Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6642

I C 1647/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-06-13

Data publikacji: 2022-11-25

trafność 38%

Pracownik banku poinformował ich, że mają zdolność do zaciągnięcia kredytu we frankach szwajcarskich. (...)Załącznikiem do informacji była historia zmian kursu franka szwajcarskiego do złotego oraz historia zmian stawki referencyjnej LIBOR 3M (...) . (...)Sięgnięcie do takich informacji oznaczałoby co najmniej wskazanie kredytobiorcy, że w ciągu kilku lat przed zawarciem umowy kurs franka szwajcarskiego nie był tak stabilny jak zapewniano. (...)Stanowi ona jedną z wielu spraw wniesionych przez pełnomocnika powodów do sądu w związku z klauzulami niedozwolonymi w umowach kredytu indeksowanych/denominowanych do franka szwajcarskiego i nie jest od nich bardziej skomplikowana pod względem faktycznym bądź prawnym.
Czytaj więcej»

I C 1667/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2023-04-27

Data publikacji: 2024-07-01

trafność 45%

Orzeczenie nieprawomocne

Poinformował powodów, że ryzyko zmiany kursu franka szwajcarskiego nie jest wielkie, ponieważ jest to stabilna waluta. (...)Powodowie nie zostali jednak powiadomieni przez pracownika banku o kontekście gospodarczym mogącym wpłynąć na zmiany kursów wymiany franka szwajcarskiego do złotego. (...)Dodatkowo symulacja powinna wskazywać poziom kursu franka szwajcarskiego, którego przekroczenie spowoduje, że rata kredytu w walucie krajowej przestanie być niższa od raty kredytu w tej walucie. (...)Historia notowań franka szwajcarskiego w okresie historycznym wskazywała na możliwość wzrostu kursu nawet o 100 % w ciągu kilku lat.
Czytaj więcej»

I C 1316/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-07-05

Data publikacji: 2024-09-11

trafność 34%

Strona powodowa wskazała, że pracownik pozwanego przedstawił im symulacje klasycznego kredytu złotówkowego wskazując, że będzie on znacznie droższy od oferowanego kredytu we frankach. (...)Sąd ustalił następujący stan faktyczny: Faktycznie w dniu 15 kwietnia 2008 roku powodowie Z. W. i E. W. oraz poprzednik prawny pozwanego (...) Bank S.A. w G. zawarli umowę kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego nr (...) , sporządzoną w dniu 10 kwietnia 2008 roku (dalej zwana też umową). (...)Podczas rozmów powodowie zostali poinformowani o zmianach kursu franka szwajcarskiego, ale jednocześnie zapewniano ich, że CHF jest walutą stabilną i rata kredytu nie będzie wyższa niż udzielona w polskim złotym. (...)(...)kursu wymiany waluty CHF, służącego do obliczenia wysokości rat spłaty kredytu i co za tym idzie salda kredytu, zawierając wyłącznie odwołanie do średniego kursu franka szwajcarskiego ogłoszonego w tabeli kursów średnich(...)
Czytaj więcej»

I C 1680/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2024-03-27

Data publikacji: 2024-07-02

trafność 21%

Orzeczenie nieprawomocne

Przepis art. 69 prawa bankowego w późniejszym czasie wzbogacony został o regulację odnoszącą się do kredytów indeksowanych oraz denominowanych. (...)W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest już pogląd, że postanowienia umów o kredyt indeksowany bądź denominowany do walut obcych, pozostawiające bankowi swobodę przy ustalaniu kursów wymiany walut stosowanych przy rozliczaniu kredytu, są niedozwolone. (...)W przypadku kredytów waloryzowanych czy denominowanych oprocentowanie kredytu oparte jest o stawkę bazową charakterystyczną dla waluty obcej. (...)dolar amerykański (USD), euro (EUR), frank szwajcarski ( (...) ), funt szterling brytyjski ( (...) ), jen japoński ( (...) ); nie ma natomiast zastosowania dla złotego polskiego.
Czytaj więcej»

