Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6380

XXV C 1873/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-05-29

Data publikacji: 2019-10-14

trafność 37%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Wprowadzenie do umownego stosunku zobowiązaniowego elementu nadrzędności jednej ze stron, która na podstawie swojej decyzji ustala wysokość parametrów(kursów walut) służących do wyznaczenia wysokości świadczenia drugiej strony, bez odwołania do obiektywnych kryteriów - jednoznacznie zakreślających granice przyznanych stronie uprawnień, (...)
(...)powodom w trakcie procedury udzielania kredytu nie miała większego znaczenia wobec(...)6 lat przed zawarciem Umowy kredytu dwukrotnie zaciągali już kredyt denominowany do franka szwajcarskiego, wobec czego posiadali dostateczną wiedzę o ryzyku związanym z tym rodzajem kredytu. (...)Wprowadzenie „klauzuli waloryzacyjnej” miało na celu zastosowanie oprocentowania ustalonego w oparciu o wskaźniki rynkowe odnoszące się do franka szwajcarskiego, a nie do waluty krajowej. Ustalenie wysokości świadczenia kredytobiorcy w odniesieniu do wartości franka szwajcarskiego było skutkiem a nie przyczyną wprowadzenia mechanizmu indeksacji (tą było dążenie do zastosowania niższego oprocentowania i obniżenia przez to odsetkowych kosztów kredytu). (...)Wreszcie nie można pominąć faktu, że powodowie byli osobami, które od 6 lat wykonywały kolejne już umowy kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 121/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-01-19

Data publikacji: 2023-03-23

trafność 32%

W uzasadnieniu pozwu pełnomocnik powodów wskazał, że powodowie zawarli z bankiem umowę o kredyt hipoteczny, w której znajdowały się(...)wkładu własnego i waloryzacji wysokości kredytu zaciągniętego przez powodów oraz wysokości rat spłaty w relacji do waluty obcej - franka szwajcarskiego. (...)Udzielając kredytu indeksowanego do waluty obcej, bank przeliczał kwotę wypłaconą w złotych polskich na franki szwajcarskie, a później czynił to ponownie przy spłacie każdej raty, tym razem z waluty obcej na krajową. (...)Jednocześnie obciążył kredytobiorców wszelkimi ujemnymi następstwami zmiany ryzyka kursowego franka szwajcarskiego. (...)Nie przedstawił całościowej informacji o tym, w jaki sposób silna deprecjacja złotego polskiego względem franka szwajcarskiego będzie wpływać na sytuację kredytobiorców spłacających raty kredytu indeksowanego.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2114/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-02-06

Data publikacji: 2020-07-20

trafność 46%

Powołując się na poglądy wyrażone w literaturze Sąd Rejonowy wskazał, że tzw. kredytydenominowane” lub indeksowane do kursu waluty obcej są kredytami w walucie polskiej [ zob. (...)Powodowie wskazywali na abuzywność postanowień umowy przewidujących indeksację waluty kredytu 80.000 zł do franka szwajcarskiego oraz każdorazową spłatę kredytu według indeksacji do franka szwajcarskiego w określonych terminach w umowie. (...)Natomiast zaproponowany przez powodów wskaźnik polegający na tym, że wyliczymy różnicę hipotetyczną przy zastosowaniu stawki LIBOR 3M właściwej dla kredytów walutowych we frankach szwajcarskich przy kredycie złotówkowym należało uznać za niedopuszczalny. (...)Rola powodów została ograniczona do akceptacji umowy lub rezygnacji z(...)w przedmiotowej sprawie nie doszło do nadzwyczajnej zmiany stosunków, która winna(...)rozwiązaniem umowy, ponieważ zwyżka kursu franka szwajcarskiego była zbyt niska, w sytuacji(...)
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2125/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-03-03

Data publikacji: 2021-01-13

trafność 37%

Powodowie świadomie zdecydowali się na kredyt waloryzowany we franku szwajcarskim. (...)Bank kupował franka szwajcarskiego lub pozyskiwał różnego rodzaju instrumenty finansowe. (...)Pozwany przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu waloryzowanego kursem CHF poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu sprzedaży/kupna franka szwajcarskiego. (...)(...)złotówkach, a powodowie byliby zobowiązani do spłacenia rat w złotówkach przy(...)się, że pozwany udzieli powodom kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2273/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-11-29

Data publikacji: 2024-06-17

trafność 37%

Doradca poinformował ją, że jedynym dostępnym dla niej kredytem przy jej możliwościach finansowych będzie kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. (...)Symulacja była przygotowana dla porównania kredytu złotowego i indeksowanego do franka szwajcarskiego w kwocie 200000 zł na okres kredytowania 30 lat. (...)Już w samej umowie wskazano kwotę kredytu we frankach szwajcarskich, natomiast od razu zaznaczono, że pełni ona funkcję informacyjną. (...)Klient podpisywał umowę we frankach.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2590/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-12-21

