywał loty składające się na dany lot łączony, może dochodzić odszkodowania od organizatora wycieczek lub innej osoby, z którą zawarł umowę, zgodnie z właściwym prawem krajowym. (...)Pozwany podniósł, że do odwołania lotu doszło z powodu strajku kontrolerów lotniczych we F. . (...)Z art. 1 rozporządzenia wynika, że przyznaje ono pasażerom jedynie prawa minimalne, co oznacza, iż nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu innych roszczeń niż w nim przewidziane.
Czytaj więcej»

VIII U 341/18

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-11-13

Data publikacji: 2019-01-22

trafność 10%

Istotność:

Zaskarżonej decyzji odwołujący się zarzucił naruszenie prawa materialnego, a w szczególności niezgodność wydanej decyzji z art. 15 ust. 2 pkt 2c , wynikającego z art. 15a ustawy z dnia 10 grudnia 1993 roku o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. (...)Zdaniem Sądu przedmiotowe rozporządzenie w sposób nieuprawniony - przekraczający uprawnienia ustawodawcze - ogranicza zagwarantowane przez ustawę prawo żołnierzy do uzyskania procentowego zwiększenia świadczenia. (...)Z przedłożonych do akt sprawy dokumentów w postaci rozkazów dziennych wynika, że w okresie 2006 - 2012 T. K. przepracował nie mniej niż 12 dni w danym roku kalendarzowym i nabył prawo do wzrostu emerytury wojskowej o 1 % podstawy wymiaru. (...)Nadto dowódca wskazał, że wnioskodawca nabył prawo do wzrostu emerytury wojskowej o 1 % podstawy wymiaru.
Czytaj więcej»

XIII GC 1704/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-11-28

Data publikacji: 2020-02-13

trafność 13%

Istotność:

Teza orzeczenia: Brak zainteresowania sprawami spółki nie jest okolicznością wyłączającą odpowiedzialność członka zarządu - art. 299 par. 2 k.s.h. ustanowiony jest w celu ochrony wierzycieli
Wskazać także należy na podstawie załączonych przez pozwaną biletów lotniczych, iż pobyt pozwanej poza granicami kraju (w A. ) nie był stały, bowiem były okresy w których pozwana przebywała w Polsce, a zatem miała możliwość osobistej kontroli nad działalnością spółki. Zauważyć również należy, że bilety lotnicze były rozliczane przez spółkę oraz jak zeznała pozwana przebywając w A. pracowała na rzecz spółki zatem pobyt pozwanej był związany z działalnością spółki. (...)Choć koszty procesu stanowią jeden z nieodłącznych elementów postępowania cywilnego ( art. 98 i nast. ), to niewątpliwie należą do dziedziny prawa publicznego i są normowane w kodeksie postępowania cywilnego - akcie prawa publicznego - w sposób samodzielny, autonomiczny i wyczerpujący. Prawo procesowe (publiczne) określa więc źródło i czas powstania żądania zwrotu kosztów procesu.
Czytaj więcej»

XIII Ga 1278/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-04-30

Data publikacji: 2021-05-05

trafność 16%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za niewłaściwą organizację procesu naprawczego w tym za wadliwe planowanie i organizację części zamiennych do naprawy.
W zakresie zarzutów odnośnie prawa procesowego mające istotny wpływ na(...)(...)Odnośnie zaś prawa materialnego, apelujący naprowadził na naruszenie:(...)(...)W konsekwencji, należało przewidzieć, że części niedostępne w magazynie centralnym są sprowadzane transportem lotniczym z J. raz w tygodniu. (...)Prawidłowo zaplanowana naprawa powinna rozpocząć się w dzień po nadejściu części zamiennych sprowadzonych drogą lotniczą.
Czytaj więcej»

I C 2401/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-11-19

Data publikacji: 2016-02-12

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)których to odwołanie dotyczy, mają prawo do odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego zgodnie z art. 7 rozporządzenia, chyba że: jest spełniona jedna z trzech przesłanek egzoneracyjnych wskazanych w podpunktach i, ii oraz iii. (...)Jak wynika z materiału zgromadzonego w sprawie rejs (...) został odwołany z powodu strajku pilotów przewoźnika lotniczego L. . (...)Strajk pracowników przewoźnika stanowi w stosunku do danego przewoźnika lotniczego – pracodawcy zdarzenie o charakterze zewnętrznym, na które przewoźnik lotniczy – pracodawca nie miał wpływu i któremu nie mógł zapobiec. (...)(...)rygorystyczne wymogi przewidziane szczególnymi przepisami prawa w zakresie bezpieczeństwa lotów.
Czytaj więcej»

