Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

I ACa 911/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-02-23

Data publikacji: 2017-06-09

trafność 12%

Istotność:

Chybione są podniesione w apelacji zarzuty naruszenia przepisów prawa procesowego. (...)Zresztą projekt dostarczony przez podwykonawcę pozwanego został załączony do odpowiedzi na pozew i powód nie zgłosił żadnych uwag co do naruszenia jego praw w tym względzie. (...)Słusznie wskazuje pozwany, że skorzystanie z praw powoda do konkretnego projektu przez innego podwykonawcę może uzasadniać ewentualne roszczenia powoda w stosunku do tego podwykonawcy. (...)M.Krajewski [w:] System Prawa Prywatnego, Prawo zobowiązań – część ogólna, t.5, Warszawa 2012, t.5, s. 717).
Czytaj więcej»

III U 412/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu

Data orzeczenia: 2017-10-12

Data publikacji: 2017-11-22

trafność 20%

Istotność:

W odwołaniu ubezpieczony domagał się zmiany zaskarżonej decyzji i przyznania mu prawa do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych oraz zasądzenia kosztów postępowania. Ubezpieczony podniósł, że w Wytwórni (...) od dnia 1 sierpnia 1974 r. powierzono mu obowiązku ślusarskie przy użyciu narzędzi wibracyjnych i przez cały okres pracy ww. zakładzie, wykonywał te same czynności przy kształtowaniu detalu lotniczego na oprawkach przy użyciu urządzeń wibracyjnych. (...)Następnie od 1 sierpnia 1974 r. dostał angaż na stanowisko ślusarz – blacharz lotniczy. (...)Świadectwo pracy samo przez się nie tworzy zatem praw podmiotowych ani ich nie pozbawia.
Czytaj więcej»

I ACa 878/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2024-01-15

Data publikacji: 2024-08-07

trafność 20%

Istotność:

Prawo budowlane i przepisami wykonawczymi. (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska (tj. (...)Uchwała stanowi prawo miejscowe, które wywołuje skutki w mieniu osób dotkniętych oddziaływaniem tego prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 942/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2014-01-17

Data publikacji: 2014-02-25

trafność 7%

Istotność:

Powódka jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. (...)Powódka w chwili śmierci męża była osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku, zmuszona była przez kilka miesięcy do korzystania z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz zaciągania pożyczki u rodziny i znajomych. (...)Na wysokość należnego powodom świadczenia nie mogły mieć wpływu kwoty zadośćuczynienia przyznane osobom bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, Mirosławcu czy też żołnierzy poległych na misjach w Afganistanie i Iraku do których to przypadków odwołują się powodowie. Zauważyć należy, że podmiotem zobowiązanym do ich wypłaty był Skarb Państwa, a w sprawie niniejszej spółka prawa handlowego, działająca w warunkach wolnorynkowych, ofiary wypadku, w trakcie lotu i pobytu na misjach wojskowych pozostawały zaś w służbie Państwu.
Czytaj więcej»

VII U 633/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2016-05-09

Data publikacji: 2016-05-31

trafność 9%

Istotność:

(...)w związku z zamiarem uzyskania prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego(...)decyzji w całości poprzez orzeczenie prawa do ubezpieczenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego od dnia 1 października 2014 roku. (...)(...)i poczty elektronicznej, sprzedażą biletów lotniczych i autokarowych, ubezpieczenie turystycznych, wprowadzaniem danych do systemu informatycznego który wykorzystywał płatnik składek, utrzymaniem kontaktów z organizatorami wycieczek oraz wytwarzaniem dokumentów i ich archiwizacją. (...)Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem pozorność umowy wzajemnej w rozumieniu art. 83 § 1 k.c. występuje wówczas, gdy strony umowy składając oświadczenia woli nie zamierzają osiągnąć skutków, jakie prawo wiąże z wykonywaniem tej umowy.
Czytaj więcej»

I ACa 568/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-07-21

Data publikacji: 2015-12-07

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: Fakt udzielenia pełnomocnictwa procesowego sam w sobie nie daje podstawy do wniosku zawarcia przez mocodawcę udzielającego pełnomocnictwa umowy zlecenia. Dla tego ostatniego istotne jest zbadanie przyczyn (causy) podjęcia w tym względzie czynności prawnej.
W końcu strona pozwana wskazała, że powód nie ma racji twierdząc, że spółki z o.o. nie mają prawa do udzielania pomocy prawnej w zakresie także zastępstwa procesowego. (...)Wynagrodzenie spółki (...) zależało od wygrania danej sprawy, więc logiczne i oczywiste jest, że spółka (...) zastrzegła sobie prawo do wskazania osoby pełnomocnika procesowego. (...)W reasumpcji swojego wywodu Sąd I instancji zaznaczył, że fakt przeświadczenia strony pozwanej o prawie prawo do świadczenia pomocy prawnej w(...)(...)Strona pozwana miała pełne prawo zaufać wyborowi spółki (...) , ale w momencie, gdy umocowała powoda do reprezentowania jej w procesie, a powód wniósł pozew to pomiędzy stronami procesu nawiązał się stosunek prawny zlecenia, w którym prawa i obowiązki stron są jasno określone.
Czytaj więcej»