Data publikacji: 2024-07-01

trafność 38%

Powódka posiadała wiedzę o tym, że każdy kredyt indeksowany do waluty obcej obarczony jest ryzkiem kursowym, ale w przypadku franka szwajcarskiego ryzyko to wydawało się jej marginalne. (...)Z zeznań powódki wynikało również, że zdecydowała się na zawarcie kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego, gdyż był on tańszy oraz był niżej oprocentowany. (...)Innymi słowy niniejsza umowa poprzez indeksację odnosiła wysokość salda i kwotę kredytu do waluty franka szwajcarskiego. (...)Nieważność klauzul umownych warunkujących indeksację kredytu do waluty franka szwajcarskiego musiałaby zatem oznaczać nieważność umowy w całości – ze względu na brak jej istotnych postanowień.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2388/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-10-19

Data publikacji: 2023-08-29

trafność 31%

Informacja o wysokości poszczególnych rat kredytu, wyrażonych we frankach szwajcarskich, była przekazywana powódce drogą listowną. (...)Kursy walut, w tym franka szwajcarskiego ulegały stałym zmianom, nawet wielokrotnie w ciągu dnia. (...)Wskazać należy, iż powódka już składając wniosek o udzielenie kredytu jasno i precyzyjnie określała, ze interesuje ją kredyt we frankach szwajcarskich. (...)Samo zatem udzielanie kredytów we frankach szwajcarskich nie może być uznane jako naruszające interesy konsumentów, tym bardziej, że mają oni wybór co do rodzaju zaciąganego kredytu.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2025/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-10-01

Data publikacji: 2021-11-24

trafność 35%

II CSK 803/16 zgodnie, z którym ustalenie kursu spłaty kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich może nastąpić według kursu kupna obowiązującego przy uruchomieniu kredytu. (...)Sama umowa odpowiadała zaś wymogom z art. 69 Prawa Bankowego , skoro ewidentnie chodziło o kredyt w walucie polskiej i waloryzowany do waluty obcej - franka szwajcarskiego. (...)W ten sposób zatem bank przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu sprzedaży franka szwajcarskiego. (...)Pozwany nie był uprawniony do przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom wedle przyjętego przez siebie kursu franka szwajcarskiego, a następnie do otrzymywania rat tego kredytu jako jego spłaty wedle także przyjętego przez siebie kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

XXVI GC 205/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-12-07

Data publikacji: 2023-04-17

trafność 35%

Orzeczenie nieprawomocne

W uzasadnieniu pozwu powód wskazał, że pozwany udzielił kredytu powiązanego z kursem franka szwajcarskiego. (...)W uzasadnieniu pozwany wskazał, że kredyt udzielony powodowi jest kredytem denominowanym, co oznacza, że kwota zobowiązania została wyrażona w walucie obcej, a wypłaty i spłaty następowały w walucie polskiej z zastosowaniem bieżącego kursu wymiany walut. (...)Ponadto przedstawiał kredyt we franku szwajcarskim jako znacznie korzystniejszy niż w walucie Euro, w szczególności co do wysokości raty kredytowej, co było okolicznością decydującą dla W. Z. . Przedstawiciel banku przekonywał również, że frank szwajcarski jest walutą stabilną, a wahania kursu nie powinny przekraczać 10%.
Czytaj więcej»

XXV C 2950/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-09-08

Data publikacji: 2020-10-28

trafność 25%

Orzeczenie nieprawomocne

W tym celu udali się do (...) , gdzie pracownik banku(...)nie mają oni zdolności kredytowej do uzyskania kredytu w złotych polskich, natomiast mają możliwość zaciągnięcia kredytu denominowanego w CHF. Aby uzyskać kredyt hipoteczny zasugerowano powodom rozważenie dopisania do kredytu kogoś z rodziny. (...)W dniu 10 października 2011 r. strony zawarły Aneks do Umowy Kredytu Mieszkaniowego nr (...) sporządzonej w dniu 20 sierpnia 2008 r. zmieniając zasady spłaty kredytu poprzez umożliwienie kredytobiorcom spłaty rat w walucie obcej CHF, do której kredyt był denominowany. (...)Wprowadzenie „klauzuli waloryzacyjnej” w postaci określenia kwoty kredytu w walucie obcej miało na celu zastosowanie oprocentowania ustalonego w oparciu o wskaźniki rynkowe odnoszące się do franka szwajcarskiego, a nie do waluty krajowej. (...)Odnosząc powyższe wskazówki do postanowień dotyczących denominacji kwoty kredytu należało przyjąć, że określają one podstawowe świadczenia w ramach zawartej umowy i charakteryzują tę umowę jako podtyp umowy kredytu – umowę o kredyt denominowany do waluty obcej.
Czytaj więcej»