Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6092

I C 1667/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2023-04-27

Data publikacji: 2024-07-01

trafność 45%

Orzeczenie nieprawomocne

Poinformował powodów, że ryzyko zmiany kursu franka szwajcarskiego nie jest wielkie, ponieważ jest to stabilna waluta. (...)Powodowie nie zostali jednak powiadomieni przez pracownika banku o kontekście gospodarczym mogącym wpłynąć na zmiany kursów wymiany franka szwajcarskiego do złotego. (...)Dodatkowo symulacja powinna wskazywać poziom kursu franka szwajcarskiego, którego przekroczenie spowoduje, że rata kredytu w walucie krajowej przestanie być niższa od raty kredytu w tej walucie. (...)Historia notowań franka szwajcarskiego w okresie historycznym wskazywała na możliwość wzrostu kursu nawet o 100 % w ciągu kilku lat.
Czytaj więcej»

I C 1680/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2024-03-27

Data publikacji: 2024-07-02

trafność 21%

Orzeczenie nieprawomocne

Przepis art. 69 prawa bankowego w późniejszym czasie wzbogacony został o regulację odnoszącą się do kredytów indeksowanych oraz denominowanych. (...)W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest już pogląd, że postanowienia umów o kredyt indeksowany bądź denominowany do walut obcych, pozostawiające bankowi swobodę przy ustalaniu kursów wymiany walut stosowanych przy rozliczaniu kredytu, są niedozwolone. (...)W przypadku kredytów waloryzowanych czy denominowanych oprocentowanie kredytu oparte jest o stawkę bazową charakterystyczną dla waluty obcej. (...)dolar amerykański (USD), euro (EUR), frank szwajcarski ( (...) ), funt szterling brytyjski ( (...) ), jen japoński ( (...) ); nie ma natomiast zastosowania dla złotego polskiego.
Czytaj więcej»

I C 1791/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-07-05

Data publikacji: 2022-11-25

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

W banku nie obowiązywała procedura pokazywania wykresów kursu franka 10 lat wstecz. (...)Sięgnięcie do takich informacji oznaczałoby co najmniej wskazanie kredytobiorcy, że w ciągu kilku lat przed zawarciem umowy kurs franka szwajcarskiego nie był tak stabilny jak zapewniał pośrednik finansowy. (...)Umowa zawarta przez strony nie zawierała żadnych kryteriów ustalania przez Bank kursu franka szwajcarskiego dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom na walutę (...) . (...)Mechanizm ustalania przez Bank kursu franka szwajcarskiego przewidziany w umowie kredytu hipotecznego zawartej z powodami pozostawiał Bankowi swobodę w ustalaniu tego kursu dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom na walutę (...) .
Czytaj więcej»

I C 1870/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-09-13

Data publikacji: 2022-12-23

trafność 32%

W czasie ich trwania powódka i jej mąż byli zapewniani, żeby się nie obawiali, iż kurs franka szwajcarskiego znacząco wzrośnie. (...)Spłata poszczególnych równych 360 rat miała następować w złotych polskich w kwotach stanowiących równowartość franków szwajcarskich. (...)Odnosząc się do kwestii zastosowania klauzuli waloryzacyjnej w umowie kredytu zawartego z konsumentem (niezależnie indekscyjnej(...)że będąca przedmiotem rozstrzygnięcia umowa kredytu denominowanego do waluty franka szwajcarskiego, zawiera niedozwoloną klauzulę umowną, którą(...)(...)Umowa zawarta przez strony nie zawierała żadnych kryteriów ustalania przez Bank kursu franka szwajcarskiego dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom na walutę (...).
Czytaj więcej»

I C 1277/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-07-13

Data publikacji: 2021-09-22

trafność 36%

W uzasadnieniu pozwu powodowie podali, że w dniu 9 września 2008 r. zawarli z poprzednikiem prawnym pozwanego (...) Bank S.A. w K. umowę kredytu hipotecznego nr (...) , indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, na kwotę 458 254,34 zł, na okres 480 miesięcy. (...)W tym czasie nie istniały żadne obiektywne okoliczności, pozwalające uznać, że kurs franka szwajcarskiego gwałtownie wzrośnie. (...)Sięgnięcie do takich informacji oznaczałoby co najmniej wskazanie kredytobiorcy, że w ciągu kilku lat przed zawarciem umowy kurs franka szwajcarskiego nie był tak stabilny jak zapewniał pracownik banku. (...)Umowa zawarta przez strony nie zawiera nie określa kryteriów ustalania przez Bank kursu franka szwajcarskiego dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom na walutę obcą, jak również przeliczenia kwoty raty kapitałowo –odsetkowej wyrażonej w (...) na walutę polską.
Czytaj więcej»

