Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6380

I C 2704/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-10-26

Data publikacji: 2024-02-24

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)(dwadzieścia sześć tysięcy dwieście dwadzieścia franków szwajcarskich 78/100); III w pozostałej części powództwa w zakresie żądań ewentualnych oddala; IV koszty procesu pomiędzy stronami wzajemnie znosi. (...)Zarzucono, że powód nie wykazał roszczenia co do zasady i co do wysokości, a umowa kredytu jest nieważna w całości. (...)W szczególności oparto się na dokumentach umowy kredytu oraz dokumentach dotyczących tej umowy w postaci załączników do niej oraz dokumentacji złożonej wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu. (...)(...)kursu waluty obcej może prowadzić do stanu, w którym wysokość zobowiązania (saldo kapitału do spłaty wyrażone w PLN), po wielu latach spłaty kredytu – może wzrosnąć do wysokości znacznie przekraczającej wysokość udzielonego kredytu, pomimo dokonywanych spłat.
Czytaj więcej»

I C 2849/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-11-23

Data publikacji: 2023-01-12

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Uzasadniając, wywiedli, że zawarli ze stroną pozwaną umowę kredytu hipotecznego na kwotę 73.029,35 franków szwajcarskich, którego wypłata i spłata nastąpić miała w złotówkach. (...)W przedmiotowej sprawie została zawarta umowa o kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego (...) . (...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»

I C 2871/21

wyrok

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-06-28

Data publikacji: 2023-10-18

trafność 43%

Orzeczenie nieprawomocne

W ten sposób strona pozwana przyznała sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. (...)W 2006 roku Bank miał w ofercie zarówno kredytów złotówkowe jak też waloryzowane do franka szwajcarskiego. (...)Doradcy kredytowi nie otrzymywali dodatkowych prowizji za udzielanie kredytów we franku szwajcarskim. Klienci nie potrzebowali tak wysokiej zdolności kredytowej do uzyskania kredytu we franku szwajcarskim.
Czytaj więcej»

I C 2832/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-01-05

Data publikacji: 2023-10-17

trafność 37%

Orzeczenie nieprawomocne

Załącznikiem do umowy kredytu była umowa poręczenia z daty 20-10-2008r. zawarta pomiędzy Bankiem, a B. J. . (dowód: umowa poręczenia, k 131) We wniosku o udzielnie kredytu, kredytobiorcy wskazali na franka szwajcarskiego jako wybraną walutę. (...)Nie przedstawiono im propozycji kredytu w PLN, ale dwie oferty kredytu we frankach – z banków (...) oraz M. . W trakcie prezentowania oferty kredytu denominowanego kursem franka szwajcarskiego, pracownik pośrednika wskazywał na okoliczność, że kredyt frankowy jest najkorzystniejszy z uwagi(...)(...)W przedmiotowej sprawie została zawarta umowa o kredyt nazwany kredytem denominowany kursem franka szwajcarskiego (...) ale co wynika wyraźnie z brzmienia par 1 ust 1 „udzielono kredytu w złotych” .
Czytaj więcej»

I C 990/20

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Częstochowie

Data orzeczenia: 2022-12-30

Data publikacji: 2023-10-26

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Wysokość kredytu wynosiła 302.000,00 zł , kredyt był indeksowany do franka szwajcarskiego i miał być spłacony w miesięcznych ratach w okresie do 5 czerwca 2041 roku. (...)(...)umownych tj. przy wyeliminowaniu indeksacji do kwoty kredytu do franka szwajcarskiego przy uruchomieniu kredytu i realizowanie umowy jako kredytu złotowego z oprocentowaniem przewidzianym w umowie. (...)(...)umownych tj. przy wyeliminowaniu indeksacji do kwoty kredytu do franka szwajcarskiego przy uruchomieniu kredytu i winna ona być realizowana jako kredyt złotówkowy z oprocentowaniem przewidzianym w umowie. (...)Ugruntowane jest również stanowisko, że nie ma możliwości zastosowania do kredytu złotówkowego oprocentowania wg stawki LIBOR 3M , które jest zastrzeżone do kredytów indeksowanych lub denominowanych.
Czytaj więcej»