I AGa 411/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2019-05-31

Data publikacji: 2020-07-10

trafność 10%

Istotność:

Zgodnie z pkt. 5.8 umowa podlegała wyłącznie prawu polskiemu z wyłączeniem międzynarodowego prawa prywatnego ( (...) ). (...)Koszty podróży delegacji S. 04 na mecz, w tym przelot wyczarterowanym samolotem wraz z podatkiem lotniczym oraz koszt pobytu zawodników wyniósł 30.347,44 euro. (...)W ocenie Sądu Okręgowego, strony zawarły umowę należącą do kategorii umów nienazwanych tzn. nieregulowaną ściśle przepisami prawa a prawo jej zawarcia wynika z zasady swobody umów zgodnie z art. 353 1 k.c. (...)Przyjęcie bowiem przez stronę postępowania sądowego właściwej z jej punktu widzenia linii obrony swoich praw zależy wyłącznie od jej decyzji.
Czytaj więcej»

I ACa 1368/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-12-18

Data publikacji: 2016-02-12

trafność 10%

Istotność:

We wcześniejszym testamencie z dnia 21 kwietnia 2010 r. spadkodawca pozbawił prawa do zachowku swoją córkę I. H. podając, że otrzymała ona już należną kwotę udokumentowaną aktem notarialnym nr (...) i do sprawy (...) Spadkodawca był dwukrotnie żonaty. (...)Koszt biletów lotniczych wynosił 2.000 dolarów. (...)Po drugie, Sąd odwoławczy wiążą zarzuty dotyczące naruszenia prawa procesowego (tak m.in. uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2008 r., III CZP 49/07, OSNC z 2008 r., z.6, poz.55). (...)Podobnie, wnioski dowodowe powódki nie były ukierunkowane na wykazanie, że w chwili śmierci w majątku spadkodawcy pozostawały jakieś wartościowe prawa i przedmioty.
Czytaj więcej»

I ACa 935/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2018-03-08

Data publikacji: 2018-05-17

trafność 12%

Istotność:

Teza orzeczenia: Katastrofa Smoleńska a wielkość zadośćuczynienia winnym sprawcom dochodzonego zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej.
W tym zakresie Sąd Okręgowy odwołał się do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 26/16, w której zanegowano prawo do żądania tak wyliczonych kosztów(...)(...)Gdyby przepisy prawa dosłownie nakazywały równe traktowanie wszystkich poszkodowanych śmiercią bliskiego, wystarczające byłoby tabelaryczne ustalenie kwot zadośćuczynienia i angażowanie wymiaru sprawiedliwości w tego rodzaju sprawy byłoby zbędne. (...)Było to zdarzenie nie tylko w rozumieniu prawa cywilnego, ale także o charakterze politycznym, a to w związku z zarzutami opozycji, że Państwo nie potrafiło zabezpieczyć tak znakomitym jego przedstawicielom. (...)które zginęły w tej katastrofie lotniczej.
Czytaj więcej»

I ACa 977/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2016-01-27

Data publikacji: 2016-02-29

trafność 16%

Istotność:

Jak już podano wyżej ta ostatnia decyzja została w 2009 roku uznana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wydaną z naruszeniem prawa a jednocześnie odmówiono stwierdzenie jej nieważności ze względu na nieodwracalne skutki prawne. (...)Z fotografii lotniczej wykonanej w 1956 roku, że na ternie zaznaczonym jako były obszar nieruchomości M. M. znajdował się w tym czasie jeden budynek mieszkalny, część nieruchomości była zadrzewiona a cześć wygląda jak łąką lub użytek rolny. (dowód: fotografia lotnicza z 1956 r. k. 429). (...)Ich treść nie daje podstaw do ustalenia, że parcele, które utraciła matka powódki w 1945 roku, co ostatecznie zostało zatwierdzone sprzeczną prawem decyzją administracyjną z 6 grudnia 1956 roku, miały charakter działek budowlanych. (...)O tym, iż w 1956 roku grunt w taki sposób był wykorzystywany świadczy fotografia lotnicza przedmiotowej nieruchomości wykonana w tym czasie oraz brak jakichkolwiek dokumentów dotyczących zabudowy nieruchomości przed 1957 rokiem.
Czytaj więcej»