III K 131/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2014-10-23

Data publikacji: 2023-11-14

trafność 4%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Na miejsce katastrofy przybyły służby ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja udzielając pomocy poszkodowanym pasażerom. (...)W postępowaniu sądowym oskarżony skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień i potwierdził wyjaśnienia złożone w śledztwie. (...)Tymczasem T. G. nie skontaktował się z dyżurnym ruchu i przejechał przy prawie maksymalnej prędkości semafor (...) , a hamowanie rozpoczął dopiero po dojechaniu do rozjazdu i zauważeniu ustawioną zmianę toru jazdy. (...)Z mocy prawa, na podstawie art. 63 § 1 kk , na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności zaliczono oskarżonemu okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie od dnia 12.08.2011r. do dnia 31.08.2011r.
Czytaj więcej»

IV P 244/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2018-05-23

Data publikacji: 2018-07-05

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: ustalenie istnienia stosunku pracy
(...)tą działalność, co potwierdzają bilety lotnicze , zdjęcia i co w końcu przyznał także powód . (...)Prawo cywilne zna bowiem sytuację nakładania kar pieniężnych na dłużnika niewywiązujacego się z zobowiązania. (...)Z. Kubot, Kierownictwo zlecającego jako pojęcie prawne [w:] Z zagadnień współczesnego prawa pracy – Księga jubileuszowa Profesora Henryka Lewandowskiego, pod red. (...)Osoba, która stara się nadużyć służące jej prawo do sądu, winna ponieść wszelkie związane z tym negatywne konsekwencje, łącznie ze skutkami finansowymi.
Czytaj więcej»

III AUa 318/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2019-06-19

Data publikacji: 2022-03-08

trafność 35%

Istotność:

Sąd, któremu sprawa została przekazana, związany jest wykładnią prawa dokonaną w sprawie przez Sąd Najwyższy. Oznacza to, iż Sąd drugiej instancji, rozpoznając ponownie sprawę, nie może interpretować ani przepisów prawa procesowego, ani przepisów prawa materialnego odmiennie niż to wynika z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego. (...)Mało tego praca pilota/ członka personelu lotniczego, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. Prawo lotnicze (Dz.
Czytaj więcej»

II Ca 950/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2020-01-29

Data publikacji: 2020-10-27

trafność 8%

Istotność:

(...)szczególności takich dokumentów jak bilety lotnicze, wizowe lub chociażby wpisy w paszporcie. (...)Zarzut naruszenia prawa materialnego ma rację bytu wówczas, gdy sąd dokonał prawidłowych ustaleń faktycznych, a tylko nie zastosował odpowiednich przepisów prawa materialnego, niewłaściwie je zastosował lub też dokonał błędnej ich wykładni. W takich wypadkach naruszenie prawa materialnego ma charakter pierwotny i może stanowić podstawę zarzutu apelacyjnego. Jeżeli natomiast sąd pierwszej instancji dokona nieprawidłowych ustaleń faktycznych i stosownie do tych ustaleń zastosuje lub nie określone przepisy prawa materialnego, to naruszenie prawa materialnego ma charakter wtórny, gdyż jest pochodną nieprawidłowych ustaleń faktycznych.
Czytaj więcej»

III AUa 16/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-03-27

Data publikacji: 2024-03-22

trafność 6%

Istotność:

Decyzją z 9 czerwca 2006 roku. organ ustalił prawo do policyjnej renty inwalidzkiej od 24 lutego 2006. (...)Służba na rzecz tzw. totalitarnego państwa to prawie 8 lat. (...)Ubezpieczony pełnił służbę w Straży Granicznej do 24.02.2005 roku, czyli przez prawie 15 lat, kiedy to przeszedł na emeryturę i nabył prawo do policyjnej renty inwalidzkiej. (...)(...)sprawy wynika, że ubezpieczony przez prawie 15 lat kalendarzowych służył wolnej Polsce i ma prawo do wypracowanej przez siebie emerytury(...)Konstytucji , jak też ma prawo majątkowe w postaci realizowanej emerytury,(...)jakim nie narusza istoty tego prawa, art. 64 ust.1 i 3 Konstytucji .
Czytaj więcej»