Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

II Ca 929/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-03-17

Data publikacji: 2015-05-30

trafność 13%

B. na prawach wspólności ustawowej, zaś drugi (na piętrze) nabyli na własność na prawach wspólności ustawowej S. i K. małż. (...)G. na prawach wspólności ustawowej. (...)Dodatkowo podstawą ustaleń były zdjęcia lotnicze przedmiotowego terenu zgromadzone w (...) Ośrodku (...) w W. , a więc także mające charakter urzędowy. (...)Prawo wieczystego użytkowania podlega takiej samej ochronie jak prawo własności.
Czytaj więcej»

II Ca 1765/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-10-27

Data publikacji: 2018-08-08

trafność 54%

Strajk pracowników przewoźnika, o ile jego celem nie jest wymuszenie na przewoźniku spełnia podstawowych praw pracowniczych, a tylko uzyskanie dodatkowych(...)normalnego wykonywania działalności danego przewoźnika lotniczego i przewoźnik nie jest w stanie skutecznie nad nim panować. Celem prawa koalicji, rozpoznawanego również na gruncie prawa Unii Europejskiej (art. 28 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej), jest reprezentacja i obrona praw i interesów nie tylko pracowniczych ale również pracodawczych. (...)W takim bowiem wypadku zagwarantowana prawem obrona praw i interesów także prawodawcy w sporze z pracownikami byłaby iluzoryczna i stawiała przewoźnika lotniczego na z góry przegranej pozycji w sporze z pracownikami. (...)Z drugiej strony przewoźnik lotniczy nie ma instrumentów, aby zakazać pracownikom korzystania w sposób prawnie dozwolony z przysługującego im prawa do koalicji, które przybiera postać strajku.
Czytaj więcej»

II Ca 2073/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2016-12-19

Data publikacji: 2020-06-01

trafność 57%

Nie mogły odnieść skutku także zarzuty naruszenia prawa materialnego, albowiem zaskarżony wyrok odpowiada prawu, mimo częściowo błędnego uzasadnienia. (...)Celem prawa koalicji, rozpoznawanego również na gruncie prawa Unii Europejskiej (art. 28 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej), jest reprezentacja i obrona praw oraz interesów nie tylko pracowniczych, ale również pracodawczych. (...)W takim bowiem wypadku zagwarantowana prawem obrona praw i interesów także prawodawcy w sporze z pracownikami byłaby iluzoryczna i stawiała przewoźnika lotniczego na z góry przegranej pozycji w sporze z pracownikami. (...)Z drugiej strony przewoźnik lotniczy nie ma instrumentów, aby zakazać pracownikom korzystania w sposób prawnie dozwolony z przysługującego im prawa do koalicji, które przybiera postać strajku.
Czytaj więcej»

II Ca 2088/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-02-07

Data publikacji: 2020-01-31

trafność 16%

W. , pow. (...) , wynikającej ze zdjęć lotniczych działki nr (...) w obrębie K. , gm. (...)Apelująca tychże ustaleń nie kwestionowała, składając jedynie zarzuty naruszenia prawa materialnego. (...)Wskazać należy, ze rozgraniczenie dotyczy zasięgu prawa własności i dla zasięgu tych praw irrelewantne są dane z ewidencji gruntów. (...)Nabycie własności przez zasiedzenie następuje z mocy prawa i stanowi fakt prawotwórczy.
Czytaj więcej»

III C 1035/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-12-13

Data publikacji: 2017-02-06

trafność 27%

Z. Radwański (w:) System Prawa Prywatnego , t. 2, s. 51 i n.; K. Piasecki (w:) K. Piasecki, Komentarz , s. 343; P. Machnikowski (w:) E. Gniewek, Komentarz , 2006, s. 154; S. Rudnicki (w:) S. Dmowski, S. Rudnicki, Komentarz , 2007, s. 285). (...)I tak zgodnie z § 39 przedmiotem ubezpieczenia są między innymi koszty powstałe w wyniku strajku pracowników przewoźnika lub obsługi portu lotniczego. W danym przypadku niesporne jest, że ten przypadek wystąpił, bowiem lot, na który powód miał zakupione bilety, został odwołany z powodu strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. (...)W świetle tych obowiązków przewoźnik lotniczy musi ponieść koszty zmiany planu podróży lub powrotu.
Czytaj więcej»

