Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XVII AmE 46/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-31

Data publikacji: 2023-08-26

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)okoliczności wyłączające odpowiedzialność za naruszenie prawa i w konsekwencji naruszenie, -(...)tj. niedostrzeżenie, że do naruszenia prawa doszło wskutek działania siły wyższej, tj. bardzo złej sytuacji, w której na chwilę obecną znajduje się spółka. Wskazując na powyższe wniósł o: - uchylenie zaskarżonej decyzji w całości, - ewentualnie o zmianę zaskarżonej decyzji poprzez odstąpienia od wymierzenia spółce kary, - zasądzenie na rzecz powoda kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych. (...)Zgodnie z powołanym przepisem, organ administracji publicznej, w drodze decyzji, odstępuje od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej i poprzestaje na pouczeniu, jeżeli waga naruszenia prawa jest znikoma, a strona zaprzestała naruszania prawa. Skoro powód nie złożył przedmiotowego sprawozdania, nie spełnił przesłanki w postaci zaprzestania naruszania prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 47/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-01-25

Data publikacji: 2022-06-13

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: oddala odwołanie
U. 2019 r. poz. 1460 ze zm.), w związku z art. 30, art. 56 ust. 2, art. 56 ust. 1 pkt 3a i art. 56, art. 11 i art. lid ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. (...)Niemniej jednak Prezes URE częściowo uwzględnił odwołanie w ramach samokontroli i zmniejszył wymierzoną powodowi karę przyjmując, że miał on prawo zakładać, że moc bezpieczna przy(...)(...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 48/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-11-15

Data publikacji: 2023-02-14

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.) w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne , po przeprowadzeniu wszczętego z urzędu w dniu 7 grudnia 2018 r., na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 3a ustawy - Prawo energetyczne , postępowania administracyjnego w(...)(...)(...)ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne ; 2 Błędne zastosowanie art. 56 ust. 1 pkt 3a ustawy Prawo energetyczne i w rezultacie niezasadne(...)ust. 1 pkt 3a ustawy Prawo energetyczne . (...)Uprawnienia określone w art. 11 c ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne i art. 11d ust. 3 tej ustawy nie są, zdaniem Sądu, tym samym uprawnieniem. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 49/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-03-10

Data publikacji: 2021-12-13

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z § 4 ust. 6 umowy, w przypadku wprowadzenia, na mocy przepisów Prawa energetycznego i aktów wykonawczych do Prawa energetycznego , ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii. (...)Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjnokarnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883). (...)(...)przy egzekwowaniu obowiązku, kształtowanego normą prawa administracyjnego materialnego, za którego naruszenie(...)charakterze restrykcyjnym ukształtowane w dziedzinie prawa karnego, zwłaszcza zasada prymatu wykładni(...)
Czytaj więcej»

XVII AmE 49/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-01-30

Data publikacji: 2024-07-02

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)benzynami silnikowymi innymi niż benzyny lotnicze, olejami napędowymi, paliwami lotniczymi, estrami stanowiącymi samoistne paliwo ciekle(...)(...)Zgodnie zaś z art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. (...)Jak wskazywał w uzasadnieniu odwołania, Spółka nie miała wpływu na działania organów administracji skarbowej, a także organów ścigania, które zabezpieczyły dokumenty niezbędne do potwierdzenia iż Spółka działa zgodnie z prawem. (...)Podobną rolę spełnia art. 189e k.p.a. wyłączający możliwość nałożenia kary pieniężnej w przypadku gdy do naruszenia prawa doszło wskutek działania siły wyższej.
Czytaj więcej»

XVII AmE 64/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-09

Data publikacji: 2016-04-25

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

W myśl art. 56 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo energetyczne (Dz. (...)(...)obrotu gazem płynnym oraz benzyną lotniczą, obowiązany jest posiadać stosowną koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. (...)Przedstawienie przez stronę dowodu w celu wykazania określonych twierdzeń o faktach, z których wywodzi ona korzystne dla siebie skutki, nie jest jej prawem czy obowiązkiem procesowym, lecz ciężarem procesowym, wynikającym i zagwarantowanym przepisami prawa, przede wszystkim w jej własnym interesie. (...)Co do zasady jest to bowiem odpowiedzialność obiektywna, która wynika z faktu samego naruszenia norm Praw energetycznego.
Czytaj więcej»

