Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

II Ca 2039/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2014-06-27

Data publikacji: 2015-01-30

trafność 10%

Prawo własności do tej nieruchomości wpisane jest na rzecz M. ze Ś. S. . (...)Prawo własności wpisane jest na rzecz M. Ś. . (...)Prawo własności do tej nieruchomości wpisane jest na rzecz M. Ś. . (...)Sąd Okręgowy pominął, jako spóźniony, wniosek dowodowy zgłoszony na rozprawie odwoławczej o dopuszczenie dowodu ze zdjęcia lotniczego.
Czytaj więcej»

VII AGa 37/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-04-24

Data publikacji: 2019-02-07

trafność 7%

Miała to być spółka lotnicza, o dużych perspektywach, która miała przynosić inwestorom duże zyski. (...)Nie uregulowano zaś sposobu przeniesienia praw z akcji na okaziciela, a(...), zgodnie z którym przeniesienie praw z papierów wartościowych na okaziciela opiewających na prawa inne niż wierzytelności wymaga wydania tego dokumentu. (...)Sąd I instancji nie uznał tego poglądu za prawidłowy w odniesieniu do przeniesienia praw z akcji na okaziciela. (...)Zatem wystawienie przedmiotowego zaświadczenia stanowiło czyn bezprawny (sprzeczny z prawem) i stanowiło źródło powstania szkody.
Czytaj więcej»

IV K 110/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-03-27

Data publikacji: 2018-05-07

trafność 9%

Chodzi tu między innymi o fałszywe alarmy bombowe, polegające na zawiadomieniu o podłożeniu materiałów wybuchowych albo zachowaniu sugerującym, że takie zagrożenie istnieje w konkretnym miejscu, np. na dworcu kolejowym, porcie lotniczym, galerii handlowej, budynku mieszkalnym czy biurowym. (...)Oskarżony ma prawie 18 lat, jest zdrowy, może pracować, nie ma zatem powodu, by sięgał do kieszeni rodziców. (...)Nie ma racjonalnych przesłanek do zwolnienia oskarżonego od kosztów wywołanych jego naruszającym prawo zachowaniem, a podejmując nawet dorywcze zajęcie zarobkowe, uzyska niezbędny dochód i będzie mógł je uiścić.
Czytaj więcej»

III C 1035/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-12-13

Data publikacji: 2017-02-06

trafność 28%

Z. Radwański (w:) System Prawa Prywatnego , t. 2, s. 51 i n.; K. Piasecki (w:) K. Piasecki, Komentarz , s. 343; P. Machnikowski (w:) E. Gniewek, Komentarz , 2006, s. 154; S. Rudnicki (w:) S. Dmowski, S. Rudnicki, Komentarz , 2007, s. 285). (...)I tak zgodnie z § 39 przedmiotem ubezpieczenia są między innymi koszty powstałe w wyniku strajku pracowników przewoźnika lub obsługi portu lotniczego. W danym przypadku niesporne jest, że ten przypadek wystąpił, bowiem lot, na który powód miał zakupione bilety, został odwołany z powodu strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. (...)W świetle tych obowiązków przewoźnik lotniczy musi ponieść koszty zmiany planu podróży lub powrotu.
Czytaj więcej»

VII AGa 162/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-10-15

Data publikacji: 2018-12-18

trafność 16%

Pozwany wywodził także, że twierdzenia powódki jakoby wprowadzenie strefy OOU spowodowało ograniczenie praw powódki poprzez pozbawienie jej prawa do żądania od pozwanego zaniechania(...)strefy OOU, a jedynie ruchu lotniczego istniejącego w tym miejscu od kilkudziesięciu lat. (...)Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. (...)Należy zgodzić się ze skarżącym, że prawo własności nie ma charakteru absolutnego, a zgodnie z art. 140 k.c. granice prawa własności wyznaczają przepisy prawa i zasady współżycia społecznego. Szereg ustaw zawiera istotne ograniczenia prawa własności i wśród nich jest m. in. ustawa Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