I C 662/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-03-02

Data publikacji: 2016-05-25

trafność 26%

Orzeczenie nieprawomocne

Strona pozwana podniosła, iż bezskutecznie występowała do powódki o obniżenie raty kredytu spłacanego we frankach szwajcarskich. (...)Pozwana podniosła, iż w harmonogramie spłat z 7 czerwca 2013 r., stopa procentowa wynosi 3,04% na kredyt budowlano-hipoteczny we frankach szwajcarskich. Zdaniem pozwanej powódka przewalutowała kredyt budowlano-hipoteczny z franków szwajcarskich w wysokości 47.152,75 CHF na złoty po zawyżonym kursie łącznie na kwotę 168.169,00 zł z odsetkami. (...)Innymi słowy, pomimo uzgodnienia waluty kredytu w postaci franków szwajcarskich, powódka zażądała świadczenia w walucie polskiej.
Czytaj więcej»

I C 246/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Łęczycy

Data orzeczenia: 2022-07-12

Data publikacji: 2022-09-26

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Przedstawiciel banku informował powódkę, iż kwota wyrażona we frankach jest stała, że nie podlega dużym wahaniom. Powódce nie przedstawiono wykresów przedstawiających kurs franka. (...)W przedmiotowej sprawie umowa zawarta przez strony dotyczyła kredytu wypłaconego w walucie polskiej, indeksowanego w walucie obcej – franku szwajcarskim. (...)(...)Najwyższego, zgodnie z którym „umowa kredytu wiążąca wysokość udzielonego kredytu oraz wysokość jego spłat z kursem waluty obcej, np. franka szwajcarskiego, nie jest sprzeczna z ogólną konstrukcją umowy kredytu przewidzianą w art. 69 ust.(...)
Czytaj więcej»

II C 1173/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-11-04

Data publikacji: 2021-09-17

trafność 22%

Między stronami istniał spór co do tego, czy umowa kredytu jest ważna. (...)Umowa kredytu, której dotyczy niniejsza sprawa została ukształtowana jako tzw. kredyt indeksowany (waloryzowany), którego wartość została(...)polskiej, którą zaewidencjonowano na rachunku kredytu w walucie CHF stanowiącej równowartość(...)(...)Nie przedstawiono także przyczyn zastosowania dla wypłaty kredytu kursu kupna waluty, zaś do spłaty kredytu kursu sprzedaży. (...)Nie wyjaśniono, że zastosowanie kursu kupna do wypłaty kredytu a kursu sprzedaży do spłaty kredytu stanowi zysk banku.
Czytaj więcej»

II C 1206/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-25

Data publikacji: 2022-03-16

trafność 35%

Przedstawiono im ofertę kredytu denominowanego kursem CHF. Oferta kredytu została im przedstawiona przez przedstawiciela banku jako bardzo bezpieczna i korzystna, w szczególności w związku z niskim oprocentowaniem. (...)Pozwani kupili lokal przy ulicy (...) w W. i w nim zamieszkiwali w okresie od 2008 do 2016 roku. (przesłuchanie stron – k. 292-294) W połowie stycznia 2015 roku, w wyniku decyzji Szwajcarskiego Banku (...) o tzw. „uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego”, czyli zaprzestaniu polityki polegającej(...)(...)Powód opierał żądania pozwu na umowie kredytu hipotecznego denominowanego do CHF, stojąc na stanowisku, że umowa jest ważna i pozwala mu na formułowanie roszczeń objętych pozwem. (...)Nie wyjaśniono, że zastosowanie kursu kupna do wypłaty kredytu a kursu sprzedaży do spłaty kredytu stanowi zysk banku.
Czytaj więcej»

II C 1290/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-07-05

Data publikacji: 2023-01-09

trafność 32%

Owe mierniki pozostały nieznane dla powodów, tj. postać kursu kupna i kursu sprzedaży franka szwajcarskiego obowiązująca w banku, gdzie oba kursy mogły być określane w sposób niejednoznaczny i nieoczywisty. W przypadku obu umów kredytu powodowie upoważnili bank do pobierania rat spłaty kredytu wedle wyliczeń banku bezpośrednio z rachunku bankowego, który należał do powodów. (umowa kredytu - k.29-33, umowa kredytu- k.68-72) Dodatkowo umowa nie podlegała negocjacji. (...)(...)dnia 5 października 2010 roku do dnia 5 maja 2020 roku(...)pozwanego w związku z umową kredytu nr (...) łącznie kwoty 126.153,89(...)dnia 5 października 2010 roku do dnia 5 października 2015 roku(...)pozwanego w związku z umową kredytu nr (...) łącznie kwoty 51.149,49(...)(...)Dlatego też, Sąd nie może do niej dodać postanowienia o średnim kursie NBP franka szwajcarskiego i uznał roszczenie główne jako niezasadne.
Czytaj więcej»