XVII AmE 64/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-26

Data publikacji: 2018-01-18

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Zdaniem powoda przepisy Prawa energetycznego nie przyznają Prezesowi URE uprawnienia do ograniczenia obszaru wykonywania działalności koncesjonowanej w taki sposób, jak zostało to sformułowane w przepisach prawa górniczego i prawa lotniczego . (...)W opinii powoda stosowana przez Prezesa URE interpretacja prowadziłaby do naruszenia przez przedsiębiorstwo energetyczne przepisów prawa i nie mieści się w granicach reguł obowiązujących w demokratycznym państwie prawa. (...)Podkreślił, że przepisy ustawy Prawo energetyczne mają charakter lex specialis w stosunku do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej . Zdaniem pozwanego argumenty powoda dotyczące obowiązku określenia w koncesji obszaru wykonywanej działalności, oparte na przepisach ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy Prawo lotnicze nie powinny mieć zastosowanie dla(...)
Czytaj więcej»

XVII AmE 63/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-08-13

Data publikacji: 2018-10-22

trafność 14%

Orzeczenie nieprawomocne

Wymierzając karę pieniężną posłużono się zasadą tempus regit actum, zgodnie z którą moment zaistnienia zdarzenia wyznacza jako prawo właściwe, prawo obowiązujące w dniu jego realnego wystąpienia. (...)Zgodnie z zasadami wykładni przepisów prawa pierwszy rodzaj wykładni jaki winien zostać dokonany w danym przypadku to wykładnia językowa, czyli literalna. (...)Skoro bowiem ustawodawca nie wypowiedział się wprost w przepisach przejściowych ustawy nowelizującej na temat skutków wejścia w życie jej regulacji, to milczenie ustawodawcy w tym względzie oznacza przyjęcie założenia bezpośredniego stosowania nowego prawa. (...)Zważyć ponadto należało, że zasada państwa prawnego wyrażona w art. 2 Konstytucji RP wymaga stanowienia prawa w taki sposób aby wynikający(...)
Czytaj więcej»

XVII AmE 64/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-07-27

Data publikacji: 2021-11-10

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

W świetle powyższego należało uznać, że naruszenie ograniczenia wprowadzonego art. 11 c ust. 2 pkt 2 ustawy - Prawo energetyczne nie jest równoznaczne z naruszeniem ograniczenia wprowadzonego na podstawie art. 11d ust. 3 tej ustawy. (...)Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjno-karnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883). (...)(...)przy egzekwowaniu obowiązku, kształtowanego normą prawa administracyjnego materialnego, za którego naruszenie(...)charakterze restrykcyjnym ukształtowane w dziedzinie prawa karnego, zwłaszcza zasada prymatu wykładni(...)
Czytaj więcej»

XVII AmE 66/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-06-15

Data publikacji: 2016-11-21

trafność 15%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód w odwołaniu zarzucił zaskarżonej decyzji rażące naruszenie norm: - art. 33 ust. 1 pkt. 2 ustawy prawo energetyczne poprzez jego niewłaściwą interpretację,(...)działalności z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności z(...)(...)(...)benzyny silnikowej inne niż benzyny lotnicze oraz gazu płynnego. (...)(...)ust. 1 pkt 4 ustawy prawo energetyczne wykonywanie działalności w zakresie obrotu paliwami ciekłymi wymaga uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji, którą w myśl przepisu art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy prawo energetyczne , Prezes URE udziela(...)(...)Analizując niniejszą sprawę Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że na podstawie zebranych informacji dotyczących przedsiębiorcy Prezes URE miał prawo uznać, że nie daje on rękojmi prawidłowego wykonywania działalności koncesjonowanej.
Czytaj więcej»