V K 143/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Giżycku

Data orzeczenia: 2014-11-25

Data publikacji: 2015-02-16

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Po przejechani około 4 kilometrów od M. na łuku drogi w prawo A. M. jadąc z nadmierną prędkością, stracił panowanie nad pojazdem i dwukrotnie dachował po czym zjechał do przydrożnego rowu po prawej stronie drogi którą się poruszali. (...)Reguły ostrożności dotyczące ruchu drogowego zawarte są w ustawie Prawo o ruchu drogowym z dnia 20.06.1997r (Dz.U. nr 98, poz. 602 z późn. zm.). (...)Oskarżony naruszył podstawową zasadę bezpieczeństwa w ruchu określoną w art. 45 ust. pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym , która zabrania prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwym, co uczynił zupełnie świadomie. (...)Na poczet orzeczonego środka karnego zaliczono oskarżonemu okres zatrzymania prawa jazdy.
Czytaj więcej»

IV W 5/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-12-18

Data publikacji: 2019-02-11

trafność 12%

Wyroby akcyzowe nie mogą wystąpić w obrocie bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy lub z uszkodzonymi znakami, chyba że z takiego obowiązku są zwolnione na podstawie przepisów prawa ( vide art. 36 ustawy o podatku akcyzowym ). (...)Zgodnie bowiem z art. 36 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy import m.in. wyrobów tytoniowych w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym lub morskim: papierosów do 200 sztuk, a w przypadku podróżnych w innym transporcie papierosy do 40 sztuk. (...)Jednocześnie kara taka przyczyniłaby się do umacniania poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego przez oskarżonego.
Czytaj więcej»

VII AGa 178/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-08-27

Data publikacji: 2022-07-26

trafność 6%

Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjnokarnej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa. (...)Ustawa Prawo energetyczne rozróżnia przesyłanie i dystrybucję energii elektrycznej. (...)Wyodrębnienie operatorów systemów sieciowych ma swoje źródło w prawie wspólnotowym, które zmierza do zapewnienia warunków dla powstania konkurencyjnego europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu.
Czytaj więcej»

II Ca 2256/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-02-22

Data publikacji: 2023-02-15

trafność 13%

Podniósł, iż w umowie widnieje błędny numer dowodu osobistego pożyczkobiorcy, tj. (...) gdy w rzeczywistości powinien być (...) , a powód nie przedłożył biletu lotniczego córki a jedynie kserokopię rezerwacji biletu, która nie stanowi dokumentu. (...)(...)zastrzeżeniem odsetek maksymalnych stanowi nadużycie prawa podmiotowego, gdyż środki z umowy(...)(...)H. S. testamentem notarialnym z dnia 31 sierpnia poczyniła zapis na rzecz A. B. (1) (córki powoda) w postaci udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nr (...)(...)(...)Nadto z tych środków miała opłacić nie tylko swoje podróże, zakupić sprzęt AGD dla dziadków, opłacić badanie rezonansem magnetycznym babci, a także dokonać zmiany rezerwacji biletu lotniczego z trasy K. – C. na R. - F. - M. .
Czytaj więcej»

II Ca 1926/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2020-06-09

Data publikacji: 2022-09-08

trafność 8%

W wyniku tego postępowania został wydany akt własności ziemi nr (...) , stwierdzający, że B. P. (1) stał się z mocy prawa właścicielem nieruchomości położonych w B. , oznaczonych numerami działek: (...) , (...) , (...) , (...) i (...) . (...)Jeżeli dobra wiara występuje wówczas, gdy ktoś wykonuje prawo (w tym wypadku własności) nie dysponując nim, ale żywiąc uzasadnione okolicznościami przekonanie, że prawo mu przysługuje, to jest posiadaczem(...)W sprawie nie przedstawiono żadnego dowodu, który niewiedzę o braku prawa by usprawiedliwiał. (...)O ile z opinii tej, która analizuje zdjęcia lotnicze z lat 1957 – 1992,(...)
Czytaj więcej»