II Ca 1653/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-12-29

Data publikacji: 2024-03-26

trafność 39%

Łącząca strony umowa kredytu w CHF była umową o kredyt hipoteczny denominowany. (...)Na podstawie tych podstawowych informacji nawet przeciętny kredytobiorca mógł się spodziewać, że uzależnione od kursu franka raty kredytu nie będą równe - mogą maleć i rosnąć. (...)(...)nieograniczonego ryzyka kursowego w umowie kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego rażąco narusza interesy konsumentów, grozi im bowiem znaczącym wzrostem zadłużenia i wzrostem wysokości raty, czego konsumenci zarabiający w walucie krajowej mogą wręcz nie być w stanie udźwignąć. (...)W związku z tym, eliminacja z umowy klauzul abuzywnych, prowadzi do stwierdzenia jej nieważności i upadku(...)przedstawiono istotne kwestie związane z kredytami powiązanymi z walutą franka szwajcarskiego z odwołaniem do aktualnego orzecznictwa).
Czytaj więcej»

VI ACa 1012/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-08-09

Data publikacji: 2023-09-10

trafność 24%

Podstawą jej zawarcia był wniosek kredytowy z 22 kwietnia 2008 r., w którym wskazano 350.000,00 zł jako kwotę kredytu i franki szwajcarskie, jako jego walutę. (...)Przyznanie sobie przez pozwanego prawa do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu przez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu kupna oraz sprzedaży franka szwajcarskiego oraz wysokości tzw. spreadu (różnica(...)(...)Być może miały one wpływ na przyjętą przez pozwanego politykę udzielania w roku 2008 kredytów indeksowanych kursem franka szwajcarskiego, nie decydują jednak o legalności sposobu ukształtowania wzajemnych stosunków stron spornej umowy kredytowej, przyjętych w jej zapisach. (...)To zaś, że Bank w praktyce mógł akceptować wpłaty rat we frankach szwajcarskich, jest elementem wykonywania umowy, a nie jej treści.
Czytaj więcej»

I C 1283/23

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-10-16

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)naruszenie zasady swobody kontraktowania prowadzące do nieważności umowy jako sprzecznej z(...)polskich z jednoczesnym przeliczeniem na franki szwajcarskie bez miarodajnej kontroli sposobu ustalenia(...)(...)Bank udzielił finansowania we frankach szwajcarskich, w jedynie wypłata nastąpiła w PLN. Spłata następować miała w CHF. Takowy produkt bankowy wybrał powód. (...)W konsekwencji, zaciągnęli zobowiązanie nie wiedząc, a nawet nie zastanawiając się, w jakim celu dochodzi do przeliczenia kwoty wnioskowanego, wypłaconego, a następnie spłacanego w walucie CHF kredytu na franki szwajcarskie, jakie ta operacja może rodzić konsekwencje. (...)Rozważania te znajdują odpowiednie zastosowanie do kredytów denominowanych.
Czytaj więcej»

I C 1149/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-01-14

Data publikacji: 2022-03-10

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie proponowano mu kredytu w złotówkach, pracownik zasugerował mu kredyt w CHF. Pracownik banku poinformował powoda, że tego rodzaju kredyty są najbardziej popularne, jest niskie oprocentowanie, frank jest stabilną walutą z uwagi na gospodarkę szwajcarską. Nie pokazywano mu symulacji rat we franku i złotych. (...)Znalazło to wyraz w określeniu , iż przedmiotowy kredyt jest kredytem złotowym, przy czym dla ustalenia wysokości zobowiązania posłużono się CHF. W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»

I C 1289/19

wyrok

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2020-11-06

Data publikacji: 2021-03-05

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Odnosząc się w pierwszej kolejności do podniesionego przez pozwanych zarzutu nieważności umowy należy wskazać, że sprowadza się on do kwestionowania w oparciu o różne podstawy prawne zawartego w umowie mechanizmu przeliczania kapitału i rat kredytu z waluty frank szwajcarski na walutę złoty polski. U podstaw argumentacji pozwanych leży przy tym twierdzenie, że w rzeczywistości umowa kredytu została zawarta w walucie złoty polski, a waluta frank szwajcarski została zastosowana w umowie jedynie jako przelicznik zobowiązania. (...)W treści zawartej następnie przez strony umowy wysokość kredytu została wyrażona w walucie frank szwajcarski, w tej samej walucie była również określana wysokość rat kredytu. (...)(...)dopuszczały bowiem wypłatę i spłatę kredytu zarówno w walucie, w jakiej został on udzielony, jak i walucie złoty polski, po przeliczeniu kwoty zobowiązania z waluty frank szwajcarski na złoty polski według stosowanych w Banku przeliczników.
Czytaj więcej»