Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I ACa 1734/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2015-03-03

Data publikacji: 2015-05-11

trafność 7%

Istotność:

Jest to bowiem termin zawity prawa materialnego. (...)Prawo ochrony środowiska i zasadami utylizacji i klasyfikacji odpadów o charakterze budowlanym . (...)U. Nr 141, poz. 1176, z późn. zm.) co nie dotyczy strony powodowej i nie dotyczy nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego). (...)Wobec braku zasadności zarzutów naruszenia prawa procesowego i materialnego Sąd drugiej instancji oddalił apelację na podstawie art. 385 k.p.c.
Czytaj więcej»

II AKa 299/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-27

Data publikacji: 2014-12-02

trafność 10%

Istotność:

(...)zarzucił mu: - obrazę przepisów prawa materialnego: art. 148 § 1(...)zasądzenie odsetek, - obrazę przepisów prawa procesowego a konkretnie art. 366(...)zbrodni zabójstwa, - obrazę przepisów prawa procesowego art. 7 k.p.k. poprzez(...)(...)W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż o zarzucie obrazy prawa materialnego można mówić wówczas, gdy stan faktyczny kwestionowanego orzeczenia ustalony został prawidłowo i jednocześnie nie zastosowano do niego właściwego przepisu prawnego. Tymczasem, w zarzutach podniesionych przez skarżącego, poza zarzutem obrazy prawa materialnego, podniesiono również zarzuty dotyczące obrazy prawa procesowego sprowadzające się do niewłaściwych(...)(...)Podobnie fakt, iż Sąd Okręgowy pominął w analizie pewną okoliczność – fakt sprawdzania połączeń lotniczych – nie upoważnia jeszcze do(...)
Czytaj więcej»

I C 754/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2019-04-29

Data publikacji: 2019-07-09

trafność 9%

Istotność:

W toku niniejszego postępowania prawo użytkowania wieczystego zostało przeniesione na(...)(...)Lotnisko usytuowane na działce nr (...) i działkach sąsiednich nie stanowi portu lotniczego i nie ma stałego połączenia z żadnym z miast polskich, czy zagranicznych. (...)Nieruchomość jest obciążona hipoteką umowną w wysokości 3 404 625,16 zł na rzecz Województwa (...) Według uzyskanej w toku postępowania opinii biegłej rzeczoznawcy majątkowego szacunkowa wartość rynkowa prawa własności nieruchomości według stanu i(...)(...)(...)zmianie, w sposób pozbawiający powoda prawa do bonifikaty w takiej wysokości; podstaw do takiej zmiany nie dały również przepisy obecnie powołanej ustawy, a to oznacza to, że powód zachował do niej prawo (por. wyrok SN z 2.03.2005 r., III CK 354/04).
Czytaj więcej»

I C 285/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2017-05-31

Data publikacji: 2017-07-13

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Ostatecznie umorzono przed Komisją postępowanie wobec faktu , iż błędna diagnoza nie stanowiła zdarzenia szpitalnego w rozumieniu Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta . (...)Młodszy syn powód M. B. przed śmiercią ojca przeniósł się do G. , gdzie podjął naukę w szkole policealnej w kierunku zawodu mechanika lotniczego. (...)Prawo zobowiązań - część ogólna system Prawa Prywatnego, tom 6, pod red. (...)(...)wynikającej z naruszenia więzi rodzinnej, prawa do życia w pełnej rodzinie, prawa do życia w związku małżeńskim i ta okoliczność z przyczyn oczywistych szerszego uzasadnienia nie wymaga.
Czytaj więcej»

II Ca 1334/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2016-01-12

Data publikacji: 2016-03-17

trafność 7%

Istotność:

