Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
15436

II AKa 31/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2023-04-13

Data publikacji: 2024-01-30

trafność 3%

Istotność:

Sądu stanowią nadto orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego oraz ETPC. Zważyć bowiem należy, że w sytuacji, kiedy art. 91 ust. 2 Konstytucji RP stanowi, iż „ umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną(...)
Czytaj więcej»

III AUa 750/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-08-16

Data publikacji: 2019-07-12

trafność 6%

Istotność:

Sąd Okręgowy ustalił, że płatnik składek (...) Sp. z o.o. w G. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego - lądowego i śródlądowego, zajmuje się przeładunkami w porcie, organizacją przeładunków.
Czytaj więcej»

III APa 2/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2020-07-30

Data publikacji: 2022-07-12

trafność 3%

Istotność:

Najważniejsze spółki wchodzące w skład grupy to m.in. (...) SA (zarządzająca), (...) SA (dystrybucja energii elektrycznej), (...) SA (handel na krajowym i międzynarodowym hurtowym rynku energii elektrycznej oraz sprzedaż energii klientom indywidualnym i biznesowym).
Czytaj więcej»

I C 1043/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2022-03-17

Data publikacji: 2022-04-12

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie można mówić o jakimkolwiek (a nie tylko rażącym) naruszeniu interesów, w tym ekonomicznych, konsumenta, jeżeli nawet klauzula naruszająca dobre obyczaje powodowała nieusprawiedliwioną dysproporcję praw i obowiązków banku i kredytobiorcy, w sytuacji, gdy kredyt waloryzowany czy denominowany do waluty obcej, w czasie zawierania umowy, był (...)
Zmiana ta polegała, między innymi, na swobodzie posiadania walut obcych, stopniowego, coraz większego zakresu swobody w handlu międzynarodowym, w miejsce uprzedniego monopolu Państwa i koncesjonowania tego handlu przez władzę publiczną, a także handlu walutami. (...)Na podstawie rzeczywistych transakcji wyliczany był Libor – (London Interbank Offer Rate) – czyli stopa procentowa kredytów udzielanych na rynku międzynarodowym w Londynie, która jest ustalana(...)
Czytaj więcej»

II AKzw 921/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-05-31

Data publikacji: 2016-08-17

trafność 10%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. " Warunkowe umorzenie postępowania, orzeczenie kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub też warunkowe przedterminowe zwolnienie z wykonania kary pozbawienia wolności należy uznać za przyczyny uniemożliwiające opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 607e § 3 pkt. 2 k.p.k. Toteż termin 45 dni należy w (...)
Wszak nakaz taki naruszałby art. 3 Protokołu 4 do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a także art. 12 ust. 4 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych,(...)
Czytaj więcej»

I C 1074/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2022-03-24

Data publikacji: 2022-06-06

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: "(...) nie można o jakimkolwiek (a nie tylko rażącym) naruszeniu interesów, w tym ekonomicznych, konsumenta, jeżeli nawet klauzula naruszająca dobre obyczaje powodowała nieusprawiedliwioną dysproporcję praw i obowiązków banku i kredytobiorcy, w sytuacji, gdy kredyt waloryzowany czy denominowany do waluty obcej, w czasie zawierania umowy, był (...)
Zmiana ta polegała, między innymi, na swobodzie posiadania walut obcych, stopniowego, coraz większego zakresu swobody w handlu międzynarodowym, w miejsce uprzedniego monopolu Państwa i koncesjonowania tego handlu przez władzę publiczną, a także handlu walutami. (...)Na podstawie rzeczywistych transakcji wyliczany jest Libor – (London Interbank Offer Rate) – czyli stopa procentowa kredytów udzielanych na rynku międzynarodowym w Londynie, która jest ustalana codziennie o godzinie 11:00 GMT. Obecnie notowania LIBOR publikowane są z dobowym opóźnieniem.
Czytaj więcej»

III AUa 258/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2015-12-18

Data publikacji: 2016-04-27

trafność 13%

Istotność:

(...)na statku morskim w żegludze międzynarodowej wymienione w Wykazie A, Dział VIII, poz. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. (...)Zgodnie z art.46 ust.1 jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, okresy pracy(...)(...)Zaświadczenia wydane przez (...) Agencję (...) oraz zaświadczenia (...) sp. z o. o. wskazują, iż w spornych okresach ubezpieczony stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał pracę w szczególnych warunkach na statkach morskich w żegludze międzynarodowej jako członek załogi, a zatem(...)(...)Ubezpieczony wykonywał w spornych okresach pracę I oficera za granicą na statkach morskich w żegludze międzynarodowej u pracodawcy zagranicznego, wobec czego(...)
Czytaj więcej»

III AUa 228/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-06-14

Data publikacji: 2016-10-12

trafność 9%

Istotność:

M. Z. prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie transportu międzynarodowego i krajowego. (...)Sąd I instancji ustalił także, że mąż ubezpieczonej, A. B. prowadzi od 30 kwietnia 1990 roku działalność gospodarczą w przedmiocie usług transportowych krajowych i międzynarodowych. (...)Zainteresowany takiej dyspozycyjności wymagał, bowiem przy pracy kierowców w transporcie międzynarodowym dyspozycyjność jest konieczna przez całą dobę.
Czytaj więcej»

III AUa 138/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2020-06-23

Data publikacji: 2022-06-24

trafność 10%

Istotność:

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją , umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego,(...)(...)Zgodnie z art. 190 ust. 4 Konstytucji orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją , umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego,(...)(...)(...)sprzeczne z Konstytucją , umową międzynarodową i ustawą, przy równoczesnym poszanowaniu konstytucyjnej wartości, jaką jest pewność i bezpieczeństwo prawne. (...)Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją , umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego,(...)
Czytaj więcej»

III AUa 1221/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2014-11-25

Data publikacji: 2015-02-23

trafność 17%

Istotność:

Nr 164, poz.1365), dyplom ukończenia studiów wyższych lub tytuł zawodowy uzyskany za granicą mogą być uznane za równoważne odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność, a w przypadku jej braku w drodze nostryfikacji. (...)Skarżący podniósł, że z uwagi na brak istnienia stosownej umowy międzynarodowej o równoważności dokumentów o wykształceniu oraz brak nostryfikacji dyplomu ubezpieczonej, odwołanie winno ulec oddaleniu w zakresie zaliczenia w/w okresu. (...)W związku z powyższym, wniosła o zwrócenie się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Departamentu Współpracy Międzynarodowej (DWM), ul. (...)(...)tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność, a w przypadku jej braku w drodze nostryfikacji.
Czytaj więcej»