VI ACa 1843/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-09-26

Data publikacji: 2015-01-03

trafność 13%

(...)poniesionych wydatków za niewykorzystany bilet lotniczy przez żonę powoda oraz kwota 16 718, 23 zł tytułem utraconego dochodu. (...)Ponadto za niezasadne sąd okręgowy uznał roszczenie o zapłatę kwoty 402 zł tytułem odszkodowania za poniesiony wydatek w postaci niewykorzystanego biletu lotniczego. (...)Strona powodowa ograniczyła się wyłącznie do podniesienia w apelacji zarzutów naruszenia prawa materialnego. (...)Tym samym instytucja zadośćuczynienia zaliczana jest do sfery prawa sędziowskiego, w której istnieje stosunkowo szeroki zakres uznania sądu, zobowiązanego do określenia wysokości należnego zadośćuczynienia przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych danego przypadku.
Czytaj więcej»

V K 143/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Giżycku

Data orzeczenia: 2014-11-25

Data publikacji: 2015-02-16

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Po przejechani około 4 kilometrów od M. na łuku drogi w prawo A. M. jadąc z nadmierną prędkością, stracił panowanie nad pojazdem i dwukrotnie dachował po czym zjechał do przydrożnego rowu po prawej stronie drogi którą się poruszali. (...)Reguły ostrożności dotyczące ruchu drogowego zawarte są w ustawie Prawo o ruchu drogowym z dnia 20.06.1997r (Dz.U. nr 98, poz. 602 z późn. zm.). (...)Oskarżony naruszył podstawową zasadę bezpieczeństwa w ruchu określoną w art. 45 ust. pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym , która zabrania prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwym, co uczynił zupełnie świadomie. (...)Na poczet orzeczonego środka karnego zaliczono oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy.
Czytaj więcej»

II Ca 1959/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-02-18

Data publikacji: 2014-03-28

trafność 10%

Przy ustaleniu wysokości zadośćuczynienia Sąd Rejonowy odwołał się do faktu powszechnie znanego związanego z katastrofą lotniczą z 10 kwietnia 2010 roku (katastrofą smoleńską). (...)Pomiędzy śmiercią tamtych osób a śmiercią siostry powoda nie ma żadnej różnicy, ponieważ mamy do czynienia ze śmiercią człowieka, a każdy człowiek zgodnie z Konstytucją ma te same prawa i musi być równo traktowany. (...)Wskazała, że Sąd pominął przy tym całkowicie wszelkie przesłanki gradacji zadośćuczynienia i sprowadził kwestie jego przyznania do matematycznego równania nie mającego oparcia w przepisach prawa. (...)Swoboda ta, zwana prawem sędziowskim, nie oznacza dowolności, gdyż przyznanie odpowiedniej sumy tytułem kompensacji krzywdy, jak i jej odmowa, muszą być osadzone w stanie faktycznym sprawy.
Czytaj więcej»

VII ACa 66/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-12-15

Data publikacji: 2018-05-17

trafność 19%

Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. (...)Przegląd ten wykazał, że oddziaływanie akustyczne portu lotniczego znacznie wykracza poza teren, do którego zarządca posiada tytuł prawny. (...)Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. (...)U. z 2017 r., poz. 519, zwanej dalej „prawem ochrony środowiska”).
Czytaj więcej»

VI ACa 1520/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-06-13

Data publikacji: 2013-10-14

trafność 22%

Teza orzeczenia: W wypadku każdej zmiany istotnych warunków umowy o świadczenie usług turystycznych, w tym także zmiany ceny imprezy, klient ma prawo od umowy odstąpić za natychmiastowym zwrotem wszystkich wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej.
W uzasadnieniu powód wskazał, iż postanowienie to narusza art. 385 (3) pkt 20 k.c. z uwagi na możliwość podwyższenia ceny ustalonej w umowie, nie dając konsumentowi prawa odstąpienia od umowy. (...)Zgodnie z art. 385 (1) § 1 k.c. postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). (...)Sąd Apelacyjny nie podzielił twierdzeń apelującego, iż zaskarżone postanowienie kształtuje po stronie pozwanej możliwość zmiany ceny ustalonej w umowie bez przyznania konsumentowi prawa odstąpienia od umowy. (...)(...)przez ustawodawcę, iż klient ma prawo odstąpić od umowy za natychmiastowym(...)przyczyn określonych w ust. 5 prawo żądania natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń.
Czytaj więcej»