Rozgraniczenie nieruchomości polega na ustaleniu w terenie linii, do której rozciąga się prawo własności sąsiadujących ze sobą gruntów - przy założeniu, że linia ta istnieje, a jedynie stała się sporna. (...)Akt własności ziemi, stanowiący decyzję administracyjną, stwierdzał więc tylko, że nastąpiło nabycie własności z mocy prawa. Decyzja ta ma zatem charakter jedynie deklaratoryjny, nie przenosi natomiast działki ziemi, której rolnik z mocy prawa nie nabył, skoro nie miał jej w posiadaniu (samoistnym) w całości lub w części. (...)Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity Dz.
Czytaj więcej»

I C 360/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2022-05-10

Data publikacji: 2022-06-22

trafność 7%

Istotność:

Z kolei co do kosztu podróży lotniczej z Holandii udokumentowany biletem (k. 130), brak wykazania celowości poniesienia tego kosztu w kontekście zabiegów, którym poddawał się powód czy rehabilitacji. (...)Stąd w ocenie Sądu powodowi przysługiwało prawo skorzystania z pomocy medycznej poza publiczną służbą zdrowia. (...)Stąd, w ocenie Sądu, powód miał prawo skorzystać ze świadczeń rehabilitacyjnych i leczniczych oferowanych w ramach NFZ albo ze świadczeń prywatnych, w szczególności jeżeli skorzystanie z tych świadczeń zapewniało szybsze ich udzielenie, a co za tym idzie szybszy i pełniejszy efekt leczniczy.
Czytaj więcej»

II AKa 440/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-06-28

Data publikacji: 2017-11-07

trafność 6%

Istotność:

Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił obrazę prawa procesowego mającą wpływ na treść(...)(...)W sytuacji, gdy zarzut rażącego naruszenia prawa procesowego z uwagi na zaniechanie(...)Należy też wziąć pod uwagę, że sąd korzystający bądź niekorzystający z inicjatywy dowodowej ma prawo samodzielnie ocenić, czy dany dowód(...)(...)Jeżeli obrońca miał wątpliwości czy rezerwacja biletu lotniczego na dzień 1 lipca 2010(...)
Czytaj więcej»

I C 712/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2016-12-01

Data publikacji: 2017-01-04

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Szacunkowy koszt zakupu biletów lotniczych wynosił ok. 2.000 dolarów za(...)(...)(...)biegły, skoro jest to element prawa sędziowskiego. (...)Brak jest przy tym kryteriów wprost wskazanych w art. 446 § 4 k.c. , które narzucałyby Sądom czym przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia należy się kierować, zatem to na organy stosowania prawa zostało przerzucone rozstrzygnięcie w tym(...)
Czytaj więcej»

VI U 1465/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2014-11-19

Data publikacji: 2015-01-19

trafność 13%

Istotność:

(...)w G. na stanowisku mechanika lotniczego klasy II. Niesporne, a nadto dowody: świadectwo pracy i świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach – k. 14, 16 plik I akt ZUS O/ S. dot. (...)III UZP 48/84), a więc wszelkimi dopuszczalnymi przez prawo środkami dowodowym. (...)Zostały one sporządzone w sposób zgodny z przepisami prawa, przez uprawnione do tego osoby, w ramach ich kompetencji oraz w sposób rzetelny, stąd też zostały uznane za wiarygodne. (...)Tym bardziej koniecznym było więc w tej sytuacji uznanie, iż E. J. spełnił wszystkie przesłanki wymagane do przyznania mu prawa do wcześniejszej emerytury.
Czytaj więcej»

III AUa 726/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-10-12

Data publikacji: 2017-01-30

trafność 9%

Istotność:

Praca odwołującej się wykonywana była na rzecz i ryzyko odrębnego podmiotu prawa - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. (...)Spółka ta uzyskała status „innej osoby, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja”. Nie może budzić wątpliwości, że zaskarżona decyzja dotyczy jej praw i obowiązków. W szczególności chodzi o prawa i obowiązki Spółki jako płatnika składek względem ubezpieczonej.
Czytaj więcej»