II C 1290/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-07-05

Data publikacji: 2023-01-09

trafność 32%

Owe mierniki pozostały nieznane dla powodów, tj. postać kursu kupna i kursu sprzedaży franka szwajcarskiego obowiązująca w banku, gdzie oba kursy mogły być określane w sposób niejednoznaczny i nieoczywisty. W przypadku obu umów kredytu powodowie upoważnili bank do pobierania rat spłaty kredytu wedle wyliczeń banku bezpośrednio z rachunku bankowego, który należał do powodów. (umowa kredytu - k.29-33, umowa kredytu- k.68-72) Dodatkowo umowa nie podlegała negocjacji. (...)(...)dnia 5 października 2010 roku do dnia 5 maja 2020 roku(...)pozwanego w związku z umową kredytu nr (...) łącznie kwoty 126.153,89(...)dnia 5 października 2010 roku do dnia 5 października 2015 roku(...)pozwanego w związku z umową kredytu nr (...) łącznie kwoty 51.149,49(...)(...)Dlatego też, Sąd nie może do niej dodać postanowienia o średnim kursie NBP franka szwajcarskiego i uznał roszczenie główne jako niezasadne.
Czytaj więcej»

II C 1628/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-04

Data publikacji: 2022-06-24

trafność 31%

Powód wskazał, iż przysługuje mu względem pozwanej wymagalna wierzytelność z tytułu zawartej umowy kredytu hipotecznego indeksowanego do waluty obcej tj. franka szwajcarskiego (CHF) z dnia 18 lutego 2008r. nr (...) . (...)Przewidywał on zobowiązanie kredytobiorcy do posiadania rachunku bankowego w walucie obcej, do której indeksowany jest kredyt (tj. (...)W odniesieniu do powyższych rozważań prawnych oraz ustaleń(...)(walutowym) związanym z umową o kredyt hipoteczny denominowany (lub indeksowany) do waluty obcej. (...)W rozpoznawanej sprawie strona powodowa nie zaoferowała dowodów wykazujących, iż pozwana została należycie, w przytoczonym znaczeniu, poinformowana o ryzyku kursowym wiążącym się z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego do franka szwajcarskiego na 22 lata.
Czytaj więcej»

I C 567/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-03-30

Data publikacji: 2022-09-27

trafność 36%

Orzeczenie nieprawomocne

Był to kurs franka w przeszłości na przestrzeni lat. (...)Pośrednik od razu zaproponował kredyt we frankach. (...)Powodowie mieli wcześniej kredyt we frankach. (...)Wiedzieli, że kurs franka może się wahać.
Czytaj więcej»

I C 662/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-03-02

Data publikacji: 2016-05-25

trafność 26%

Orzeczenie nieprawomocne

Strona pozwana podniosła, iż bezskutecznie występowała do powódki o obniżenie raty kredytu spłacanego we frankach szwajcarskich. (...)Pozwana podniosła, iż w harmonogramie spłat z 7 czerwca 2013 r., stopa procentowa wynosi 3,04% na kredyt budowlano-hipoteczny we frankach szwajcarskich. Zdaniem pozwanej powódka przewalutowała kredyt budowlano-hipoteczny z franków szwajcarskich w wysokości 47.152,75 CHF na złoty po zawyżonym kursie łącznie na kwotę 168.169,00 zł z odsetkami. (...)Innymi słowy, pomimo uzgodnienia waluty kredytu w postaci franków szwajcarskich, powódka zażądała świadczenia w walucie polskiej.
Czytaj więcej»

I C 1410/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-04-21

Data publikacji: 2021-06-16

trafność 39%

W rezultacie powodom przedstawiono ofertę kredytową kilku banków, z których wszystkie były we franku szwajcarskim. (...)Powodowie nie zostali zapoznani z kursem franka szwajcarskiego, ani z kursem franka przy spłacie. (...)Wprowadzony przez pozwanego mechanizm indeksacyjny przewidział możliwość przeliczania zobowiązania kredytobiorców do franka szwajcarskiego, którym indeksowany był kredyt. (...)W tym czasie nie istniały żadne obiektywne okoliczności, pozwalające uznać, że kurs franka szwajcarskiego gwałtownie wzrośnie.
Czytaj więcej»

I C 1412/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-06-15

Data publikacji: 2021-07-21

trafność 36%

Przed podpisaniem umowy nie otrzymali archiwalnych informacji o kursie franka. (...)Sięgnięcie do takich informacji oznaczałoby co najmniej wskazanie kredytobiorcy, że w ciągu kilku lat przed zawarciem umowy kurs franka szwajcarskiego nie był tak stabilny jak zapewniał pośrednik finansowy. (...)Umowa zawarta przez strony nie zawierała żadnych kryteriów ustalania przez Bank kursu franka szwajcarskiego dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom na walutę (...) . (...)Mechanizm ustalania przez Bank kursu franka szwajcarskiego przewidziany w umowie kredytu hipotecznego zawartej z powodami pozostawiał Bankowi swobodę w ustalaniu tego kursu dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom na walutę (...) .
Czytaj więcej»